Şeytanın Suçu ne?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Sizinde anlamadığınız bu sınav sonucu Allah için bir kar yada zarar değil. Biz insanlar için mükafat yada ceza.
:) Hala anlamıyorsunuz. Allah bizi yaratıp sınavı yaptıktan sonra ceza ya da ödül verse ne işe yarar. Bizim var olmamız Allah için ne katkı sağlıyor.

Kimse Kim

Üye
Düşünce
Ateist
Bu kadar yazmışsın sağol. Ama bence doğru örnek degil.

Sen camın eşiğinde duruyorsun ve ben senin aşağıya atlamayaçağını bile bile sana atla diyorum, ve sen atlamıyorsun.

Benim emrime uyumayıp atlamadığın için de seni cezalandırıyorum.

Ha birde bunun bir test olduğundan haberin yok.

Sence ben seni kandırdım mı yoksa kandırmadım mı?

Arga

Üye Adayı
Düşünce
Deist
Atladığın bir nokta var, Şeytanın hür iradesi var güneşin yok eğer Allah şeytanın imtihanı kaybedeceğini bildiği için onu imtihan etmeseydi yada onun isyan etmesine izin vermeseydi bu imtihan olmazdı adaletsizlik olurdu. Sen güneşin batıp doğmasına karışmıyorsun sadece doğacak mı batacak mı onu biliyorsun.
Hür irade? Şeytanın hür iradesi yok. Allah onu azdırıyor, işte delil:

Hicr 39: (İblis) dedi ki: Rabbim! Beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara (günahları) süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!

Bir Müslümanın iman etmesi gereken "kader" konusudur bu. Allah her şeyi bilir ve her şey bir kitapta yazılıdır.

Neml 75: Gökte ve yerde gizli olan hiçbir şey yoktur ki, apaçık olan bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da) olmasın.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Hür irade? Şeytanın hür iradesi yok. Allah onu azdırıyor, işte delil:

Hicr 39: (İblis) dedi ki: Rabbim! Beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara (günahları) süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!

Bir Müslümanın iman etmesi gereken "kader" konusudur bu. Allah her şeyi bilir ve her şey bir kitapta yazılıdır.

Neml 75: Gökte ve yerde gizli olan hiçbir şey yoktur ki, apaçık olan bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da) olmasın.
Şeytanın iradesi yoksa suçu da olamaz. Şeytan neden kötü o halde?

Arga

Üye Adayı
Düşünce
Deist
Şeytanın suçu olmadığı gibi, bütün insanların da suçu olamaz. Çünkü her şey kader kitabında önceden yazıyor, yani insan dogmadan önce bile cennetlik mi yoksa cehenemlik mi kitapta yazıyor. Kaderiyye fırkası bunları reddediyor ancak bunlar diğer Müslümanlar tarafından sapık olarak adlandırılıyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Şeytanın suçu olmadığı gibi, bütün insanların da suçu olamaz. Çünkü her şey kader kitabında önceden yazıyor, yani insan dogmadan önce bile cennetlik mi yoksa cehenemlik mi kitapta yazıyor. Kaderiyye fırkası bunları reddediyor ancak bunlar diğer Müslümanlar tarafından sapık olarak adlandırılıyor.
Madem insanların ve Şeytanın suçu yok, peki o zaman neden ahirette cezalandırılıyorlar?

Arga

Üye Adayı
Düşünce
Deist
:) sorun da burada, cennetlikler ve cehennemlikler zaten önceden belli, Levh-i Mahfuz'da yazıyor. Dünyaya yaşamaya ne gerek var?

Furkan

Üye
Düşünce
Sünni
:) sorun da burada, cennetlikler ve cehennemlikler zaten önceden belli, Levh-i Mahfuz'da yaziyor. Dünyaya yasamaya ne gerek var?
kader inancını yanlış anlamışsın dostum
düşün karşında 4 tane yol var
kırmızı kapı
mavi kapı
yeşil kapı
siyah kapı
sen maviyi seçiyorsun
allah senin maviyi seçeceğini bildiği için onu yazıyor allah maviyi seçeceğini yazdığı sen seçmiyorsun. Anladın mı?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
:) sorun da burada, cennetlikler ve cehennemlikler zaten önceden belli, Levh-i Mahfuz'da yazıyor. Dünyaya yaşamaya ne gerek var?
Aynen bu durum çelişki doğuruyor. Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.

Kimse Kim

Üye
Düşünce
Ateist
kader inancını yanlış anlamışsın dostum
düşün karşında 4 tane yol var
kırmızı kapı
mavi kapı
yeşil kapı
siyah kapı
sen maviyi seçiyorsun
allah senin maviyi seçeceğini bildiği için onu yazıyor allah maviyi seçeceğini yazdığı sen seçmiyorsun. Anladın mı?
Ama mavi kapı olmasa onu seçme şansın da olmaz.

Yani dolaylı yoldan sana o mavi yolu dayatmış oluyor.

Furkan

Üye
Düşünce
Sünni
Üzerinde biraz düşünen herkesin fark edebileceği üzere şeytanın durumu oldukça kafa bulandırıcı bir haldedir. Tüm büyük dinlerde tanrı insanı yaratır ve meleklere insan önünde secde etmelerini buyurur. Şeytan hariç tüm melekler buyruğa uyar. Şeytanın kibrine yenik düşerek secde etmediği ve tanrı tarafından lanetlendiği anlatılır ve bu olaylar silsilesinin ardından bizim şeytan da hepimizin yakından bildiği malum mesaisine başlama kararı alır. Kıyamete kadar mücadele edeceği, ama sonunda hak ettiği cezayı çekmekten kurtulamayacağı vurgulanır. İşin ilginç yanı ise şeytanın da bunun farkında olması.

- İlk olarak tanrının her şeyi bildiği varsayımından hareket edecek olursak, tanrı şeytanın insana secde etmeyeceğini de biliyordu, ama bunu bile bile meleklere secde etme emri verdi. Bu durumda şeytanın, önceden yazılmış rolünü oynamaktan başka bir suçu yok demektir.

- Şeytan, sonunda en büyük cezayı çekeceğini bile bile ne tür bir motivasyonla mücadelesini sürdürebiliyor?

- Tanrı hangi akla hizmet şeytana kıyamete kadar izin vermiştir? Amaç insanın sınavı ise, neden durup dururken insanı sınavdan geçirme gibi bir fikre kapılmıştır? Onun gibi kudretli bir varlığın bundan ne gibi bir beklentisi vardır?

- Şeytanı var eden, insanı var eden, sonra secde etmeyeceğini bile bile şeytana insanın önünde secde etmesini söyleyen, şeytan secde etmeyince de onu lanetleyen bir tanrıdan bahsediyorsak, bugün şeytana atfedilen kötülüklerin arkasındaki asıl ve gizli güç tanrı olmuyor mu? Bir başka deyişle şeytanı saptıran, yani onu itaatsizliğe iten Allah'ın ta kendisi değil midir?

- Tanrı kendi düzeni içerisinde şeytana ihtiyaç duymakta mıdır? Kendi uydurduğu bir sınavın sonunda insanların çıkıp "benim ne suçum var da beni cehenneme atıyorsun?" diye serzenişte bulunmalarını önlemek için şeytanı mı kullanmaktadır? Kısaca şeytan, tanrının bir bahanesinden mi ibarettir?

- Tanrı tüm melekleri mutlak itaatkar varlıklar olarak yaratırken, niçin şeytanı bir gün kendisine başkaldırabilecek potansiyele sahip olarak yaratmıştır?

- Şeytanın suçu nedir?

Son olarak şimdi bu şeytan arkadaş Allah'ı görmüş, onunla konuşup iddiaya bile girmiş, demek ki bu Allah denilen varlık o kadar muhteşem bir şey değil yani görünce etkilenmeden onunla zıt gidebiliyor, Allah'a sinirlenilebiliyormuş...
Birinci sebep milli

Şeytan eğer ademe secde etmeseydi, insanlar ilelebed cennette var olacaktı bu da onun milleti olan cin taifesinden insanların üstün olması anlamına gelir.

İkinci sebep günahsızlık!

Şeytan yaptığı şeyin günah olmadığını düşündü, çünkü o ateştendi! günah olmadığına inandığından allah 'seni secde etmekten alıkoyan nedir' diyerek şans vermesine rağmen tevbeye de yanaşmadı.

Üçüncü sebep kibir

Hazreti Ademin kendisinin yerini almasından korktu telaşa kapıldı. En yüksek makama o layık değildi çünkü kendisi ateştendi!

Dördüncü sebep kafirlik

ayette de yazdığı üzere kadere iman etmeyip, onu allahın azdırdığını iddia etti. zira kader Allahın yazdığı için senin yapman değil, senin yapmandan dolayı Allahın yazmasıdır.

Ayrıca, bu devirde allaha iman etmelerine rağmen onca insan isyanda haramda ileri gidiyorlar onlar neden yapıyor?

ayrıca bir sebep

ben allahın şeytana cehennemi gösterdiği düşünmüyorum. çünkü bizde görmedik bu sebeple rahatlıkla günah işliyoruz.

Coolumsu

Üye
Düşünce
Muvahhid
"Şeytan, sonunda en büyük cezayı çekeceğini bile bile ne tür bir motivasyonla mücadelesini sürdürebiliyor?"

Sorduğun sorular o kadar içi boş sorular ki, cevaplarını bildiğin halde bunlara takılıyorsun. Halen anlamadınız mı?
Mesele bilmek değil, mesele eylem, mesele içindeki kibri yenmek..

Birçok insanda doğruları bilir ama çoğu insan uygulamaz. Artık kendi inkarınızı kadere yüklemeyi bırakın. Siz istediniz, tıpkı şeytan gibi kafir oldunuz, bizde isteyerek iman ettik mümin olarak görüyoruz kendimizi.. Umarım Allah katında da öyleyimdir.

"Tanrı tüm melekleri mutlak itaatkar varlıklar olarak yaratırken, niçin şeytanı bir gün kendisine başkaldırabilecek potansiyele sahip olarak yaratmıştır?"

Şeytan melek değildir. Cinlerdendir. Cinler de biz insanlar gibi iradeli varlıklardır.