Simülasyon Teorisi

Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar merhaba ,

Hiç bilgisayar oyunu oynarken aklınıza "Acaba buradaki karakterler bir oyunda olduklarını biliyorlar mı?" gibi bir soru geldi mi? :) Mesela şu ünlü oyunlardan birini düşünün. Kocaman bir şehir, binalar, hareket eden araçlar, insanlar. Her şey şu an yaşadığımız dünya gibi tasarlanmış ve belli bir algoritma ile siz oyunu çalıştırdığınız sürece devam ediyor. Ya bizlerde bir simulasyonda oyuncularsak ve bunun farkında değilsek?

Buna simulasyon argümanı deniyor ve epeyce ilgileneni var..

Siz neler düşünüyorsunuz?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bütün ateistler benle aynı mı düşünüyor aq. :D Yeminle bunu bende merak etmiştim. Hatta şöyle demiştim. Ben bir tane oyun yapsam oyundaki karakterin amacı bu oyunun bir yaratıcısı var mı onu bulmak. Ben de oyuna peygamberler gönderirdim. Baktım oyundaki karakter bizim gibi sürekli araştırdığı için ve çelişki falan bulduğu için ateist oldu. O zaman onun bu çalışmalarından ve sorgulamalarından dolayı ve mantıklı düşünmesinden, körü körüne inanmamasından dolayı onu ödüllendirirdim. Bilgisayar programı üzerinden bir cennet yapıp o adamın her istediğini verirdim. Ama cehennemi yaratmazdım ona gerek yok. Ateist olan sınavı geçiyor zaten. Ateist olmayanlarsa yani körü körüne inananlarsa onlar öldükten sonra bir daha dünyaya gönderirdim. Yani oyundaki programa demek istedim. :D Onları bir daha gönderirdim ki doğru yolu bulsunlar. Doğru yolu bulana kadar gönderirdim onları. Sonra doğru yola gelenleri cennete alırdım. :D

Düşünce
Agnostik
Bütün ateistler benle aynı mı düşünüyor aq. :D Yeminle bunu bende merak etmiştim. Hatta şöyle demiştim. Ben bir tane oyun yapsam oyundaki karakterin amacı bu oyunun bir yaratıcısı var mı onu bulmak. Ben de oyuna peygamberler gönderirdim. Baktım oyundaki karakter bizim gibi sürekli araştırdığı için ve çelişki falan bulduğu için ateist oldu. O zaman onun bu çalışmalarından ve sorgulamalarından dolayı ve mantıklı düşünmesinden, körü körüne inanmamasından dolayı onu ödüllendirirdim. Bilgisayar programı üzerinden bir cennet yapıp o adamın her istediğini verirdim. Ama cehennemi yaratmazdım ona gerek yok. Ateist olan sınavı geçiyor zaten. Ateist olmayanlarsa yani körü körüne inananlarsa onlar öldükten sonra bir daha dünyaya gönderirdim. Yani oyundaki programa demek istedim. :D Onları bir daha gönderirdim ki doğru yolu bulsunlar. Doğru yolu bulana kadar gönderirdim onları. Sonra doğru yola gelenleri cennete alırdım. :D
Valla yapay zeka 10 yıla patlar. Şu Japonların insansı robotlarına yükle programı, gönder onlardan 100 tanesini insan eli değmemiş ıssız ücra bir adaya. Sonra bekle bekle bekle. (Biraz uzun sürer merak etme) Bizim ömür yetmez belki ama sonraki nesiller acayip şeyler görür. Hem dini hem bilimsel birçok şeyi test edebilirler. Hatta yeteri kadar beklersen evrimi bile ispatlarsın. :)

"O zaman onun bu çalışmalarından ve sorgulamalarından dolayı ve mantıklı düşünmesinden, körü körüne inanmamasından dolayı onu ödüllendirirdim."

Hiç aklına geldi mi diyeceğim ama bu kadar paralel düşünceden sonra bunu da düşünmüşsündür eminim. :)
Belki de test tersine kurgulanmıştır. Yani testi geçtim diyen kaybetmiş, kaybetti gözüyle bakılanlar kazanmış olabilir mi? Yani gerçek bir yaratıcı ölümden sonra "Sen okumadın mı, görmedin mi. Bunları benim söylemiş olacağıma nasıl inandın, bunları bana nasıl reva gördün?" der ve şu an bizleri cehennemlik gören ve dışlayan arkadaşları şamarlarsa???

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Dostum hayal gücün çok güçlü. Hoşuma gitti. :D

Bu mantık doğru olabilir tabiki ama ben biraz eleştirel bakayım bu konuya. Eğer dediğin gibi herşey simülasyon ise insanın hiç iradesi yok anlamına gelmez mi? Bu da problem demektir?

Düşünce
Agnostik
Dostum hayal gücün çok güçlü. Hoşuma gitti. :D

Bu mantık doğru olabilir tabiki ama ben biraz eleştirel bakayım bu konuya. Eğer dediğin gibi herşey simülasyon ise insanın hiç iradesi yok anlamına gelmez mi? Bu da problem demektir?
Aslında özgür irade konusunu ayrıca konuşmak lazım. Şu an var mı acaba özgür irademiz? :)

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hiç aklına geldi mi diyeceğim ama bu kadar paralel düşünceden sonra bunu da düşünmüşsündür eminim. :)
Belki de test tersine kurgulanmıştır. Yani testi geçtim diyen kaybetmiş, kaybetti gözüyle bakılanlar kazanmış olabilir mi? Yani gerçek bir yaratıcı ölümden sonra "Sen okumadın mı, görmedin mi. Bunları benim söylemiş olacağıma nasıl inandın, bunları bana nasıl reva gördün?" der ve şu an bizleri cehennemlik gören ve dışlayan arkadaşları şamarlarsa???
Kesinlikle onu düşündüm dedim ya bunla ilgili bir yazı paylaşmıştım zaten. Yazıya buradan bakabilirsin özelden de attım zaten linki. :D Bu arada bizi dışlayanları umursama bile. :D
https://antidogmatik.com/konular/ya-yaniltmak-icinse.469/

Üst Alt