Sünnetin Zararları

Shienki

Üye
Mesajlar
161
Tepki puanı
42
Düşünce
Satanist
Konu Sahibi
sünnet cinsel gücü azaltmaktadır ve psikolojik travmalara sebep olmaktadır
faydalarının fiziksel zararından fazla olduğu doğru olmakla beraber, bahsi geçen fiziksel faydalar görülen psikolojik hasarı amorti etmeyecek kadar küçüktür.

- sünnetten psikolojik zarar görme oranı %90'dır.

- sünnet derisinin toplanmasıyla yaptığı tümsek erkeğin partnerinin daha iyi uyarılmasını sağlar.

- devamlı ekspoze olan penis kafasının duyarlılığı azalır. iktidarsızlığa tek başına sebep olacak kadar fazla bir kayıp olmasa da, olumsuz bir durum.

- erkek uyarılmasına katkıda bulunan sinirler sünnet derisinde de bulunur. 10-20.000 arası, muhtelif çeşitlerde erojen sınır ucu sünnet ile kesilip atılmaktadır. yine erkek açısından cinsel hazzın azalmasına sebep olan bir durumdur.

- vajinal lubrikanların penis başı tarafından dışa pompalanmasına, ilk maddedeki tümsek engel olur. yine erkeğin partneri için sıkıntıdır: http://www.cirp.org/pages/anat/

- birkaç metrelik kılcal damar, sünnet derisi ile kesilir atılır. bu durum penise kan akışını gelişme çağında azalttığından penis gelişimine etkisi olumsuzdur.

- mukus salgılayan bir dokuyu kesip atmak bölgedeki immunoglobulin salgısını yok eder.

- langerhans hücreleri bu dokuda bulunur.

- penis ucu bir lenf dokusudur.

- fonksiyonu var mı bilinmemekle birlikte sünnet derisinde östrojen reseptörleri bulunmaktadır.

- yukarıda sayılan maddeler ideal koşullar varsayılarak yazılmıştır. ancak bilhassa ortadoğu ve afrika'da nadiren gerçek cerrahlar tarafından yapılan bir operasyon olduğundan genelde burada yazılandan daha fazla zarar görülür.

- yine aynı bölgelerde enfeksiyon vakaları da yaygındır.

daha fazlası için: http://www.noharmm.org/advantage.htm

tarih öncesinden kalma bir mısır yahudisi adeti için çocuğunuzun bedensel bütünlüğüne zarar vermeyin. bir ak köpek bir tane pubmed makalesi buldu diye yavrunuzun hayatı boyunca etkilerini hissedeceği bu saçmalıktan kaçının.

alın kaynaksa kaynak
(psikolojik etkiler)
- http://www.cirp.org/library/psych/goldman1/
- https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/135910530200700310
- https://www.doctorsopposingcircumcision.org/for-professionals/psychological-impact/

(cinsel güç kaybına dair)
- https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.2466/pr0.2001.88.3c.1105
- https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4757-3351-8_12
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
4,666
Tepki puanı
2,043
Düşünce
Ateist
Temizliğinin daha kolay yapılması dışında hiç bir avantaj yok. Bir bunun için de değmez. Temizliği biraz daha zor oluverse hayat kabus olacak değil. Tamamen lüzumsuz ve zararlı bir işlem.

İşin absürd tarafı, bu işlemin adı sünnet olmasına karşın, farz gibi ele alınması. Olmazsa olmaz, olmayan kafir olur gibi dogmalaştırılması. Sırf bu yobazlık, bunu çöpe atmak için başlı başına gerekçe.

Bunun çöpe gitmesi lazım. Gitmeyişi, insanlık adına bir yüz karası.
 

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Mesajlar
779
Tepki puanı
323
Düşünce
Ateist
Günümüzde, çocuklara ya onlar bebekken ya da daha çok küçükken sünnet yapılıyor. Anne babanın niyeti ne olursa olsun, sünnet ne kadar faydalı ya da zararlı olursa olsun, çocuğun cinsel organına bu şekilde geri döndürülemez bir işlem yapılması, apaçık korkunçtur! Çocuk, buna kendisi karar vermez, veremez. Bunu isteyerek kendisi yaptırmaz, yaptıramaz. Çocuğun kendisinin istediğini mi iddia edeceksiniz? Boşuna parmaklarınızı yormayın, boş bir iddianızdır bu.

Hatırlıyorum da, 5 - 6 yaşlarında falandım. Hastaneye gittik, hatırlamadığım bir şeyler yapıldı. O zamanlar adını pipi olarak bildiğim ve sadece çişimi yapmak için kullandığım şeye bir şeyler yapıldı. Ne, nasıl yapıldı, hatırlamıyorum. Gerçi, pek umurumda da değildi. O yapılan şeyden sonra pipime, ip, bez ya da sargı, artık adına her ne derseniz, ondan sarıldı. O an umurumda olan tek şey, o sargının ne renk olacağıydı. İşte, hiçbir şey bilmeden, hiçbir şeye kendim karar vermeden sünnet oldum. Ondan sonra her gün meyve suları, çikolatalar, acımın geçmesi için öyküler falan. Pek mutluydum!

Çocuğum olursa, ona sünnet yapmayacağım. Kendisi çok isterse olur. Kendisi karar vermeli buna. Hiçbir insanın cinsel organına bu şekilde bir müdahale yapamazsınız. İster kendi çocuğunuz olsun, ister siz doktor olan taraf olun...
 
Üst