Sünni mezheplere (hadislere) ve imamlarına göre namaz kılmayanların öldürülmesi ya da ömür boyu hapise atılması (Türkiye nüfusunun en az yarısı)

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Böyle bir konu yok. Neden sadist miyim?.
Nasıl yok. Abi sen sünni olduğundan emin misin?

HANEFİ'LERE göre: (ed-Durru’l-Muhtâr, I, 326, Merakil-Felah, 60)

Tembellik sebebiyle namazını kılmayan kişi fasık olup, böyle bir kişi haps edilir ve namazı kılıp tevbe edinceye kadar vücudundan kan akacak şekilde dövülür. Ya tevbe edip namazını kılar yahut hapishanede ölür. Ramazan orucunu terk eden kimse de bunun gibidir.

MALİKİ VE ŞAFİİLERE GöRE: Namazı terk eden bir kimse ya tembelliğinden, ya inkar ettiğinden veya hafife aldığından doalyı terk eder. Namazı, farziyetini inkar ederek ve hafife alarak terk eden bir kimse kafir olur. Hakimin onu tövbeye davet etmesi farzdır.Eğer tövbe edip namazı kılarsa bir mesele kalmaz, ancak tövbe etmezse; mürted olduğundan ötürü öldürülür.

HANBELİLERE GöRE:
Namaz kılmayan kafirdir. Ve bundan dolayı öldürülür.

bilgelikyolunda2

Ayrıldı
Düşünce
Sünni

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Namaz Kılmayan Hapiste Ölmeli Diyen Hocalar

HANEFİ'LERE göre: (ed-Durru’l-Muhtâr, I, 326, Merakil-Felah, 60)

Tembellik sebebiyle namazını kılmayan kişi fasık olup, böyle bir kişi haps edilir ve namazı kılıp tevbe edinceye kadar vücudundan kan akacak şekilde dövülür. Ya tevbe edip namazını kılar yahut hapishanede ölür. Ramazan orucunu terk eden kimse de bunun gibidir.

MALİKİ VE ŞAFİİLERE GöRE: Namazı terk eden bir kimse ya tembelliğinden, ya inkar ettiğinden veya hafife aldığından doalyı terk eder. Namazı, farziyetini inkar ederek ve hafife alarak terk eden bir kimse kafir olur. Hakimin onu tövbeye davet etmesi farzdır.Eğer tövbe edip namazı kılarsa bir mesele kalmaz, ancak tövbe etmezse; mürted olduğundan ötürü öldürülür.

HANBELİLERE GöRE:
Namaz kılmayan kafirdir. Ve bundan dolayı öldürülür.

@Hypatia. Bir sünni olarak düşünceniz nedir acaba?

Hypatia.

Çaylak
Düşünce
Sünni
@Hypatia. Bir sünni olarak düşünceniz nedir acaba?
Biraz yoğun ve yorgunum ama dilimin döndüğü kadar anlatmayı deneyeyim.

Dinden çıkanın öldürülmesiyle alakalı ufak bir araştırma yapmıştım, şeriatla yönetilen bazı ülkelerde dinden çıkanların öldürüldüğünü öğrenince. Kuranda dinden çıkanın öldürülmesini söyleyen bir ayet yoktur. Tabii insanlar bazı ayetleri buna uydurmuştur ve sağlıklı olmayan hadis kaynaklarından kendilerince delil bulmuştur. Net olan şey Allah'ın bize sürekli tövbe edebileceğimizi söylemesidir. Eğer bir insan günah yüzünden (diğer bir insanın canını tehdit eden bir durum yoksa) öldürülürse bu adiil olur mu? Bu konu hakkındaki fikrim de bu şekilde. Zaten ölüm korkusuyla yapılan ibadette samimiyet yoktur ki. Niyet de önemli bir yere sahiptir inancımıza göre.

Ayrıca peygamberin zamanında hangi kafir topluluğuna soy kırım yapılmıştır ki insanın kafir olması öldürülmesi için bahane olsun? (Yine başka canlıları tehdit eden bir durum, savaş vs. yoksa).

Bu kuranda geçmez, hatta geçmesini bırakın kurana ters bile düşer. Tahminimce bunlar siyasi amaçla sonradan söylenmiş şeylerdir. O yönde araştırma yapmadım çok fazla.

Bariz bir şekilde kurana ters düşen bu fikre inanmıyorum. Normalde böyle kesin konuşmam ama buna inanmıyorum.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Biraz yoğun ve yorgunum ama dilimin döndüğü kadar anlatmayı deneyeyim.

Dinden çıkanın öldürülmesiyle alakalı ufak bir araştırma yapmıştım, şeriatla yönetilen bazı ülkelerde dinden çıkanların öldürüldüğünü öğrenince. Kuranda dinden çıkanın öldürülmesini söyleyen bir ayet yoktur. Tabii insanlar bazı ayetleri buna uydurmuştur ve sağlıklı olmayan hadis kaynaklarından kendilerince delil bulmuştur.
Doğru düşünüyorsunuz fakat hadislere bu kadar çekimser kalmanız dolayısı ile nasıl sünni olabiliyorsunuz?
Net olan şey Allah'ın bize sürekli tövbe edebileceğimizi söylemesidir. Eğer bir insan günah yüzünden (diğer bir insanın canını tehdit eden bir durum yoksa) öldürülürse bu adiil olur mu? Bu konu hakkındaki fikrim de bu şekilde. Zaten ölüm korkusuyla yapılan ibadette samimiyet yoktur ki. Niyet de önemli bir yere sahiptir inancımıza göre.

Ayrıca peygamberin zamanında hangi kafir topluluğuna soy kırım yapılmıştır ki insanın kafir olması öldürülmesi için bahane olsun? (Yine başka canlıları tehdit eden bir durum, savaş vs. yoksa).

Bu kuranda geçmez, hatta geçmesini bırakın kurana ters bile düşer. Tahminimce bunlar siyasi amaçla sonradan söylenmiş şeylerdir. O yönde araştırma yapmadım çok fazla.

Bariz bir şekilde kurana ters düşen bu fikre inanmıyorum. Normalde böyle kesin konuşmam ama buna inanmıyorum.
Hocam size tamamen katılıyorum ve Kur'ancı görüş bildiriyorsunuz. Gerçekten bana hep Kur'ancı gibi geliyorsunuz.

Hypatia.

Çaylak
Düşünce
Sünni
Doğru düşünüyorsunuz fakat hadislere bu kadar çekimser kalmanız dolayısı ile nasıl sünni olabiliyorsunuz?
Hadislere çekimser kalmıyorum. “Kim dinini değiştirirse onu öldürün”(Buhârî H.No, 2794) hadisinin uydurma olduğu çok net bilinir. Bir de şu hadis vardır: "Müslümanın kanı ancak üç şeyden birisi ile helâl olur. Zina eden evli, cana karşılık can, dinini terkeden ve İslâm toplumundan ayrılan kimse." (Buhârî, Diyet, 6; Müslim, Kasâme 25; Ebû Davud, Hudud, I; Tirmîzî, Hudud, 15)
Nasıl Kur'an hakkında değerlendirme yapabiliyorsak hadis hakkında da yapabiliriz diye düşünüyorum. Bu hadis savaş şartları altında söylenmiştir. Dolayısıyla kastedilen şey ortadadır.

Hocam size tamamen katılıyorum ve Kur'ancı görüş bildiriyorsunuz. Gerçekten bana hep Kur'ancı gibi geliyorsunuz.
İlk yorumu Kur'an'ı baz alarak yapmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Kur'an'da hoşgörü bellidir, müslümanın merhametli olması gerektiği vurgulanır, dinde zorlama olmadığıysa çok bellidir. Böyle sağlam verilere sahipken ve neden islamın yasaklayıcı, baskıcı ve zorba bir din olduğu fikrine inanalım ki? Yeri geldiğinde hadisler de işe yarar ve bazı noktaları netleştirir, ibadetlerin nasıl yapılması gerektiğini açığa kavuşturur. Ama dediğim gibi bu konu hakkındaki görüşüm bu şekilde.

Hypatia.

Çaylak
Düşünce
Sünni
Neresi ters düşüyor?
Ali İmran 86-87-88-89:
İman ettikten, Resul'ün Hakk olduğuna tanıklık ettikten ve kendilerine apaçık kanıtlar geldikten sonra, inkar eden bir kavme Allah nasıl doğru yolu gösterir? Allah, zalim olan bir halka doğru yolu göstermez.
Böylelerinin cezası, Allah'ın, meleklerin ve tüm insanların lanetine uğramalarıdır.
Onlar, bu halde sürekli kalacaklardır. Onlardan ne azap hafifletilecek ve ne de onların yüzlerine bakılacak.

Ancak, bundan sonra tevbe edip kendilerini düzeltenler hariç. Kuşkusuz, Allah, Çok Bağışlayıcı'dır, Rahmeti Kesintisiz'dir.

İnsanların namaz kılmayanlar öldürülmeli fikrini ileri sürmesinin nedeni namaz kılmayanın dinden çıkacağıdır, dolayısıyla mürtedin hükmü hakkında araştırma yapmak daha sağlıklı olacaktır. Ve Ali İmran'da bahsedilen olay çok açıktır fikrimce.

Bir de şöyle bir durum vardır:

Bakara 217: Sana, haram ayını ve onda savaşmanın durumunu soruyorlar. De ki: "O ayda savaşmak, büyük günahtır. " Ancak, Allah'ın yolundan alıkoymak, onu ve Mescid-i Haram'ı küfretmek onun halkını oradan çıkarmak, Allah katında daha büyük günahtır. Zira fitne, öldürmekten daha kötüdür. Onlar, eğer güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar, sizinle savaşmaktan vazgeçmezler. Sizden kim, dininden döner ve kafir olarak ölürse işte onların dünyada da ahirette de yaptıkları boşa gitmiş olur. İşte onlar, ateşin ehlidir. Ve orada sürekli kalacaklardır.

İnsanlar bu ayetten yola çıkarak mürtedi öldürmek istemiştir, böylece mürted kafir olarak ölmüş olacaktır ve cezasını çekecektir. Bu tamamen insanın dini bir hüküm olmaksızın ürettiği bir fikirdir. Ve bu fikirde olan bir müslümanın da ahlakı sıkıntılıdır. Çünkü bu fikir açıkça Ali İmran'a ters düşer.

Siz Sünni değil misiniz? Kuran'da olmayan şeyler yoktur yaklaşımı yanlış değil mi?

Kendimi yanlış ifade etmişim kusura bakmayın. Kastettiğim şey Kur'an'a ters düşmesiydi.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hadislere çekimser kalmıyorum. “Kim dinini değiştirirse onu öldürün”(Buhârî H.No, 2794) hadisinin uydurma olduğu çok net bilinir. Bir de şu hadis vardır: "Müslümanın kanı ancak üç şeyden birisi ile helâl olur. Zina eden evli, cana karşılık can, dinini terkeden ve İslâm toplumundan ayrılan kimse." (Buhârî, Diyet, 6; Müslim, Kasâme 25; Ebû Davud, Hudud, I; Tirmîzî, Hudud, 15)
Nasıl Kur'an hakkında değerlendirme yapabiliyorsak hadis hakkında da yapabiliriz diye düşünüyorum. Bu hadis savaş şartları altında söylenmiştir. Dolayısıyla kastedilen şey ortadadır.
Hocam durum ortada:

Son konular