Sünnilikle ilgili sorular

KuranMumini2698

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Sen biraz safsın. Sana Sünnilerin anlattıklarına inanıyorsun imasında dahi bulunduğumu düşündürtecek bir lafım olmadı. Bu kadar da saf olma. Biraz daha uyanık ol. O zaman hadislerden kurtulduğun gibi Kuran'dan da kurtulur, fikri hür, vicdanı hür bir insan olursun.

Sen ne dediğimi, öyle zırvaladığın gibi şeyleri ima tarzında bile söylemediğimi çok iyi biliyorsun da saman adamı konuşturmaktan başka çaren yok. Saf ayaklarına yatıyorsun.
Siz beni Kur'an'ı körü körüne inandığımı mı düşünüyorsunuz ? Vah vah... Fikrim hür vicdanım hür.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Muhammed'in yaptıklarına sünnet denir. Muhammed'e bir gecede 9 kadın ile birlikte olmuş. Bu da Muhammed'in sünneti.
Yazmıştık:

Bu Hz. Enes’in kendi tahminidir. Peygamberimiz (asm)'den doğrudan nakledilen bir bilgi değildir. Bu düşüncenin de sebebi, Hz. Peygamber (asm)'in her konuda diğer insanlardan çok farklı bir kişiliğe sahip olduğunu anlatmaktır.

Bu tahminin doğru olup olmadığını bilemeyiz. Ancak, böyle bir gerçek varsa, bu “her gece aynı şeyin yapıldığı” anlamına gelmez. Şayet, bir veya birkaç defa olmuşsa, bunun peygamberliğin yüksek makamıyla çelişen bir tarafı da yoktur.

Peygamberimiz (asm), bünye kemali bakımından herkese üstün ve erkeklikte insanların en kuvvetlisi olduğu hâlde, yine nefsine herkesten daha çok sahipti.

Dikkat çekici taraf şu ki, yirmi beş yaşına kadar geçen gençlik çağında hiçbir kadına yanaşmamış olduğu gibi, evlenmesinden elli yaşına kadar da bir kadınla yaşamıştır...

Daha önce de yazdığım halde bu olayı Sünnet diye çarpıtmanızın nedeni nedir? Üstelik sadece Sünnet değil "önemli sünnet" olduğunu iddia ettiniz. Diğer sünnetlerden daha "önemli" olduğuna delil getiriniz. Aksi halde delilsiz iddia iftira olduğu için tescilli iftiracı olacaksınız.
Size Buhari'den kaynak getirdim. Orada da deve sidiği yazıyor. Muhammed, adamların el ve ayaklarını kesmiş.
Buharide Peygamberin su verilmesini engellediği yazmıyor. Bu iftirayı metne neden eklediniz?

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Bu müslümanlar bir ălem.:akay:
Sadece kitapçısı Sünniyi beğenmez...
Sünni, hem Şiiyi hem de sadece kitapçıyı beğenmez.
Şiiler, Sünnilere veryansın eder.
Halbuki referansları aynı kaynak olmasına rağmen hemfikir değiller ve paramparçalar.
Buna rağmen hepisi de dinsiz imansızları beğenmez, iyi mi?!
Referansa bakan yok ki. Sadece dipnotta görünüyor. Açıp okuyan yok.
Selametle,

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Yazmıştık:

Bu Hz. Enes’in kendi tahminidir. Peygamberimiz (asm)'den doğrudan nakledilen bir bilgi değildir. Bu düşüncenin de sebebi, Hz. Peygamber (asm)'in her konuda diğer insanlardan çok farklı bir kişiliğe sahip olduğunu anlatmaktır.

Bu tahminin doğru olup olmadığını bilemeyiz. Ancak, böyle bir gerçek varsa, bu “her gece aynı şeyin yapıldığı” anlamına gelmez. Şayet, bir veya birkaç defa olmuşsa, bunun peygamberliğin yüksek makamıyla çelişen bir tarafı da yoktur.

Peygamberimiz (asm), bünye kemali bakımından herkese üstün ve erkeklikte insanların en kuvvetlisi olduğu hâlde, yine nefsine herkesten daha çok sahipti.

Dikkat çekici taraf şu ki, yirmi beş yaşına kadar geçen gençlik çağında hiçbir kadına yanaşmamış olduğu gibi, evlenmesinden elli yaşına kadar da bir kadınla yaşamıştır...

Daha önce de yazdığım halde bu olayı Sünnet diye çarpıtmanızın nedeni nedir? Üstelik sadece Sünnet değil "önemli sünnet" olduğunu iddia ettiniz. Diğer sünnetlerden daha "önemli" olduğuna delil getiriniz. Aksi halde delilsiz iddia iftira olduğu için tescilli iftiracı olacaksınız.

Buharide Peygamberin su verilmesini engellediği yazmıyor. Bu iftirayı metne neden eklediniz?
Sayın @bilgelikyolunda
Çok kıymetli adamsın. Ama bana kızma da sana bir şey söyleyeyim;
Bu kadar enerjini yok o bunu demiş yok bu bunu demişe harcayacağına Kuran'ı araştırmaya harcasan daha hayırlı bir bir iş yaparsın.
Değerli bir insan olduğun için söylüyorum.
Selametle,

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sayın @bilgelikyolunda
Çok kıymetli adamsın. Ama bana kızma da sana bir şey söyleyeyim;
Bu kadar enerjini yok o bunu demiş yok bu bunu demişe harcayacağına Kuran'ı araştırmaya harcasan daha hayırlı bir bir iş yaparsın.
Değerli bir insan olduğun için söylüyorum.
Selametle,
Allah beni hüsn-ü zannınıza layık eylesin.

Kuranı araştırdığım ve doğru anlama çabasında olduğum için Hz Peygamberin ne dediğini önemsiyorum. Çünkü "O kendi hevasından konuşmaz" (Necm 3)

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Benim Kuran araştıracak insanlara tavsiyem şudur;
Mümkünse Arap harflerini öğren;
Mümkünse Arapçayı öğren;
Zamirleri öğren;
Gramer mümkünse öğren;
Sözlükten bakabilmeyi öğren;
Arapça-Türkçe sözlük kullanma.
Mümkün ise Arapça-İngilizce sözlük kullan.
Bir sözlük ile yetinme. Dünya'daki diğer sözlüklerle kontrol et.
Bu kadar. Daha sonra ayetlere bak. Kimseye güvenme.
Diğer çevirenlere bak. Nasıl anlam vermişler.
Ama en sonunda kontrol et.
Selametle,

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı

Kuranı araştırdığım ve doğru anlama çabasında olduğum için Hz Peygamberin ne dediğini önemsiyorum. Çünkü "O kendi hevasından konuşmaz" (Necm 3)
Doğru da güzel kardeşim peygamberimiz Kuran'dan başka bir şey konuşmadı. Kuran haricinde konuşmaya yetkisi yoktu. (Dinen)
Selametle,

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Hakka 44-47 'Eğer Peygamber bize atfen bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı, elbette onu bundan dolayı kıskıvrak yakalardık; sonra da onun şah damarını keser atardık. Hiçbiriniz buna engel de olamazdınız.'
Yetkisi yok. Açıkça belirtilmiş. Peygamberin sözleri diye bize diretilen şeyler onun sözü değildir.
Peygamber Kuran haricinde din andına tek kelime etmemiştir. Edemez.
Selametle,

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Doğru da güzel kardeşim peygamberimiz Kuran'dan başka bir şey konuşmadı. Kuran haricinde konuşmaya yetkisi yoktu. (Dinen)
Selametle,
Hakka 44-47 'Eğer Peygamber bize atfen bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı, elbette onu bundan dolayı kıskıvrak yakalardık; sonra da onun şah damarını keser atardık. Hiçbiriniz buna engel de olamazdınız.'
Yetkisi yok. Açıkça belirtilmiş. Peygamberin sözleri diye bize diretilen şeyler onun sözü değildir.
Peygamber Kuran haricinde din andına tek kelime etmemiştir. Edemez.
Selametle,
Ben bu ayetten Hz Peygamberin din adına Kuran haricinde hiçbir şey konuşmadığını değil, din adına konuştuğu her ne varsa bunların hiçbirinin kendi uydurması olmadığını anlıyorum.

ccengizz

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Benim Kuran araştıracak insanlara tavsiyem şudur;
Mümkünse Arap harflerini öğren;
Mümkünse Arapçayı öğren;
Zamirleri öğren;
Gramer mümkünse öğren;
Sözlükten bakabilmeyi öğren;
Arapça-Türkçe sözlük kullanma.
Mümkün ise Arapça-İngilizce sözlük kullan.
Bir sözlük ile yetinme. Dünya'daki diğer sözlüklerle kontrol et.
Bu kadar. Daha sonra ayetlere bak. Kimseye güvenme.
Diğer çevirenlere bak. Nasıl anlam vermişler.
Ama en sonunda kontrol et.
Selametle,

Bu kadar zahmete katlanacak gitsin tıp fakültesine kayd olsun. Gitsin japonca öğrensin boşa vakit kaybetmesin...

1400 sene önce yaşadığı iddia edilen birisinin etrafında dönen olayların hikayelerini okumak için buna ihtiyaç yoktur.
Hülasa, amerikayı yeniden keşf ettim gerzekliğine hiç gerek yoktur. Çok merak ediyorsan, Arapçan yoksa çevirileri alır okur merakını giderirsin. Tefsirin, sünnetin, yenisi değil, en eskisi makbuldür. Eğilip bükülmüş, değiştirilmiş, anlatımlar bidatçi- reformist yeni bir uyduruk olacaktır. Orjinalinden fersah fersah uzaklaşacak, bozulacaktır.

Yazan tarafından düzenlendi:

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Bu kadar zahmete katlanacak gitsin tıp fakültesine kayd olsun. Gitsin japonca öğrensin boşa vakit kaybetmesin...

1400 sene önce yaşadığı iddia edilen birisinin etrafında dönen olayların hikayelerini okumak için buna ihtiyaç yoktur.
Hülasa, amerikayı yeniden keşf ettim gerzekliğine hiç gerek yoktur. Çok merak ediyorsan, Arapçan yoksa çevirileri alır okur merakını giderirsin. Tefsirin, sünnetin, yenisi değil, en eskisi makbuldür. Eğilip bükülmüş, değiştirilmiş, anlatımlar bidatçi- reformist yeni bir uyduruk olacaktır. Orjinalinden fersah fersah uzaklaşacak, bozulacaktır.
Ben araştırma yapacaklar için söyledim. Topluma demedim. Toplum güvenilir bir meali okuyabilir. Yukarıdakileri yapmasın.
Üniversitelerin Hadis bölümlerindeki adamlar ne yapıyor? Yazık gerçekten. Kuran araştırsalar daha iyi.
Sözün özü şudur;
Hac denilen ibadet gidip kutuyu dönmek değildir. Gidip direkleri taşlamak değildir.
Hac Kuran'a inanan insanların yıllık yaptığı bir kongredir.
Bu kongrede her yıl Kuran masaya yatırılmalı ve incelenmelidir.
Kuran'ın günümüze bakan mesajları çıkarılmalıdır.
Kongre sonunda Kuran'ın güncel meali yayınlanmalıdır.
Kuran'dan çıkarılan hükümler deklere edilmelidir.
Selametle,

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Ben bu ayetten Hz Peygamberin din adına Kuran haricinde hiçbir şey konuşmadığını değil, din adına konuştuğu her ne varsa bunların hiçbirinin kendi uydurması olmadığını anlıyorum.
Kuran'ın açıklamaya ihtiyacı yoktur. Çok açık, net, kolay anlaşılan bir kitap. Onu zorlaştıran insanlar.

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Senin için söylemiyorum.
Adam kafayı takmış bir kere. Defekasyon sonrası anüs etrafını nasıl silecek. Hangi parmak kullanacak. Yok hangi eli kullanacak. Yok silerken ne diyecek. Bunların cevabı Kuran'da yok evet.
Selametle,

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Kuran'da bir şey yazılmamış işe onun cevabını akıl ile bulacağız. Evrensel kurallar ile.
Selametle,

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Senin için söylemiyorum.
Adam kafayı takmış bir kere. Defekasyon sonrası anüs etrafını nasıl silecek. Hangi parmak kullanacak. Yok hangi eli kullanacak. Yok silerken ne diyecek. Bunların cevabı Kuran'da yok evet.
Selametle,
Kuran'da bir şey yazılmamış işe onun cevabını akıl ile bulacağız. Evrensel kurallar ile.
Selametle,
Bunların cevabının Kuranda olması şart değil zaten. Kimi bu durumda ne yaparsan yap der, kimisi evrensel kurallar aramaya koyulur. Ben de Kuranın haber verdiği üzere "Pek büyük bir ahlak üzere" olan Zatın yaşayışına bakıyorum. Çünkü Allahın övdüğü bir ahlak üzere olan Zatın yaşayışı elbette evrenseldir. Tabii ki Hz Peygamberin de zamanın şartları gereği yaptığı veya yapmadığı şeyler vardır. Bu yüzden neyin Sünnet olup neyin zamanın gereği olduğunu iyi tespit edersek sorun kalmaz. Bu da bir nevi Kuranda açık olarak var olmayan cevapların akılla bulunması kategorisinde yer alabilir.

Her soru bu kadar detay da değil. Kuranda salattan çok bahsedilir. Güneş doğmadan yarım saat önce akşam salatını yapmadığını hatırlayan biri akşam salatını mı yapacak, yoksa o geçti deyip sabah salatını mı yapacak, yoksa ikisini peş peşe mi yapacak?

Akşam salatını yapan kişi sabah salatını ne zaman yapabilir? Hemen peş peşe yaparsa sabah salatını da akşam yapmış olur. Peş peşe yapmayacaksa ne kadar beklemeli? Neden?

Verdiğim linkte örnek verilen Tevbe Suresindeki sadaka ile ilgili ayet:

Lafzi olarak ayeti şöyle tercüme edebiliriz: “Sadakalar konusunda müminlerden ek bağışlarda bulunanlarla sadaka vermek için cehd, gayret ve emeklerinden başkasını bulamayanları yadırgayarak alay edenler; Allah asıl onları alay konusu kılmıştır ve onlar için acı bir azap vardır.” (9/79)

Gerçekten bu lafzi tercüme insanın zihnine birçok sorunun üşüşmesine sebebiyet veriyor. Mesela, sadaka nedir, ek bağış ne demek, alay edenler kimler, Allah onları nasıl alay konusu kıldı, alay etmenin karşılığı neden acı bir azap?

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Madem salat ile ilgili konu açıldı. Aşağıdaki yazımı okumanı rica ederim.
Dr. Sonia Cihangir’in ‘Kur’an’daki Namaz’ isimli muhteşem kitabından anladıklarım ve kendi yorumlarım

Kuran'ın ne kadar yeterli olduğunu anlarsın.

Selametle,
Çok teşekkür ederim.

En kısa zamanda inceleyeceğim.

Yalnız tek mesele salat değil.

Verdiğim linkte örnek verilen Tevbe Suresindeki sadaka ile ilgili ayet:

Lafzi olarak ayeti şöyle tercüme edebiliriz: “Sadakalar konusunda müminlerden ek bağışlarda bulunanlarla sadaka vermek için cehd, gayret ve emeklerinden başkasını bulamayanları yadırgayarak alay edenler; Allah asıl onları alay konusu kılmıştır ve onlar için acı bir azap vardır.” (9/79)

Gerçekten bu lafzi tercüme insanın zihnine birçok sorunun üşüşmesine sebebiyet veriyor. Mesela, sadaka nedir, ek bağış ne demek, alay edenler kimler, Allah onları nasıl alay konusu kıldı, alay etmenin karşılığı neden acı bir azap?

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı

Keşke o necm suresinin tamamını okusan. Bak orada kitabı okuyuo anlamaya çalışanlar için defelarca vurgulana vurgulana tekrarlanan bir ayet var. Çok ilginç :)

Son konular