Sünnet olmak?

Goebbels

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Sünnet çocuk istismarıdır. Rızası dışında çocuğun uzvunun kesilmesi hem haksızlık, hem de çocukta travmaya sebep olur.
Aynen kanka kaynak g*tün galiba.
İdrar yolu enfeksiyonunu önleyip temizlemeyi de kolaylaştırdığını duymuş ve okumuştum.
Tabi Allah'ın hem o kısmı yaratıp sonra o kısmı kestirin demesi düpedüz saçmalık o ayrı.
Yine de sünnet olmanın artıları eksilerden fazla.
Arkadaşlarınız da bizimle hemfikir ama..

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Aynen kanka kaynak g*tün galiba.

Arkadaşlarınız da bizimle hemfikir ama..
Köylü barzo. Sünnetin faydalı olduğunu gösteren bir adet bilimsel veri getir. Dinim islam sitesi dışında bir tane sadece 1 adet bilimsel kaynak getir desem gidip google a o esnada yazacak at kafası gelip benden kaynak istiyor. :D

Moderatör tarafından düzenlendi:

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Atladığım nokta bu işte, ben de cidden çok ağlamıştım. Orayı sargılar, ilaçlar içinde görmek iz bırakıyor haklısınız.
Benim abim evin içinde kaçmıştı. Ranzaya çıkmıştı. Annem gelince oradan atlamış sonra cama çıkmıştı. 1. kattaydık korkuluk vardı kaçamamıştı. Öyle yakalayıp sünnet ettiler. Dün gibi aklımda. Deli gibi ağlıyordu. Ben durumun ciddiyetini beni yatırdıklarında kavradım. Çok gariptir o günün kokusunu şimdi de hatırlıyorum. Sünnetçinin değil ama ev sahibimizin yüzünü hatırlıyorum. Kesilirken çıkan koku muydu bilmiyorum ama o anın bir kokusu vardı. Halen aklımda benim. İşte barzolar bunun çocukta etki bırakabileceğini akıl edemiyorlar. İlkel millet nedir, nasıl olunur cevabıdır bunlar.

Yazan tarafından düzenlendi:

ndestt

Çaylak
Düşünce
Deist
Mısır'dan alındığı bir yana, Kur'anda bulamadığımız yanıtları her zaman olduğu gibi eski ahit içinde buluyoruz. Benim bu konudaki sorularım; Muhammed ve sahabesi sünnetli miydi? Buna dair bir kanıt var mı? Çünkü kitapta ne yaptırım var ne de bir işaret... Yine eski ahit'e bakarak aslında bu çoğrafyadaki tüm sünnetli erkekler Yahudi ahdini yerine getirerek Yahudi Rab'bi nazarından inanan olmuş olmuyorlar mı? Buna rağmen nasıl oluyor da İslam dininin Müslümanları olduklarına inanmalıyız? (Kadın sünnetine hiç giremiyorum, facia! Fakat bu ritüelin temelinde genel olarak tanrılara adak sunmanın olduğu sonucuna varılmış. Fakat öyle ilkel kabileler de var ki; bu uygulamaya benzer kan akıtmalı kesme işini kadının doğum acısına ortak olmak, kötü ruhları uzaklaştırmak, kadının yaşadığı anlam verilemeyen menstrual döngü, doğumun yarattığı korkuları bertaraf etmek amacıyla da yapıldığı gözlenmiş.

Yaratılış 17

9 Tanrı İbrahim'e, "Sen ve soyun kuşaklar boyu antlaşmama bağlı kalmalısınız" dedi,
10 "Seninle ve soyunla yaptığım antlaşmanın koşulu şudur: Aranızdaki erkeklerin hepsi sünnet edilecek.
11 Sünnet olmalısınız, sünnet aramızdaki antlaşmanın belirtisi olacak.
12 Evinizde doğmuş ya da soyunuzdan olmayan herhangi bir yabancıdan satın alınmış köleler de içinde olmak üzere sekiz günlük her erkek çocuk sünnet edilecek. Gelecek kuşaklarınız boyunca sürecek bu.
13 Evinizde doğan ya da satın aldığınız her çocuk kesinlikle sünnet edilecek. Bedeninizdeki bu belirti sonsuza dek sürecek antlaşmamın simgesi olacak.
14 Sünnet edilmemiş her erkek halkının arasından atılacaktır, çünkü antlaşmamı bozmuş demektir."

ndestt

Çaylak
Düşünce
Deist
Ülkemizde ilişkilerde ciddi anlamda cinsel sorunlar olduğunu biliyoruz (iktidarsızlık, erken boşalma vb.). Ben sünnetin yarattığı travmaların, belki şekli bozuklukların, ebat vs. de dahil tetiklediğini düşünüyorum. Bu anlamda töresel, dinsel ya da kültürel katkısı Yahudilik ahdine bağlılık dışında nedir diye düşünüyorum, başka da bir yanıt bulamıyorum. Belki de planın bir parçası. Bir gün herkes Yahudi-Hıristiyan olacak dediler ve hayaldi gerçek oldu en azından yakın coğrafya açısından.

Ekler

• m.JPG
    m.JPG
    96.2 KB · Görüntüleme: 7
  • m2.JPG
    m2.JPG
    120.2 KB · Görüntüleme: 7

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Benim abim evin içinde kaçmıştı. Ranzaya çıkmıştı. Annem gelince oradan atlamış sonra cama çıkmıştı. 1. kattaydık korkuluk vardı kaçamamıştı. Öyle yakalayıp sünnet ettiler. Dün gibi aklımda. Deli gibi ağlıyordu. Ben durumun ciddiyetini beni yatırdıklarında kavradım. Çok gariptir o günün kokusunu şimdi de hatırlıyorum. Sünnetçinin değil ama ev sahibimizin yüzünü hatırlıyorum. Kesilirken çıkan koku muydu bilmiyorum ama o anın bir kokusu vardı. Halen aklımda benim. İşte barzolar bunun çocukta etki bırakabileceğini akıl edemiyorlar. İlkel millet nedir, nasıl olunur cevabıdır bunlar.
Ne zaman sünnet meselesi açılsa sinirlerim tepeme biner. Eski olayları hatırladıkça ben benden geçiyorum resmen, bir toplum bu kadar cahil olamaz.

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ne zaman sünnet meselesi açılsa sinirlerim tepeme biner. Eski olayları hatırladıkça ben benden geçiyorum resmen, bir toplum bu kadar cahil olamaz.
Niye böyle atarlanıyorsun, azizim?
Sünnet ritüelinde genelde ucundan azıcık keserler, yoksa sende beklenmedik bir kaza mı oldu?🤣

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Sünnet ritüelinde genelde ucundan azıcık keserler, yoksa sende beklenmedik bir kaza mı oldu?🤣
Yok bende beklenmedik bir kaza olmadı, ama sünnetli olduğum için penisin ucu erkenden tahriş oldu, malum kumaşa değdikçe....

Sünnetin zararları da yararından çokmuş, cinsel ilişki süresinde bu çok belli oluyor. Neyse daha fazla bel altına inmek istemiyorum. 😅

ndestt

Çaylak
Düşünce
Deist
Erkek kardeşimin işlem sonrası öyle kanaması olmuştu ki, üç dört gün başından ayrılamamıştı ebeveynler. Eskiden berberlerin asli göreviymiş. Ehil ellere de denk gelinmediyse, nice insanda iz bırakmıştır. Dalga geçilesi bir konu olmadığını düşünüyorum kadın olarak ama artık elbette tabuları kırıp, konuşup yazabilmeliyiz. Çünkü pek çok evliliğin, ilişkinin kötü gidişatında travmaların faktör olduğunu ama kol kırılır yen içinde kalır anlayışı ile üstünün örtüldüğünü biliyoruz.

Şöyle bakabilirsiniz. Kadından bekaret zarı bekleyen ve evlenene kadar koruması talep edilen bir toplumda; kadına "şansına ne denk gelirse teslim olacaksın" deniliyor. Salatalık da olabilir bamyada ve kadın bunu koşulsuz kabul etmek zorunda! Ama eğer bir kadın öyle ya da böyle zardan muafsa ailesine bugün bile teslim edilebiliyor, sebep "sizin mal defolu çıktı".

Biraz amiyane oldu, mazur görülsün.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
"Bilim adamları faydalı diyor." Ama bununla ilgili çalışma var mı? Yok.
Bu sizin temelsiz uydurmanız.

Siz bu konuda cahilsiniz diye var olan şey şıp diye yok olmuyor.

Yazmıştık:
Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Ötgün: "Basit ifadeyle penis başını çevreleyen derinin kesilerek çıkarılması olarak özetlenebilecek sünnetin birçok yararı vardır. Bunların en başında, çocukluk çağındaki idrar yolu enfeksiyonlarını yüzde 90 oranında azaltması gelir. Dolayısıyla sünnet, çocukların gereksiz antibiyotik kullanmasını önleyecek cerrahi bir uygulamadır. Bunun dışında yetişkin hayatta penis kanseri, sünnetli kişilerde çok daha az görülür. Penis kanserine yakalananların neredeyse tamamına yakını sünnetsiz kişilerdir. Ayrıca sünnetli kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanseri de çok daha az görülür. Sünnet, böbrek ya da üriner sistem denilen idrar yoluyla ilgili belirli hastalıkları olan kişilerin enfeksiyon riskini azaltır."
Allah varsa akıl fikir versin.
Nasıl sıvayacağınızı şaşırdınız. Sayenizde kendi inancımda daha da emin oluyorum. Teşekkürler cehalet yolundaki cahil.
Ad hominem (insan karalama) safsatası yapmak yerine yazdıklarımın neresi neden yanlış göstermeniz gerekir.

Ama neylersiniz ki elinizde safsatadan başka hiçbir şey yok. :)
Allah'ın hem o kısmı yaratıp sonra o kısmı kestirin demesi düpedüz saçmalık
Yazmıştık:
Nasıl ki göbek bağı Doğum sonrası kesilmesi gerekiyor diye niye göbek bağı olmadan doğmuyor saçmalığına girilmez sünnet edilen deri de öyledir.
Sünnetin faydalı olduğunu gösteren bir adet bilimsel veri getir.
Getirsem ne değişecek ki?

Bakalım tavrınız öncekiler gibi kafasını kuma gömüp kuru inatla dogmatik olarak inkar mı olacak?

"Müslümanlar tarafından bu denli önemsenen ve kültürel kimliği ve aidiyeti de içine alan bu cerrahi müdahelenin yapılması belli şartlar altında kabul edilebilir. Din ve dini vecibeleri yerine getirmenin hem hukuki hemde etik açıdan çok yüksek bir değer olarak görülmesini bu görüşe güçlü bir argüman teşkil etmektedir. Diğer bir argüman ise sünnet çerçevesinde yapılan cerrahi girişimin herhangi bir organında geri dönüşümsüz bir fonksiyon bozukluğuna yol açmaması ve bu operasyonun birçok hastalığı önleme açısından bir takım faydalarının olmasıdır."

"Dinen uygun görülen zaman içerisinde tıbbi ve psikolojik bilimsel kriterler göz önüne alınarak sünnet için en uygun zaman belirlenmeli ve ülke düzeyinde yapılan bilgilendirme kampanyalarıyla belirlenen zamanda sünnetin yapılması teşvik edilmelidir."

İlgili kaynak bir bütün olarak incelendiğinde sünnetin faydaları ve belli tıbbi şartlar altında yapılması gerektiği anlatılıyor.
Düzgün konuşmaktan aciz. Daha bilimsel veri vermeden kaynak istiyorsun. Travma yarattığına dair kaynak istiyorsan bu da sana gelsin o zaman. Nerenden anlarsan artık.
Atladığım nokta bu işte, ben de cidden çok ağlamıştım. Orayı sargılar, ilaçlar içinde görmek iz bırakıyor haklısınız.
Verdiğiniz kaynağı okudunuz mu?

Bakalım kim neresinden anlamış?

Sonuç kısmında aynen şöyle yazıyor:

"...sünnet olan çocukların bu kültürel işlemden olumsuz olarak etkilenmeyebileceği düşünülmüştür. Yabancı yazında erkek sünneti konusundaki yayınların önemli bir bölümünün sistematik bir araştırmaya dayanmadığı, makalelerde genellikle kişisel tecrübelerin sunulduğu görülmektedir. Bunların dışında kalan yayınlar ise genel olarak kesitsel ve az sayıda deneğin kullanıldığı yöntem olarak zayıf kabul edilebilecek
araştırmalara dayanmaktadır. Bu nedenle yazarlar, sünnete çok sert eleştiriler getiren bu yayınların sonuçlarının dikkatli yorumlanması gerektiğini düşünmüşlerdir."
Ülkemizde ilişkilerde ciddi anlamda cinsel sorunlar olduğunu biliyoruz (iktidarsızlık, erken boşalma vb.). Ben sünnetin yarattığı travmaların, belki şekli bozuklukların, ebat vs. de dahil tetiklediğini düşünüyorum.
Bilimsel çalışmalar sizin şahsi fikrinizin aksini gösteriyor.
kadına "şansına ne denk gelirse teslim olacaksın" deniliyor.
İslam'a göre erkeğin cinsel yetersizliği kadın için meşru boşanma sebebidir.

Kybele

Çaylak
Düşünce
Sünni
Sünnet olmak (çocukların pipisini kesmek) Allah'a acizlik atfetmek değil midir? Yani Allah yanlış yaratmış, belli bir yaştan sonra insanlar bu yanlışı pipi keserek düzeltiyor. Ayrıca sünnet olmak faydalıysa Allah'ın insanları sünnetli yaratması gerekmez miydi?
İnsanoğlu Allah’a inanırsa hem daha sağlıklı yaşar hem daha huzurlu mutlu yaşar bu dünyada. Öbür dünya konusunu zaten hepimiz biliyoruz. Sünnet de iradeyle sağlıklı yaşamın tercihlerinden biri tıpkı oruç, abdest ve namazın insan sağlığına faydalı olduğu gibi sünnet de faydalıdır. Bununla ilgili bir çok Türkçe ve İngilizce tıbbi makale bulabilirsiniz.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
İnsanoğlu Allah’a inanırsa hem daha sağlıklı yaşar hem daha huzurlu mutlu yaşar bu dünyada. Öbür dünya konusunu zaten hepimiz biliyoruz. Sünnet de iradeyle sağlıklı yaşamın tercihlerinden biri tıpkı oruç, abdest ve namazın insan sağlığına faydalı olduğu gibi sünnet de faydalıdır. Bununla ilgili bir çok Türkçe ve İngilizce tıbbi makale bulabilirsiniz.

Adam ne soruyor, sen ne cevap veriyorsun.

barney.stinson

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Siz bu konuda cahilsiniz diye var olan şey şıp diye yok olmuyor.
Biz bu konuda cahil değiliz. Sen temelsiz uyduruyorsun. Bir tane bile çalışma var mı? Yok. Varsa çıkar göster. Burada müslim adamların sözünü paylaşmakla olmuyor. Geçerli kabul edilen çalışma göster bana çalışma. Söz değil. Çalışma. Ama yok. Temelsiz uydurmak varken ne gerek var değil mi bir delil, somut bir örnek göstermeye? Ya da zaten her sözün altına aynı şeyleri yazarak demagoji yapmak daha kolay değil mi? :D Acizsiniz.

Son konular