Tanışalımm

Düşünce
Deist
Size birkaç isim vereyimde aynı saygıyı onlarada gösterin...
El cezeri
Albert Einstein
Nikola tesla
İsaac newton
Galileo galilei
El biruni
Michael faraday
Thomas edison
Farabi
Arşimet
Aristotales
Darwin
Richard feyman
Niels bprhr
Wilhelm rontgen
Bunların kitaplarındanda biraz oku bence insanlığı nerelere hangi noktalara taşımışlar bi öğrenin

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bütün dinler orta dogudan geldiği için arapça faRsca ibranice bu dillerden gelmesi normal sözlü anlatılıp 1 kişiye onunda kitaba dönmesi normal 1 harf deişmemiş olması normal ama benimki anormal.
Allah sadece ortadoğuya değil dünyanın her yerine peygamber göndermiştir. skandinav ülkelerinde, Eski Türkler'de, eski Yunanda, Avusturalya yerlilerinde, Amerika kızılderililerinde , Çinlilerde ve Sümerlerde mutlaka bir tufan miti vardır. Bu ortak yön bile Avustralya, Amerika, İskandinavya gibi çok uzak coğrafyalara bile peygamber geldiğini gösterir.
Mevcut şekliyle inseydi herhangibir din o din tek olurdu adamın birinin ben tanrıyla konustum dediklerini yazdım demesimi daha inandırıcı yoksa direk inmesimi.
İşte sizin dediğiniz şekilde olsaydı haddinden fazla inandırıcı olurdu, akıl ve irade devre dışı kalırdı. İnsanların tamamı iman etmek zorunda kalırdı. İyi insanlarla kötü insanlar birbirinden ayrılmaz, bu durum her ikisinin aynı muameleyi görmesine sebep olurdu. Bu da iyilere haksızlık olurdu.
Yeni fikirlere her daim açığım ama sizin bu dedikleriz kendi düsünceleriniz deil yorumuz bile yok sabit laflar muhtemeln herhangi cematin üyelerinden birisiniz.
Hiçbir tarikat ve cemaate mensup değilim ama olsam ne değişecek ki. Ben önemli değilim, yazdıklarımın benim ürettiğim fikirler olup olmadığı da önemli değil. Önemli olan sadece fikirler. Bu fikirler kime ait olursa olsun fikirler doğruysa olay biter. Fikirler yanlışsa neresi neden yanlış neden gösteremiyorsunuz ve sorularıma neden ısrarla net cevaplar vermiyorsunuz?
Adam bakoyor diyorsunuz kuranınayetlerine nasıl başardıkları ne ya, hala anlamadın neyi başarmış neyi başarıyor
Kurana bakarak gelecekten NET TARİH VEREREK bildirdiği haberlerin TAMAMI doğru çıkmasından bahsediyorum. Adam Kuran’ın hangi ayetine bakarak hangi metotlarla bunu başardıklarını açıklıyor. İnsan yazması bir kitapta bu mümkünse aynı sonucu aynı metodlarla başka kitaplar niye vermiyor? İnsan yazması bir kitapta bu mümkün değilse demek ki Kuran Allah kelamı, öyle değil mi?
Size birkaç isim vereyimde aynı saygıyı onlarada gösterin...
El cezeri
Albert Einstein
Nikola tesla
İsaac newton
Galileo galilei
El biruni
Michael faraday
Thomas edison
Farabi
Arşimet
Aristotales
Darwin
Richard feyman
Niels bprhr
Wilhelm rontgen
Bu isimlere saygı göstermediğimi nereden biliyorsunuz?

Cevap vermediğiniz soru sayısı artıyor:

Kuranın yazılı inseydi Arapça olmayacağının kesin olduğunu neye dayanarak iddia ediyorsunuz? Peygamber bir insan ve içinden çıktığı toplumun dilinde vahiy gelmeyip farklı dilde gelmesi saçma olmaz mıydı?

Allah'tan geldikten sonra yazılı inse ne olur, mevcut indiği şekilde inse ne olur?

Düşünce
Deist
Allah sadece ortadoğuya değil dünyanın her yerine peygamber göndermiştir. skandinav ülkelerinde, Eski Türkler'de, eski Yunanda, Avusturalya yerlilerinde, Amerika kızılderililerinde , Çinlilerde ve Sümerlerde mutlaka bir tufan miti vardır. Bu ortak yön bile Avustralya, Amerika, İskandinavya gibi çok uzak coğrafyalara bile peygamber geldiğini gösterir.

İşte sizin dediğiniz şekilde olsaydı haddinden fazla inandırıcı olurdu, akıl ve irade devre dışı kalırdı. İnsanların tamamı iman etmek zorunda kalırdı. İyi insanlarla kötü insanlar birbirinden ayrılmaz, bu durum her ikisinin aynı muameleyi görmesine sebep olurdu. Bu da iyilere haksızlık olurdu.

Hiçbir tarikat ve cemaate mensup değilim ama olsam ne değişecek ki. Ben önemli değilim, yazdıklarımın benim ürettiğim fikirler olup olmadığı da önemli değil. Önemli olan sadece fikirler. Bu fikirler kime ait olursa olsun fikirler doğruysa olay biter. Fikirler yanlışsa neresi neden yanlış neden gösteremiyorsunuz ve sorularıma neden ısrarla net cevaplar vermiyorsunuz?

Kurana bakarak gelecekten NET TARİH VEREREK bildirdiği haberlerin TAMAMI doğru çıkmasından bahsediyorum. Adam Kuran’ın hangi ayetine bakarak hangi metotlarla bunu başardıklarını açıklıyor. İnsan yazması bir kitapta bu mümkünse aynı sonucu aynı metodlarla başka kitaplar niye vermiyor? İnsan yazması bir kitapta bu mümkün değilse demek ki Kuran Allah kelamı, öyle değil mi?

Bu isimlere saygı göstermediğimi nereden biliyorsunuz?

Cevap vermediğiniz soru sayısı artıyor:

Kuranın yazılı inseydi Arapça olmayacağının kesin olduğunu neye dayanarak iddia ediyorsunuz? Peygamber bir insan ve içinden çıktığı toplumun dilinde vahiy gelmeyip farklı dilde gelmesi saçma olmaz mıydı?

Allah'tan geldikten sonra yazılı inse ne olur, mevcut indiği şekilde inse ne olur?
Siz neye dayanarak bunları yazıyorsunuz benim inanmayadığım insan eliyle yazılmış bir kitabı kaynak alarak bana mistik hikayeler anlatıyorsunuz.tanrının kanıtı olarak mükemmel yarattıldığına inandığınız şeyleri ki deiller bunu ben yapamadıysam kensin benden üstün biri yapmıştır mantığıyla yürüyenlerdensiniz afedersiniz de bok basitsiniz. Korkuyorsunuz korkaksınız vaatler okadar çelmişki aklınızı bunların tanrının isteyebilecegi şeyler olamayacagını anlamak istemiyorsunuz. Aslında bu inançların yeryüzünde max 500 yıl daha dayanabilecegini düşüyorum. Hele islam dininin okadarda gitmeyeceğini. Kolaylık saglayan bir din kolayda bırakılır. Bir din lideri benim gözümde güçlü tarafsız olmalıdır ama bizim diyanet islerinin başkanına bakın siyasi cıkarlar içinde. Tokinin faiz konusunda yaptıgı açıklamadan sonra kimin ne olduğu belli oldu. Bunun yanın bir papaya bakın neker yapıyor. Anlatabildim umarım. Ama bu halifeliğin kaldırılmasında belliydi

Sirius

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Merhabalar ben yeni üye oldum sorularıma cevap bulmak için. Benim tek bi kaygım ortak kaygımız öldükten sonra heryer karanlık mı yoksa kitaptaki vaatlere inanmıyorum ama inanmamak elde deil yaşam vaat ediyorlar çünki. 33 yaşındayım yaklaşık 5 yıldır sorgulayan bir beynim var. Endişe halindeyim atlatamıyorum ne yapmalıyım bazen panik oluyorum. Sorgulamayı bırakmalımıyım. Doğru yanlış kavramları kenara koyuyorum fakat sonra herşey silbaştan.
Merhaba. Sirius olarak burada 2019'dan beri varım. Gerçekten çok yararlı bir seçim yapıp aramıza katılman sevindirdi. 16 yaşındayım ve ilk kaydolduğum günlerde yaşım yüzünden ciddiye alınmayacağımı ya da yorumlarımın/sorularımın cevap alamayacağını düşünsem de, bir süre sonra buradaki 'karşıt görüşlere sahip' insanların birbirlerine yaş gözetmeksizin açık ve saygılı olduğunu fark ettim. Bunu öğrendikten sonra daha rahat ve açık olabiliyorsun. Hoş geldin.

Sirius

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İnsandaki sonsuzluk duygusu dünyada sonsuza kadar kalma isteği yaşama arzusu
Bu sizin uydurmanız. Mesela cennetin 8 cehennemin 7 kapısı vardır. Allah rahmetinin gazabına sebkat ettiğini bildirmiştir. Kısacası siz suçluluk psikolojisiyle sadece cezalara odaklandığınız için cezaların daha fazla vurgulandığını zannedip sevmekten , sevgiden ziyade korkutmaya ve ürkütmeye dayandığını sanmış olabilirsiniz.
Yine de bu mitolojik bir takım bilgiler, semavi dinlerin genelinin insanları zorla iyiliğe güzele yönelttiği anlamına gelmesine engel değil.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Siz neye dayanarak bunları yazıyorsunuz benim inanmayadığım insan eliyle yazılmış bir kitabı kaynak alarak bana mistik hikayeler anlatıyorsunuz
Neyi neye dayanarak yazdığımı tek tek açıklıyorum. Yazdıklarım mistik hikaye değil, toptancı ifadelerden vazgeçip neresine neden itiraz ettiğinizi tek tek gösterirseniz ben de itiraz noktalarınızı ayrıca tek tek izah ederim. Farklı fikirlere açık olduğunuzu yazdınız, bu beni sevindirdi ama farklı fikirlere açık Kişiler toptan ifadeler kullanmaz, neresine neden katılmadığını tek tek belirtir ve belki de en önemlisi tanımadığı kişiler hakkında yorum yapmaya kalkmaz; çünkü bu farklı fikirlere açık değil ön yargılı kişilerde olur.
tanrının kanıtı olarak mükemmel yarattıldığına inandığınız şeyleri ki deiller bunu ben yapamadıysam kensin benden üstün biri yapmıştır mantığıyla yürüyenlerdensiniz afedersiniz de bok basitsiniz.
Öyle bir iddiada bulunmadım, saman adam safsatası yapmayınız.
Korkuyorsunuz korkaksınız vaatler okadar çelmişki aklınızı bunların tanrının isteyebilecegi şeyler olamayacagını anlamak istemiyorsunuz.
Beynimin içinden geçenleri ekran başında hangi bilimsel metodlarla okuyorsunuz?
Bir din lideri benim gözümde güçlü tarafsız olmalıdır ama bizim diyanet islerinin başkanına bakın siyasi cıkarlar içinde. Tokinin faiz konusunda yaptıgı açıklamadan sonra kimin ne olduğu belli oldu. Bunun yanın bir papaya bakın neker yapıyor. Anlatabildim umarım
Diyanet İşleri Başkanını İslamda konumu sokaktaki vatandaştan farksızdır ama Papa’nın Hristiyanlıktaki konumu hiç de öyle değil. İkisi hiçbir türlü karşılaştırılamaz; elmayla armut gibi.

Şahısların İslama zaten aykırı fiillerinden dolayı dönüp İslamı suçlamak sizce mantıklı mı?

TOKİ meselesinden önce de diyaneti faiz konusunda eleştirmiştim

Ayrıca şu sorulara halen cevap vermediniz:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yine de bu mitolojik bir takım bilgiler, semavi dinlerin genelinin insanları zorla iyiliğe güzele yönelttiği anlamına gelmesine engel değil.
İslamın iyiye güzele yönelttiği konusunda hemfikiriz.

Zorlama konusuna gelince:

Futbol oynayıp oynamama konusunda sizi kimse zorlayamaz ama kendi özgür iradenizle oynamayı tercih ederseniz artık futbolun kurallarına uymanız gerekir. Faul yaparsanız düdük çalar. Sarı veya kırmızı kart da yiyebilirsiniz. Hani zorlama yoktu saçmalığına girmezsiniz diye tahmin ediyorum.