Sizce ahlak evrensel midir?

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Dünyayı tek bir toplum olarak ele aldığımızda belli başlı "ahlak kuralları" vardır. Bunu kıtalara böldüğünüzde biraz daha spesifik bir hal alır. Ülkelere böldüğünüzde biraz daha. Ama her toplumun ahlak kuralları vardır ve bunlara uymayan insanlara genelde ahlaksız gözüyle bakılır. Kendi doğrularını yanlışlarını yaratıp, kendi ahlakını oluşturan insanlara ise genelde "Uymamak için bahane arıyor!" denir. Sizce de ahlak evrensel olmalı mıdır? Yoksa üst insan modelindeki gibi kişi kendi mi yaratmalıdır?

ApanX

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Ahlak bir aracın donanımıdır ve farklı toplumlarda değişebilir. İngiltere'de direksiyonun sağda olması gibi. Zamanla da değişecektir ve gelişecektir.

Efe

ll ☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Bir tarafta çok eşlilik normalken bir tarafta çok yanlış. Bence ahlak tamamen tek olmalı, insan hakları evrensel bildirgesi dışında yapılan her şey bütün dünyada ahlak dışı sayılmalı. Çeşitlilik iyidir ama kargaşa çıkarıyor bu mesele.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ahlak kurallarını yersiz bulabiliriz ancak, bu sefer de şu ortaya çıkar: Eğer ahlakı şekillendirmek bireylere kalırsa, anarşik bir ortam ortaya çıkabilir. İnsan maalesef kontrol altında tutulması gereken bir canlıdır. Ahlak evrensel olmasa da ülkelerin kendi ahlakları kabul etsek de etmesek de var. Ama bu kadar detaylı olmamalılar.
tarafta çok eşlilik normalken bir tarafta çok yanlış. Bence ahlak tamamen tek olmalı, insan hakları evrensel bildirgesi dışında yapılan her şey bütün dünyada ahlak dışı sayılmalı. Çeşitlilik iyidir ama kargaşa çıkarıyor bu mesele.
Katılıyorum dostum.

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bir tarafta çok eşlilik normalken bir tarafta çok yanlış. Bence ahlak tamamen tek olmalı, insan hakları evrensel bildirgesi dışında yapılan her şey bütün dünyada ahlak dışı sayılmalı. Çeşitlilik iyidir ama kargaşa çıkarıyor bu mesele.
Neden şimdi böyle bir sınır koydun referansın ne? Belki x kabilesinde insan eti yemek çok ahlaklı onlara göre sen ahlaksızsın ne yapacağız şimdi? Onların ataları öyle olmuş referansları var.

Madde 6
Herkesin, nerede olursa olsun, yasa önünde bir kişi olarak tanınma hakkı vardır.(yamyam olma yasası neden yok?

Referansın ne şimdi senin?

Not: anlamadığım bir yer var şunu mu diyorsun? Herkese göre ahlak mı gelmeli? Yoksa evren bildirge harici davrananlar ahlaksız mı sayılmalı? Buna neden katılayım mesela referansın ney?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Çok agresif bir kültür yok edimine sebep olursun.

Efe

ll ☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Neden şimdi böyle bir sınır koydun referansın ne? Belki x kabilesinde insan eti yemek çok ahlaklı onlara göre sen ahlaksızsın ne yapacağız şimdi? Onların ataları öyle olmuş referansları var.

Madde 6
Herkesin, nerede olursa olsun, yasa önünde bir kişi olarak tanınma hakkı vardır.(yamyam olma yasası neden yok?

Referansın ne şimdi senin?
Onların referansı beni bağlamaz. Tamamen eşitlik sağlanmak isteniyorsa bu olmalı bence. İlkel kalmamak lazım.

Çok agresif bir kültür yok edimine sebep olursun.
Maalesef evet. Şıp diyince olmuyor. :/

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Onların referansı beni bağlamaz. Tamamen eşitlik sağlanmak isteniyorsa bu olmalı bence. İlkel kalmamak lazım.
Onlara göre sen ilkelsin belki. Bunu demeye çalışıyorum "referans beni bağlamaz" devletin anayasası beni bağlamaz çocuk öldürüm. Veya sen bu görüşün ile tecavüze ses çıkaramazsın adamın ahlaklı o belki? Referansı da 7 ceddi kuralları var.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Efe

ll ☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Onlara göre sen ilkelsin belki. Bunu demeye çalışıyorum "referans beni bağlamaz" devletin anayasası beni bağlamaz çocuk öldürüm. Veya sen bu görüşün ile tecavüze ses çıkaramazsın adamın ahlaklı o belki? Referansıda 7 ceddi kuralları var.
Diyorum ki insan hakları evrensel bildirgesi. Evrensel. Kabileden devletlere kadar.

Ortak Bildirge. Bütün devletler bunu kabul etti.

Yani itiraz etmek anlamsız.

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Diyorum ki insan hakları evrensel bildirgesi. Evrensel. Kabileden devletlere kadar.

Ortak Bildirge. Bütün devletler bunu kabul etti.

Yani itiraz etmek anlamsız.
Diyorum ki neden bunu kabul göreyim? Neden evresensel kajigongo bildirgesini kabul etmiyeyim?

Efe

ll ☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist

Entropyy

lll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
eden şimdi böyle bir sınır koydun referansın ne?
Bu kafayla bir yere varamazsın, devamlı Said Nursi kırmızı asa tekerlemeleri, o zaman anlat bakalım aşağıdaki hayvanların ahlaki davranışlarının referansı nedir? Bu hayvanlar neyi referans alarak böyle ahlaki davranışlar sergiliyorlar.

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ahlak elbette evrenseldir. Global olmayı bırak, evrensel!

Çünkü uzaylılar gelse onlara ırkçılık yapamayız. Onlar bize yaparsa tepki gösteririz.

Ahlakın göreceli olması bir şey değiştirmez. Her şey göreceli zaten. Mutlak olan ne var da?

Ahlaksız

lll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bireysel bir ahlak yok ki, evrensel bir ahlak olsun.!

Ahlak, din, devlet gibi şeyler; sizi bir hizada tutmak için uydurulmuş şeylerdir.
Somutlaştırayım mı?
Komşunun karısına tecavüz etmek istiyorsun. Din ve devlet der ki, YAPMA.
Biri komşunu sev, öteki komşuna dokunursan yanarsın filan der işte. Sen de din ve devletin sana dayattıklarına göre bir konum alırsan, içinde bulunduğun topluma göre 'ahlaklı' olursun, hepsi bu.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bireysel bir ahlak yok ki
Dostum kullanıcı adın tebessüm ettirdi. :)
Biri komşunu sev, öteki komşuna dokunursan yanarsın filan der işte. Sen de din ve devletin sana dayattıklarına göre bir konum alırsan, içinde bulunduğun topluma göre 'ahlaklı' olursun, hepsi bu.
Katılıyorum. Kişilerin kendilerine göre oluşturduğu ahlaka bile ahlaksız yorumunu yapabiliyorsak bireysel ahlaktan bahsedemeyiz bence.

Son konular