Süt anne

Ahlaksız

lll ☆
Yazar
Mesajlar
2,352
Tepki puanı
2,238
Düşünce
Ateist
Sümer'deki Ninharsag isimli tanrıça, tüm tanrı ve tanrıçaların anası olarak kabul edilir. Bu tanrıçanın sütü mukaddestir/kutsaldır ve bu sütü ile çocuklarını/prenslerini emzirir. Yani tanrı veya tanrıça iseniz, bu sütten içmek zorundasınızdır.
Bu tanrıçanın ne kadar önemli olduğunu Samuel Noah Kramer ''Enlil ile annesi Ki'nin birleşmesi-tarihsel devirlerde Ninmah yüce kraliçe, Ninhursag kozmik dağın kraliçesi, Nintu doğurgan kraliçe gibi çeşitli adlar verilen tanrıçayla özdeşleştirilmiş olabilir-Evren'in düzenlenmesini, insanın yaratılışı ve uygarlığın kuruluşunu başlattı.'' diye açıklıyor.
(''Ninhursag tüm tanrı ve tanrıçaların anası ise, Ninhursag'dan önceki bu tanrı ve tanrıçalar ne oluyor?'' diyebilirsiniz ama bu anlamsız bir soru olur. Çünkü Sümer'in en büyük tanrısı Enlil'dir ama Enlil'in de anne ve babası vardır. Yani Ninhursag'dan önce tanrı ve tanrıçaların varlığı, Ninhursag'ın ''tüm tanrı ve tanrıçaların anası'' diye lanse edilmesine engel değildir.)
İlksel deniz, Nammu, Ki, Ninmah, Ninhursag, Nintu gibi çeşitli adlarla Sümer mitolojisinde karşımıza çıkan bu tanrıça, 3 semavi dindeki mitolojik figürlerin süt anneliği ile yaşamaya devam etmektedir. Musa, İsa ve Muhammed'in mitlerinde hep süt anne kavramı vardır. Hatta Meryem'in bile süt annesi vardır.
Musa'nın süt annesi gerçek annesidir ama sonuçta bu mitte bir süt anne aranmış ve çocuk bir süt anneye teslim edilmiştir. İsa'nın süt anneliğini Mecdeleli Meryem'in yaptığı söylenir. Muhammed'in de Halime isminde bir süt annesi vardır.

Tüm bu mitolojilerin kaynağı ortadoğu olunca, bu tarz benzerliklerin olması gayet doğal aslında. İsimler değişiyor, konumlar değişiyor, cinsiyetler değişiyor, hikayeler değişiyor ama ortadoğu mitolojisi ve bu mitolojiye göre hayatını dizayn edenler hiç değişmiyor.
Bir yerde tanrıça olan figür, yakın bir yerde ve belli bir zaman sonra bir süt anne olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanın aklına şöyle sorular geliyor;
Bu 3 peygamberin annelerinde süt mü yoktu?
Neden bu 3 peygamberin süt anneleri var?
Yoksa bu peygamberler,aslında birer tanrılar mı?
------
Samuel Noah Kramer - Sümer mitolojisi
Ord. Prof. M. Şemseddin Günaltay - Yakın Şark Elam ve Mezopotamya
 

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
884
Tepki puanı
1,028
Düşünce
Agnostik

Ahlaksız

lll ☆
Yazar
Mesajlar
2,352
Tepki puanı
2,238
Düşünce
Ateist

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
884
Tepki puanı
1,028
Düşünce
Agnostik
Yok teşekkür ederim sevgili @Ahlaksız. Kitapların ismini bilsem yeterli benim için. Başka ülkede yaşıyorum diye burada kütüphanelerde bulamadım. Sipariş veririm eğer bulamazsam. Teşekkür ederim bir daha.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
1,969
Tepki puanı
865
Düşünce
Kur'ancı
Şu sorular gerçekten güzel ve insanı düşünmeye teşvik ediyor.

Paylaştığın için teşekkürler. :)
Diğerlerini bilmem de mekkede süt annelik sütsüzükten dolayı degıl. :D
İklim kosullarından dolayı. O iklimde yenidoganların olme ıhtımalı yuksek, sıcak kurak vs. Bu yuzden belırlı bır yasa kadar baska yere gonderıyorlar.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Son konular

Son mesajlar

Üst