Tanrı neden bu kadar bekledi ?

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Sağol ya cidden bir konuyu yine tartışmaya kapattın.

Ben sana bir soru sorabilir miyim ?
Cevabını merak ediyorum da.Cidden doğru cevap verebilen olmadı.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sağol ya cidden bir konuyu yine tartışmaya kapattın.

Ben sana bir soru sorabilir miyim ?
Cevabını merak ediyorum da.Cidden doğru cevap verebilen olmadı.
İçinde hiçbir tekrar olmayan, mesajlarımı da yönetim silmiş. Bu yüzden belli sistematik dahilinde çeşitli eklemelerle yazdıklarım da silinmiş. Sistematik bozulunca geriye rastgele alıntılar gibi görünen mesaj yığını kalmış. Bari yönetim onları da silsin, ben silemiyorum...

Buradaki mesajdan aşağı doğru inerseniz makroevrim iddiasının 29 maddede bilimsel verilerle çürütüldüğünü görebilirsiniz:

Yazarı tarafından düzenlendi:

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
İki insan düşün
Biri Hristyan ailede doğmuş araştırmadan Hristyan ölüp cennete gitmiş.
Diğeri müslüman ailede doğmuş araştırmadan müslüman ölüp cennete gitmiş.

Burda adalet var mı ?

İki araştırmayan insan ama birisi sırf Tanrı onu o aileye verdi diye cennete gidiyor ama diğeri Tanrı onu hristyan aileye verdi diye cehenneme gidiyor.
Yani biri araştırmadığı için ceza çekerken
Diğeri ceza çekmemekle kalmayıp üstüne cennete gidiyor ?

Bu sefer kopyala yapıştır yapmadan cevap verirsen sevinirim çok uzun yazıyorsun yoksa.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İki insan düşün
Biri Hristyan ailede doğmuş araştırmadan Hristyan ölüp cennete gitmiş.
Diğeri müslüman ailede doğmuş araştırmadan müslüman ölüp cennete gitmiş.

Burda adalet var mı ?

İki araştırmayan insan ama birisi sırf Tanrı onu o aileye verdi diye cennete gidiyor ama diğeri Tanrı onu hristyan aileye verdi diye cehenneme gidiyor.
Yani biri araştırmadığı için ceza çekerken
Diğeri ceza çekmemekle kalmayıp üstüne cennete gidiyor ?

Bu sefer kopyala yapıştır yapmadan cevap verirsen sevinirim çok uzun yazıyorsun yoksa.
Eğer Hristiyan İslamı hakkıyla öğrenme imkanı bulamadıysa Yaratıcının varlığı ve birliğini aklıyla bilmesi ve iyi bir insan olması yeterli olur. Müslüman olması şart değildir.
Müslüman olan iyi bir insan değilse cehenneme gider, sadece Müslüman olması direk cennete gitmesini sağlamaz

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Eğer Hristiyan İslamı hakkıyla öğrenme imkanı bulamadıysa Yaratıcının varlığı ve birliğini aklıyla bilmesi ve iyi bir insan olması yeterli olur. Müslüman olması şart değildir.
Müslüman olan iyi bir insan değilse cehenneme gider, sadece Müslüman olması direk cennete gitmesini sağlamaz
Neden çarpıtıyor sunuz ? Sorunun derinliklerine inip cevap vericeğinize sadece kapağına bakıyorsunuz.

Tekrar sanada sorucam

5 vakitli bir müslüman düşün annesinden babasından çok iyi öğrenmiş ve aynen uyguluyor kısacası cennetlik yani.
Her pazar kiliseye giden bir hristyan düşün ailesinden çok iyi öğrenmiş oda kendi inancına göre müslüman.

Elimizde ne var 2 tane araştırmayan insan var değil mi ? Ama Allah bu 2 araştırmayan,sorgulamayan insanların birini müslüman aileye birinide hristyan aileye vermiş.Ve bu ikisi araştırmadığı için ikiside aynı suçu işlemiş oluyor ama biri müslüman olduğu için günah işlemediği için yani kısacası cennetlik olduğu için cennete gidicek anladın mı ? Adalaet var mı ?

Kendomen

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Birinin İslam'dan haberi olmaması adaletsizliktir. Eğer bir tanrı sınav yapacaksa bundan herkesin haberi olması gerekir.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Neden çarpıtıyor sunuz ? Sorunun derinliklerine inip cevap vericeğinize sadece kapağına bakıyorsunuz.

Tekrar sanada sorucam

5 vakitli bir müslüman düşün annesinden babasından çok iyi öğrenmiş ve aynen uyguluyor kısacası cennetlik yani.
Her pazar kiliseye giden bir hristyan düşün ailesinden çok iyi öğrenmiş oda kendi inancına göre müslüman.

Elimizde ne var 2 tane araştırmayan insan var değil mi ? Ama Allah bu 2 araştırmayan,sorgulamayan insanların birini müslüman aileye birinide hristyan aileye vermiş.Ve bu ikisi araştırmadığı için ikiside aynı suçu işlemiş oluyor ama biri müslüman olduğu için günah işlemediği için yani kısacası cennetlik olduğu için cennete gidicek anladın mı ? Adalaet var mı ?
Çarpıtmıyorum, niye bana önyargılı yaklaşıyorsunuz? Sorunuzdan ne anlıyorsam ona göre cevap veriyorum
Eğer Müslüman iyi bir insansa zaten cennete gitmesinde bir adaletsizlik yok. İyi bir insan değilse zaten cehenneme gider, bunda da adaletsizlik yok.
Eğer Hristiyan, İslamı hakkıyla tanıma imkanına sahip olamadıysa ama o da iyi bir insansa cennete gidebilir, bunda adaletsizlik yok. İyi bir insan değilse cehenneme gider. Gördüğünüz gibi dört durumda da adaletsizlik yok.

Ayrıca Allahın sonsuz ilmiyle iyi insanların cennete gidebileceği bir ortamda yarattığını, kötü insanlar bunu hak etmedikleri için aynı imkanlara baştan sahip olacakları şekilde yaratılmadıkları da oluyor. Yani iyi zannettiğimiz insanlarda bizim bilmeyip Allahın bildiği hidayetlerini engelleyen kötü bir yan, cennete gidecek insanlarda da bizim bilmeyip Allahın bildiği, cennete gitmelerini sağlayan iyi bir yan olabilir. İnsanlara hidayet nasip olup olmamasının bu yönü de vardır.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Birinin İslam'dan haberi olmaması adaletsizliktir. Eğer bir tanrı sınav yapacaksa bundan herkesin haberi olması gerekir.
İslamı hakkıyla tanıma imkanı olmayanların sınavı İslamı yaşayıp yaşamadığından yapılmayacak ki adaletsizlik olsun.
Kainatın her yerine matematik yerleştirmiş ve her şey bu matematiğe göre işliyor. Matematik hesap kitabı, hesap kitap da tasarımı yani Yaratıcıyı gösterir. Aklıyla insan Yaratıcının varlığı ve birliğine ulaşabilir. Geri kalan hayatında da iyi bir insansa o da sınavı kazanmış olur. Görüldüğü gibi ortada adaletsizlik yok.

Kendomen

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
İslamı hakkıyla tanıma imkanı olmayanların sınavı İslamı yaşayıp yaşamadığından yapılmayacak ki adaletsizlik olsun.
Kainatın her yerine matematik yerleştirmiş ve her şey bu matematiğe göre işliyor. Matematik hesap kitabı, hesap kitap da tasarımı yani Yaratıcıyı gösterir. Aklıyla insan Yaratıcının varlığı ve birliğine ulaşabilir. Geri kalan hayatında da iyi bir insansa o da sınavı kazanmış olur. Görüldüğü gibi ortada adaletsizlik yok.
Düzen olduğu kadar düzensizlik de var.
''Ya bu din adamları bize diyorlar ki müthiş bir ahenk var bu ne ahenktir ki herkes birbirini yiyor.'' / Bertrand Russell
Ayrıca kainat bir yaratıcının varlığına delil değildir. Olsa bile hangi yaratıcı? Kimine göre Şiva, kimine göre Yahova, Kimine göre Zeus, kimine göre de Uçan Spagetti Canavarı Tanrısı..
''İslamı hakkıyla tanıma imkanı olmayanların sınavı İslamı yaşayıp yaşamadığından yapılmayacak ki adaletsizlik olsun.''
Şimdi eğer Allah beni sırf araştırıp sorguladım ve bu dine inanmadım diye cehenneme atacak(iyi insan olsam bile), ama Afrika'da ki yerlilerin Allah'dan haberi olmadığı için iyilik ve kötülüğe göre değerlendirecek öyle mi? Böyle saçmalık olur mu? Oraya neden peygamber gönderip de haberdar etmedi o zaman? Ayrıca bu hükmü nereden çıkarttınız onu da merak ediyorum.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah diye bir şeyin olmadığı o kadar apaçık ki... Neye baksan allahın olmadığını kesinlikle görüyorsun. Allah diye bir şey olsa balta girmemiş filan dinlemez Amazon ormanının göbeğindeki kabileye peygamber gönderirdi. Biz de o yerlileri bulduğumuzda onlara gelen peygamberin hikayesini bize anlatırlardı. Ne kutuplarda, ne Avustralya çölünün ortasında peygamber nedir bilmeyen bir toplum bulamazdık. Hangisine gitsek bize zamanında peygamber geldi diye anlatırlardı.

Hiç böyle bir şey yok. Ne izi var ne tozu peygamberin filan. Peygamber diye de bir şey yok allah diye de. Topu uydurma.

Düşünce
Sünni
Yani iyi zannettiğimiz insanlarda bizim bilmeyip Allahın bildiği hidayetlerini engelleyen kötü bir yan, cennete gidecek insanlarda da bizim bilmeyip Allahın bildiği, cennete gitmelerini sağlayan iyi bir yan olabilir.
Bir ilahiyat talebesi olarak konuyu biraz açayım. Olay şöyle gerçekleşirse doğru:

1)Müslüman olan bir kişi kötü birisi ise cehennemde günahı kadar yanıp cennete geçer ve diğerlerinden daha aşağı bir kalitedeki katmanda kalır.

2)Bir insana İslam ulaşmadıysa cennete gider çünkü haberdar değildir. Yine bu gitti katman düşük kalitededir.

3)Ama İslam ulaştı ve müslüman olmadıysa cehennemi boylar kardeşim.

Not:Bazı tatlı su müslümanları yok efendim "aslında uzun bir süre sonra cehennemde kimse kalmayacak, eninde sonunda herkes cennete girecek" diyor ama bu çok zorlama bir yorum. Gerçekle alakası yok.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Müslüman olan bir kişi kötü birisi ise cehennemde günahı kadar yanıp cennete geçer ve diğerlerinden daha aşağı bir kalitedeki katmanda kalır.

Bu geleneksel görüş ve Kuran'a uygun değil. Kuran'da şu yazar:

"ve kimlerin tartıları hafif gelirse işte onlar kendilerine yazık edenlerdir cehennemde sürekli kalıcıdırlar". (103/118)

Yani günahın sevabın eşit. Ama bir günahın daha çıktı ortaya, ayağın taşa takıldığında estaizübillah demek yerine hay ananı dikiyim demişsin! Yallah ebedi cehennemde kalmaya! (:D Kuran'da böyle saçma sapan olmayacak bir şey yazar ve sahtekar yalancı hocalar bu zırvayı örtmek gizlemek gözlerden saklamak için geleneksel yalanı söyleyip dururlar.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben şimdi anlamıyorum, bu kadar yığın yığın müslim, Kuran'da ne yazdığından nasıl oluyor da habersiz oluyor? Bu sahtekar yalancı hocalar milleti bu kadar kolay nasıl kerizliyorlar? Kuran'da ne ipe, ne sapa gelir hiç bir doğru düzgün bir şey yazmıyorken nasıl oluyor da herkes Kuran'da harika şeyler yazıyor diye kekleniyor?

Örneğin muslimlerin en meşhuuur olayı kalu bela değil mi! Klasik ne zamandır Müslümansın kalu bela zamanından beri zırvası. Bu şimdi sahtekar yalancı hocalara göre allahın ruhları toplayıp sorması değil mi? Evet. Koca bir yalan, hem sunturlu, hem kuyruklu! Kuran'da hiç öyle ruhları topladı filan yazmıyor!

Ne yazıyor biliyor musunuz, şimdi sıkı durun! Ömrünüzde duyacağınız en saçma şey belki budur:

"allah ademoğullarının bellerinden zürriyetlerini çıkarıp sordu"!!!

Ooooha! Çüşşşş! Bundan daha zırva bir hezeyan bulmak zordur! Ne ademoğullarısı yahu? Bir kere başta ne ademoğullarısı be? Klasik kadınlar tarladır ilkel zihniyeti! Ülen insan nesli ademin oğullarından mı ibaret manyağın kara cahilin önde gideni!

Neymiş bir de bellerinden çıkarmışmış! Artık bu karanın en koyusu cehalete ne desem bilemedim! Meni belden gelir diye zanneden gerinin en gerisi kapkara bir cahil için normal bir ifade tabii! Belden zürriyet çıkarıp soru sorması yani aslında Bakırköylük klinik vaka ama cehalet koyu olunca hadi neyse diyelim de...

Onu anladık, Kuranı yazan kimse bilimin b sinden haberi hiç yokmuş tamam da... Yahu şu bilgi çağında şuna da harikalar fışkırtan mucize kitap denmez ki yahu!

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hadi beli meli de boş verdik, görmezden geldik. Ülen ademin oğullarının ne belinde ne taş akında her neresinde olsa zürriyeti olmaz ki be! Spermler 23 kromozoma sahiptirler. Kalan 23 kromozom da havvanın kızlarında! Sen kimin neresinden kimi
çıkarıp da soru soruyorsun yahu! Yarım insanlara mı soru soruyorsun?

Yani böylesi kepaze bir cehaletle karşı karşıya iken, bir takım sahtekar yalancıların çıkıp Kuran'dan mucizeler fışkırıyor diye martaval pazarlaması çok acayip de, buna kanan cahilin en kara cahili bot yığını kadar çok budalanın olmasını bu bilgi çağında kabul edemiyor insan!

Lan bir tıkın ucunda lan, bir tıkın ucunda! Yaz arama motorunun birine, tık de, ayet karşında be! İnsanlık tarihinde böyle öküzlük görülmedi! Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir zamanda böyle cahillik, insanlık tarihinde görülmüş şey değil! İnsanlar daha milattan önce neler keşfetti neler! Bilgiye ulaşmanın o çok zor olduğu zamanda be!

İddia ediyorum, insanlık tarihinin hiç bir döneminde dünyada bu kadar bot yığını kadar çok moloz bulunmadı! Bu bir insanlık utancı!

Düşünce
Sünni
Ben şimdi anlamıyorum, bu kadar yığın yığın müslim, Kuran'da ne yazdığından nasıl oluyor da habersiz oluyor? Bu sahtekar yalancı hocalar milleti bu kadar kolay nasıl kerizliyorlar? Kuran'da ne ipe, ne sapa gelir hiç bir doğru düzgün bir şey yazmıyorken nasıl oluyor da herkes Kuran'da harika şeyler yazıyor diye kekleniyor?

Örneğin muslimlerin en meşhuuur olayı kalu bela değil mi! Klasik ne zamandır Müslümansın kalu bela zamanından beri zırvası. Bu şimdi sahtekar yalancı hocalara göre allahın ruhları toplayıp sorması değil mi? Evet. Koca bir yalan, hem sunturlu, hem kuyruklu! Kuran'da hiç öyle ruhları topladı filan yazmıyor!

Ne yazıyor biliyor musunuz, şimdi sıkı durun! Ömrünüzde duyacağınız en saçma şey belki budur:

"allah ademoğullarının bellerinden zürriyetlerini çıkarıp sordu"!!!

Ooooha! Çüşşşş! Bundan daha zırva bir hezeyan bulmak zordur! Ne ademoğullarısı yahu? Bir kere başta ne ademoğullarısı be? Klasik kadınlar tarladır ilkel zihniyeti! Ülen insan nesli ademin oğullarından mı ibaret manyağın kara cahilin önde gideni!

Neymiş bir de bellerinden çıkarmışmış! Artık bu karanın en koyusu cehalete ne desem bilemedim! Meni belden gelir diye zanneden gerinin en gerisi kapkara bir cahil için normal bir ifade tabii! Belden zürriyet çıkarıp soru sorması yani aslında Bakırköylük klinik vaka ama cehalet koyu olunca hadi neyse diyelim de...

Onu anladık, Kuranı yazan kimse bilimin b sinden haberi hiç yokmuş tamam da... Yahu şu bilgi çağında şuna da harikalar fışkırtan mucize kitap denmez ki yahu!
Bunu tartışabilmek için şu ön kabulleri yapmamız gerek. Türkiye'de yaşayan sünni bir müslüman nasıl düşünür?

Kuran ve sahih hadislere iman eder. Kuran'ı Arapça olarak okur, kafasına takılan soruyu güvendiği ve sözüne inandığı bir hocaya sorar. Çünkü kendisi ne kasar uğraşsa da onun kadar bilemez ve haşa hükümler çıkartmak onun ne haddine? Haftada bir gittiği sohbetlerde iyilik güzellik teması işlenir. Einden geldiğince 5 vakit namazını kılmaya çalışır ama bayram ve cuma namazlarını kaçırmaz. Elinde oldukça sadakatini verir işine bakar. Bu çerçevedeki bir insanın ne araştırma derdi vardır ne de sorgulama. Bunu yapanları da uyarır. Sen istediğin kadar bu Kuran'da geçer de o bildiğini okur.

Peki okuyup araştıranlar? Onlar da dildeki belagatı savunurlar. Orada aslında öyle demedi, burada böyle demedi, gerçek İslam bu değil...

Şimdi araştıran ve sorgulayanların karar vermesi gereken şey İslam'ı olduğu gibi mi ele almalıyız yoksa yorumlarla beraber mi? Buna karar vermesi lazım. Bu yüzdenbir sürü görüş farklılıkları çıkıyor zaten. Karışık olan şey tam olarak bu.

Ahlaksız

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Peki okuyup araştıranlar? Onlar da dildeki belagatı savunurlar. Orada aslında öyle demedi, burada böyle demedi, gerçek İslam bu değil...
yanlış anlama.jpg

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bunu tartışabilmek için şu ön kabulleri yapmamız gerek. Türkiye'de yaşayan sünni bir müslüman nasıl düşünür?

Kuran ve sahih hadislere iman eder. Kuran'ı Arapça olarak okur, kafasına takılan soruyu güvendiği ve sözüne inandığı bir hocaya sorar. Çünkü kendisi ne kasar uğraşsa da onun kadar bilemez ve haşa hükümler çıkartmak onun ne haddine? Haftada bir gittiği sohbetlerde iyilik güzellik teması işlenir. Einden geldiğince 5 vakit namazını kılmaya çalışır ama bayram ve cuma namazlarını kaçırmaz. Elinde oldukça sadakatini verir işine bakar. Bu çerçevedeki bir insanın ne araştırma derdi vardır ne de sorgulama. Bunu yapanları da uyarır. Sen istediğin kadar bu Kuran'da geçer de o bildiğini okur.

Şimdi araştıran ve sorgulayanların karar vermesi gereken şey İslam'ı olduğu gibi mi ele almalıyız yoksa yorumlarla beraber mi? Buna karar vermesi lazım. Bu yüzdenbir sürü görüş farklılıkları çıkıyor zaten. Karışık olan şey tam olarak bu.

Öyle. Bir ara sohbet ettiğim birisi "Kuran'da ne yazar, karşıma kul hakkı ile gelmeyin yazar" deyince "pardon nerde yazıyor bu?" dedim. "Ne bileyim bir yerinde yazıyor" dedi. "Kuran'da böyle bir şey yazmıyor, yazdığını göster, takım elbise istersen takım elbise, araba istersen araba alayım" dedim. "Yazar o yazar" diye geçiştirdi. Aradan bir süre geçti, yine aynı teraneyi tekrarladı. Bu konuda konuşmuştuk diye sıkıştırınca "ayet değilse hadistir" dedi. Aradan zaman geçti, aynı teraneyi tekrarladı.

Ben bunlardan yıldım artık, gına geldi. Bunlarda beyin olmadığına karar verdim. Ya arkadaş! Bir tıkın ucunda ya! Tık dedin mi çıkar yahu! Bu kadarı olmaz artık, olmaz yani, mazereti filan olmaz bunun yahu! Tıkın ucunda tıkın! Tık! Bu!!!

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hayır yani bunların kafa nato kafa mermer, bunlara değmez diyorum ama karşımda alenen açıkça yalan söylenmesine sabredemiyorum. Bunların kafasına bir şey girecek diye değil. Apaçık yalan söyleniyor, yalan yani, yalan yahu! Yalana karşı da susacaksak artık hiç insan olmayalım yani, insanlıktan istifa edelim! Yalan, apaçık, sunturlu, kuyruklu yalan söyleniyor yahu!

Bunların yalanlarını yüzlerine vurduğum için çıkarlarım zedelendi ama karşıma geçip sırıta sırta yalan söylenmesine nasıl sessiz kalayım? Bunlar da ateist olduğumu herkese kanıtlayıp çıkarlarımı zedelemek için yalanda ısrar ettiler. Öleceğimi bilsem yine söylüyorum: Yalan söylüyorsunuz dedim. Ölmedim. Kayıplarımı ise önemsemiyorum.

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hayır yani bunların kafa nato kafa mermer, bunlara değmez diyorum ama karşımda alenen açıkça yalan söylenmesine sabredemiyorum. Bunların kafasına bir şey girecek diye değil. Apaçık yalan söyleniyor, yalan yani, yalan yahu! Yalana karşı da susacaksak artık hiç insan olmayalım yani, insanlıktan istifa edelim! Yalan, apaçık, sunturlu, kuyruklu yalan söyleniyor yahu!
Şöyle bir sesli düşünüyorum da...
Mesela, bilhassa her sene Ramazan ayı süresince hergün, bu ülkenin ulusal televizyon kanallarında bilhassa TRT´de, bu Arap menşeili kutsal kıtabın her pasajının Türkçe tercümesi okunsa...ne olurdu?

Son konular