Sünnilikle ilgili sorular

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Fatiha suresini Arapçasından kelime kelime Türkçeye çevirerek okuyorum. Sonra Felak veya Nas surelerinin yine kelime kelime Arapçadan Türkçeye çevirerek okuyorum.

Allahın Türkçe bildiğini hiç zannetmiyorum! :kay: Ne bilsin, çölde okusford mu vardı da okuyacak? :ggsy: Boşa geveliyorsun ama sen bilirsin. (:D Bence İngilizceyi dene! Çat pat İngilizcesi olabilir, çünkü Araplar Osmanlıdan ayrılırken Lawrence filan işte... Ay lav yuuu allaaaaammm filan dersen iyi kötü anlayabilir! :kay:

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Keşke biraz siyer okusanız, peygamberin bir insan olduğunu daha iyi anlardınız. Peygamber yanında bulunduğu amcasının kızı ile evlenmek istemiştir ancak amcası buna izin vermemiştir.
Bir insanın evlenmek istemesinde ne gibi bir sakınca görüyorsunzu anlamıyorum. Tıpkı hristiyanlar gibi kafanızdan ruhbanlık uydurup peygamberide buna uydurmaya çalışıyorsunuz. Biraz siyer okuyun.

Ekte bulunan kitabın 63. sayfasına göz atabilirsin.
Kitabın kaynakçası Kütüb-i sitteden daha güvenilir :)
İddia etmediğimiz şeyleri iddia etmişiz gibi yazıp itiraz etmişsiniz.

1-Hz Peygamber elbette ki insandır. Başka bir şey olduğunu hiç iddia etmedim.

2-Amca kızı ile evlenme isteği İbn Sa'd'ın Tabakat'ında yazar. Bu kitapta doğru bilgiler olmakla birlikte doğru olmayan bilgiler de mevcuttur. Bu yüzden bu evlenme talebi kesin değildir.

3-Bir insanın evlenmek istemesinde herhangi bir sakınca görmüyorum.

4-Hz Peygamberin ruhban olduğunu hiçbir zaman iddia etmedim.

5-Kaynakçadaki kitaplarda farklı rivayetlerin verilip "Bunlardan hangisinin doğru olduğunu yalnızca Allah bilir." denildiği yine kaynakçada yazıyor.

Yine kaynakçada Taberinin; "Bilgiler mantıklı açıklamalar veya sezgisel çıkarımlarla değil, bildirenler veya aktaranların açıklamalarıyla elde edilmiştir. Eğer bu kitapta bahsedilen geçmişteki bir kişilik hakkında yapılan herhangi bir aktarıma okurun itirazı olur ise. . . bunun bizden değil onu bize aktarandan ötürü kaynaklandığı ve bizim yalnızca bize aktarıldığı şekliyle yazmış olduğumuz bilinmelidir. " dediği yazıyor. Bu da Taberinin kitabındaki her bilginin güvenilir olmadığının bizzat Taberi tarafından ifade edilmesi anlamına gelir :)

Hal böyleyken bu kaynaklarda yazan bilgileri Kütüb-ü Sitte'den daha güvenilir bulmanız ilginç :)

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Sevgili @bilgelikyolunda,

Bir kitabın az, daha az; Çok, daha çok güvenilir olması gibi bir durum olamaz dinde. %100 saflık ve doğruluktan bahsedilebilir. Kuran gibi.

Kütüb-i Sitte’den daha güvenilir ne demek? Dinin kaynağı olarak siz Kütüb-i Sitte’yi almıyor musunuz? Daha az güvenilir olamaz bir dini kaynak.

Selametle,

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sevgili @bilgelikyolunda,

Bir kitabın az, daha az; Çok, daha çok güvenilir olması gibi bir durum olamaz dinde. %100 saflık ve doğruluktan bahsedilebilir. Kuran gibi.

Kütüb-i Sitte’den daha güvenilir ne demek? Dinin kaynağı olarak siz Kütüb-i Sitte’yi almıyor musunuz? Daha az güvenilir olamaz bir dini kaynak.

Selametle,
Kütüb-ü Sitteden başka bir kaynağın daha güvenilir olduğunu iddia eden birine verilen cevapta mecburen "daha güvenilir" gibi bir ifade kullandım. Yoksa Kütüb-ü Sitte zaten güvenilir. Bu kitaplardaki hadislerin hangi metodlarla hükme esas teşkil edeceğinin metodolojisi bellidir.

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
İddia etmediğimiz şeyleri iddia etmişiz gibi yazıp itiraz etmişsiniz
sujnn1.PNG

Ben bu iddiaya cevap verdim ancak konuyu yaptırmışsın.

Kaynakçadaki kitaplarda farklı rivayetlerin verilip "Bunlardan hangisinin doğru olduğunu yalnızca Allah bilir." denildiği yine kaynakçada yazıyor.

Evet, hadisçilerden daha dürüst davranmış. Buhari de zaten Allah'tan vahy alarak eminde değil mi?
Bu kaynak Kutübi sitteden daha güvenilir dememin nedeni çok daha önce yapılan bir araştırma ürünü olması. Şöyle düşün, kurtuluş savaşı hakkında araştırma yapıyorsun. Elinde yazılı belge yok, sadece felanca şöyle dedi, böyle dedi şeklinde rivayetler var.
Sen gidip 80 yıl sonra yazılan bir rivayet kitabını mı eline alırsın yoksa 200 yıl sonra yazılanı mı? Bence sende bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsun ancak Sunni görüşe göre "Kuran dışında peygamberin tüm sözü de vahy" olduğu için bunun aksini ZANNEDİYORSUN.

Bir insanın evlenmek istemesinde herhangi bir sakınca görmüyorum.

Sonunda makul bir yaklaşım. Ancak bu sözün ile medreseden kapı dışarı edilmen işten bile değil :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ben bu iddiaya cevap verdim ancak konuyu yaptırmışsın.
Evlenmek istemekten değil, cinsel ilişkiden bahsetmiştim.
Evet, hadisçilerden daha dürüst davranmış. Buhari de zaten Allah'tan vahy alarak eminde değil mi?
Bu kaynak Kutübi sitteden daha güvenilir dememin nedeni çok daha önce yapılan bir araştırma ürünü olması. Şöyle düşün, kurtuluş savaşı hakkında araştırma yapıyorsun. Elinde yazılı belge yok, sadece felanca şöyle dedi, böyle dedi şeklinde rivayetler var.
Sen gidip 80 yıl sonra yazılan bir rivayet kitabını mı eline alırsın yoksa 200 yıl sonra yazılanı mı? Bence sende bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsun ancak Sunni görüşe göre "Kuran dışında peygamberin tüm sözü de vahy" olduğu için bunun aksini ZANNEDİYORSUN.
Daha önce yazılmış olmak başlı başına tercih sebebi değildir. Daha önce yazılan değil rivayet zinciri daha kuvvetli olan daha güvenilirdir.

Peygamberimiz’in tüm sözleri tabii ki vahiy değil; ama Allah’ın muradı ile %100 muvafık olmayan içtihadlarını Allah düzeltiyordu. Allah’ın düzeltmediği içtihadları demek ki Allah’ın muradına %100 muvafık
Sonunda makul bir yaklaşım. Ancak bu sözün ile medreseden kapı dışarı edilmen işten bile değil :)
Hakiki medreseler bu sözde bir yanlış görmüyor, görenlerle de benim işim olmaz zaten:)

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Evlenmek istemekten değil, cinsel ilişkiden bahsetmiştim.

Daha önce yazılmış olmak başlı başına tercih sebebi değildir. Daha önce yazılan değil rivayet zinciri daha kuvvetli olan daha güvenilirdir.

Peygamberimiz’in tüm sözleri tabii ki vahiy değil; ama Allah’ın muradı ile %100 muvafık olmayan içtihadlarını Allah düzeltiyordu. Allah’ın düzeltmediği içtihadları demek ki Allah’ın muradına %100 muvafık

Hakiki medreseler bu sözde bir yanlış görmüyor, görenlerle de benim işim olmaz zaten:)
Adını bağışla yiğidim , yeni mezhebin adını bilelim :=)

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Adını bağışla yiğidim , yeni mezhebin adını bilelim :=)
Böyle yazdığınıza göre Sünniliği size çarpıtarak anlatmışlar. Hangi yazdığımın Sünnilik ile çeliştiğini düşünüyorsanız belirtirseniz kaynak göstererek yazdıklarımın Sünnilikle çelişmediğini gösteririm :)

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Sünnilerden bazıları Hz. Muhammedi Allah'tan büyük görmektedir.

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    96.7 KB · Görüntüleme: 30

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Kuranı araştırdığım ve doğru anlama çabasında olduğum için Hz Peygamberin ne dediğini önemsiyorum. Çünkü "O kendi hevasından konuşmaz" (Necm 3)
Hocam bu ayetin Kur'an dışı vahiy ile alakası yoktur.
Necm 2-4 'de Hz. Muhammed hakkında çıkarılan bu iddiaları reddedilmekte, onun deli olmadığı, sapıtmadığı, çıkarı için konuşmadığı, o ana kadar inen ayetlerde onun çıkarına, kuruntularına yönelik hiçbir ayet bulunmadığı ve söylediklerinin Allah tarafından vahyedilmiş olduğu vurgulamaktadır.

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Hocam bu ayetin Kur'an dışı vahiy ile alakası yoktur.
Necm 2-4 'de Hz. Muhammed hakkında çıkarılan bu iddiaları reddedilmekte, onun deli olmadığı, sapıtmadığı, çıkarı için konuşmadığı, o ana kadar inen ayetlerde onun çıkarına, kuruntularına yönelik hiçbir ayet bulunmadığı ve söylediklerinin Allah tarafından vahyedilmiş olduğu vurgulamaktadır.

Sonuç olarak bir şeyi Hz Peygamber söylemişse önemsenmelidir.

Siz de Kuranı en iyi ilk muhatap olan Hz Peygamberin anlamış olduğunu savunuyordunuz yanlış hatırlamıyorsam.

apokalips

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Sünni
Önce çarpıtılmış iftiracı bir metin paylaştığınız için özür dileyip iftiracı siteyi ilan ederseniz, yazdıklarınızın tamamının zaten cevabı var, o kolay.
Ateistlerin ahlakı temeli yoksa niye özür dilemesini istiyorsunuz? Adam her şeyi yapabilir size göre.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ateistlerin ahlakı temeli yoksa niye özür dilemesini istiyorsunuz? Adam her şeyi yapabilir size göre.
Bunu yazmadan önce dönüp bir bakın özür dilemesini istediğim kişi ateist mi diye?

Ayrıca bir ateistin kendini sınırlayacak evrensel bir ahlakın temelinden yoksun oluşu yaptığı yanlış şeyi doğru hale getirmez.

Yaptığı şey yanlışsa yine özür dilemesi gerekir. Dilemezse kendi seviyesizliğini ve ahlaksızlığını tescillemiş olur, o kadar.

apokalips

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Sünni
Yaptığı şey yanlışsa yine özür dilemesi gerekir. Dilemezse kendi seviyesizliğini ve ahlaksızlığını tescillemiş olur, o kadar.
Ahlaki temeli yoksa adamın yanlış yaptığını ispatlayamazsın ki, her türlü haltı yiyip bana göre yanlış değil der. Senin açından yanlış sadece.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ahlaki temeli yoksa adamın yanlış yaptığını ispatlayamazsın ki, her türlü haltı yiyip bana göre yanlış değil der. Senin açından yanlış sadece.
Ahlâki temeli olmayan başkasının yanlış yaptığını ispatlayamaz.

Ahlâki temeli olan ispatlayabilir.

İsteyen bu temele uygun hareket eder, isteyen etmez.

Bana göre deyince yediği halt normalleşmez, sadece kendi ahlâksızlığını tescillemiş olur.

Son konular

Son mesajlar