Takiyuddin Rasathanesi Müftü Fetvasıyla Yıkıldı

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
1,715
Beğeniler
971
Düşünce
Agnostik
#1
Takiyuddin rasathanesi dönemine göre belkide dünyanın en büyük rasathanesidir. Rasathane 3. Murad zamanında Takiyuddin tarafından 1575 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Dönemin Şeyhulislamı Ahmed Şemseddin Efendi, Padişah 3. Muradı rasathanenin yıkılması için ikna eder ve rasathane sadece bir gece içinde yerle bir edilir.

takiyuddin-rasathanesi-muftu-fetvasiyla-yikildi.jpg

Takiyuddin 3. Muradın müneccim başıydı. Galata kulesinde yıldız hareketlerini takip ediyordu. Takiyuddin 1575 yılında padişahtan aldığı 10 bin altınla Tophanede bir rasathane kurdu. Rasathanede kullanılar tüm araç gereçleri kendi üretti.

Bir müddet sonra Takiyuddinin, Şehhulislam Ahmed Şemseddin Efendi ile arası bozuldu. Bunun üzerine Şeyhulislam saray kadınlarının desteğini de alarak padişaha, "rasathanenin günah olduğu" ve "göğün sırlarını öğrenmeye çalışan devletlerin yıkıldığı" propagandalarını yapar. Padişah da buna inanarak kaptanı deryaya "tez yıkıla!" emrini verir. Gemiler top atışlarıyla bir gecede rasathaneyi yerle bir eder. Rasathane yıkıldığında yıl 1580 dir. Böylece rasathane 5 yıl yaşayabilmiştir. Sonuç olarak Osmanlı Devleti Şeyhulislam fetvasıyla Takiyuddin rasathanesini yıkarak, dünyanın astronomi merkezlerinden biri olma şansını kaybetmiştir.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
490
Beğeniler
347
Düşünce
Agnostik
#2
Bu vesileyle laikliğin önemine bir kere daha vurgu yapıyorum.
 

Macit

ÖDG Üyesi
Mesajlar
98
Beğeniler
60
Düşünce
Agnostik
#3
Din bu örnekte de olduğu gibi geri bırakır. Onun için laiklik laiklik ve de laiklik. Atatürke ne kadar teşekkür etsek azdır.
 

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,338
Beğeniler
111
Düşünce
Sünni
#4
Ramazan Kurtoğlu hocanın sık sık anlattığı bir olaydır. İslam tarihindeki yanlışlardan biridir, bizi adım adım çöküşe götüren.
 
Üst Alt