Suriye Çıkmazı

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
esed-atesle-oynuyor-tsk-gozlem-noktasini-arkalarina-alip-bakin-ne-yaptilar-h1566578176-a1dcc4[1].jpg

Esad Ordusu ilerleyişini sürdürüyor. Ayrılıkçı dinci örgütleri ezip geçiyor. Örgütlerin çok sayıda ölü verdiği, silah ve araçlarının imha edildiği bildiriliyor. Rusya Esad ordusuna tam destek veriyor. Hedefler havadan bombalandıktan sonra Esad güçleri ilerliyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hocam 5 tane general istifa etmis bu konu ile ilgisi varmı. Liyakat olmadigi icin istifa etti diyenlerde var dedikodular dolasıyor.
Hiç şaşırmam. Bundan sonra hiç bir habere artık şaşırmamak gerekiyor. Durum fazlasıyla vahim. Yanlış politikaların ters tepeceği belliydi. Üstelik istifa edenlerden biri İdlib'den sorumluymuş!!!

Daha da doğrusu Suriye görevlerine atanan beş general gitmemek için istifa etmiş! Biri de İdlib tümen komutanlığına atananmış! Haber doğrulandı!

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkiye c.başkanı bugün Moskova'ya gidiyor. Esad'ın kulağını çekin Soçi mutabakatına uysun çağrısı yapacak. İyi de Rusya Dışişleri bakanı Lavrov kaç kere söyledi, Soçi mutabakatına uymayan Türkiye'dir dedi. Esad ordusuna desteğimiz sürecek dedi. Bilfiil de bu desteği sürekli gösteriyor. Rusya bombalıyor, Esad askerleri ilerliyor. Bunun daha görüşecek nesi kalmış?

Soçi mutabakatına göre Türkiye İdlib'i ağır silahlardan arındıracak ve rejim muhalifleri ile terörist grupların bağlantısını kesecekti. Yapmadı. Ağır silahlar da duruyor ve ateş de açıyorlar, muhaliflerle terörist örgütler de ortak platform kurdu.

Hayır şimdi bu muhalifler kadar vatan haini kimse var mı? Sen iktidarı ele geçirmek için terörist örgütlerle nasıl işbirliği yaparsın? Esad bunların hiç birini affetmeden tamamını infaz etse haklıdır.

Devletlerin resmi sözcülerinin açıklamalarını gözardı edip devlet başkanlarının kişisel insiyatiflerine güvenmek gibi yanlış bir politika izleniyor. "E Trump bize yaptırım uygulatmaz!" Trump'un nesine güveniyorsun da? "E Putin Esad'ın kulağını çeksin!" "Tamam olur. Aaaa ama Esad! Bekle biraz! Dur ben bir bombalayım da sonra sen gir."

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Savunma bakanının açıklamasında önemli bir konu yok. Sadece istifa eden komutanların olduğunun teyidi bakımından önemli. Söylentiler yayılarak iş götürülüyor. Söylentilerin de aslı astarı olduğu çok şüpheli. Dezenformasyon var ki bu istifalardan da daha tehlikeli. Bütün bu söylentileri bir kenara itip gerçeği görelim: Bu komutanlar bir yenilginin faturasının kendilerine kesilmesini ve hatalı politikalara ortak olmayı istemediler. Görünen bu.

İstifa eden generallere amiralleri de ekleyerek yedi sayısını veren de var. Ortalık karışık. Türk Silahlı Kuvvetleri bu değildir. En acı gerçek bu.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkiye'ye güvenip de Esad'ı devirmeye kalkışan muhaliflerin aklına yanarım!

Onlar can derdinde, meğer Moskova görüşmesinin asıl konusu onların canının kurtulması değil, SU-57 uçaklarının satışıymış!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Son dakika haberine göre İdlib'deki Türk gözlem noktalarından biri savaş uçaklarınca vuruldu. Haber henüz bağımsız haber kaynaklarına yansımadı.

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ülkeyi yöneten kişi BOP uşağı olduğu için Suriye'de ABD ile ittifak yapmaya devam edeceği için Suriye'de olan iç savaş aynısı Türkiye'de olacaktır. Türkiye, Kürt halkını da kendisine düşman yaptı. Hiçbir saldırı yok iken PYD'ye saldırdı. Doğal olarak Kürt halkını kendisine düşman yaptı. Halk sefalet durumunda iken kendisine yeni bir saray yaptırıyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiçbir saldırı yok iken PYD'ye saldırdı.
Bazı roket ve havan mermilerini PYD attı diyorlar, ola da bilir, bilmiyorum. Ama kesin olan, PYD nin varlık sebebi zaten Suriye iç savaşı. Esad ile yapılan anlaşmalara uyulsa bu iç savaş çıkmaz ve PYD de fırsat bulamazdı.

Hatalar çok yoğun olarak yapıldı. Afrin işgal edildiğinde Kürtlerin halk kahramanı olan Demirci Kawa heykeli yıkıldı. Demirci Kawa İranlılar için Zaloğlu Rüstem neyse, Türkler için Alper Tunga neyse o. Bu heykeli yıkmak kadar saçma ve zararlı bir hareket olamazdı, yaptılar. Geçmişte Kıbrıs'a yüksek dağlar ve ağır tahkimata rağmen yıldırım gibi giren ordunun sınırın dibinde olan ve bir coğrafi zorluğu da bulunmayan Afrin'e elli günde girebilmesi de Kürtler için bir direniş efsanesi oluşturdu, onları biledi. Yerel bir milis gücünün düzenli bir orduya direnmesi elbette zaten söz konusu değildi ama elli gün şimdi neresinden bakılırsa iyi bir direniş.

Türkiye'nin üst üste çok vahim hataları ile Kürt devleti adım adım geliyor. Türkiye buna adeta çanak tutuyor. Suriye iç savaşı PKK nın terör örgütü olmaktan yerel milis gücü olmaya terfi etmesini sağladı. Sonraki adım düzenli ordu haline gelmesi. Bu da devlet demektir.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gözlem noktasına saldırı yalanlanıyor ama fotoğraflar öyle demiyor:

Gözlem noktasına sığınmaya çalışan muhaliflerin öldürüldüğü, bu arada 4 Türk askerinin de yaralandığı ve helikopterle Türkiye'ye getirildikleri bildiriliyor.

Olay bültenlerde Rusya ziyareti işe yaramadı manşetiyle verildi. Putin SU-57 reklamı yaptı ve vurdu.

suriye-nin-turkiye-nin-10-numarali-gozlem-12368551_8906_o[1].jpg

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani şimdi çok net ve açık bir mantık kuralım:

ABD nin Irak'tan sonra Suriye'yi bölmesi tesadüf, ya da demokrasiye en çok bu ikisinin ihtiyacı var, Esad'ın devrilmesi şart, ama Suudi kralı devrilmese de zararı yok diyorsanız aptal olursunuz düpedüz. Buna aptal lafı az gelir, artık ahmak filan demek lazım.

Öte yandan Esad'ın başarıları üzerine İsrail'in Suriye'ye girme planları hazırladığı haberleri var. Artık daha da ne diyeyim bilmiyorum. Daha da bir şey demek gerekecekse anlamayanları boş ver de çenemi yorduğum aptallık olacak. Zaten dinleyen de yok. Hâla sol görüşlü bildiğimiz adamlar bile "Eset ateşle oynuyor" filan lafları ediyor. Eset kim yahu? Eset diye birisi mi var? Bunlar bile böyle derse yalakalar ne demesin ki. Senin ülkende iç savaş çıksa sen ne ile oynayacaksın? Kumda mı oynayacaksın ne ile oynayacaksın be!? İnsanda bir utanma, bir arlanma olur da benim ağzımdan bir şeyler çıkıyor ama ne çıkıyor acaba diye bir durur düşünür!

Bir ülke yozlaşır da bu kadar kısa zamanda bu kadar da yozlaşır mı! Temeli çürükmüş demek ki, Atatürk boşuna çabalamış. İstiklali kazanacağız diye hep iyiler dürüstler can vermiş. Döküntüler kalmış.

Yarın İsrail girerse "aslan Yahudilerle aslan Müslümanlar" diye övünecekler mi artık merak ta etmiyorum. Bunların bir yapmadığı o kaldı, onu da yaparlar. Bunların yapmayacakları yüzsüzlük ben artık tasavvur edemiyorum.

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani şimdi çok net ve açık bir mantık kuralım:

ABD nin Irak'tan sonra Suriye'yi bölmesi tesadüf, ya da demokrasiye en çok bu ikisinin ihtiyacı var, Esad'ın devrilmesi şart, ama Suudi kralı devrilmese de zararı yok diyorsanız aptal olursunuz düpedüz. Buna aptal lafı az gelir, artık ahmak filan demek lazım.

Öte yandan Esad'ın başarıları üzerine İsrail'in Suriye'ye girme planları hazırladığı haberleri var. Artık daha da ne diyeyim bilmiyorum. Daha da bir şey demek gerekecekse anlamayanları boş ver de çenemi yorduğum aptallık olacak. Zaten dinleyen de yok. Hâla sol görüşlü bildiğimiz adamlar bile "Eset ateşle oynuyor" filan lafları ediyor. Eset kim yahu? Eset diye birisi mi var? Bunlar bile böyle derse yalakalar ne demesin ki. Senin ülkende iç savaş çıksa sen ne ile oynayacaksın? Kumda mı oynayacaksın ne ile oynayacaksın be!? İnsanda bir utanma, bir arlanma olur da benim ağzımdan bir şeyler çıkıyor ama ne çıkıyor acaba diye bir durur düşünür!

Bir ülke yozlaşır da bu kadar kısa zamanda bu kadar da yozlaşır mı! Temeli çürükmüş demek ki, Atatürk boşuna çabalamış. İstiklali kazanacağız diye hep iyiler dürüstler can vermiş. Döküntüler kalmış.

Yarın İsrail girerse "aslan Yahudilerle aslan Müslümanlar" diye övünecekler mi artık merak ta etmiyorum. Bunların bir yapmadığı o kaldı, onu da yaparlar. Bunların yapmayacakları yüzsüzlük ben artık tasavvur edemiyorum.
Hocam bu ne iş.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çoktandır örgütler Türkiye'ye güvenmekle hata mı yaptık diye düşünmeye başlamışlardı zaten. Hiç şaşırmadım. En son bunlar Türk gözlem noktasına sığınmak için gelirken tam dibine kadar da geldikleri halde uçaklar bombalayıp hepsini öldürdü ve Türk askeri seyretti, bir şey yapmadı ya. Ona tepkililer. Daha bu iş çok batar. Henüz olanlar hiç bir şey.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İlginç! Ateşkesi kim bozdu? ABD! Hedef El Kaide'nin üst düzeyi! Hadi El Kaide ABD nin düşmanı da, daha önce de Nusra'yı vurmuştu. Şimdi tamam El Kaide ama hepsi oraya Esad'ı yıksınlar diye getirildi yani! Bir tek SDG cici ABD için ve bunun da ne anlama geldiği açık! Kullan kullan at! Ne iyi iş! At derken kenara atsa yine iyi! İmha ediyor kullandığı işi biten maşalarını! Saldırıda 40 kişi ölmüş El Kaide'den ve bunlar içinde komuta düzeyinde olanlar var!

Hızlı şekilde ilginç gelişmeler oluyor. Rusya neyse de Türkiye'ye de haber verme filan yok! Ateşkes olmasa neyse! Yarın öbür gün ateşkes filan kalmaz! Olsa olsa mühimmat takviyesi için ateşkes yapmıştır Esad/Rusya. Bayağı yoğun saldırdı çünkü.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Güvenli bölge iki haftada oluşmazsa Türkiye kendi insiyatifini kullanacakmış. Bekliyoruz.

Bu arada yabancı bir güce dayanmanın zorluğu ortaya çıktı. Ben de Esad'ın Rusya'ya güvenmesinin ne kadar güvensiz olduğunu hep düşünürdüm. Haksız değilmişim, Rusya savaşın masraflı olduğunu söyleyerek Suriye'den para talep etti. Ateşkes bu yüzden uzadı.