Sünni mezheplere (hadislere) ve imamlarına göre namaz kılmayanların öldürülmesi ya da ömür boyu hapise atılması (Türkiye nüfusunun en az yarısı)

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Namaz Kılmayan Hapiste Ölmeli Diyen Hocalar

HANEFİ'LERE göre: (ed-Durru’l-Muhtâr, I, 326, Merakil-Felah, 60)

Tembellik sebebiyle namazını kılmayan kişi fasık olup, böyle bir kişi haps edilir ve namazı kılıp tevbe edinceye kadar vücudundan kan akacak şekilde dövülür. Ya tevbe edip namazını kılar yahut hapishanede ölür. Ramazan orucunu terk eden kimse de bunun gibidir.

MALİKİ VE ŞAFİİLERE GöRE: Namazı terk eden bir kimse ya tembelliğinden, ya inkar ettiğinden veya hafife aldığından doalyı terk eder. Namazı, farziyetini inkar ederek ve hafife alarak terk eden bir kimse kafir olur. Hakimin onu tövbeye davet etmesi farzdır.Eğer tövbe edip namazı kılarsa bir mesele kalmaz, ancak tövbe etmezse; mürted olduğundan ötürü öldürülür.

HANBELİLERE GöRE:
Namaz kılmayan kafirdir. Ve bundan dolayı öldürülür.

@Mütevazi ol Namak kılmayanları neden öldürmek istiyorsunuz?

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
@bilgelikyolunda Diliniz tutuluyor tabi böyle konularda sayın çelişkiler yolunda.
1-Böyle bir üslup Müslüman olarak size yakışmıyor.

2-Bu ifadelerin tazir cezası yani yorum olduğunu linkler vererek @Rütbesiz zaten yazmış. Verdiği linklerde kaynaklar da var. Objektif bakanlar için konu gayet açık, üzerine bir şey ekleme gereği duymuyorum.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Dinde olmayan şeyleri dinde olmuş gibi gösterip insanları hapise atmak ya da öldürmek size pek yakışıyor.
2-Bu ifadelerin tazir cezası yani yorum olduğunu linkler vererek @Rütbesiz zaten yazmış. Verdiği linklerde kaynaklar da var. Objektif bakanlar için konu gayet açık, üzerine bir şey ekleme gereği duymuyorum.
Ekleyemezsiniz çünkü. Tazirmşmiş. Objektif bakılmalıymış. Bi tarafınızdan ceza uydurup sonrada demogoji yapmayın. Rezilsiniz.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Tembellik sebebiyle namazını kılmayan kişi fasık olup, böyle bir kişi haps edilir ve namazı kılıp tevbe edinceye kadar vücudundan kan akacak şekilde dövülür. Ya tevbe edip namazını kılar yahut hapishanede ölür. Ramazan orucunu terk eden kimse de bunun gibidir.

MALİKİ VE ŞAFİİLERE GöRE: Namazı terk eden bir kimse ya tembelliğinden, ya inkar ettiğinden veya hafife aldığından doalyı terk eder. Namazı, farziyetini inkar ederek ve hafife alarak terk eden bir kimse kafir olur. Hakimin onu tövbeye davet etmesi farzdır.Eğer tövbe edip namazı kılarsa bir mesele kalmaz, ancak tövbe etmezse; mürted olduğundan ötürü öldürülür.

HANBELİLERE GöRE:

@Cahil1 Hocam özel değilse namaz kılmayanları neden dövmek veya öldürmek istiyorsunuz? Psikolojik sorunlarınız varsa belirtebilirsiniz.

Cahil1

Çaylak
Düşünce
Sünni
@Cahil1 Hocam özel değilse namaz kılmayanları neden dövmek veya öldürmek istiyorsunuz? Psikolojik sorunlarınız varsa belirtebilirsiniz.
Ben namaz kılmayanları dövdüğümü hatırlamıyorum. Sen neden taktın bana özel bir nedeni var mı? Çok bilgili olduğunu mu düşünüyorsun. Amacın bunu ispat etmek mi ? Eğer öyleyse sensin Hocam hürmetler. Benim bütün sorularına cevap verme zorunluluğum yok bildiğim kadarı ile. Neden bana böyle bir amaç yüklüyorsun. İstediğim konuda cevap yazma hakkım var. Eğer uygun görürsem kendim girip cevap yazarım beni etiketlemenize gerek yok.

Hypatia.

Çaylak
Düşünce
Sünni
Şimdiki düşüncem dini tam ankamıyla yaşamak için hadislere ihtiyaç olduğu yönündedir. Özellikle ibadetler konusunda. Ama vaktim olunca daha detaylı araştıracağım bu konuyu önerdiğiniz kaynaklardan.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Şimdiki düşüncem dini tam ankamıyla yaşamak için hadislere ihtiyaç olduğu yönündedir. Özellikle ibadetler konusunda. Ama vaktim olunca daha detaylı araştıracağım bu konuyu önerdiğiniz kaynaklardan.
Allah kolaylık versin. Buralarada uğramayı unutmayın.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

1- Tazir cezası gayri müslimlere uygulanır mı?
2- Sizin fıkhi mezhebiniz nedir?

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

HANBELİLERE GöRE:

@bilgelikyolunda Bunlar sünni değilmi vahşi yaratık???

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Dinde olmayan şeyleri dinde olmuş gibi gösterip insanları hapise atmak ya da öldürmek size pek yakışıyor.
Neyin dinde olup neyin olmadığının gerekli izahı yapıldı, algı problemi olmayan anlamıştır.
Bi tarafınızdan ceza uydurup
Bu sizin temelsiz uydurmanız.
Tazir cezası gayri müslimlere uygulanır mı?
Namaz kılmayan gayrimüslime namaz kılmadığı için tabii ki hiçbir ceza verilmez.
Sizin fıkhi mezhebiniz nedir?
Hanefiyim.
Bunlar sünni değilmi
Kendilerine sorun.
Ne demiş atalarımız?

Alemi nasıl bilirsin?

Kendin gibi.

Ne demiş @kavak
Atasözlerine yanıt verilmez; ne denmiş ise öyle sineye(!) çekilir.😎

Son konular