Sonucu Bilinen Bir Sınav Neden Yapılır?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Arkadaşlar şu an düşünün ki bir sınıf var. Ve bu sınıfta öğretmen sınav yapacak. Fakat öğretmen zaten herkesin kaç alacağını biliyor. Fakat yine sınav yapıyor. Sınavdan sonra sınav sonuçları da bildiği gibi çıkıyor. Çünkü zaten herkesin kaç alacağını biliyordu. Şimdi buradaki soru; öğretmen sonucunu bildiği sınavı neden yapsın?

Mete Turan

lV ☆☆
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Harika. :) Bu İslamın en temel çelişkilerinden biridir. Bu soruyu ne zaman bir Müslümana sorduysam hep afallamış ve kem küm etmişlerdir.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Evet bu soru ilk akla gelen İslam çelişkilerindendir ve çok mantıklıdır.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Harika. :) Bu İslamın en temel çelişkilerinden biridir. Bu soruyu ne zaman bir Müslümana sorduysam hep afallamış ve kem küm etmişlerdir.

Abi böle benim daha çok sorularım var. Böle aklıma gelen soruları hep küçük bir deftere not ederdim. İlerde bu soruların cevabını bulurum diye.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Aptalca bir soru. Sınavdan notu alan sensin. Allahın bilmesi senin bu sınavdan yüksek not almana engel mi?
Arkadaşım hadi diyelim ki öğretmen benim sınavdan 80 alacağımı bilsin diyelim. Ama ben sınava giriyorum ve sınavdan 95 alıyorum. Bu sefer burada bir çelişki çıkıyor. Çünkü ben öğretmenin bildiği sonuçtan daha farklı bir sonuç almışsam o zaman öğretmen sınav sonucunu bilmiyordur demek. O zaman Allah'da bilmiyor. Fakat bu yine Allah'ın sıfatlarına aykırı çıkıyor.

Yusuf İslam

Yazar
Düşünce
Sünni
Hayır. Allah senin 95 alacağını biliyor. Fakat o bildiği için sen 95 almıyorsun. Sen 95 alacağın için o biliyor. Yani sen özgür iradenle not alıyorsun. Allah sadece senin kaç alacağını biliyor. Anladın mı şimdi?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
O zaman bu da kadere ters düşüyor. O zaman kaderle çelişiyor. Çünkü kaderde ne varsa o oluyormuş.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Şimdi kaderde benim 52 yaşında öleceğim yazıyor diyelim. İslama göre ne olursa olsun kaderden kaçamayacağımıza inanılıyor. Yani ben ne yaparsam yapayım 52 yaşında öleceğim. Ama senin dediğine göre eğer ben çok sağlıklı bir hayat yaşarsam ömrüm artabilir ve sağlıklı olduğum için 70 yaşında öldüm diyelim. İşte o zaman kader denilen şey yanlış çıkıyor.

KejooN

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar şu an düşünün ki bir sınıf var. Ve bu sınıfta öğretmen sınav yapacak. Fakat öğretmen zaten herkesin kaç alacağını biliyor. Fakat yine sınav yapıyor. Sınavdan sonra sınav sonuçları da bildiği gibi çıkıyor. Çünkü zaten herkesin kaç alacağını biliyordu. Şimdi buradaki soru; öğretmen sonucunu bildiği sınavı neden yapsın?
Ben senin öğretmenin olayım ve dönem başı ilk derse geleyim sana diyeyim ki: ''@PanasG6 kaldın seneye tekrar gel.'' Veya başka birisine de dedim ki: ''Sen geçtin bu seneki dersleri görmene gerek yok.'' Kalanlar sormaz mı hocam bizi neye göre bırakıyorsun nereden biliyorsun kalacağımızı da onların geçeceğini biliyorsun bu ayrımcılık değil mi? Veya sen bir resim çizmek için eline kalem kağıt alsan annen baban gelip elinden alsa ''Sanki Picasso olacaksın bırak git başka bir şeyle uğraş zaten beceremeyeceksin.'' dese demez misin nereden biliyorsun bırak bir denemek istiyorum diye? İşte tam bu yüzden sınava giriyorsun. Öbür türlü sınavı yapan kişinin ayrımcılık yaptığını düşünürsün.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Dediğinizi çok iyi anladım. Fakat;
Kalanlar sormaz mı hocam bizi neye göre bırakıyorsun nereden biliyorsun kalacağımızı da onların geçeceğini biliyorsun bu ayrımcılık değil mi?
demişsiniz. Burada fark ederseniz öğretmene itiraz ediliyor. Nedeni çünkü; öğretmen geleceği bilemez. Ve o sonsuz güçlü değil. Ve öğretmenin bilgi eksikliği vardır. Çocuklar bu durumdan yararlanarak öğretmene itiraz ediyorlar. Şimdi şöyle açıklayayım. Yeryüzünde görüyorsunuz bir sürü fakir insan var. Ve Allah onlara nimet vermiyor. Bu duruma karşı özellikle Müslümanlar itiraz etmiyor. Çünkü Allah'ın her şeyin en iyisini bildiğine inanıyorlar. Fakat bir çocuğun annesi çocuğa iyi şekilde bakmasa dahi toplum tarafından ayıplanır. Fakat Allah bunun en beterini yaptığı halde toplum bunu sorgulamıyor. Şunu bilin ki eğer Allah bizi bu dünyaya göndermeden herkesi ya cennete ya da cehenneme atsaydı kimse itiraz etmezdi. Öğretmen bunu yaptığında sorgulanıyor. Fakat Allah yaparsa kimse sorgulamaz ve Allah'ın yaptıklarına karşı itaat ederlerdi. Çünkü herkes bilirdi ki Allah herkesin ne olduğunu bilir. Yani sizin verdiğiniz öğretmen örneğinde öğretmenin bilgi düzeyiyle Allah'ın bilgi düzeyini bir tutmuşsunuz.

KejooN

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Dediğinizi çok iyi anladım. Fakat;
demişsiniz. Burada fark ederseniz öğretmene itiraz ediliyor. Nedeni çünkü; öğretmen geleceği bilemez. Ve o sonsuz güçlü değil. Ve öğretmenin bilgi eksikliği vardır. Çocuklar bu durumdan yararlanarak öğretmene itiraz ediyorlar. Şimdi şöyle açıklayayım. Yeryüzünde görüyorsunuz bir sürü fakir insan var. Ve Allah onlara nimet vermiyor. Bu duruma karşı özellikle Müslümanlar itiraz etmiyor. Çünkü Allah'ın her şeyin en iyisini bildiğine inanıyorlar. Fakat bir çocuğun annesi çocuğa iyi şekilde bakmasa dahi toplum tarafından ayıplanır. Fakat Allah bunun en beterini yaptığı halde toplum bunu sorgulamıyor. Şunu bilin ki eğer Allah bizi bu dünyaya göndermeden herkesi ya cennete ya da cehenneme atsaydı kimse itiraz etmezdi. Öğretmen bunu yaptığında sorgulanıyor. Fakat Allah yaparsa kimse sorgulamaz ve Allah'ın yaptıklarına karşı itaat ederlerdi. Çünkü herkes bilirdi ki Allah herkesin ne olduğunu bilir. Yani sizin verdiğiniz öğretmen örneğinde öğretmenin bilgi düzeyiyle Allah'ın bilgi düzeyini bir tutmuşsunuz.
Hayır ben sadece sınava sokulma konusu anlamında Öğretmen ile öğrenci benzetmesini kul ile yaratıcıyı bağdaştırmak için kullandım. Ama emin ol kardeşim şimdi böyle konuşuyorsun ama Tanrı veya bir başkası seni o şekilde tutsa atsa ateşe ''senden bir şey olmayacak zaten biliyorum'' deyip yine de itiraz edersin doğrudur falan etmezsin. O zaman Dünya'ya gönder bari suçlarımı işleyeyim de madem öyle yanayım, cezasını çekeyim bile der bazı insanlar.

Ersin

Yazar
Düşünce
Ateist
@sertan58 eğer insana sorulsaydı kimse cehenneme gitmeyi göze alıpta yaratılmak istemezdi. İnsana danışılmadan onu yaratmak ne kadar adaletli?

KejooN

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
@Ersin Dr. Zaik Naik bununla ilgili bir konuşmasında hepimize bunun sorulduğunu, hepimizin kabul ettiğini ama hatırlamadığımızı söylüyor. Bu sözünün dini bir desteği olup olmadığını bilmiyorum ama rastgele konuşacak bir insan olduğunu da sanmıyorum. İslami veya genel olarak dini konularda en aklı başında konuşan insanlardan birisi kendisi videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

KejooN

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
@Ersin Yaratılma ve bir hayat bulma imkanın varken gerçekten hiç var olmamayı mı seçerdin? İnsanların diğer davranışlarından yola çıkarak benzer mantıkla insanların paraşütle atlamaması veya araba sürerken asla hız yapmamaları gerekir. Evet bunu başarırlarsa (bazı trafik canavarları) bundan büyük keyif alacak, ama en ufak bir hatasında ucunda ölüm var (bu da bu Dünya için insanın başına gelecek en kötü şeylerden haliyle). O zaman bunu neden yapıyor? Çünkü insanın doğasında heyecan, adrenalin ve ne pahasına olursa olsun bir şeyleri başarmaya girişmek var. Yaratıldığımız da karşımıza sunulan ilk seçenek de bu olduysa -ki bu konu hakkında bir bilgiye sahip değilim- kabul etmiş olmamız gayet tabiidir.

tolqa.aysan

Yazar
Düşünce
Agnostik
@Ersin Dr. Zaik Naik bununla ilgili bir konuşmasında hepimize bunun sorulduğunu, hepimizin kabul ettiğini ama hatırlamadığımızı söylüyor. Bu sözünün dini bir desteği olup olmadığını bilmiyorum ama rastgele konuşacak bir insan olduğunu da sanmıyorum. İslami veya genel olarak dini konularda en aklı başında konuşan insanlardan birisi kendisi videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

Bize sorulan ve hatırlayamadığımız soruyu açar mısın biraz. Yani bize ne sorulmuş? Sizi test edeceğim, önünüze bir sürü din çıkacak, eğer İslamı seçerseniz, doğru-iyi bir insan olursanız cennete gidersiniz, aksi olursa cehenneme. Kabul ediyor musunuz? gibi bir soru mu?

Bunu soruyorum çünkü bende böyle bir anlaşmanın yapıldığı ve bizlerin daha o zamandan İslamı seçtiğimiz konusunda bir şeyler okumuştum. Yani biz İslam fıtratına uygun olarak yaratılmış ve dünyaya gönderilmiş oluyoruz. O zaman diğer dinlere inanan insanlar?

Son konular