Tanrı ve Dinler Üzerine Sorgulamak -Felsefe

Eskiköyeyeniadet

☆☆
Üye
Mesajlar
180
Tepki puanı
66
Düşünce
Sünni

Bu kanalı uzun süredir takip ediyorum ve gerçekten güzel işler çıkarıyor. Video biraz uzun ama dinler hakkında genel ve hap bigiler var. Meraklılarına duyurulur efendim. İyi seyirler!
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,952
Tepki puanı
1,578
Düşünce
Ateist
Evet konu inanç olunca laf uzadıkça uzayabilir ama konunun özeti: Tapınmayı ve uğrunda katliam yapmayı seks ve gastronomi nesneleri ile ödüllendiren, inanmamayı, sadece inanmamayı, hiç bir insanlık suçu işlemediği halde inanmamayı psikopat işkenceleri ile cezalandıran, inancı bir mükafat ve ceza konusu yapan bir tanrı zaten direk çöpe, onda tereddüt yok.

Bence asıl konu, tanrının olanaksızlığını kavramak. Tanrı varsa ancak ve ancak kötü zalim bir tanrı olabilir fikrinden çıkmak gerekiyor. Bu yeterli değil. Bu hatta kaygı ve gerilime de yol açar. Asıl konu tanrının olanaksızlığı. Bu bilinç en yüksek bilinç düzeyidir.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
9,419
Tepki puanı
608
Düşünce
Sünni
inanmamayı, sadece inanmamayı, hiç bir insanlık suçu işlemediği halde inanmamayı psikopat işkenceleri ile cezalandıran,
İnkarcılar inancından dolayı değil, eylemlerinden dolayı suçlanır. Çünkü kainattaki her zerrenin bir anlamı ve amacı olduğu halde, inkarcılar kainatın her zerresini amaçsızlık ve anlamsızlıkla itham edip aşağılarlar. Bu, kainatın zerresi adedince tecavüz ve manen cinayettir. Ahirette kainatın her zerresi hakkını isteyecek ve her hak sahibine hakkı verilip, her suçun cezası ve her iyiliğin mükafatı eksiksiz görülecektir.

İnsanlık suçunun ötesinde kainat suçu var ortada
Bence asıl konu, tanrının olanaksızlığını kavramak.
Kainatın her yerinde matematik varken, matematik hesap kitabı, hesap kitap tasarımı, tasarım da Yaratıcıyı gösterir. Yaratıcıyı inkar etmek için, kainatta matematik olduğunu gösteren bütün bilimleri inkar etmek gerekir.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,952
Tepki puanı
1,578
Düşünce
Ateist
Muslimlerin kafa balatalarını sıyırmış olduklarından artık tamamen eminim. Hiç bir ota bota karışmayanları hariç diğerleri hepsi akli dengeden yoksun.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,952
Tepki puanı
1,578
Düşünce
Ateist
Hiç bir ota bota karışmayanları, nebat gibi yaşayıp gidiyorlar, onların sorunu sadece nüfus kalabalıklığı yapmaları ve oksijen solumaları, işte diğer tüketim ve salınımlar... :ggsy:

Ama dogmalarını savunuya geçerlerse... O zaman balatalar gidiyor. Çünkü dogmaların savunulacak yanı yoktur. Dogmalar peşinen doğru oldukları kabullenilip sabitlenmiş saplantılardır. Bunlar savunulmaz. Savunulmaya kalkışılırsa balatalar gider! (:D
 
Üst