Sahih Hadis Örnekleri - 1 (18+)

Düşünce
Agnostik
Öne çıkan konu #161
Tebrikler light müslim çıktınız

Yeterli objektif kazanarak ileriki süreçlerde nonteizme terfi edebilirsiniz
İlk olarak sizin yaptığınız soru bana göre çok saçma, bana göre Müslüman hakkında herhangi soru bulunmuyor. Kesin bu sorular başka bir konunun soruları. Mürted öldürme, cihat yapma bunlar neden soruldu?

Hem Nonteizm arama motoruna yazıldığında ateist gibi anlamlar çıkıyor yani dinsiz ve ateist mi olmamı istiyorsunuz?

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İlk olarak sizin yaptığınız soru bana göre çok saçma, bana göre Müslüman hakkında herhangi soru bulunmuyor. Kesin bu sorular başka bir konunun soruları. Mürted öldürme, cihat yapma bunlar neden soruldu?

Hem Nonteizm arama motoruna yazıldığında ateist gibi anlamlar çıkıyor yani dinsiz ve ateist mi olmamı istiyorsunuz?
Cihat ve mürted öldürme kesinlikle ıslam in emirleridir. Bunları uygulamak zorunludur.

2:216 - Savaş size farz kılındı, gerçi o size hoş gelmez. Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

3:157 - Eğer Allah yolunda öldürülür veya ölürseniz, Allah'ın bağışlaması ve rahmeti, (sizin için) onların topladıkları (dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır.

4:74 - O halde geçici dünya hayatını, ebedî ahiret hayatı karşılığında satacak olanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Her kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, her iki durumda da biz ona yarın pek büyük bir mükafat vereceğiz.

4:75 - Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda: "Ey Rabbimiz! bizleri bu halkı zâlim olan memleketten çıkar, tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?

8:39 - Ortalıkta fitne kalmayıp, din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse muhakkak ki, Allah yaptıklarını görür.

Göreceğim gibi cihat bir emirdir.

Nonteist dinsizlik demektir. Ve evet ben herkesin nonteist olmasını isterim. Deizm her ne kadar zırva olsa da teist olmaktansa insanların deist olmalarını yeğlerim. Teizmin palavra olduğu oldukça açıktır.

Moderatör tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Cihat ve mürted öldürme kesinlikle ıslam in emirleridir. Bunları uygulamak zorunludur.

2:216 - Savaş size farz kılındı, gerçi o size hoş gelmez. Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

3:157 - Eğer Allah yolunda öldürülür veya ölürseniz, Allah'ın bağışlaması ve rahmeti, (sizin için) onların topladıkları (dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır.

4:74 - O halde geçici dünya hayatını, ebedî ahiret hayatı karşılığında satacak olanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Her kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, her iki durumda da biz ona yarın pek büyük bir mükafat vereceğiz.

4:75 - Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda: "Ey Rabbimiz! bizleri bu halkı zâlim olan memleketten çıkar, tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?

8:39 - Ortalıkta fitne kalmayıp, din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse muhakkak ki, Allah yaptıklarını görür.

Göreceğim gibi cihat bir emirdir.

Nonteist dinsizlik demektir. Ve evet ben herkesin nonteist olmasını isterim. Deizm her ne kadar zırva olsa da teist olmaktansa insanların deist olmalarını yeğlerim. Teizmin palavra olduğu oldukça açıktır.
Sen ayetlerin daha neden indiğini bilmeden, Kuran'ın sadece bu ayetlerine bakarak, ve ne anlatıldığını bilmeden yorumladığın ayetleri birde ben sana anlatayım ki Müslüman @8-BitOyun kardeşimizin kafasında soru işareti kalmasın :):

İlk ayette savaş farzdır. Tabikide savaş farzdır. Sen dinine, vatanına açılan bir savaşta; dinini ve vatanını bırakıp kaçanlardan mısın?Savaş egemenliğini, dinini savunabilmen, vatanını savunabilmen için farzdır. Git fitne çıkart diye değil:

Hem bir fitne kalmayıp, din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla çarpışın . Vazgeçerlerse, düşmanlık ancak zalimlere karşıdır. (Bakara,193)

2. Ayette, Allah yolunda öldürmenin ne demek bilmiyorsun anladığım kadarıyla. Allah yolunda öldürmek: Yapılan savaşlarımızda dinini ve vatanını savunmak için savaşıp, öldüren kişilerdir. HİÇBİR KOMUTAN ASKERLERİNE TESLİM OLUN EMRİ VERMEZ.

3. Ayet Allah yolunda savaşmak; paso savaş çıkartın demek değildir, gidin herkese saldırın demek değildir, kadınları çocukları öldürün demek değildir. Bunu o aklın almıyorsa al sana ayette atıyorum:

Size savaş açanlarla Allah yolunda çarpışın. Fakat haksız saldırıda bulunmayın. Çünkü Allah, haksız saldırıda bulunanları sevmez. (Bakara,190)

4. Ayet: Bunda zaten kötü birşey yokki? Çanakkale savaşında bizler ne yaptık? Zalimleri memleketimizden çıkartmak, kadınları çocukları kurtarmak için çarpışmadık mı? Mustafa Kemal Atatürk kurtarıcımı istedi? KURTARICI KENDİSİ OLDU :). Bu ayet tamda bunu anlatır.

5. Ayet: Savaşta inen bir ayettir. Müşrikleri yine Mekke'den çıkartmak fitneyi ortalıktan kaldırmak ve din Allah'ın oluncaya kadar savaşmayı emreder. Buda savaşta inebilecek normal bir ayettir. Zaten biz biliyoruz ki:

"Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O halde kim tâğutu reddedip Allah'a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. Allah işitir ve bilir." (Bakara,256)

Şimdi biraz'da Kuran'ın diğer taraflarına bakalım :):

Sizinle savaşanlarla Allah yolunda savaşın. Fakat haddi aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez. (Bakara,190)

Eğer onlar barışa yanaşırlarsa sen de ona yanaş ve Allah’a tevekkül et. Çünkü o hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (Enfal, 61)

Eğer Rabbin dileseydi yeryüzündekilerin hepsi elbette iman ederlerdi. O halde sen, inanmaları için insanları zorlayacak mısın? (Yûnus,99)

Ancak sizinle aralarında andlaşma bulunan bir kavme sığınanlar ya da hem sizinle, hem kendi kavimleriyle savaşmak (istemeyip bun)dan göğüslerini sıkıntı basıp size gelenler (dokunulmazdır.) Allah dileseydi, onları üstünüze saldırtır, böylece sizinle çarpışırlardı. Eğer sizden uzak durur (geri çekilir), sizinle savaşmaz ve barış (şartların)ı size bırakırlarsa, artık Allah, sizin için onların aleyhinde bir yol kılmamıştır. (Nisa, 90)

Işid'i gerçek İslam zannediyorsun ya; Bakara,256 Ve Yunus,99 ayetleri Işid'i tamamen reddeder :). @8-BitOyun Bu konuda daha kafanda soru işareti kalırsa özelden bana ulaş :).

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bende sana anlatmaktan usandım ama işte diğer arkadaşında anlaması için bidaha yazıyorum. Attığın ayetlerden cihat emrini çıkartan bir adamın anlamasını beklemiyorum zaten. Anlattığınız mantıklı birşey yokki anlayalım.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Anladığın gibi okuyor olmayasın :)
Mesela örnek verelim:

4:75 -Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda: "Ey Rabbimiz! bizleri bu halkı zâlim olan memleketten çıkar, tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?

Arkadaşın attığı bu ayet. Muhammed yemek masasındayken inecek hali yok değil mi? Savaşta indiği çok açıktır. Esabab-ı Nüzul diye birşey var onun araştırmalarından da bulabilirsin birçok ayetin iniş sebebini. :)

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Mesela örnek verelim:

4:75 -Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda: "Ey Rabbimiz! bizleri bu halkı zâlim olan memleketten çıkar, tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?

Arkadaşın attığı bu ayet. Muhammed yemek masasındayken inecek hali yok değil mi? Savaşta indiği çok açıktır. Esabab-ı Nüzul diye birşey var onun araştırmalarından da bulabilirsin birçok ayetin iniş sebebini. :)
Yahu bu olayları okuduğun kaynakları yazanlar bunları nereden biliyor onu diyorum. Hadislerden çıkarmıyolar mı?

Üst Alt