Sizce birinin düşüncelerini yargılamak doğru mudur ?

llemar

Yazar
Düşünce
Ateist
Merhaba. Bir kişinin düşüncelerini yargılamak doğru mudur? Bence bir kişinin yargılayamayacağımız tek şeyi doğuştan gelen fiziksel ve zihinsel özellikleridir. Bir kişinin düşüncelerini ben yargılarım. Mesela en basitinden bir kişi müslüman ise bu bence bir aptallıktır, düşünme yetisi olmamaktır.
Size bu soruyu sormamın sebebi tamamen çevremde bulunan şahıslar. Birini yargıladığım zaman direkt herkesin kendi dini kendine gibisinden çıkışlar ile karşılaşıyorum. Fakat onlar ben ateistim deyince baskı kurup müslüman olmamı istiyorlar. Bu durumu nasıl aşabilirim. Fikirlerinizi gerçekten merak ediyorum. Saygılar ve sevgilerle...

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsanların fikirlerini ve inançlarını yargılamak doğru değildir. Kişiler yaptıkları ile yargılanırlar.

iksaruman

lll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
İnsanların fikirlerini ve inançlarını yargılamak doğru değildir. Kişiler yaptıkları ile yargılanırlar.
Katılmıyorum.

Mesela;
Küfür yapılan bir şey değil, söylenilen bir düşüncedir ve yine de yargı sebebidir.

Kişileri yargılarken fikirlerini ve inançlarını hesaba katmamak, denklemi yanlış oluşturur.
Yanlış denklem, yanlış sonuca götürür.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Küfür yapılan bir şey değil, söylenilen bir düşüncedir

Hayır, tehdit ve hakaretler eyleme geçme niyetini belirten belirteçlerdir. Düşüncelerini eyleme dökme niyetini ortaya koyarak karşıdaki üzerinde psikolojik baskı kurma eylemidir.

Fikir ve inançların masum olması için eyleme dökülme niyeti içermemesi gerekir. Örneğin allah var. İnanç. E varsa var ne yapalım yani. Sana göre varsa bana ne, bana göre yok. Ama allah var ve ona inanmazsan seni cezalandıracak. İşte bu inancın tehdide dönüşmesi.

Veya senin ırkın farklı, senin rengin değişik, senin genetiğin ayrı. E öyle evet. O halde sen aşağısın, sen git, sen öl! İşte bunlar da ırkçılık ve eylem, ve de suç.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Kötü zihniyetli insanlar kötü eylemlerini gerçekleştirmedikçe iyi sayılırlar.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kötü zihniyetli insanlar kötü eylemlerini gerçekleştirmedikçe iyi sayılırlar.

Yok, zorunda değiliz. Kötü olduklarını tahmin etme hakkımız saklı. Yine aynı örnekten gidelim: Allahın varlığına inanan birinin, bu inandığı allah dediği şeyin masum bir şey olduğunu varsaymak zorunda değiliz. Bu buna inanıyorsa bu inandığı şeyin şişede durduğu gibi durmayacağına da inanacaktır mutlaka şeklinde bir tahmin yürütebiliriz.

Er geç o kişi o allahın bizim işimize karıştığını iddia edecektir. Bunu beklemeliyiz.

Yani işin açıkçası dinsellikle cinsellik arasında gerçekten benzerlik var mı var. İnsanların eyleme dökmeseler ve dökeceklerini dile getirmeseler de niyet olarak kafalarında taşıdıklarını bilirsiniz. Bunun yani tavuk veya balık görünce tavada ya da ızgarada düşünmekten bir farkı yok. Doğa böyle çalışıyor ve doğayı biz böyle olsun diye ısmarlamadık.

O nedenle allaha inanan birinin bizi öldürülecek fikir suçluları olarak görmesine şaşılmaz ama bizi öldükten sonra işkence görecek inanç suçluları olarak görmesi tavuğu ızgara olarak görmesi kadar kesindir.

O yüzden hep söylerim, doğayı böyle allah yarattı diye iddia etmek başımız çok kötü belada demekle aynıdır. Allah eğer var olsaydı başımız çok fena halde büyük dertte olurdu. İyi ki de allahın olduğu iddiası kesinlikle yalan. Doğa kendi iç dinamikleri ile böyle oldu ve doğanın yarattığı olumsuzluklara karşı da elimizden geleni yapıyoruz.

E o zaman başa döndük, inançları yargılayabiliriz diyebilirsiniz. Ama işte niyetleri yargılayamıyoruz. İlke olarak yargılamak için somut bir tehdit ifadesi dile getirmesi gerekiyor. Bunun içi fesat ama içten pazarlıklı diye bir kuşku olsa da suç olamıyor.

Konu karmaşık. Isıracak köpek de hiç havlamaz ama. O da var. Konu karmaşık ama belli ilkeler olmak zorunda. Yoksa işin içinden çıkılmaz.

Orgric

Yazar Adayı
Düşünce
Ateist
Merhaba. Bir kişinin düşüncelerini yargılamak doğru mudur? Bence bir kişinin yargılayamayacağımız tek şeyi doğuştan gelen fiziksel ve zihinsel özellikleridir. Bir kişinin düşüncelerini ben yargılarım. Mesela en basitinden bir kişi müslüman ise bu bence bir aptallıktır, düşünme yetisi olmamaktır.
Size bu soruyu sormamın sebebi tamamen çevremde bulunan şahıslar. Birini yargıladığım zaman direkt herkesin kendi dini kendine gibisinden çıkışlar ile karşılaşıyorum. Fakat onlar ben ateistim deyince baskı kurup müslüman olmamı istiyorlar. Bu durumu nasıl aşabilirim. Fikirlerinizi gerçekten merak ediyorum. Saygılar ve sevgiler
Size bu soruyu sormamın sebebi tamamen çevremde bulunan şahıslar. Birini yargıladığım zaman direkt herkesin kendi dini kendine gibisinden çıkışlar ile karşılaşıyorum. Fakat onlar ben ateistim deyince baskı kurup müslüman olmamı istiyorlar. Bu durumu nasıl aşabilirim. Fikirlerinizi gerçekten merak ediyorum. Saygılar ve sevgilerle...
Doğru değildir

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Açıkçası birine, bir şeye zarar vermediği sürece ve kendisini mutlu edip, kendisini daha kaliteli bir birey hâline getirdiği sürece kim ne düşünürse düşünsün! Tabii bunun da bazı istisnaları olabilir. Ama temel olarak böyle.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Açıkçası birine, bir şeye zarar vermediği sürece ve kendisini mutlu edip, kendisini daha kaliteli bir birey hâline getirdiği sürece kim ne düşünürse düşünsün! Tabii bunun da bazı istisnaları olabilir. Ama temel olarak böyle.

Evet, her konuyu ilkeler, temel prensipler bazında ele alırız. Ayrıntılardaki nüanslara girersek konu karmaşıklaşır. İlke bazında bir insanı düşüncelerinden inançlarından fikirlerinden dolayı yargılayamıyoruz. Bu fikirlerini ifade etmesini de yargılayamayız, tehdit ve hakaret içermediği sürece.

Ancak bu ilkeye göre de allahtan kork allah seni yakacak diyen birini yargılayabiliriz. Çünkü tehdit etmektedir. Tartışmalı olabilecek kısım burası.

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
İlke bazında bir insanı düşüncelerinden inançlarından fikirlerinden dolayı yargılayamıyoruz.
Zaten inancın bir dayanağı yoktur, olamaz ve kimsenin de kişisel inançlarını kanıtlama, delillendirme zorunluluğu yoktur. Sorun bunları insanlara dayatmaya çalışıp, başarısız olunca şiddete başvurmak. :)

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ben her şeyin eleştirilebileceğini düşünüyorum açıkçası. Bu sebeple yargılamak değil de eleştirmek olabilir. Bir insanın düşüncesini yargılasan da sadece tepki toplarsın ama tartışabilecek biriyse ortaya güzel bir tartışma çıkarırsın.

Düşüncenin de ne olduğuna göre değişir yargılama durumu tabi.

Son konular