Suriye Çıkmazı

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Suriye Ordusu İdlib kırsalında ilerlemeye devam ettiğini duyurdu.

Öte yandan Rus istihbaratı tabii ki İdlib'e atom bombası getirildi filan demedi. Üç beş varil de olsa kimyasal depolamak, muhaliflerin amacına yeterli gelecektir.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tabii ki en kritik aşama İdlib merkeze giriş olacaktır. Esad bu konuda çok dikkatli olmalı. Türk tarafı bu durumda muhalif taşeronları da itip bizzat ordu olarak Suriye Ordusu ile direk savaşa girer ve İdlib'i korur mu bilemiyorum. Batılılar bu konuda büyük kışkırtma yapıyor ve hadi aslanım yap şunu diye tempo tutuyor.

Suriye Ordusu ve Rus askerleri tarafından öldürülen Türk askeri sayısının açıklanandan fazla olduğu da iddialar arasında. Çatışmalar şiddetli ve muhaliflerin Türkiye'nin tank ve topçu desteği ile kaybettikleri yerleri geri alma atağına kalkışmaları, Rus uçaklarının saldırıyı kanlı şekilde önlemeleri ortamı iyice gerdi.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Rus istihbaratının kimyasal raporu son derece mantıklı ve gerçekçi. Yüzde 99,99 doğrudur.

Suriye Ordusunun Kafranbel'i alması dünyada yankı buldu. Times, Erdoğan'ın küçük düştüğünü, Rusya'nın onu umursamadığını yazdı. Kafranbel hem oldukça stratejik, hem de iç savaş öncesi rejim karşıtlığının sembolü olmuş bir kasaba.

Times, Türkiye c.başkanının Esad M5 karayolunu alırsa birlikleri gönderirim diye tehdit ettiğini, M5 in şu an tamamiyle Esad denetimine girdiğini hatırlattı. Ay sonuna kadar verdiği süre de bitti bitecek, "hadi davran, savaş batağına boğazına kadar gir" diye kışkırtıyorlar. Bundan Türkiye'nin ne kârı olacağını söyleyen, "aferin der başını okşarız" diye vaat eden bile ise, yok!

Türkiye ay sonuna kadar Suriye Ordusu gözlem noktalarımızdaki kuşatmayı kaldırsın demiş, Suriye boş laflara bakmadan topraklarımızı terörden temizleyeceğiz demişti. Bu bir restleşme. Bakalım ne olacak.

Yazarı tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Suriye Ordusunun kesintisiz şekilde sürekli ilerlediği haberleri geliyor. SANA, her gün ele geçirilen yeni bir cephaneliği haber yapıyor. Köyleri birbirine bağlayan tünel şebekeleri ortaya çıkarılıyor. İdlib için çok çaba isteyen bir savunma ağı hazırlanmış ama boşa gitti.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkiye'ye ait askeri birliklerin Rus uçaklarına omuzdan atlan füze fırlatarak düşürmeye çalıştıkları iddia edildi. Gerginlik çok hızlı tırmanıyor.

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Rus ve Suriye uçaklarının Hozat'tan İdlib'e gönderilen 65. Mknz tugayını vurduğu ve 50 şehidin olduğu haberleri dolaşıyor sosyal medyada videolar ile beraber, 60 tan fazla yaralıda Hatay'a getiriliyormuş. Ben haberleri doğrulayamadım umarım doğru değildir.

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Suriye'de durum gittikçe vahimleşiyor ve Rus uçaklarının Türk taburuna bomba yağdırdığı iddia ediliyor. CHP'nin olağanüstü toplantısı bu gelişmeyle ilgili... CHP MYK olağanüstü toplanıyor.

Durum sanırım ciddi.

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hatay valisi 9 askerin şehit olduğunu açıkladı sayı artacakmı bekleyip göreceğiz.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Niye kritik zamanlarda hep 33 asker kaybedilir, bu bir tesadüf müdür, nedir? Yine 33 asker!

Bu tabii büyük ve sarsıcı bir kayıp. Savaşın kızıştığını bir süredir uyarıyor ve geri dönüşü olacak gibi değil, Türkiye bu savaşa sokuluyor diyordum. Öngörülerim keşke gerçek olmasa.

Hava desteği olmadan böyle bir savaşa girmek son derece vahim bir hata ama kime anlatacaksın. Suriye hava savunma sistemi nedeniyle uçak uçuramıyorsun, bitmedi bir de karşında Rus hava kuvvetleri var. S 400 almışsın, süs gibi duruyor. Bu kadar vahim hatalar nasıl yapılır ben artık daha bir şey demiyorum.

Esad uyarmıştı. Ben toprağımı savunuyorum ve toprağımı işgal eden yabancı güçlere saldırırım demişti.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben bu 33 asker olayından kuşku duymaya başladım. Ne zaman büyük bir sansasyon yaratılmak istense 33 asker kaybı oluyor! Bu, Türkiye'nin başının büyük belada olduğunun bir simgesi.

Bana bir kişi çıksın, Suriye'de girilen bu savaşı kazanırsak şu kazancımız olacak diye bir açıklasın. Bu ülke bu savaşa hangi çıkarı için giriyor?

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Her sabah bu haberi göreceğim korkusuyla erkenden interneti açıyordum. Bir kara Cuma olacakmış meğer!

Şu aşamadan sonra savaşın geri dönüşü olmaz. Türkiye savaşa girdi. Ne uğruna ise girdi. Yan baktı omuz attı gibi bahanelerle mezara ve hapishaneye yoktan adam gönderen bıçkınlığın kurbanı olacak bir çok asker olacak.

Doğal gazını aldığı, nükleer santralini kuracak olan, S 400 lerini alıp parasını ödeyip kullanamadığı bir ülke ile, üstelik güçlü bir ülke ile ne uğruna, kazancının olmayacağı ve kazanamayacağı bir savaşa girdi ülke. Putin'in ısmarladığı dondurma pahalıya patlayacak. Bu daha başlangıç. Söylememiş olmayayım.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tarihten ibret alınsa hiç tekekrrür eder miydi demiş ya diyen... Çok doğru söylemiş. Osmanlı'nın Almanya'dan iki zırhlı gemi alıp gidip Rus limanlarına top ateşi açması aynen tekerrür... Goben ve Breslav… Yavuz ve diğeri de sanırsam Midilli adını almıştı. Bu isimleri asla unutmamamız, toplumsal belleğe kazınmış olması gerekirdi.

Şimdi artık Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'sini yeniden bir kez daha okumak gerekiyor. Bunu iyi okumuş olsaydı Atatürk ışığı yol gösterecekti ama bu toplum o ışığa perde çekmeyi tercih etti. Sonuçları başladı.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkiye'ye ait askeri birliklerin Rus uçaklarına omuzdan atlan füze fırlatarak düşürmeye çalıştıkları iddia edildi. Gerginlik çok hızlı tırmanıyor.

Bu olduğunda bunun da olacağı çok belliydi ama kara haber tellalı kara karga durumuna düşüp söylemek istememiştim. Bundan sonrasını tahmin etmek bile istemiyorum. Ülkede savaş karşıtlığı suçlamasıyla tutuklamalar başlayabilir. Uyarmadı demeyin. Bu savaştan bizim kazanç beklentimiz ne diye sormak tutuklanma nedeni olacak. Öngörüm bu!

KuranMumini2698

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Türkiye'nin Esad'a karşı savaşması tam bir aptallıktır. Çünkü Esad yıkılırsa, Türkiye'nin de sonu gelir. ABD'nin amacı Esad'ı devirmektir. BOP eşbaşkanı ABD'nin dediklerini yaptığı için Esad ile savaşması normal. Türkiye savaşarak kendi sonunu getiriyor. SMO, ABD'nin kurduğu bir terör örgütüdür. Türkiye'nin desteklediği SMO, ABD tarafından destekleniyor. Amacı Esad'ı devirmek. ABD ve Avrupa ülkeleri Türkiyeyi Esada karşı verdiği savaşta destekliyor. ABD ve Avrupa'nın işine geldiği için destekliyor. Türkiye, Suriye politikasını değiştirerek Esad'ı desteklemesi lazım.
Suriye, İsrail'in güvenliği için tehlike oluşturuyor. Esad'ı devirmek için Türkiye'yi kullanıyor.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkiye, Suriye politikasını değiştirerek Esad'ı desteklemesi lazım.

O iş geçmiş ola... Öyle bir olasılık artık kalmadı. Türkiye uçak uçuramadığı bir yerde bulundurduğu askerlerini nasıl koruyacak? Rusya her keyfi istediğinde gelip bombalayabilecek ve Türkiye ise hava gücü kullanamayacak!

Yeni felaket haberleri gelirse hiç sürpriz olmamalı. Uçak uçuramıyor çünkü, hava üstünlüğü yok! S 400 ler zaten Rus malı, yatıyor. Rusya Suriye'deki birlikleri değil Türkiye'yi bombalasa yapılabilecek bir şey yok! Patriot olması lazım. Onu da F35 leri vermeyen ABD niye versin?

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkiye, aldı başına bir büyük belayı...
Aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkiye mültecileri Avrupa kapısına yığarak Avrupa'ya da savaş açtı. Yunan polisi mültecilere sert müdahale etti. Durumun bu kadar hızla vahamete gideceğini doğrusu ummamıştım.

Ama bir sabah böyle bir haberle uyanacağımı adım kadar kesinlikle biliyordum. Hiç kimseye laf anlatamadık! Felaket kabak gibi göstere göstere geldi. Üstelik bu daha başlangıç! Orada uçak uçuramadan bu savaşı kazanmanın hiç bir yolu yok!

Hava gücü kullanmadan hiç bir savaşın kazanılmasının ihtimali olmadığının bilinmemesi olanaksız. Neler oluyor? Gerçekten neler oluyor? HAARP dalgalarını Türkiye'ye yöneltip herkesi hipnotize etmedilerse eğer, neler oluyor?

Son konular