Soru 21: Tanrı'nın, Kafir Yaptığı Kişileri Şeytan İle Dost Kıldığını Kabul Edebilir misiniz?

Mete Turan

antidogmatik.com
Kurucu
Mesajlar
2,612
Çözümler
1
Tepki puanı
3,205
Düşünce
Agnostik
Soru 21: "Dilediğini imanlı ve dilediğini de imansız yapan Tanrı'nın, kafir yaptığı kişileri şeytan ile dost kıldığını kabul edebilir misiniz?"

Eğer bu soruya: "Hayır kabul edemem; çünkü Yüce bir Tanrı insanları saptırıp şeytanlarla dost kılmaz" şeklinde yanıt verecek olursanız müslümanlık sınavından iyi not alamazsınız, çünkü Muhammed'in söylemesine göre Tanrı, kâfır kıldığı kimseleri bir de şeytanlarla dost yaptığını bildirmekle övünmüştür.

Gerçekten de biraz önce gördüğümüz gibi Muhammed'in Tanrısı, dilediğini gönlünü açıp müslüman yapıyor ve dilediğinin de gönlünü kapayıp saptırıyor, yâni kâfırlerden kılıyor; kâfır kıldıklarını da Cehennem'e atıyor (örneğin bkz. En'am 39, 125; Zumer 22, 23; Şura 8, vb...). Fakat yine Muhammed'ten öğrenmekteyiz ki Tanrı bir de iman sahibi kılmadıklarını şeytanlarla dost kılmaktan hoşlanmaktadır. Nitekim şöyle konuşmuştur:

"...Şüphesiz Biz şeytanları, inanmayanların dostları kıldık..." (Bkz. A'raf sûresi, âyet 27).

Yâni Tanrı, insanları saptırıp şeytanlarla dost kılmayı kendisine mutluluk vesilesi ediniyor. Fakat bunları söyliyen Tanrı, hani sanki bu söylediklerini unutmuş gibi, bir de şeytanlarla dost olmanın insanlara ait bir şey olduğunu söyler, örneğin şöyle der:

"Cemaatin bir kısmını hidayete (doğru yola) erdiren O'dur (Tanrı'dır). Ötekiler ise delâleti (sapıklığı) hakettiler. Onlar Allah'ı bırakarak şeytanları canciğer dost edindiler. Böyle iken kendilerinin doğru yolda olduklarını sanıyorlar" (Bkz. A'raf sûresi, âyet 30)

Dikkat ediniz, biraz yukarda dilediğini doğru yola sokup dilediğini saptırarak şeytanlarla dost kıldığını söyliyen Tanrı, şimdi burada tam tersini söylemektedir. Daha doğrusu bir gurub insanı doğru yola soktuğunu açıklarken, bir gurub insanın da şeytanları kendilerine dost edindiklerini bildirmektedir!


İlhan Arsel, Müslümanlık Sınavı
Tanrı Kavramı İle İlgili Bazı Sorular
 

Coolumsu

Çaylak
Mesajlar
169
Tepki puanı
40
Düşünce
Kur'ancı
Allah sapanlardan, başkasını saptırmaz. Allah kullarına zulmetmez.
 

Coolumsu

Çaylak
Mesajlar
169
Tepki puanı
40
Düşünce
Kur'ancı
Öylee diyor..

Allah bir sivrisineği ya da ondan da küçüğünü misal vermekten haya etmez. İman edenlere gelince: onlar iyi bilirler ki, o, Rableri katından gelen hakikattir. Küfre saplananlara gelince: "Allah bu örnek ile ne demek istedi?" derler. Bununla Allah bir çoğunu saptırırken bir çoğunu da doğru yola yöneltir. Ve fakat yoldan çıkmışlardan başkasını kesinlikle saptırmaz. (Bakara 26)

Araf 30'da cemaat kelimesi geçmiyor. Keşke yalan söylerken biraz utanma duygunuz olsa, bilmeyen sizi cool sanabilir, ama bilenler için cahilce iddialardan başka bir şey değil..

Araf 27'yi kasıtlı olarak yanlış çevirmişsiniz.

Ey Ademoğulları! Tıpkı atalarınızın hasbahçeden çıkışına sebep olduğu gibi, Şeytan'ın sizi şaşırtmasına fırsat vermeyin: Cinselliklerini keşfetmeleri için, her ikisinin örtüden yoksun bırak(ılmasını sağla)mıştı. Hiç kuşkunuz olmasın ki, o ve avanesi sizin kendilerini hiç göremeyeceğiniz bir boyuttan sizi görüyorlar! Çünkü Biz şeytanları, (hakkıyla) iman etmeyenlere otorite kılarız.

Veli üzerinde otorite demektir. Eğer sen Allah'ı inkar eder ve otoritesini üzerindeki nimeti tanımazsan, elbette Şeytan'ın kulu olursun. Bunda anlaşılmayacak herhangi bir şey yok. :)
 

Mete Turan

antidogmatik.com
Kurucu
Mesajlar
2,612
Çözümler
1
Tepki puanı
3,205
Düşünce
Agnostik
Galiba bi tek sen doğru çeviri yapıyorsun. :D
Buradan bakarsan çevirilerin hep yukarıdaki gibi olduğunu görürsün. Yani bi çeviri hatası falan yok. Ayetler gayet açık ve net.
 

Coolumsu

Çaylak
Mesajlar
169
Tepki puanı
40
Düşünce
Kur'ancı
Attığın hiçbir mealde cemaat kelimesi yok. Biraz kendine karşı dürst ol bari..
Burada ben kendimi kanıtlama değil, sizin kasıtlı yalan, yanlış çevirilerinizi eleştirmek için varım. Ayetlerde bir yamukluk yok. Yamukluk sizin kalbinizde..

Kötü görmek amacıyla bakan meziyeti göremez. Bu yaptığınız ile de nesnel olamadığınızı gösteriyorsunuz. Müslümanları dogmatik buluyor, sitenin adını anti dogmatik koyuyorsun ama paylaştığın yazı doğru mu değil mi diye değerlendirme gereği duymuyorsun. Asıl dogma bu değil midir?
 

Mete Turan

antidogmatik.com
Kurucu
Mesajlar
2,612
Çözümler
1
Tepki puanı
3,205
Düşünce
Agnostik
Ben araf 27 yi vermiştim. Araf 30 diyorsun sen. O da burada.
Cemaat kelimesini yazmış İlhan Arsel yukarıda. Önemli değil ki o. Bir topluluktan bahsediyor sonuçta. İnsan topluluğundan. Yanlış çeviri nerede peki? Müslümanlar ne zaman işine gelmese yanlış çeviri der işin içinden çıkarlar. :) Bu meseleyi çözmüyor.

Yukarıda "cemaat" kelimesini çıkar senin dediğin kelimeyi koy. anlamda ne değişecek? Hiçbir şey.
 

Zahitbey

Çaylak
Mesajlar
44
Tepki puanı
6
Düşünce
Bağımsız
İlk uyanış şeytan ayetleri mevzusudur şahsım adına.
Acaba digerlerinide getirip götüren şeytan dedikleri kisimiydi çok fazla tutarsızlığı tutarlı damgası vurmaya çalışanlarda onun uşağı heralde.
 

Son konular

Üst