Tanrı neden bu kadar bekledi ?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Önce kendimi doğru bir şekilde ifade edemediğim için özür diler sonra kendimi daha net ve açık olarak ifade ederim. En son beni açıklamaya çalışanlara kızar ve bunu yapmak size değil bana düşer, beni haberdar etmeliydiniz derdim.
Peki, öncesi ve sonrasında ne dediğinizi tekrar hatırlatıp, hangi olay üzerine öyle dediğinizi ve Türkçedeki metaforların anlamlarını izah etmenize rağmen sizi kıvırmakta suçlayıp, iftiralarına devam ediyorlarsa?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bir daha uğraşmazdım. İsteyen istediğini anlasın.
Evet, haklısınız. Ayet ve hadislerle ilgili gerekli izahı yaptıktan sonra ısrarla farklı konu başlıklarında aynı iftiraları tekrar edenlere karşı, ben de aynı izahları o konu başlığı altına da ekleyip, isteyen istediğini yapsın diye bırakıyorum

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu Türk muslimlerin en büyük sorunu Arapça bilmemeleri! Ben de bilmiyordum ama baktım olmuyor, öğrendim. Muslimlerle bir şey tartışıyorum, hemen "ne biliyorsun öyle yazdığını, Arapça mı biliyorsun!" Bahane hazır. Bu gerilerin yüzünden inadına Arapça öğrendim. Arapça yazıp arattırıyor, ahana diye şakkadak gösteriyorum. Eski Arapça filan diye tabii kıvırtıyorlar, eski Arapça için lügatler de var nette. Yok yok. Bilgi çağındayız. Arapçayı kendi yazısı ile çok iyi yazar ve okurum. Bir Araptan iyi telaffuz ederim. Muslimlerin yüzünden elin Arabının dilini de öğrendik danasını seveyim!

Bu Arapça cahili Türk muslimler, bir kelimenin elif ya da ayın ile yazılmasının, sin veya sad ile, sert veya peltek z ile yazılmasının ne fark ettirdiğini bilmiyorlar! İnanılmaz! Bunu bilmesen bile duymuş olmak gerekiyor bir muslim için! Örneğin fatiha adlı dua bölümünü okurken bir çok muslim dat telaffuzunun hakkını vermeye çalışır. Bu tabii abartılı bir saçmalık da...

Ama Arapçada bu telaffuzlar anlamı değiştirir. Halaka derken h yı sert okursanız yarattı, yumuşak okursanız yok etti, genizden sıkarak okursanız traş etti anlamı çıkar!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir daha uğraşmazdım. İsteyen istediğini anlasın.
Peki iddiasını en küçük ayrıntısına kadar çürütüp yok ettiğim halde aynı iddiayı tüm başlıklara C/P yaparsa? Ben de mi çürütmemi C/P yapıp hepsine yapıştırayım? Ben de mi aha yeni bir salatalık bekleyin tuz geliyor diye başlıktan başlığa koşturayım?

Nasrettin Hoca "valla sen de haklısın" demiş değil mi! :kay:

Hayır yani iddiasını öyle çürütüyorum ki, izi tozu hiç bir şeyi kalmıyor. İddia bir kepazelik haline geliyor. Bakıyor rezil oldu, başlıyor uzun metinler kopyalayıp kendi bile okumadan yapıştırmaya!

Bu yasaklarını kaldırdığım bir şans verdiğim üyeler bu şansı iyi kullanmazlarsa tekrar yasaklayacağım. Zırva terelellilerle kafamı şişirtemem elbette. Kendi okusa yanmam! Gidiyor risale sitesinden kopyalayıp okumadan yapıştırıyor. Yasaklı değilken de okumuyorum gerçi. Bir göz atmam c/p mi değil mi anlamama yetiyor. c/p ise zaten geçiyorum. Olmadığına kanaat getirirsem anahtar iki cümleye göz atmam yeterli. Yanıta değer nadiren bir saptırmaca denemesi olabiliyor. Böyle bir cümle görürsem gerçek adına açıklamada bulunmaktan kaçınmam. Benim için gerçek önemli ve değerlidir.

Emile Zola, Gerçek adlı roman serisinde gerçeği bulma tutkusunu çok güzel işlemiştir. Gerçek bazen Hans ile Gratel'in ormanda yollarını bulmak için döktükleri ekmek kırıntıları kadar naif olabiliyor.

Masala göre çocuklar küçük taşlar toplayıp ormana giderken bunları aralıklarla atarlar ve taşları izleyerek geri dönerler. Kötü kalpli üvey anneleri durumu anlar ve babalarına çocukları tekrar ormana götürmesini söyler. Ceplerinde küçük taşlar olmadığından emin olarak gönderir. Hans bu kez ekmeğini ufalayarak dökerek yürür. Fakat karıncalar bu ekmekleri toplarlar ve çocuklar bu kez eve dönemezler!