Şarkı Haramdır

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,338
Tepki puanı
119
Düşünce
Sünni
Müzik haramdır, heykel haramdır, resim haramdır, din dışı amaçla yazılan şiir haramdır, tiyatro da haramdır. Müslüman boş işlere vakit harcamaz.
 

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Tepki puanı
612
Düşünce
Ateist
Yerin dibine batsın müzikleriniz. Çalgı çalmak ve dinlemek haramdır kardeşim.
Abi bu arada bunu bence biraz daha açıklaman daha iyi olurdu. Çünkü mesela neden haram olduğu hakkında bilgi vermemiştin. Mesela şarkının neden haram olduğu hangi şarkı türlerin haram olduğu hakkında bilgi verebilirsin.
 

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Tepki puanı
612
Düşünce
Ateist
İslam'a şarkı neden haramdır?

Bunu şuan Said Nursi'nin kitaplarından öğrendiğim kadarıyla açıklayacağım.

Şarkının haram olması şarkıların özellikle şarkıları söyleyen kişilerin insanlarda şehvet duygusunu uyandırdığındardır.İslama göre bir erkeğin bir kadının sesini duyması bile haramdır. (kendi ailesi ve akrabaları hariç). Bu yüzden şarkıları söyleyen kadınları erkeklerin dinlemesi haramdır. Şarkı bu yüzden haramdır. Fakat şarkıcı eğer erkekse bir erkeğin bu şarkıyı dinlemesinden sakınca yoktur. Şarkıyı söyleyen kadınsa onu da bir kadının dinlemesi caizdir. Fakat dediğim gibi erkek dinleyemez.
 

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Mesajlar
549
Tepki puanı
382
Düşünce
Agnostik
@kurtarıcı şu helal, şu harap diyip durmanın bi anlamı yok. Zaten İslamın kendisi palavra, İslama göre herhangi bişey helal olsa ne haram olsa ne? Biz burada helal haramı tartışmıyoruz. Din palavra mı değil mi bunu tartışıyoruz. Sen bu boş şeyleri anlatacağına, sitede ki Kuranın ve Muhammedin bir sürü defosu ve açığı var, onlara cevap yaz.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Formüllere karşı değiliz ama formüllerin nasıl çıktığını bilmeliyiz ki yeni formüller ortaya çıkaralım. Müzikte notaya karşı değiliz ama yeni eserlerinde ortaya çıkması lazım. İslamsa maneviyatla (düşünsel mefhumlarla) ilgili olduğu için mananın resmi çizilmez. Peygamberler tarihte yaşamış beşerler değildir, onların temsili resimlerini yapabiliriz bu sanattır ancak o resim o mananın kendisi değildir. Aşkın sevginin nefretin aklın korkunun cesaretin güvenin vs. resmi, hattı, kafesi yoktur.
 
Üst