Sahih Hadis Örnekleri - 1 (18+)

Berkk

Üye Adayı
Düşünce
Ateist
Aslında bunların büyük bi kısmı, sahih hadis olarak kabul edilm... şaka şaka okurken eğlendim

Muvahhid

Üye
Düşünce
Muvahhid
Zayıf hadisle amel edilmez diye bir şey yok. Bu eleştiriyi yapmadan önce zayıf hadisle neler yapılır onu da yazınız.

Sunni arkadaşlar "şöyle olmaz" "bu böyle olmaz" demeden önce sizce nasıl olur onu bir yazın bakalım. Ona göre biz de değerlendirmemizi yapalım. Vicdanınıza uymayan şeyler olabilir, olmalı da, ancak bir şey vicdanınıza uymuyor diye sizin mezheb imamlarınızın kararının dışında olmaz :)

Sizler bunları yanlış bulabilirsiniz ancak mezhep imamlarınız bunlarla ilglili kitaplar yazmış, fetvalar vermiştir.
Zannetmem. Kendisiyle amel edilen zayıf hadisler de var evet ama bazıları kaş yapayım derken göz çıkarmış.
Bazıları İslam'ı ifsad etmek için hadis uydurmuş. Zındıklardan Abdulkerim b. Ebi'l Avca asılmak üzereyken ''Dininizde helali haram, haramı helal göstermek için nice hadis uydurdum.'' demişti. Hadis en hassas olunması gereken alandır. Alimler, rivayet ettiği hadis sahih bazı kaynaklarda geçmesine rağmen kediyi yemekle kandıran bir ravinin hadislerini zayıf olarak değerlendirmiştir. Yine efendimizin vefatından sonra da bu girişimler çoğaldı. Tüccarlar mallarını satmak adına ''Nebi onu çok severdi, nebi bunu çok severdi.'' diye hadis uydurmuşlardır. Sonra Şiiler Ali taraftarlıklarından dolayı ''İnsanların en hayırlısı Ali'dir, bunu inkar eden kafirdir.'' diye hadis uydurdular. Vicdan meselesi de değil artık bu düpedüz uydurmadır.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Zannetmem. Kendisiyle amel edilen zayıf hadisler de var evet ama bazıları kaş yapayım derken göz çıkarmış.
Bazıları İslam'ı ifsad etmek için hadis uydurmuş. Zındıklardan Abdulkerim b. Ebi'l Avca asılmak üzereyken ''Dininizde helali haram, haramı helal göstermek için nice hadis uydurdum.'' demişti. Hadis en hassas olunması gereken alandır. Alimler, rivayet ettiği hadis sahih bazı kaynaklarda geçmesine rağmen kediyi yemekle kandıran bir ravinin hadislerini zayıf olarak değerlendirmiştir. Yine efendimizin vefatından sonra da bu girişimler çoğaldı. Tüccarlar mallarını satmak adına ''Nebi onu çok severdi, nebi bunu çok severdi.'' diye hadis uydurmuşlardır. Sonra Şiiler Ali taraftarlıklarından dolayı ''İnsanların en hayırlısı Ali'dir, bunu inkar eden kafirdir.'' diye hadis uydurdular. Vicdan meselesi de değil artık bu düpedüz uydurmadır.
Sorun şu ki ayıklanmış olarak gelenler bile bize şuan çok çok çelişkili geliyor, bu kaynakların neresini ayıklayacağız? Ben bu yüzden hadislerin toptan din olarak algılanmasına karşıyım. Tarihi bilgi olarak dursun, tartalım ne kadar doğru yanlış diye ancak dini kaynak olarak almak çok saçma.

Muvahhid

Üye
Düşünce
Muvahhid
Sorun şu ki ayıklanmış olarak gelenler bile bize şuan çok çok çelişkili geliyor, bu kaynakların neresini ayıklayacağız? Ben bu yüzden hadislerin toptan din olarak algılanmasına karşıyım. Tarihi bilgi olarak dursun, tartalım ne kadar doğru yanlış diye ancak dini kaynak olarak almak çok saçma.
Katılmıyorum. Ayette Allah'tan korkun ve Resül'une itaat edin yazıyor. Hadisleri bırakalım bir kenara Kur'an bize yeter anlayışı doğru değildir. Hadisler Kur'an'dan sonra 2. kaynaktır. Madem dini kaynak değildi, Allah sadece Kur'an'ı gönderir ve hadi amel edin bakalım derdi o zaman. Kur'an İcazu'l Beyan'dır, Resül onun mübelliğidir.

Mithmain

Üye
Düşünce
Ateist
Katılmıyorum. Ayette Allah'tan korkun ve Resül'une itaat edin yazıyor. Hadisleri bırakalım bir kenara Kur'an bize yeter anlayışı doğru değildir. Hadisler Kur'an'dan sonra 2. kaynaktır. Madem dini kaynak değildi, Allah sadece Kur'an'ı gönderir ve hadi amel edin bakalım derdi o zaman. Kur'an İcazu'l Beyan'dır, Resül onun mübelliğidir.
Rasulune itaat et demesi hadis diye anlatılan sözlere uyulması gerektiğini göstermez. Hadis diye anlatılan o şeyler resulden çıkma şeyler olmayadabilir, ki ne kadar saçma oldukları Kuran'a inanan birinin onlara inanmaması gerektiğini gösteriyor. Resulden geldiği kesin olsaydı o zaman inanmak zorunda kalırdın.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Müslümanların ne kadar iyi hadis varsa hepsine gerçek demesi ama kötü hadisleri görünce "Bu kanıtlanmadı.", "Bu zayıf hadis." demeleri falan neden acaba. Bak hiçbir kötü niyet olmadan düşündüm. İyilerin hepsine gerçek, kötülere zayıf diyerek neyi kurtarmaya çalışıyorsunuz?
işine gelenlere sahih hadis, işine gelmeyenlere tü kaka.
Adamlar 1000 küsur sene öncesinden sebepleriyle birlikte hangi hadisin neden sahih olmadığını izah edip kitaplarında tek tek kayıt altına almışlar. Bu durumda günümüzdeki insanların bir şeyi kurtarmaya çalışmasından veya işine gelip gelmemesinden bahsetmek sizce mantıklı mı?
eminem daha iyisini yazıyor valla bence bi okuyun derim.
Lütfen linkteki örnekleri inceledikten sonra Eminem iddianızı tekrar gözden geçiriniz
Zayıf hadisle amel edilmez diye bir şey yok.
Zayıf hadisle amel edilmesi farzdır diye de bir şey yok.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Rasulune itaat et demesi hadis diye anlatılan sözlere uyulması gerektiğini göstermez. Hadis diye anlatılan o şeyler resulden çıkma şeyler olmayadabilir, ki ne kadar saçma oldukları Kuran'a inanan birinin onlara inanmaması gerektiğini gösteriyor. Resulden geldiği kesin olsaydı o zaman inanmak zorunda kalırdın.
Zaten Resulden geldiği kesin olanlara inanmak şart, aksini iddia eden yok ki. Neye karşı çıkıyorsunuz?

Efe

Üye
Düşünce
Deist
Sanki yoldan geçeni kılıçtan geçirin diyor, alnına silah dayasalar gıkın çıkmayacak herhalde?!
Eğer Kur'a'ı yorumlamak istiyorsan;
1. Meal'den yorumlamayı bırak
2. Mükemmel bir Arapça öğren
3. Arapça yazılan tefsirlerden okuma yap
4. Sonra kendi fikrini ortaya koy
Tabii bunları yaparken rivayetleri de iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Yani bu iş bir ömür ister. Öyle bilgisayar başında sağdan soldan okunan ve kimler tarafından yazıldığı bile belli olmayan yazıları okumakla bilir kişi olunmaz.
neden araplar anında anlayabiliyorken bizim mükemmel derecede yeni bir dil öğrenmemiz gerekiyor ? bu, kuran eşitliğini ortadan kaldırır.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
neden araplar anında anlayabiliyorken bizim mükemmel derecede yeni bir dil öğrenmemiz gerekiyor ? bu, kuran eşitliğini ortadan kaldırır.
İslamın temel ilkelerini bilmek için yeni dil öğrenmeniz gerekmiyor. İsterseniz bilene sorabilirsiniz. İlla kendiniz görmek istiyorsanız basit bir sözlük bile işinizi görür

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
" 2. Mükemmel bir Arapça öğren " bunun için yazdım.
Bir metni yorumlamak ciddi bilimsel birikim gerektirir. Yorumladığınınız metnin dilini çok iyi bilmeniz şart. İslamda Kuranı yorumlamakla sorumlu değilsiniz zaten. Bu yüzden eşitliğe aykırı bir durum da yok

Efe

Üye
Düşünce
Deist
Bir metni yorumlamak ciddi bilimsel birikim gerektirir. Yorumladığınınız metnin dilini çok iyi bilmeniz şart. İslamda Kuranı yorumlamakla sorumlu değilsiniz zaten. Bu yüzden eşitliğe aykırı bir durum da yok
iyice anlamak için diyorum. bazı kişiler arapçadaki kelime sayısı fazla olduğu için çevirinin aslını karşılamadığını söylüyor haliyle yeni bir dil öğrenmek gerekiyor.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
iyice anlamak için diyorum. bazı kişiler arapçadaki kelime sayısı fazla olduğu için çevirinin aslını karşılamadığını söylüyor haliyle yeni bir dil öğrenmek gerekiyor.
İslam’daki temel ilkeleri iyice anlamak için yeni dil öğrenmeye gerek yoktur. Detaya inip metni yorumlamak istiyorsanız çeviri aslı karşılamaz, bu doğru