1. 1 dakikada üye olup sitede yazmaya başlayabilirsiniz
    anında üyelik için TIKLA

Soru 19: Mevsimlerin Oluşmasının Cehennem'in Kaynamasıyla İlgili Olduğuna İnanır mısın?

'İlhan Arsel' forumunda Mete Turan tarafından 15 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. Mete Turan

Mete Turan Divan Kurulu Başkanı

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Soru 19: "Size Cehennem'in, Cum'a günleri hariç, haftanın her günü parlatıldığını, ve parlatılırken yer yüzünün ışındığını, ve bu nedenle bu günlerde güneşin zevâl'de bulunduğu zamanlar namaz'ı tehir etmek gerektiğini söyleseler inanır mısınız? Yine bunun gibi, sıcak ve soğuk mevsimlerin oluşmasının Cehennem'in kaynaması ile ilgili olduğuna inanır mısınız?"

Eğer bu sorulara "Evet, bunlara inanıyorum" diyerek yanıt verecek olursanız, siz iyi bir müslüman olarak doğruca Cennete gideceksinizdir. Yok eğer: "Hayır bütün bunlar aklı dışlayan, müspet ilimle uyuşmayan şeylerdir" diyecek olursanız, müslümanlık sınavından sıfır alırsınız. Çünkü Muhammed, bütün bunları, Tanrı'dan geldiğini söylediği buyruklara dayatmıştır. Örneğin Cehennem'in Cuma günleri parlatılmadığını, bunun dışında her gün, güneş zevâl vaktinde (en yüksek noktasında) iken, parlatıldığını söylemiştir. Güyâ Tanrı, her Cum'a günü altıyüz bin kişiyi Cehennem ateşinden azad etmektedir [Bkz. İmam Gazâlî, Kimyâ-yi Saâdet, Bedir Yayınevi, İstanbul 1979, sh 107)

Cehennemin kaynamasının ve bu nedenle Tanrı'ya: "Ben kendi kendimi yiyorum" diye yakınmasının, ve yeryüzünde sıcak / soğuk mevsimlerin bu yüzden oluşmasının hikâyesine gelince! Muhammed'in söylemesi şöyle:

"Sıcak şiddetlendiği vakitte salât (-i Zühru) (namaz kılmayı) serinliğe bırakınız. Zirâ sıcağın şiddeti Cehennem'in kaynamasındandır. Nar (-i Cehennem) Rabbine (şikâyette bulundu, ve): -'Yâ Rab, beni ben yiyorum. (izin ver)'- dedi. Allâhu Teâlâ da iki def'a nefes almasına izin verdi. Nefesin biri kışın, diğeri yazın. En çok ma'rûz olduğumuz sıcak ile sizi en ziyâde üşüten zemherir (işte budur)" [Buharî'nin Ebû Hüreyre'den rivâyeti için, Diyânet yayınlarından bkz. Sahih-i Buharî Muhtasarı ... cilt 2, sh. 476 H. 321]

Görülüyor ki Muhammed, mevsimlerin oluşumunu, Cehennem'in kaynaması ile açıklığa vurmuştur. Güyâ Cehennem şiddetli bir şekilde kaynadığı zamanlar sıcak mevsim olur. Fakat böyle zamanlarda Cehennem kendisini nefes alamayacak kadar sıkıntıda hisseder; kendi kendisini yiyerek eritiyormuş gibi olur ve bu nedenle Tanrı'dan, nefes almak için izin ister. Tanrı da ona iki kez nefes alması için izin verir. Bu izin sayesinde Cehennem iki kez nefes alır; ve işte nefes aldığı zaman yeryüzünde soğuk mevsim başlar!

Hemen ekleyelim ki, başta Diyânet olmak üzere din adamlarımız, bu yukarıdakine benzer şeyleri "ilim" diye insanlarımıza belletmektedirler. Her ne kadar Cehennem'in kaynamasıyla yeryüzünde sıcak mevsimlerin oluşunun, ya da Cehennem'in Tanrı'ya şikâyette bulunup nefes almak istemesinin "kinâye ve mecâz" kabilinden şeyler olabileceğini kabul etmekle beraber, bunların gerçek olmasının da akla aykırı düşmediğini bildirirler. Örneğin Diyânet'in açıklaması şöyle:

"Yeryüzünde şiddet-i harâretin Cehennem'in kaynamasından olması kinâye ve mecaz kabilinden olduğu gibi nâr'ın şikâyetine nefes alması da mecâzîdir. Maahâza bunların hakikat olmasına da hiçbir mânî-i akıl yoktur".

Bunu söylerlerken kendilerine Kur'ân'ın İsrâ sûresi'nin 44. âyetini destek edinirler, ki bu âyet'e göre güyâ canlı ve cansız her şey Tanrı'yı övgü ile yüceltir ve Tanrı onlarin dediklerini işitir [Bkz. Diyânet yayınlarından: Sahih-i Buharî Muhtasarı..., Cilt 2, sh. 477-8]

İlhan Arsel, Müslümanlık Sınavı
    Tanrı Kavramı İle İlgili Bazı Sorular

Orhan Yolcu bunu beğendi.
  2. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Dininizi Gazali'den ve Buhari'den öğreniyorsanız yazıklar olsun size.. İsra 44 çok doğru bir şey anlatıyor. Tüm varlıkların Allah'ın emrine boyun eğdiğini yazıyor. Her varlık yaratılış amacına uygun yaşıyor, insan dışında..

Yedi gök ve yer ve onlarda yaşayan her bilinçli varlık O'nun sonsuz yüceliğini dillendirirler; daha da öte, (lisan-ı hal ile) onun ululuğunu övgüyle dile getirmeyen bir tek nesne dahi bulunmamaktadır; ve fakat siz onların ululayan dilini anlamamakta (ısrarcısınız); buna rağmen O sizi cezalandırmada hiç acele etmeyendir, eşsiz bir bağışlayıcıdır. (İsra 44)

3. K B
    K B
    Mete Turan

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Sen Buhariye, Gazaliye inanmıyorsan üstüne alınma derim.

4. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    İslam'a ve Hz. Peygamber'e inanıyorum. Elbette alınırım.

5. K B
    K B
    Mete Turan

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Hadislere inanmıyorsan alınmana gerek yok.

6. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Hadislere inanıyorum, uydurmalara değil!

7. K B
    K B
    Mete Turan

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Peki uydurma olan ve uydurma olmayan hadisleri nasıl ayırt ediyorsun?

8. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Senedi sahih değil, manası sahih değilse, Kuran ile çelişiyorsa, mantık le çelişiyorsa, tutarlı değilse, seleften sahih bir uygulama yoksa, çok kişi tarafından rivayet edilmemişse..

9. K B
    K B
    Mete Turan

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Bu dediğin kriterlere uygun cümleler Victor Hugo'nun Sefiller kitabında da bulunabilir mesela. Kalın bir kitap sonuçta, içinde illaki dediğin kriterlere uygun şeyler vardır. Onları da mı "sahih" kabul edeceğiz şimdi.

10. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Victor Hugo bir Peygamber değil ama. Hz Muhammed bir insandır ama sıradan bir insan değil.. Yaptığın kıyas batıl bir kıyas..

11. K B
    K B
    Mete Turan

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Victor Hugonun Sefiller eserini örnek vermemin sebebi şu: Sen hadis kitaplarından işine gelen hadisleri kabul ediyorsun, işine gelmeyeni kabul etmiyorsun. Ben de diyorum ki bu nasıl bir iştir. O zaman bu hadis kitaplarının ne güvenirliği var, ne anlamı var. Hadisleri tamamen reddetsen bu durumdan daha mantıklı olmuş olursun. Bir kısmını kabul edip diğer kısmını kabul etmemek ne kadar mantıklı... Belli kriterler koyup bunlara bakacaksan "Sefiller" kitabına da veya başka bir kitaba da bakabilirsin. Neden sadece hadis kitaplarına bakıyorsun?

Orhan Yolcu bunu beğendi.
  12. Katip

Katip Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Haydaaaa... Ama düşünce kısmında ''sadece Kuran'' yazıyordu. Harbiden biz dinlerdeki trendleri iyi takip edemiyoruz. Son modaya bak be. ''Sahih hadisleri kabul ediyorum ama sadece Kurancıyımdır''. Aman Edip görmesin. :) Hani bir yerlerde, peygamberden aktarılan tek sahih hadis Kuran'dır filan denilse anlarım da, bu ne iş biladerim. Vay arkadaş.

Orhan Yolcu ve Mete Turan bunu beğendi.
  13. K B
    K B
    Mete Turan

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Haklısın. Sünniyim demeliydi bu durumda. :)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş