• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Tanrı Hayata Müdahale Etmez mi?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Tanrı tecavüze uğrayan birini neden kurtarmıyor diye sorduğumuzda, "tanrı dünyaya müdahale etmez, o zaman sınav olmaz ki" derler.

Ama aynı kişiler dua edip kabul olmasını beklerler ve istedikleri olursa tanrıya şükrederler. Yani tanrının doğrudan doğruya hayata müdahale ettiğini kabullenmiş olurlar.

Bu durum Müslümanların en büyük çelişkilerinden biridir.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu kadar tutarlılık krizine girmenize ne sebep oldu anlamış değilim.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İnsanlığın dışında bir Tanrı aramak beyhudedir.

Furkan

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tanrı tecavüze uğrayan birini neden kurtarmıyor diye sorduğumuzda, "tanrı dünyaya müdahale etmez, o zaman sınav olmaz ki" derler.

Ama aynı kişiler dua edip kabul olmasını beklerler ve istedikleri olursa tanrıya şükrederler. Yani tanrının doğrudan doğruya hayata müdahale ettiğini kabullenmiş olurlar.

Bu durum Müslümanların en büyük çelişkilerinden biridir.
kader senin seçtiklerine göre şekillenir allahın yazdıklarına göre değil allah senin seçeceğini bilir ve öyle yazar
bi söz vardır
"inşallah bu işin hakikati hayırdır" yani bu iş inşallah hayra ulaşmıştır demektir
dua etmek inşallah o iş temennimce öyle sonuçlanmıştır demektir tabi müslümanların çoğu bunu yanlış uygularlar. Dua bir işin dua edenin temennisi yönünde sonuçlanmasını istemesidir. aslında istemesi değil. temennisi yönünde sonuçlanmış olmasını dilemesidir.

benim kanımca böyledir

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
kader senin seçtiklerine göre şekillenir allahın yazdıklarına göre değil allah senin seçeceğini bilir ve öyle yazar
bi söz vardır
"inşallah bu işin hakikati hayırdır" yani bu iş inşallah hayra ulaşmıştır demektir
dua etmek inşallah o iş temennimce öyle sonuçlanmıştır demektir tabi müslümanların çoğu bunu yanlış uygularlar. Dua bir işin dua edenin temennisi yönünde sonuçlanmasını istemesidir. aslında istemesi değil. temennisi yönünde sonuçlanmış olmasını dilemesidir.

benim kanımca böyledir
Dediğinizi anladım. Kaderimiz bizim hayatta yaptığımız seçimlerle şekillenir. Ve ALLAH ise seçeceğimiz şeyleri bildiği için kaderimizi de bilir. Sizin demeye çalıştığınız bu sanırım. Fakat yine sorun var ilk sorun.

1-) Madem hayatımızdaki olayların sebebini biz seçiyorsak; tecavüze uğrayan bir kız nasıl bir seçim yapıp da tecavüze uğrar. Bu kız, sizin dediğinize göre bir seçim yapar ve tecavüze uğrar.

2-) Bu tecavüze uğrayan kızın yaşadıklarını hem sınav dersiniz hem de yaşadığı şeyleri kendi yaptığı seçimler sonucunda yaşadığını söylersin. Ne yani bu kız sınavının ne biçimde olacağını kendisi mi seçiyor? Eğer kendisi seçiyorsa bu ALLAH'ın ona yaptığı bir sınav olmaz. Yok eğer kendisi seçmiyorsa; o zaman yaşayacağı şeyleri ALLAH belirler. O zaman sizin anlattığınız şeylerle çelişir.

3-) Siz neye göre bunu yorumladınız anlamadım. Çünkü; Kuran'ın ve İslam alimleri'nin kader konusundaki yorumu sizinkiyle çelişiyor.

Furkan

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Dediğinizi anladım. Kaderimiz bizim hayatta yaptığımız seçimlerle şekillenir. Ve ALLAH ise seçeceğimiz şeyleri bildiği için kaderimizi de bilir. Sizin demeye çalıştığınız bu sanırım. Fakat yine sorun var ilk sorun.

1-) Madem hayatımızdaki olayların sebebini biz seçiyorsak; tecavüze uğrayan bir kız nasıl bir seçim yapıp da tecavüze uğrar. Bu kız, sizin dediğinize göre bir seçim yapar ve tecavüze uğrar.

2-) Bu tecavüze uğrayan kızın yaşadıklarını hem sınav dersiniz hem de yaşadığı şeyleri kendi yaptığı seçimler sonucunda yaşadığını söylersin. Ne yani bu kız sınavının ne biçimde olacağını kendisi mi seçiyor? Eğer kendisi seçiyorsa bu ALLAH'ın ona yaptığı bir sınav olmaz. Yok eğer kendisi seçmiyorsa; o zaman yaşayacağı şeyleri ALLAH belirler. O zaman sizin anlattığınız şeylerle çelişir.

3-) Siz neye göre bunu yorumladınız anlamadım. Çünkü; Kuran'ın ve İslam alimleri'nin kader konusundaki yorumu sizinkiyle çelişiyor.
Birinci soru:
Kız yaptığı hangi seçime göre tecavüze uğrasın bu tecavüz eden şerefsizin tercihidir tecavüze uğrayan kızın değil. Ve bu seçim şerefsize öbür dünyada ateşle ödetilecek tecavüz edilen kıza ise misliyle hakkı ödenecektir.

İkinci soru:
Yaşadığının tamamı sınavdır. Sadece yaşamındaki iyi an kötü an değil hepsi birlikte bir sınavdır iyisi de sınavdır kötüsü de ama bu kavram kötüsünde kullanılır genellikle. Dünya geldiğimizden itibaren sınav başlar iman edecek miyiz? Etmeyecek miyiz sınavıdır. Umarım anlamışsındır.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Dünya geldiğimizden itibaren sınav başlar
Sorularımın cevabını mantıklı bir şekilde almadım. Ve siz cevapladıkça aklıma daha çok soru geliyor. Fakat şu cümlenize dikkat edin. "Dünya'ya geldiğimiz an" diyorsunuz. Düşünsenize 3 yaşındaki çocuk neyin sınavını oluyor?

Furkan

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sorularımın cevabını mantıklı bir şekilde almadım. Ve siz cevapladıkça aklıma daha çok soru geliyor. Fakat şu cümlenize dikkat edin. "Dünya'ya geldiğimiz an" diyorsunuz. Düşünsenize 3 yaşındaki çocuk neyin sınavını oluyor?
Adaleti her zaman Dünyaya yüklüyorsunuz eğer bunu düşünecekseniz İslami bakış açısından bakmanız lazım ahiret inancını da düşünmen lazım.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Adaleti her zaman Dünyaya yüklüyorsunuz eğer bunu düşünecekseniz İslami bakış açısından bakmanız lazım ahiret inancını da düşünmen lazım.
Hala soruma cevap alamadım. 3 yaşındaki çocuk neyin sınavını oluyor? Bir fikir ileri sürüyorsanız onun hakkındaki soruları da cevap almalısınız. Yoksa fikriniz geçersiz sayılır. Hiç bir işe yaramaz.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
"Neyin sınavını oluyor?" cümlesini birazcık daha açarsanız sevinirim.
Şimdi Kuran kurslarında o kadar çocuk tecavüze uğruyor. 5 yaşındaki kız çocuğu tecavüze uğruyor dediğimde sen bana bunun bir sınav olduğunu mu söyleyeceksin.