Takiyuddin Rasathanesi Müftü Fetvasıyla Yıkıldı

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,986
Tepki puanı
1,395
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Takiyuddin rasathanesi dönemine göre belkide dünyanın en büyük rasathanesidir. Rasathane 3. Murad zamanında Takiyuddin tarafından 1575 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Dönemin Şeyhulislamı Ahmed Şemseddin Efendi, Padişah 3. Muradı rasathanenin yıkılması için ikna eder ve rasathane sadece bir gece içinde yerle bir edilir.

takiyuddin-rasathanesi-muftu-fetvasiyla-yikildi.jpg

Takiyuddin 3. Muradın müneccim başıydı. Galata kulesinde yıldız hareketlerini takip ediyordu. Takiyuddin 1575 yılında padişahtan aldığı 10 bin altınla Tophanede bir rasathane kurdu. Rasathanede kullanılar tüm araç gereçleri kendi üretti.

Bir müddet sonra Takiyuddinin, Şehhulislam Ahmed Şemseddin Efendi ile arası bozuldu. Bunun üzerine Şeyhulislam saray kadınlarının desteğini de alarak padişaha, "rasathanenin günah olduğu" ve "göğün sırlarını öğrenmeye çalışan devletlerin yıkıldığı" propagandalarını yapar. Padişah da buna inanarak kaptanı deryaya "tez yıkıla!" emrini verir. Gemiler top atışlarıyla bir gecede rasathaneyi yerle bir eder. Rasathane yıkıldığında yıl 1580 dir. Böylece rasathane 5 yıl yaşayabilmiştir. Sonuç olarak Osmanlı Devleti Şeyhulislam fetvasıyla Takiyuddin rasathanesini yıkarak, dünyanın astronomi merkezlerinden biri olma şansını kaybetmiştir.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Macit

Üye
Mesajlar
120
Tepki puanı
77
Düşünce
Agnostik
Din bu örnekte de olduğu gibi geri bırakır. Onun için laiklik laiklik ve de laiklik. Atatürke ne kadar teşekkür etsek azdır.
 

Ra's Al Ghul

Üye
Mesajlar
1,314
Tepki puanı
122
Düşünce
Sünni
Ramazan Kurtoğlu hocanın sık sık anlattığı bir olaydır. İslam tarihindeki yanlışlardan biridir, bizi adım adım çöküşe götüren.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,300
Tepki puanı
817
Düşünce
Sünni
Din bilimi engeller.
Linki incelerseniz bu dediğinizin İslam için geçerli olmadığını anlayacağınızı umuyorum
 

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
3,519
Tepki puanı
1,371
Düşünce
Ateist
Yazarı tarafından düzenlendi:
Üst