Kanatsız Kuş

ll ☆☆
Yazar
Mesajlar
960
Tepki puanı
754
Düşünce
Agnostik
İnternetteki yalan haberler nasıl tespit edilir? Aşağıdaki basit öneriler ile artık yalan haberlerden kurtul!Doğrula: Haberin doğruluğundan emin olmak için aynı habere güvenilir başka kaynaklardan ulaşın.

Kaynak: Haberin kaynağını kontrol edin. Kaynağı yoksa ya da güvenilir değilse güvenmeyin.

Şüpheci Ol: İnternette ve sosyal medyada gördüğünüz ya da duyduğunuz her habere hemen inanmayın. Burada önerdiğim yöntemler ile haberi kontrol edin, sorgulayın.

İddialı Başlık: İddialı ve gerçek-dışı gibi duran başlıklar tık tuzağı olabilir. Fazla abartılmış ya da çarpıtılmış başlıklar içeren haberler gerçek olmayabilir.

Görsel: Haber içerisinde kullanılan görseller haber ile alakasız veya montaj olabilir. Görseli doğrulamak için görsel arama motorunu kullanarak ne zamana ait olduğunu, ne zaman yayınlandığını görebilirsiniz.

URL/Adres: Haberi okuduğun site/sayfa güvenilir bir kaynağın sahtesi veya kopyası olabilir. Adres çubuğunu kontrol et.

Emin Olmadan Paylaşmayın: Bu listede verdiğimiz yöntemleri kullanarak haberin doğruluğunu kontrol etmeden önce haberi paylaşma!

Kaynak

Bu konunun altına zaman zaman yalan haber örnekleri atacağım.
 
Yazan tarafından düzenlendi:

Kanatsız Kuş

ll ☆☆
Yazar
Mesajlar
960
Tepki puanı
754
Düşünce
Agnostik
A HABERYukarıda gördüğünüz görüntüde 2 muhabir aynı yerden aynı anda canlı yayın yapıyor. Ancak diğer muhabir kaskını takmış eğilerek TEHLİKE, SAVAŞ havası veriyor. Aslında eğilecek ve öyle davranılacak bir yer değil.

Peki iki farklı kanalda neden konum bilgisi farklı? A haber ileriyi çekiyor ve ekranda Tel Abyad yazıyor. Ancak bulunduğu bölge Suriye sınırı Tel Abyad değil. Ama kamera muhabire döndüğünde konum değişmiyor. Ya unutuyorlar yada insanları kandırmanın bir parçasına YALAN KONUMuda ekliyorlar.
 

minerva

☆☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
880
Tepki puanı
562
Düşünce
Apateist
Yalan haberden nasıl mı korunursunuz?
Tabii kide her gördüğünüze inanamayarak.
 

Son konular

Son mesajlar

Üst