Şii Hadis

KuranMumini2698

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
İbn-i Mardavayh Hz. Ali (a.s)'den rivayet ederek demiştir ki: "Resulullah (s.a.a) bana, Allah Teala'nın "İnananlar ve iyi işlerde bulunanlar ise; işte onlar, yaratılmışların en hayırlılarıdır" ayetini duymadın mı? Onlar sensin ve senin şiandır; benimle onların buluşacakları yer, Kevser havuzunun yanıdır; ümmetler hesaba geldikleri zaman onlar, yüzleri ak olarak çağrılacaklardır." dedi.

(ed-Dürr-ül Mensur tefsiri c. 6 s. 379, Şevahid-üt Tenzil Hakim Haskani’nin c. 2 s. 356, 366, Tefsir-üt Taberi c. 3 s. 146, Feth-ül Kadir Şevkani’nin c. 5 s. 477, Ruh-ül Meani Alusi’nin c. 30 s. 207, Kifayet-üt Talib Genci Şafii’nin s. 244, El-Menakib Harezmi’nin s. 62, 187, el-Fusul-ül Muhimme İbn-i Sabbağ Maliki’nin s. 107, Nezm-i Dürer-i Simtayn Zerendi Hanefi’nin s. 92, Tarih-i Dimeşk Ali bin Ebu Talib bölümü İbn-i Asakir’in c. 2 s. 442, Yenabi-ül Meveddet Kondozi Hanefi’nin s. 62, 74, 270, Tezkiret-ül Havas Sibt bin Cevzi’nin s. 18 vs. )

Yukarıdaki hadise göre Şiiler, yaratılmışların en hayırlısıdır. Bu hadis Şiilerin hadis kitaplarında geçiyor. Hatta hadisin ravisinde Ali var. Bu hadise göre Şiiler yaratılmışların en hayırlısıdır ve cennete girecekler. Bu hadis sizin Sünni kaynaklar ile çelişiyor. Bu hadis uydurma diyorsanız. Hadisin ravi senedi var. Yok hadisin ravi senedi de uydurma diyorsanız. Ben sizin Sünni kitaplardaki geçen ravi senedine nasıl güveneyim ? Sünnileri öven hadislerde Resulullah şöyle dedi diye başlıyorsunuz. Şiiler kendisini öven hadislerde başlarken Resulullah şöyle dedi diye başlıyorlar. Bunun tutarı yok. Çelişki üzerine çelişki. Kısacası isteyen istediği gibi hadis uyduruyor. Hadislerde her istediğinizi bulabiliyorsunuz..

Sünniler şu soruma da cevap verin:

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın(kan aldırmak) ve yaptıranın orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28)

Peygamber: "Üç şey vardır orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak" (Tirmizi, "Savm", 24)

Yukarıdaki iki hadis birbiriyle çelişiyor. Kan aldırmak orucu bozar mı? Yoksa bozmaz mı ?

fameraft

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Farklı hadislerin çelişmesi bi yana, aynı hadisle bile farklı hükümler çıkartmış din adamları

Biri demiş ki kan çıkması abdesti bozar, kadına dokunmak bozmaz. Öbürü kadına dokunmak bozar, kan çıkması bozmaz demiş. Şimdi hangisi doğru? İkisini de aynı anda doğru kabul ediyorlar, çok ilginç.

X de doğru X' de doğru.

Kuran'ın böyle bir toplumdan tek parça çıkması apayrı bir mucize bence. Allah doğrudan müdahale etmeseydi bu Araplardan tek parça çıkabileceğini sanmıyorum.

KuranMumini2698

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Farklı hadislerin çelişmesi bi yana, aynı hadisle bile farklı hükümler çıkartmış din adamları

Biri demiş ki kan çıkması abdesti bozar, kadına dokunmak bozmaz. Öbürü kadına dokunmak bozar, kan çıkması bozmaz demiş. Şimdi hangisi doğru? İkisini de aynı anda doğru kabul ediyorlar, çok ilginç.

X de doğru X' de doğru.

Kuran'ın böyle bir toplumdan tek parça çıkması apayrı bir mucize bence. Allah doğrudan müdahale etmeseydi bu Araplardan tek parça çıkabileceğini sanmıyorum.
Mezhepler daha felaket.

68:36-Neyiniz var, ne biçim hüküm veriyorsunuz?
68:37-Yoksa bir kitabınız var da onu mu okuyup duruyorsunuz?
68:38-Ve içinde her dilediğinizi bulabiliyorsunuz?

Yukarıdaki ayetler hadis kitaplarını muhatap alıyor. Gerçekten hadis kitaplarında her istediğini bulabiliyorsun.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu hadis uydurma diyorsanız. Hadisin ravi senedi var.
Tek tek gideceğim. Bir konu bitmeden diğerine geçmeyeceğim, baştan söyleyeyim.

Ravi senedinde güvenilir olmayan kişiler var. Ravi senedinin olması önemli değil, ravi zincirindeki herkesin güvenilir olup olmadığı önemli. Zincirde tek bir ravi bile güvenilir değilse o hadisle amel etme zorunluluğu yoktur.

Yazdıklarım doğruysa ortada çelişki yok. Yazdıklarım yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz. AKSİ TAKDİRDE DİĞER SORULARINIZA CEVAP VERMEYECEĞİM.

Kuran Mucizeler

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid

Ravi senedinde güvenilir olmayan kişiler var. Ravi senedinin olması önemli değil, ravi zincirindeki herkesin güvenilir olup olmadığı önemli. Zincirde tek bir ravi bile güvenilir değilse o hadisle amel etme zorunluluğu yoktur.

Yazdıklarım doğruysa ortada çelişki yok. Yazdıklarım yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz. AKSİ TAKDİRDE DİĞER SORULARINIZA CEVAP VERMEYECEĞİM.
Ya @bilgelikyolunda
Şu enerjini ve bilgini Kuran'a versen var ya çok daha hayırlı bir iş yaparsın gibi geliyor bana. Tabii ki en doğrusunu Allah bilir.
Selametle,

Kuran Mucizeler

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ben Tıp fakültesi 3. sınıf yazında tüm Riyazüs Salihin'i okumuş biriyim. Cahiliye dönemimdi. Sadece Kuran demiyordum. Yanına yalan yanlış bilgiler ekliyordum. Ama bir türlü kalbim tatmin olmuyordu. Çünkü bir dolu hatalar tespit ettim.
Kafam karmakarışıktı. Mecburiyetten görmezden geldiğim, üstüne gidemediğim hadisler oldu.
Ama sadece Kuran yolunu Yüce Allah'ım bana nasip ettiğinde resmen aydınlanmış gibi oldum. Sadece Kuran'ı araştırmaya başladım. Asla çelişki bulamazsın.
Kuran yanında konulan şeyleri sen peygamberin hayatı sanıyorsun! Ama değiller. Emin ol.
Nereden baksan yüzlerce çelişki var.
“Benden Kuran dışında hiçbir şey yazmayın. Kim benden Kuran dışında bir şey yazmışsa imha etsin.” (Müslim, Sahihi Müslim Kitabı Zühd, Hanbel, Müsned 3/12, 21, 33)
Hadis: “Peygamber ayakta su içilmesini yasakladı.” Ebu Davud 4/No:3717
Hadis: “Peygamber’i sizin benim gibi ayakta su içerken gördüm.” Ebu Davud 4/No:3718
Selametle,

Kuran Mucizeler

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu metinler göre, bu zan olan metinlere göre sonsuz hayat olan ahiret riske atılır mı ya?
Biz hastaları tedavi ederken çalışmaları didik didik inceleriz. Doğru yapılmış mı?. Kanıta dayalı mı diye. Hastaya zarar verir mi diye. Riske girmeyiz. Zan ile hareket etmeyiz.
Sen düşün.
Sonsuzluk hayatı riske atılır mı?
Bir çok mezhepten bir çok arkadaşım var.
Hepsine soruyorum. Ama adam gibi bir cevap bulamadım.
Allah aşkına aşağıdaki ayette Muhammed peygamberimizin şikayet ettiği kişiler kim? Bu kavim kim? Bu toplum kim?

Cevap: Kuran'a inandık diyen (tutan) ama hükümlerini uygulamayan (terk eden) kişilerdir.
Tanıdık geliyor mu size?

Yüce Allah 25:30 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet
Arapça okunuş
Meal
2883|25|30|وَقَالَ ٱلرَّسُولُ يَٰرَبِّ إِنَّ قَوْمِى ٱتَّخَذُوا۟ هَٰذَا ٱلْقُرْءَانَ مَهْجُورًا
Ve kaler resulu ya rabbi inne kavmi ttehazu hazel kur'ane mehcura.
Ve dedi ki elçi ‘ya Rabbi şüphesiz benim kavmim-toplumum tuttular bu Kuran'ı terk edilmiş’

Selametle

KuranMumini2698

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid

Bana ravi senedindeki kişilerin o sözü söylediğini ispat edeceksin. Ravi senedi uydurmaktan daha basit bir şey yok.

KuranMumini2698

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu metinler göre, bu zan olan metinlere göre sonsuz hayat olan ahiret riske atılır mı ya?
Biz hastaları tedavi ederken çalışmaları didik didik inceleriz. Doğru yapılmış mı?. Kanıta dayalı mı diye. Hastaya zarar verir mi diye. Riske girmeyiz. Zan ile hareket etmeyiz.
Sen düşün.
Allah aşkına aşağıdaki ayette Muhammed peygamberimizin şikayet ettiği kişiler kim? Bu kavim kim? Bu toplum kim?

Cevap: Kuran'a inandık diyen (tutan) ama hükümlerini uygulamayan (terk eden) kişilerdir.
Tanıdık geliyor mu size?

Arapça okunuş
Meal
2883|25|30|وَقَالَ ٱلرَّسُولُ يَٰرَبِّ إِنَّ قَوْمِى ٱتَّخَذُوا۟ هَٰذَا ٱلْقُرْءَانَ مَهْجُورًا
Ve dedi ki elçi ‘ya Rabbi şüphesiz benim kavmim-toplumum tuttular bu Kuran'ı terk edilmiş’

Selametle
25:30 ayeti çok ilginç. Meallere bakıyorum tam çeviremiyorlar. Çoğunlukla "Kur'an'ı terk ettiler" diye çeviriyorlar. Ayette "ehaze" kelimesi geçiyor. Yani aldılar. Ben ise ayeti şöyle çeviriyorum:

25:30-Elçi dedi ki: Ey Efendim, Toplumum Kur'an'ı terk etmiş bir şekilde tuttular/aldılar.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben Tıp fakültesi 3. sınıf yazında tüm Riyazüs Salihin'i okumuş biriyim. Cahiliye dönemimdi. Sadece Kuran demiyordum. Yanına yalan yanlış bilgiler ekliyordum. Ama bir türlü kalbim tatmin olmuyordu. Çünkü bir dolu hatalar tespit ettim.
Kafam karmakarışıktı. Mecburiyetten görmezden geldiğim, üstüne gidemediğim hadisler oldu.
Ama sadece Kuran yolunu Yüce Allah'ım bana nasip ettiğinde resmen aydınlanmış gibi oldum. Sadece Kuran'ı araştırmaya başladım. Asla çelişki bulamazsın.
Kuran yanında konulan şeyleri sen peygamberin hayatı sanıyorsun! Ama değiller. Emin ol.
Nereden baksan yüzlerce çelişki var.
“Benden Kuran dışında hiçbir şey yazmayın. Kim benden Kuran dışında bir şey yazmışsa imha etsin.” (Müslim, Sahihi Müslim Kitabı Zühd, Hanbel, Müsned 3/12, 21, 33)
Hadis: “Peygamber ayakta su içilmesini yasakladı.” Ebu Davud 4/No:3717
Hadis: “Peygamber’i sizin benim gibi ayakta su içerken gördüm.” Ebu Davud 4/No:3718
Selametle,
Hadisleri bu kitapları yazanlar uydursa içine ayet ve hadislerin birbirine karışmaması için ilk dönemler hadis yazımını yasaklayan hadisi koymazlardı değil mi?

Çelişki olarak düşündüğünüz her şeyin cevabı var. Sadece bu cevapları bulmak size nasip olmadan hadisleri toptan reddetmeyi tercih etmişsiniz.

Pic@rd

Üye
Düşünce
Deist
Sen düşün.

Tanıdık geliyor mu size?

Arapça okunuş
Meal

Selametle
doktor olduğuna inanamıyorum...
iyi bir matematik hocası ile oturup konuşmanı ve sonra bu inancını tekrardan gözden geçirmeni salık veririm.

Kuran Mucizeler

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Sevgili kardeşim @Pic@rd

Benim doktor olmam Kuran’a inanmaya neden engel? Orayı tam anlamadım. O zaman daha da şaşıracaksın.

Cerrahım.

Kanamalı bir hasta geldiğinde ameliyata aldığında, karnını açtığında, hastaya kan ve plazma verdiğinde, kanama durması için her şeyi yaptığında, hasta ölmesin diye o kanı ve insanı yaratan Allah ile iletişime geçtiğinde daha iyi anlarsın bazı şeyleri.

Bazı hastalarımız elimizin altında göre göre maalesef ölüyor. Her şeyi yapsan da ölüyor. En güncel tedaviyi uygulasan da çaresiz kalıyorsun. Kanser hastaları mesela.
İnsanların organlarının kendi başına oluşamayacağına kesin eminim. Evrendeki bu muhteşemliğin tesadüf olamayacağını düşünenlerdenim. Muhteşem güçleri olan bir yaratıcı yarattı bu evreni ve düzeni koydu.

Avatar’da bir sahne vardı hatırla; Evrenden aldığımız ödünç enerjiyi geri vereceğiz.

Kuran’ın evrenleri yaratandan geldiğine inanıyorum. Böyle kabul ediyorum. Sadece Kuran’a uyuyorum. Kuran ile ilgili araştırmalar yaptıkça inancım daha da arttı. Özellikle 19 sistemi.

Hayatım boyunca tek bir kişinin canını yakmadım.

Kuran’ın emrettiği erdemli bir hayat yaşamayı tercih ettim.

Matematiği severim. İstatistiği severim. Programlama yaparım. Bir yazılım şirketim var.

Allah’tan bu dünya ile ilgili bir şey istemem. Canımı hanif alması için dua ederim.

Sizler için de dua ederim. Her ne kadar senin benim duama ihtiyacın yoktur belki.

Selametle,

Yazarı tarafından düzenlendi:

Kuran Mucizeler

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
İnsanların kurtuluşu olarak;
Maide 69 ve Asr suresi derim.
Dileyen Rabbine (Programlayıcısına-Kodlayıcısına) giden bir yol edinsin artık.
Selametle,

KuranMumini2698

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Diğer kardeşime verdiğim linki inceleyiniz
Peygambere itaat Kur'an'a itaat. Çünkü Muhammed'in tek görevi tebliğ. Kur'an'da Muhammed'in başka görevi yok. 7:!57 ayeti delil değildir. Çünkü Muhammed sadece Kur'an'ı tebliğ ettiği için tebliğ ettikleri içinde helal-haram ile ilgili hükümler var.

Muhammed sadece Kur'an'a uyuyordu.

6:19-Sor: 'Kimin tanıklığı büyüktür?' De ki: 'Benimle sizin aranızda ALLAH tanıktır. Sizi ve ulaştığı herkesi uyarmak için bana bu Kuran verildi. ALLAH'tan başka tanrı olduğuna mı tanıklık ediyorsunuz?' 'Ben böyle tanıklık etmem,' de ve ardından şunu da söyle: 'O bir tek tanrı, ben sizin ortak koştuğunuz şeyden uzağım.'

Kur'an açıklanmıştır.

16:89-Her topluluk içinden, kendilerine karşı bir tanık gönderdiğimiz, şunlara karşı da seni tanık olarak getirdiğimiz gün… Biz sana bu kitabı, her şeyi açıklayan, bir yol gösterici, bir rahmet ve Müslümanlara bir müjde olarak indirdik.

Kurtuluşumuz için gerekli her şeyi açıklayan Kuran'ı yeterli görmeyenler hakkında elçinin tanıklığı için bak 25:30.

Hüküm koyucu yalnız Allah'tır.

6:114-ALLAH'tan başka yasa koyucu mu arayayım? O ki size kitabı detaylı olarak indirmiştir. Kendilerine kitap vermiş olduklarımız onun Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. O halde kuşkulananlardan olma.

Buhari gibi kişiler peygamber adına söz uydururlar.

6:112-Böylece, her peygambere insanlardan ve cinlerden olan şeytanları düşman kıldık. Aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözleri vahyederler. Rabbin dileseydi bunu yapamazlardı. Onlara ve ettikleri iftiralara aldırma.

Peygambere yakıştırılarak insanlara "vahiy" adı altında sunulan yaldızlı sözlere, ahiret hayatını akıl ve bilgiye dayanarak onaylamamış olanlar inanır. İsa'yı Tanrı'nın oğlu olarak putlaştıranlar aslında İsa'nın baş düşmanlarıdır. Nitekim Buhari başta olmak üzere diğer Hadis kitaplarını Kuran ile karşılaştırarak incelediğinizde, o kitapları derleyenlerin aslında peygamberin baş düşmanı olduğunu göreceksiniz.

6:57-De: "Ben Rabbimden bir delile dayanmaktayım. Siz ise onu yalanladınız. Ona meydan okuyarak istediğiniz şeyi getirmek benim elimde değil. Hüküm, ancak ve ancak ALLAH'ın. Gerçeği anlatıyor. O, en iyi ayırandır.

Kısacası sizin verdiğiniz ayetler uyduruk hadislerin gerekliliği konusunda delil değildir.

Kuran Mucizeler

☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Peygambere itaat Kur'an'a itaat. Çünkü Muhammed'in tek görevi tebliğ. Kur'an'da Muhammed'in başka görevi yok. 7:!57 ayeti delil değildir. Çünkü Muhammed sadece Kur'an'ı tebliğ ettiği için tebliğ ettikleri içinde helal-haram ile ilgili hükümler var.

Muhammed sadece Kur'an'a uyuyordu.

6:19-Sor: 'Kimin tanıklığı büyüktür?' De ki: 'Benimle sizin aranızda ALLAH tanıktır. Sizi ve ulaştığı herkesi uyarmak için bana bu Kuran verildi. ALLAH'tan başka tanrı olduğuna mı tanıklık ediyorsunuz?' 'Ben böyle tanıklık etmem,' de ve ardından şunu da söyle: 'O bir tek tanrı, ben sizin ortak koştuğunuz şeyden uzağım.'

Kur'an açıklanmıştır.

16:89-Her topluluk içinden, kendilerine karşı bir tanık gönderdiğimiz, şunlara karşı da seni tanık olarak getirdiğimiz gün… Biz sana bu kitabı, her şeyi açıklayan, bir yol gösterici, bir rahmet ve Müslümanlara bir müjde olarak indirdik.

Kurtuluşumuz için gerekli her şeyi açıklayan Kuran'ı yeterli görmeyenler hakkında elçinin tanıklığı için bak 25:30.

Hüküm koyucu yalnız Allah'tır.

6:114-ALLAH'tan başka yasa koyucu mu arayayım? O ki size kitabı detaylı olarak indirmiştir. Kendilerine kitap vermiş olduklarımız onun Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. O halde kuşkulananlardan olma.

Buhari gibi kişiler peygamber adına söz uydururlar.

6:112-Böylece, her peygambere insanlardan ve cinlerden olan şeytanları düşman kıldık. Aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözleri vahyederler. Rabbin dileseydi bunu yapamazlardı. Onlara ve ettikleri iftiralara aldırma.

Peygambere yakıştırılarak insanlara "vahiy" adı altında sunulan yaldızlı sözlere, ahiret hayatını akıl ve bilgiye dayanarak onaylamamış olanlar inanır. İsa'yı Tanrı'nın oğlu olarak putlaştıranlar aslında İsa'nın baş düşmanlarıdır. Nitekim Buhari başta olmak üzere diğer Hadis kitaplarını Kuran ile karşılaştırarak incelediğinizde, o kitapları derleyenlerin aslında peygamberin baş düşmanı olduğunu göreceksiniz.

6:57-De: "Ben Rabbimden bir delile dayanmaktayım. Siz ise onu yalanladınız. Ona meydan okuyarak istediğiniz şeyi getirmek benim elimde değil. Hüküm, ancak ve ancak ALLAH'ın. Gerçeği anlatıyor. O, en iyi ayırandır.

Kısacası sizin verdiğiniz ayetler uyduruk hadislerin gerekliliği konusunda delil değildir.
Çok doğru. Ne güzel yazmışsın. Allah razı olsun. Aklını kullanana yeter bunlar.
Selametle,

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şıracının şahidi bozacı olmuşsunuz! :ggsy:

Madem sadece Kuran yeterse "Nasih mensuh" konusundaki Eyyüp sorumu yanıtlamayı bir deneseniz diyorum!? :D

Bakın orada hodri meydan dedim. Meydan okudum! Beni müslim yapma fırsatı veriyorum size! Bana Eyüpün olayını kanıtlayın, iddiayı kazanın! Hadi hodri meydan!

Yazarı tarafından düzenlendi:

fameraft

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Şıracının şahidi bozacı olmuşsunuz! :ggsy:

Madem sadece Kuran yeterse "Nasih mensuh" konusundaki Eyyüp sorumu yanıtlamayı bir deneseniz diyorum!? :D

Bakın orada hodri meydan dedim. Meydan okudum! Beni müslim yapma fırsatı veriyorum size! Bana Eyüpün olayını kanıtlayın, iddiayı kazanın! Hadi hodri meydan!
Eyübün neyine kanıtlayacağız güzel kardeşim, postun linkini koysaydın bari.