Şeriat ile yönetilen ülkeler hakkında

Master3840

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Sizce Şeriat ile yönetilen ülkelerdeki geri kalmışlığın sebebi şeriat mıdır? Yoksa insan kaynaklı mıdır?
Şeriatla yönetilen bazı ülkeler:
Suudi Arabistan
İran
Afganistan
Moritanya
Sudan
Yemen

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sizce Şeriat ile yönetilen ülkelerdeki geri kalmışlığın sebebi şeriat mıdır? Yoksa insan kaynaklı mıdır?
Suudi Arabistan
İran
Afganistan
Moritanya
Sudan
Yemen
Bu ülkelerin hiçbiri şeriatla yönetilmiyor ki. Şeriatla yönetiliyoruz demekle olmuyor bu işler. Mesela Suudi Arabistan şeriatın hükmü olan zekatı veriyor mu? Sadece petrolden elde ettiği gelirin zekatını verse dünyada fakir Müslüman kalır mı?

Tarih boyunca toplumların yaşantıları ne kadar İslami olmuşsa Müslüman olmasalar dahi aynı oranda gelişip ilerlemişler, ne kadar İslamilikten uzaklaşmışsa o kadar zayıflayıp geri kalmışlardır.

Yazan tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Geri kalmadığını düşündüğünüz toplumlar,mesela Almanya'dır;değil mi?
Sürekli Müslümanlar bu ülkeye göç ediyorlar ya..!
Almanya,bildiğim bir yer değil açıkçası..Şöyle yorumlayayım;

Almanya gibi toplumların yasalarında ''birey'' ön plandadır..Bireyin düşünce/ifade özgürlüğü,bireyin diğer bireyler karşısında eşit olma durumu gibi konular,özellikle ''denetim'' mekanizması ile korunduğu için;bireyin gelişiminden söz edebiliriz..Bireyin gelişimi demekte,toplumun gelişimi demektir..
Şeriatle yönetilen toplumlarda birey değil de,toplum,yani İslam'i söylemle ÜMMET önemlidir..Ümmetin faydasına olan şeyler korunmaya çalışır,bu uğurda çalışmalar yapılır..Yani bu toplumlarda yasalar,yasanın kendisini korumak için vardır..Şeriatın amacı,şeriatı korumaktır,müslümanları değil..
Birey böyle ötelenince,bireyin gelişmesi imkansızdır..Bireyin gelişmesi için,bireyin özgür/adil bir ortama ihtiyacı vardır ama şeriatle yönetilen toplumlarda,böyle bir ortam yoktur,olamaz da..

Türkiye şeriatle yönetilmiyor ama bazı konularda şeriatle yönetilen ülkelerden daha kötü durumda..Çünkü Türkiye'yi yönetenler de,bireye önem vermiyorlar..Halbuki bir toplumun gelişmesi için en önemli şey bireydir..

Kendini ifade edemeyen,kendini mutlu/huzurlu hissetmeyen bireyler,gelişemezler/ilerleyemezler..

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Şeriatle yönetilen toplumlarda birey değil de,toplum,yani İslam'i söylemle ÜMMET önemlidir..Ümmetin faydasına olan şeyler korunmaya çalışır,bu uğurda çalışmalar yapılır..Yani bu toplumlarda yasalar,yasanın kendisini korumak için vardır..Şeriatın amacı,şeriatı korumaktır,müslümanları değil..
Bu yazdıklarınızın hiçbiri şeriat veya İslam için doğru değildir. Temelsiz işkembeden sallamışsınız. Yazdıklarınızın tamamen sizin hayal ürününüz uydurmalar olduğunu ayet ve hadislerden detaylı görmek isteyenler linkleri inceleyebilir

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu yazdıklarınızın hiçbiri şeriat veya İslam için doğru değildir. Temelsiz işkembeden sallamışsınız. Yazdıklarınızın tamamen sizin hayal ürününüz uydurmalar olduğunu ayet ve hadislerden detaylı görmek isteyenler linkleri inceleyebilir
Zırva!

Düşünce
Ateist
Şeriatı düzgün uygulayan Almanya'ya bakın. Koronavirüs bile kar etmelerini engelleyemedi. Ne diyorlar? Batı zaten kurandaki iyi şeyleri alıp uyguladığı için bu refah seviyesine yükseldi. Bu sizin şeriat ile yönetiliyor dediğiniz ülkeler yoldan çıkmış, şeriat ile alakası yoktur. Adı şeriattır sadece. Ama gerçekten merak ediyorum islam olmasa orta doğu ülkeleri refah içinde olur muydu? Yoksa bu halde olmalarının sebepleri kendileri mi? Zaten eğitim seviyesinin arttığı ülkelere baktığınızda dinden uzaklaştığını görebilirsiniz. Şeriatı kullanmalarının sebebi de zaten eğitimsiz olmaları vs değil mi? Bence her ikisi de etken.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şeriatı düzgün uygulayan Almanya'ya bakın. Koronavirüs bile kar etmelerini engelleyemedi. Ne diyorlar? Batı zaten kurandaki iyi şeyleri alıp uyguladığı için bu refah seviyesine yükseldi. Bu sizin şeriat ile yönetiliyor dediğiniz ülkeler yoldan çıkmış, şeriat ile alakası yoktur. Adı şeriattır sadece. Ama gerçekten merak ediyorum islam olmasa orta doğu ülkeleri refah içinde olur muydu? Yoksa bu halde olmalarının sebepleri kendileri mi? Zaten eğitim seviyesinin arttığı ülkelere baktığınızda dinden uzaklaştığını görebilirsiniz. Şeriatı kullanmalarının sebebi de zaten eğitimsiz olmaları vs değil mi? Bence her ikisi de etken.
Efendim şimdi gööya çok itinalı bir şekilde ve bilimsel ölçütlere göre hazırlanan ve adına İslami endeks denilen bir araç varmış. Bununla hangi ülkelerin İslamın ögelerini ve kurallarını dört dörtlük bir biçimde yerine getirdiğini görebiliyorsunuz.
Yanılmıyorsam yıllardan beri ilk 10´daki ülkelerin tümü gavurların diyarından çıkıyor. Yani göööya İslamı en güzel uygulayanlar ve yaşatanlar, müslümanların habire tü ka ka dedikleri ülkelermiş...miş..miş.🤭

Dipnot: Forumun mălum gülü, bu mevzuyu habire ısıtır. Ve o ısıttıkça benim aklıma da hep miyavlayan kediler gelir.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nasıl yani İslamilik endeksi yüksek (!!! 😆 ) bu ülkelerde zina edeni sopalıyor, hırsızın elini kesiyorlar mıymış? Allah ve resulünü kabul etmeyenlerin ellerini ayaklarını çapraz da kesiyorlar mıymış? Adam boşsun dedi mi kadın boş mu oluyormuş? 😁

Süslü bir laf edince milletin "haaa bak (endeks) diyebiliyor, ne kadar bilgili, entel, donu dantel bir aydın kişi!" diyeceklerini hayal etmek cahillik içinde çırpınanlara tatlı gelen bir hayal olmalı!

"İslamilik endeksi" diyebilmek, bunu doğru telaffuz etmek yeterli İslamı parlatmak için! İçeriğin boş olmasını boşver, doğru telaffuz et, bir argüman sansınlar! 😀

Muhabbet ile müebbeti, asgari ile askeriyi, ahize ile avizeyi ayırt edemeyen bir topluma da müstehak gerçi.

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Linklerde yazanların hepsi işkembeden sallanmış :)

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nasıl yani İslamilik endeksi yüksek (!!! 😆 ) bu ülkelerde zina edeni sopalıyor, hırsızın elini kesiyorlar mıymış? Allah ve resulünü kabul etmeyenlerin ellerini ayaklarını çapraz da kesiyorlar mıymış? Adam boşsun dedi mi kadın boş mu oluyormuş?
Hah hah ha..

Şaka bir yana, bu gavur memleketlerdeki cıta o kadar yüksekte ki, kıyaslamaya kalkınca müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerin neredeyse hepsi dökülüyor. Bu yalın gerçek bazı müslüman aklıevvellerin, bu forumda da bir tanesi var, zoruna gittiği için utanmadan bu ülkelerin kazanımlarına sahiplemeye yelteniyorlar.

Düşünce
Sünni
Suudi Arabistan
İran
Afganistan
Moritanya
Sudan
Yemen
Bu ülkelerden hiç biri Şeriat ile yönetilmemektedir. Şöyle izah edelim :
Suudi Arabistan ve diğer birkaç Arap ülkeleri İsrail'in başkentini Kudüs saymakta.
İran Ermenistan'a yardım etmekte, PKK'ya yardım etmekte.
Afganistan, Sudan, Yemen gibi ülkelerde ise terör sorunları var. İslam terörizmi yasaklamakta. Bununla ilgili baya bir ayet atarım ama zaten ilkokul sıralarında din dersini dikkatli dinleseniz bile anlarsınız :D

Science

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bu ülkelerden hiç biri Şeriat ile yönetilmemektedir. Şöyle izah edelim :
Suudi Arabistan ve diğer birkaç Arap ülkeleri İsrail'in başkentini Kudüs saymakta.
İran Ermenistan'a yardım etmekte, PKK'ya yardım etmekte.
Afganistan, Sudan, Yemen gibi ülkelerde ise terör sorunları var. İslam terörizmi yasaklamakta. Bununla ilgili baya bir ayet atarım ama zaten ilkokul sıralarında din dersini dikkatli dinleseniz bile anlarsınız :D
Maide 33
Enfal 12
Ve daha bunun gibi bir sürü ayette teror var

Düşünce
Sünni
Maide 33
Enfal 12
Ve daha bunun gibi bir sürü ayette teror var
1-Maide 33 : "Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası ancak ya öldürülmeleri veya asılmaları yahut el ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da bulundukları yerden sürgün edilmeleridir. Bu, onların dünyada uğradıkları aşağılayıcı cezadır. Âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır."
Anlaşılan ayetleri tam olarak incelemiyorsun. Burada "Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların..." derken zaten terörizm olmadığını anlarsın.
2-Enfal 12 : "O sırada rabbin meleklere şunu vahyediyordu: Şüphesiz ben sizinle beraberim, iman edenlerin sebatlarını pekiştirin. Ben inkâr edenlerin kalplerine korku salacağım, artık boyunlarının üzerinden vurun, onların bütün parmaklarına vurun."
Anlaşılan bu ayeti de tam olarak incelemedin. Burada inkâr edenlere ne yapacağını diyor. Terörizm yok yani. Bu arada daha yeni bu sayfayı keşfettiğimden attığım yorumları onaylamaları gerekiyor. O yüzden size geç gidebilir.

Science

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
1-Maide 33 : "Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası ancak ya öldürülmeleri veya asılmaları yahut el ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da bulundukları yerden sürgün edilmeleridir. Bu, onların dünyada uğradıkları aşağılayıcı cezadır. Âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır."
Anlaşılan ayetleri tam olarak incelemiyorsun. Burada "Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların..." derken zaten terörizm olmadığını anlarsın.
2-Enfal 12 : "O sırada rabbin meleklere şunu vahyediyordu: Şüphesiz ben sizinle beraberim, iman edenlerin sebatlarını pekiştirin. Ben inkâr edenlerin kalplerine korku salacağım, artık boyunlarının üzerinden vurun, onların bütün parmaklarına vurun."
Anlaşılan bu ayeti de tam olarak incelemedin. Burada inkâr edenlere ne yapacağını diyor. Terörizm yok yani. Bu arada daha yeni bu sayfayı keşfettiğimden attığım yorumları onaylamaları gerekiyor. O yüzden size geç gidebilir.
Enfal 12 deki savunmanın aynısını başka bir gönderide söylediler ve cevapladım tamam hadi yeni geldin ama insan bu eski gönderilere bakar millet ne yazmış diye

Science

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kopyalar mısın buraya? Aynı zamanda da "Ülkemizi Atatürk mü kurdu?" gibi konularda size cevap yazdım ama gitmedi sanırsam.
Başımı kaşıyacak vaktim yok buraya girdiğimde bazen okusamda cevap yazamıyorum bir üyenin profiline tıklayıp ordan bul a tıklarsanız yada anti dogmatiğin arama kısmından aratırsanız bulursunuz hatta bul kısmından bakarsan neden vaktinin olmadığını da öğrenirsin

Science

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Başımı kaşıyacak vaktim yok buraya girdiğimde bazen okusamda cevap yazamıyorum bir üyenin profiline tıklayıp ordan bul a tıklarsanız yada anti dogmatiğin arama kısmından aratırsanız bulursunuz hatta bul kısmından bakarsan neden vaktinin olmadığını da öğrenirsin
Düzelteyim "vaktimin"

Son konular

Son mesajlar