Tanrı kavramı mantığın dışındadır

Mesajlar
13
Tepki puanı
12
Düşünce
Ateist
Tanrının tanımının özdeşlik ilkesine aykırılığı

Herhangi bir dindar, bir deist ,bir politeist veya tanrı hakkında yorum yapan bir fikir altyapısı herhangi bir mantıksal altyapıya sahip değildir .

Neden mi ?

Öncelikle özdeşlik kavramını tanımlamak gerekir bunu bilmek için ;
Herhangi bir şeye, “A” dediysek, onun kendisinden başka bir şey olduğunu ileri sürmek, mantığın özdeşlik ilkesine aykırıdır. Yani bir şey ne ise, odur.

Örneğin “Köpek, köpektir” dedikten sonra köpeğin gerçekten köpek olup olmadığıyla ilgili herhangi bir sorunun yönlendirilmesi bile mantık dışıdır.

Bir şey ne ise odur. Her şey kendi kendisiyle aynıdır. Yani “A, A’dır” ya da bir şeye “A” dediysek o şey “A”dan başka bir şey değildir.

Ancak şöyle bir sorun var Tanrı kavramı ile alakalı .
En yakınınızda tanrı kavramına inanan iki ayrı kişiden tanrıyı tanımlamasını isteyin.Muhtemelen dindarlar belli ortak noktalarda görüş belirtselerde her biri size çok farklı tanımlar. yapacaktır . Ona yükledikleri anlamlar farklılık gösterdiği icin tanrı tanrıdan başka biri seydir ve Buş
Özdeslik ilkesine aykırıdır çünkü kimse tanrıyı tanımlayamaz aslında inandıkları tanrılar kendi kafalarında yarattıkları "Tanrılardır".
Şöyle ifade edelim tanrı tanrıdan başka bir şey olamaz ama onun ne olduğunu bilmeden var olduğunu söylemek açıkça mantığa aykırıdır
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Nagarjuna

Üye
Mesajlar
40
Tepki puanı
18
Düşünce
Agnostik
Tanrının tanımı ve tasavvuru yapılamıyorsa onun varlığına inanmak bir paradox oluşturmaz mi
 
Üst