Suriye Çıkmazı

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu arada ABD, SDG'yi düzenli gönderdiği malzemelerle sürekli şekilde silahlandırdığını açıkladı. Resmen yani, resmi açıklama bu!

Yoksa Esad İdlib'e saldırılarını Rusya para istiyor filan diye durdurduktan sonra Türkiye de böyle bir, "iki hafta süre" açıklaması yapınca Suriye olayında bir dönemeç mi geliyor düşüncesi uyanıyor. İki hafta dedi, bakalım bekleyeceğiz ne olacak. Süre verdi yani, bekleyip görmek gerekiyor!

Yazarı tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
10 yıl sonrasını çok merak ediyorum. Görünen o ki yakın gelecekte Türkiyeyi ciddi sorunlar bekliyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir alıntı: (Kısmen alıntıdır tamamına aratarak ulaşabilirsiniz: Ülkenin İşi Bitti Farkedin Artık Yusuf Karaca Yeni Mesaj)

"Ülkenin işi bitti, fark edin artık!
Türkiye, ekonomisini düzeltmeden, ne devletini muhafaza edebilir, ne de topraklarını. Ekonomiyi düzeltecek bir akıl, ne iktidarda mevcut, ne de meclisteki diğer partilerde.

Erdoğan sıkıştı, çaresiz. Çare ve çözümden kaçıyor, gurur ediyor. Karamollaoğlu ile görüştü. Aslında Gül ile görüştü.Korkarım ki, FETÖ'ye bile "af" yolu arar. Akşener de Erdoğan'a el uzattı. Bahçeli zaten yanında. Sanırım, HDP'yi kapatacaklar.

"Erdoğan bundan sonra kuçaklama politikası işleyecek" diye Selvi yazmıştı. Belki CHP'yi de içine alacaklar ama lideri değiştikten sonra, ya da CHP bölündükten sonra...

Damat Berat'ı da çökmüş ekonomi altında kalmaması için, Erdoğan görevden alacak. Fevzioğlu'nu da adalet bakanı yapacak bence. Sol'a şirin görünecek. Perinçek'te yanında "şirinlik" yapıyor ama yetmez.

Sonra ne mi olacak?

Burasını söylemeyeyim!

Şu kadarını diyeyim:

Büyük bir gürültü ile Türkiye batacak.Türkiye, iflasını ilan edecek. Çöküş, ittifak edenlerin omuzlarına dağılacak. Çökmenin büyüklüğüne bağlı olarak hepsi birden yok olacak. Çok karanlık günler, bizi bekliyor.

Sevr olmasaydı, milli mücadele olmazdı. Çöküş yaşanmadan, kurtuluş arayışı, ne yazık ki olmayacak. Türkiye'de çıkan bir tez, Türkiye hariç, dünyayı aydınlatıyor. Suçlusu, bizler değiliz. "
..........................

Ben de acaba sadece ben mi karamsar tablo çiziyorum demiştim ama bu yazıyı okuyunca yalnız olmadığımı anladım bu konuda.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Türkiye'de çıkan bir tez, Türkiye hariç bütün dünyayı aydınlatıyor." Bu cümle bana çok çarpıcı geldi. Bununla herhalde ve mutlaka Atatürkçülüğü kastediyor. Gerçekten Atatürk tüm dünyayı aydınlattı ama bir ülkesini aydınlatamadı! Mum dibine ışık vermezmiş! Bu şaşkın halk gitti dogma batağına burun üstü saplandı, Arap ligine küme düştü. Boru paçalı molla kılıklı cahiller bir adam kesildi başa!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gelen haberler iç açıcı değil. ABD Türkiye'ye Fırat'ın doğusunda hiç bir destek vermeyeceğini resmen açıkladı. Köstek vereceğini ise daha önce açıklamıştı. SDG ye silah yardımlarımızı sürdüreceğiz açıklaması yapmıştı.

Vahim bir açıklama daha geldi, bundan böyle her işit militanından Türkiye'yi sorumlu tutacağız dendi. Bu vahim bir açıklama. Bunun ardından ne gelir bilemiyorum.

Bombalı işit saldırılarının çöğunun Türk kökenli militanlarca gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Türkiye işitin militan toplama merkezleri kurmasına izin vermek ve toplanan militanların sınırdan serbestçe geçmelerini sağlamakla suçlanıyor.

Bu işin nereye gideceği bir yandan kestirilemez, bir yandan da belli bir hal aldı.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Suriye'de güvenli bir bölge oluşacakmış, Suriyeli göçmenler buralara yerleştirilecekmiş…Bunların hepsi gerçekleşmesi mümkün olmayan fanteziler. Zaten savaştan kaçmış gelmiş insanların Türkiye, Kürtler ve rejim manzaralı 250 metrakare ev 100 metrekare bahçe ile ikna edilmeleri mümkün değil. Kimse nihai bir çözümün olmadığı topraklara dönmez.
İran ve Rusya destekli rejim koalisyonu Suriye’de Türkiye mıntıka temizliği niye yapsın? Yarın temizlik bittikten ve o kadar şehit verdikten sonra "Suriye’de yabancı hiçbir güç bulunmamalı" denilecek. O zaman ne yapacağız? Kalsak tüm dünyanın gözünde işgalci olacağız. Geri çekilsek, Suriye rejimi için bir sürü şehit vermiş olacağız. Orada var olduğu iddia edilen tehdide karşı şimdiden Suriye rejimine destek versek, hiç şehit vermesek daha iyi olmaz mı?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu arada verilen iki haftalık süre çoktan doldu, bir ABD personel taşıyıcı zırhlısı ile bir Türk aracı yan yana fotoğraflanıp ha işte birlikte devriye atıyoruz havası basılıp geçiştirildi. ABD nin hep yaptığı iş. Oyalamak ve işine bakmak. SDG yi sürekli ve düzenli şekilde silahlandırdığı resmi açıklama! Resmi açıklama yani, söylenti filan değil! E yani o zaman neyin birlikte devriye atması bu yahu? Şuna çocuk olsa güler yani, adam silah veriyorum diyor, sonra birlikte devriye atıyorsun!

Yani şimdi üzerinde NYP yazan polis aracını düşünün, filmlerdeki gibi. Aracın içindeki polis ortağına şöyle diyor: "Ortağım mafyaya yirmi sandık dolusu silah dağıttım. Yetmiş sandık da cephane. Hadi şimdi gidip devriye gezelim!"

Hayır yani işin oluru var olmazı var. "Kardeşim Esad... Şu işi bitirelim. Sen aşağıdan sıkıştır ben yukarıdan, Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlayalım. Tamam bir hatadır yaptım, seni devirebileceğimi, yerine bir kucak sakallı bir orangutan oturtabileceğimi sandım. Hataymış. Siz de zamanında bize karşı aynı hatayı yapmıştınız. Ödeştik, geçmişi unutup el sıkışalım sen sağ ben selamet şu işi artık bitirelim. Şu vatandaşlarını da alırsın, sen de rahat edersin biz de."

Yok! "İnadım inat!!! Eset o eset!"

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu arada bir sorum olacak, bütün İslam ülkelerine bakın. Eşinin başı açık bir tane Esad'dan başka lider gösterin. Bu, Nixon doktrininin yürürlükte olduğunun şaşmaz kanıtıdır.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaşanacakları göremiyor musunuz?Medya propagandasıyla yakında ülke topyekün savaş havasına girecek.Şanlı mehmetçik ülkenin istiklali ve istikbali için sınır ötesinde savaşırken,şehit düşerken diğer partiler ne yapabilir?Savaş karşıtlığını zaten dimdik savunmayan partiler bu rüzgarda ayakta kalamaz. Bir süre sonra kendilerine çizilen çemberde konuşmaya başlayacaklar.Hele ki “CHP-PKK el ele” tezviratı öyle arşa dayanacak ki CHP içinden bile çatlak sesler duyulmaya başlanır. İP zaten dünden razı. Kısacası tüm partiler en milliyetçi/vatansever benim diye halkın karşısına çıkacak.

HDPye hiç oy vermedim ama kime haksızlık yapılırsa karşısında dururum. Madem HDPliler terörist, YSK bu adayların seçime girmesine neden izin verdi? En hafifinden görevlerini ihmal edenler için neden soruşturma açılmaz. HDP adayları terörist diyenler, bu konuda YSK'ya başvuru neden yapmadılar? Haklarında mahkeme kararı yoksa neden terörist diyoruz? HDP, Diyarbakır annelerinin çocuklarını dağa götürdüğünü nereden biliyoruz? Eğer elimizde delil varsa hangi HDPlilere bu konuda dava neden açılmıyor? Ya da elimizde delil olmadan nasıl bu kanıya vardık? Diyelim ki elimizde kanıt var ve birilerine soruşturma açıldı. O zaman yetkililer neden engel olmadı? En azından görevi ihmal yok mu? Hiçbir yetkiliye görevi ihmalden neden soruşturma açılmıyor? Yazık değil mi bu annelere, çocuklara...

Hele hele sınır ötesi çarpışmaların yanında içeride çatışmalar ve PKK ve PKK görünümlü baskınlar yaşanmaya başladığında sokağa çıkma yasaklarından bölgesel OHAL’lere yeniden 90'lara -bu sefer tam anlamıyla- dönüş ışık hızıyla gerçekleşebilir.

Hemen hemen tüm partililer şehit tabutlarına el koyarak devletin bekası, ülkenin bölünmezliği üzerinden oy isteyecek. Allah korusun gelecek şehitlerin sayısı asla onlar için bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü kan dökerek savunulmuş bir ülkeden bahsediyoruz.Çanakkale ve bilimum yerlerde ecdat çok daha fazlasını dökmüştür.

Suriyeden gelecek “halk Türk askerini meğerse yıllardan beri bekliyormuş” haberlerinin, Kızılay’ın sağlık ve yemek hizmetlerinin, Mehmetçiğin çocuklara şeker dağıtırken ki sempatik görüntülerinin ve komutanların bölgeye muzaffer ziyaretlerinin metinleri şimdiden yazılmış bile olabilir.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Google'a "Suudi kralının eşi" yazın ve çıkan görsellere bakın. Nixon doktrini çöktü :)

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Amedspor Sarıyer maçındaki birileri darp edilmiş. Keşke kardeş olduğumuzu aklımızdan hiç çıkarmasak

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
ABD, Türkiye’ye neden yeşil ışık yaktı? Bu sorunun kesin cevabını bilmiyorum ama yakın bir zamanda ABD’den yüklü miktarda silah alırsak, bu benim için şaşırtıcı olmaz

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
YPG, Suriye rejimi ile anlaşırsa, bölgede işgalci konumuna düşeriz. Hele bir de hava sahası kapatılırsa ya Suriye ile savaşmak zorunda kalırız ya bölgeden çekiliriz -ki bu durum o kadar şehidin boşa verilmesi anlamına gelir- ya da askerimiz hava desteğinden mahrum kalır.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Türkiye, geçmişte YPG ile işbirliği yapmıştı. Lideri Salih Müslim’i kırmızı halı ile karşılamış, Kobani’ye Barzani’nin Türkiye toprakları üzerinden ağır silah sevkıyatına izin vermiş, YPG yaralılarını Türkiye’de tedavi etmişti. Şimdi ne değişti?

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tutuklu Işidliler için para harcamak istemiyorum diyen ABD, artık sorumluluğun Türkiye’de olduğunu ilan etti. Bu tutuklular ve aileleri ne olacak? Oradaki askerlerimiz ve ülke içindeki vatandaşlarımız için Işid tehdidi oluşmuş olmayacak mı?

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Savaş demek, ağır ekonomik maliyet demek. Şimdiye kadar bize ekonomik yardım sözü veren ülke olmadı. Bu maliyeti tek başımıza üstlenmek zorunda kalabiliriz

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Suriyeli mültecilerin zorla veya gönüllü olarak bölgeye yerleştirilmesi ‘barış koridoru’ için yeterli de değil. Bu tür büyük mülteci kampları, bir süre sonra kaçakçılık, insan ticareti ve radikal örgütlerin üstleri haline de gelebiliyor. Pakistan’daki, Afrika’daki, Ortadoğu’daki bir çok milyonluk kamplar bunun acı örnekleri ile dolu.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Mültecilerin zorla ‘güvenli’ bölgeye göç ettirilmeye çalışılmaları da, uluslararası hukuk açısından baş ağrıtacak bir konu…

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist