Soru 8: Rüzgar Estiği Zaman Ona Sövmemek Gerektiğine Dâir Şeriât Buyruğu

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,758
Tepki puanı
1,021
Düşünce
Agnostik
Soru 8 - "Rüzgar estiği zaman ona sövmemek gerektiğine dâir olan şeriât buyruğuna inanır mısınız?"

Bu soruya: "Hayır, inanmam böyle saçma şeylere!" diyecek olursanız Muhammed'in sözlerini inkâr etmiş olacağınız için, kuşkusuz ki müslümanlık sınavından yine kocaman bir sıfır alacaksınızdır. Çünkü Muhammed, horozlara sövülmesini yasakladığı gibi, rüzgar'a sövülmesini de yasaklamıştır. Sebeb olarak da rüzgar'ın "Allah'ın rahmeti" demek olduğunu bildirmiştir. Güyâ Tanrı, rüzgar göndermek sûretiyle müslüman kul'larına rahmet ya da azâb hazırlar. Rüzgar estiği zaman müslümanlar, Tanrı'dan yalvarıp bu rüzgarı "hayırlı" kılmasını dilemelidirler. Muhammed'in söylemesi aynen şöyle:

"Rüzgar Allah'ın rahmetindendir. O ya rahmet veya azab getirir. Onu gördüğünüzde sövmeyiniz. Allah'tan hayrını isteyin, şerrinden de Allah'a sığının" [Bu ve buna benzer Hadîs'ler için bkz. İmam Nevevî, age, Cilt 3, sh. 326 ve d.]


İlhan Arsel, Müslümanlık Sınavı
Hurafe'ler, Bâtil İnançlar, Masal'lar ve Aklı Dışlayan Sorunlar Konusunda Bir Kaç Soru
Hazırlayan: ArapŞükrü
 

Coolumsu

Üye
Mesajlar
148
Tepki puanı
34
Düşünce
Muvahhid
İmam Nevevi'nin kişisel görüşü bu.. İslam'ın değil.. Oldukça mezhepçi bir alimdir. Sadece rüzgar veya herhangi bir şey için değil, hiçbir durumda insan kötü söze yönelmemelidir. Mezhepçi ve ayrıntılara takılmış bu zihniyetin suçlarını İslam'a yamamak insaflı olmaz.
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,758
Tepki puanı
1,021
Düşünce
Agnostik
Senin kendince bir İslam anlayışın var. Nevevi'ninde, ötekinin de berikinin de... Hanginizin ki gerçek İslam diye sorsak hepiniz benimki dersiniz. Yüzlerce İslam var. Peki İslam ne, kime göre neye göre?
 
Üst