Soru Sizce bu foruma ne lazım?

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Merhabalar,

Bu konuda biraz öneri ve fikir tartışalım.

Sorumuz da şu: Sizce bu foruma ne lazım?

Yeni konu açılması gerektiklerini söyledikleri için @kavak'ı ve @Charles Dawkins'i de etiketlemekteyim.

Evet, sizi yorumlara alalım.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Buraya, her sanal ortamda olduğu gibi, her türden insanlar takılıyor.
- Yetişkin olmayanlar, trollük budalası olanlar, hır çıkarmak isteyenler, konu açıp arkasına bakmadan tüyenler, yazmasını bilmeyenler(!) vs.

Siz bunlara daha ilk iletilerinde konu açma yetkisi verirseniz, forum çöpe döner.
Bu nedenle konu açma yetkisi için asgari bir sınır getirilmeli ve sonra duruma göre karar verilmeli.
Ancak bunun olması için, forumu sürekli denetleyen üyelerin olması lazım ancak herkesin işi gücü var...
...kolay bir mesele değil yani.

Ha az kalsın unutuyordum:
Müslüman seçeneği getirilsin.:ggsy:

Yazan tarafından düzenlendi:

Charles Dawkins

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Forumda trole rastlamadim. Bence biraz daha kalabalıklaşması lazim lakin forumlara olan rağbet yeterli değil. Millet twitter da ekşi de felan artık. Belki biraz daha reklam yapılması sitenin iyi olabilir. Ben bu siteyi 2018 de sanirsam bir blogda mi yoksa başka bir forumda mi ne görüp gelmiştim.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Foruma gerekli şeyler:

1. Trollerden kurtulmak için yeni gelen üyelerin sözlüklerdeki gibi "çaylak" statüsünde olması gerekir. Yoksa yarın bir gün 5 6 kişilik bir ekip gelir e altını üstünü getirir buranın. Bunun olması işten bile değil.
  2. Belirli bir seviyenin altı(mesela 3 yıldız diyelim) konu açamamalı.
  3. Şu foruma bir de discord sunucusu açılmalı. Madem bu işlerle ilgili bir yönetici var işin başında, bu işi tam kovalamalı. Arada birbirimize girsek de ben de ateist arkadaşlardan bir sürü şey öğrendim burada, bunu yalanlamaya gerek yok. Hiç birimiz allame-i cihan değiliz.
  4. Bir de Türkçe yazım kurallarına riayet gösterilmeli. Gerçekten insanı okumaktan soğutan yazım hataları mevcut.
Bir de ilgimi çeken ilginç bir şey var, bu forumda en tarafsız kişiler agnostik arkadaşlar. Gelen agnostiklerde öyle bildiğimiz agnostikler değil aslında, biraz konuşunca çoğunun "bilemeyiz" değil de "bilemiyorum, emin olamıyorum" diyen arkadaşlar olduğunu görüyoruz. Ben şahsen sırf böyle arkadaşlar geldiği için burada hala yazmaya çalışıyorum. Yoksa sitede ki ateistler de müslümanlar da kendinden çok emin(!)

Kendince alaya almanın da (!) bir hududu var.

Onun bunun hududu var dersek o işin sonu gelmez. İsteyen Allah'a da söver dine de, buna şiddetle tepki gösteren adamın aciz putlarını korumaya çalışan ilkel,saldırgan insanalrdan farkı kalmaz.
[Burası Müslümanlar İçin]
Ayrıca Kuran'a göre biri Allah'a sövse de sen gidip onun ilahına sövemezsin. Kuran'dan konuştuğunda tartışmaya değil alaya almaya çalışıyorlar ortamı terk et, söz değiştiğinde geri dön der. Bu kadar basit
[/Burası Müslümanlar için]

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet bir terörist ekibi saldırısı olabilir. Bu olmamış bir şey de değil olmayacak bir şey de... Ama çabuk bertaraf edilir diye düşünüyorum. Bu konuda önemli olan hızlı davranmak ve teröristleri hemen dışarı atmak.

Muvahhid

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Foruma gerekli şeyler:

1. Trollerden kurtulmak için yeni gelen üyelerin sözlüklerdeki gibi "çaylak" statüsünde olması gerekir. Yoksa yarın bir gün 5 6 kişilik bir ekip gelir e altını üstünü getirir buranın. Bunun olması işten bile değil.
  3. Şu foruma bir de discord sunucusu açılmalı. Madem bu işlerle ilgili bir yönetici var işin başında, bu işi tam kovalamalı. Arada birbirimize girsek de ben de ateist arkadaşlardan bir sürü şey öğrendim burada, bunu yalanlamaya gerek yok. Hiç birimiz allame-i cihan değiliz.
  4. Bir de Türkçe yazım kurallarına riayet gösterilmeli. Gerçekten insanı okumaktan soğutan yazım hataları mevcut.
Bir de ilgimi çeken ilginç bir şey var, bu forumda en tarafsız kişiler agnostik arkadaşlar. Gelen agnostiklerde öyle bildiğimiz agnostikler değil aslında, biraz konuşunca çoğunun "bilemeyiz" değil de "bilemiyorum, emin olamıyorum" diyen arkadaşlar olduğunu görüyoruz. Ben şahsen sırf böyle arkadaşlar geldiği için burada hala yazmaya çalışıyorum. Yoksa sitede ki ateistler de müslümanlar da kendinden çok emin(!)

Onun bunun hududu var dersek o işin sonu gelmez. İsteyen Allah'a da söver dine de, buna şiddetle tepki gösteren adamın aciz putlarını korumaya çalışan ilkel,saldırgan insanalrdan farkı kalmaz.
[Burası Müslümanlar İçin]
Ayrıca Kuran'a göre biri Allah'a sövse de sen gidip onun ilahına sövemezsin. Kuran'dan konuştuğunda tartışmaya değil alaya almaya çalışıyorlar ortamı terk et, söz değiştiğinde geri dön der. Bu kadar basit
[/Burası Müslümanlar için]

Aslında haklı da olabilirsiniz. Yere düşmekle cevher kadir kıymetten sakıt olmuyor. Adam söverek kendi ışığını söndürüyor...

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Kendisine zorla benimsetilen bir dinden çıkan kişiyi,bu din ''öldürülecekler listesine'' koyacak ve siz de bu dine inanacaksınız ve sonra bu dinden çıkan kişinin sizinle ''mübalağalı'' alay etmesinden rahatsız olacaksınız..:öy:

Ben böyle bir dine inanmıyorum. Böyle bir dine inanan kişi de sanırım kısa süre önce darılmış size ve forumu terk etmiş. İnanmadığımız şeylerle bizi itham etmeyin. Az önce neye inandığımız(en azından benim ve tagında muvahhid yazan diğer arkadaşların da-ki ben böyle bir taga sahip olmayı hiç istemezdim, Allah affetsin , elbette müslümanım) hakkında bir yazı yazdım. Oraya bakabilirsin.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bize dayatılan dogmalarla tabiki alay edeceğiz. Çünkü Ramazan’da su bile içirmiyorlar. Korkutuyorlar. Böyle saçma sapan, baskıcı, sevgi ile gram ilişkisi olmayan bir din alaya layıktır. Ciddi konuşmanın bir faydası yok çünkü sen ciddileşince kendilerini önemli zanneden müslümanda çok.

Goebbels

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Bize dayatılan dogmalarla tabiki alay edeceğiz. Çünkü Ramazan’da su bile içirmiyorlar. Korkutuyorlar. Böyle saçma sapan, baskıcı, sevgi ile gram ilişkisi olmayan bir din alaya layıktır. Ciddi konuşmanın bir faydası yok çünkü sen ciddileşince kendilerini önemli zanneden müslümanda çok.
Hayır doğrusunu bilmiyorsun, iftira atmaya da utanmıyorsun. O kadar insanın hakkına giriyorsun. İnsanlar kanla canla çalışıp, bir de Rableri için aç kalıyorlar. Ayriyetten bu duruma şükür ediyorlar. Sen o insanlara korkutuldu, baskılandı, ve sevgisiz diye iftira atıyorsun. Çünkü kansız bir şerefsizin tekisin. Daha sana ne söyliyim ki..

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid

Ben aslında bu tavra hakvermiyor değilim ama birilerinin şu memleketteki kısır döngüyü kırması lazım. Yıllarca sözde laik kesim aşağıladı bu iki yüzlü dincileri. Halkın sempati duymasını sağladılar bunlara. Şimdi bunlar geldi, sizleri(ve samimi inançlıları da) aşağılıyorlar. Bunların güçleri şimdi azalıyor ama eski zorbalığa geeri dönülürse yani okullarda başı kapalı diyen kzılar atılırsa, oruç tutuyor diye adamı memurlaktan atarsanız, bu müslüman diye devlet görevine almazsanız işte yine bundan yararlanan iki yüzlü dinciler olacak. Bu yararlananlar öyle etliğe sütlüğe karışmayan değil, geldiğinde kafa kesecek tipler olacak bu sefer. Şuankini bile mumla aratırlar.

Şuan Türkiye'de dinsizlik pek tabii artıyor. Mevcut durumdan dolayı insanlar iğrendi dinden, ama bu durum sonsuza kadar sürmeyecek. İşler hep diyalektik işler. Başa gelen dinsiz yönetici de aynı ahlaksızlıkları yaparsa bu sefer daha da aşırı bir dinciliğe kayış olur.

Hayır doğrusunu bilmiyorsun, iftira atmaya da utanmıyorsun. O kadar insanın hakkına giriyorsun. İnsanlar kanla canla çalışıp, bir de Rableri için aç kalıyorlar. Ayriyetten bu duruma şükür ediyorlar. Sen o insanlara korkutuldu, baskılandı, ve sevgisiz diye iftira atıyorsun. Çünkü kansız bir şerefsizin tekisin. Daha sana ne söyliyim ki..
Ben pek iftira sanmıyorum. Ramazanda bira içiyor diye dövülen adamların haberini görüyoruz her yıl. Burada haklılık payı var bence.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Küfür yok. Bak baskıcı karakterin ortaya dökülüyor. Sevgisiz değilseniz niye insanları oruç tutmadı diye dövüyor, ateist diye yakmaya çalışıyorsunuz hatta yakıyorsunuz.
Hee onları yapanlar gerçek müslüman değildi değil mi. Şimdi hatırladım.

Yazan tarafından düzenlendi:

Goebbels

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Küfür yok. Bak baskıcı karakterin ortaya dökülüyor. Sevgisiz değilseniz niye insanları oruç tutmadı diye dövüyor, ateist diye yakmaya çalışıyorsunuz hatta yakıyorsunuz.
Hee onları yapanlar gerçek müslüman değildi değil mi. Şimdi hatırladım.
İslam nerede diyor; oruç tutmayanı dövün, ateistleri yakın.. Küfür yok, hakettiğin hitap şekli öyle.
Ben pek iftira sanmıyorum. Ramazanda bira içiyor diye dövülen adamların haberini görüyoruz her yıl. Burada haklılık payı var bence.
Ya kanka öyle bir şey yok. Bizim dinimizde nerde var böyle şeyler ya. Müslüman olduğunu sanan insanlar yüzünden niye fatura bizim dine kesiliyor?

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
oruma gerekli şeyler:

Arkadaşlar, bakın @fameraft burada çok güzel gerektiğini düşündüğü şeyleri listeleyerek yazmış. Belirsizlik ya da genellik içeren yorumlardan ziyade daha spesifik ve belli olacak şekilde yapmış hem de. Ben aslında biraz da bunu kastetmiştim. Ayrıca bu yorum gibi biraz daha sistemsel, foruma eklenebilir türden özellikler de belirtirseniz ayrı bir hoş olur.

Ben şahsen forumun çok sade olduğunu ve çeşitli forum mekaniklerinin eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için zaman zaman @Mete Turan ile konuşuyorum ama elbette tüm forum da düşüncelerini belirtse daha fazla yapılacak şey ortaya çıkar ve forumu daha üstlere taşımış oluruz.

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ben böyle bir dine inanmıyorum. Böyle bir dine inanan kişi de sanırım kısa süre önce darılmış size ve forumu terk etmiş. İnanmadığımız şeylerle bizi itham etmeyin. Az önce neye inandığımız(en azından benim ve tagında muvahhid yazan diğer arkadaşların da-ki ben böyle bir taga sahip olmayı hiç istemezdim, Allah affetsin , elbette müslümanım) hakkında bir yazı yazdım. Oraya bakabilirsin.
Kafanızda tasarladığınız din İslam değil..
İslam dinine göre kafirleri,fitne çıkaranları,dinden çıkanları öldürmeniz lazım..
''Ben böyle bir şeyi kabul etmiyorum'' deyip,sıyrılamazsınız bu sorumluluktan..!
Benim kafamı kesmek isteyenler müslüman mı?Evet,müslüman..
Siz de müslüman mısınız?Evet,müslümansınız..
Mesele bu kadar açık..

Biz de zamanında sizin gibiydik..Ben onlardan değilim,ben bu dini böyle algılamıyorum falan filan..Böyle diye diye dinden çıktık zaten..Bir yerde ''kırılma noktası'' oluşuyor,bu kaçınılmaz..

Bize kızıp,forumu terk eden müslümanlara üzülecekte değiliz..Burası islami bir forum değil..Bu forumda müslümanların değil,dinsizlerin ne dedikleri önemli..Kimse bu foruma,müslümanların düşüncelerini öğrenmek için girmiyor..

Son konular

Son mesajlar