Tanrı kaybeden taraf oldu

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kedilerin girdikleri kabın şeklini almalarından dolayı sıvı olup olmadıklarını araştıran bir çalışma İg-Nobel ödülü aldı! :ggsy:

İg-Nobel ödülü esprili yaratıcı çalışmalara veriliyor. Bazen de alaycı şekilde ciddiye alınmayan saçma araştırmalara veriliyor. Sadece adı var, maddi bir karşılığı yok.

Burada espri ödüllendirildi tabii. İşin gerçeği kedinin iskeletinde olağanüstü bir özellik var. Bu özellik başka hiç bir canlıda yok. Nasıl bir yapıdır ben bilmiyorum anlayamıyorum. Kemikten değil lastikten yapılmış olağanüstü bir iskelete sahip sanki.

Evrimi dersen normal, bir sır var gibi görünmüyor. Genetiğinin en yakın olduğu tür, kaplan. Küçük kaplan diyorum ben. Genetik karşılaştırmada en çok kaplan ile benzerlik çıkıyor. Yani kedinin evrimi açıklanamıyor, hiç bir tür ile benzeşmeyen özel bir genetiği var desen değil. Kedigiller işte, en yakın akrabası da kaplan.

Ama kedigiller deyince... Şimdi Karadeniz'de çok çok az Laz vardır. Lazların çoğu Gürcistan'da yaşar. Türkiye sınırları içinde çok az Laz vardır. Ama Karadeniz'e damgasını Lazlar vurmuştur. Bu kadar az nüfusa rağmen tüm bölgeyi adıyla anılır hale getirmek inanılmaz! Laz dein mi Karadeniz, Karadeniz dedin mi Laz akla gelir.

Laz olmak için tabii ayrı bir dil olan Lazca konuşmak şarttır. Karadenizliler Lazlara mokhti derler. Bu Lazca bir sözcüktür ve gel demektir. Bu mokhti denmesi bir özelleştirmedir. Lazları diğer Karadenizlilerden ayırıp özelleştirme amaçlıdır. Lazlar çok dar ve kısa bir sahil şeridinde yaşarlar. Sayıları son derece azdır, yok olmak üzereler. Dış evliliklerle Laz ırkı ve dili yok olmanın bir adım gerisindedir. Ama Karadeniz'e damgalarını vurmuşlar.

Bölge temel olarak Pontus bölgesi tabii. Lazcayı Rumca ile kesinlikle karıştırmamak lazım. Lazca Kafkas dil ailesindendir. Rumca ile alakası yoktur. Karadeniz'de Rumca hâlâ yaygındır. Bir de Gürcüler var ama Gürcüler dillerine önem vermez, Türkçe konuşurlar. Gerisi Yörük ve diğer Türk boylarının karışmasıyla oluşmuştur. Batıya doğru Yörük etkisi artar, doğuya doğru azalır. Karadeniz oldukça kozmopolittir, ama bunlar içinde Laz, en az olanı. Buna rağmen Karadeniz deyince Laz akla geliyor.

Kedi de böyle. Onca iri türün içinde küçücük boyuyla adını yazdırmış.