Tanrı ve Kötülük Paradoksu

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kainat kendi kendine oluşamaz diyorsun, o halde bir tanrı varetmiş olacaktır. Peki o tanrıyı kim varetti. O tanrı da kendi kendine oluştu. Tanrının kendi kendine oluşacağına inanıyorsun da, evrenin kendi kendine oluşacağına neden inanmıyorsun?
Benim adıma karar vermesen iyiydi. :) İnsan aklı ile Tanrının olup olmadığı anlaşılamaz diyordun, o halde Tanrıyı başka birisinin yaratıp yaratmadığı veyahut tabiri caiz ise 5. boyutta bir şeylerin yaratılmaya ihtiyacı olup olmadığını nereden bilebilirsin? Bilemezsin. :) Lütfen mesele Tanrının varlığını anlamaya gelince yetmeyen aklımız, Tanrının Tanrısı var mıdır ya da Tanrı yaratılmış mıdır sorusuna gelince de yetmesin. :)

Yazarı tarafından düzenlendi:

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bir insan bir dine ya inanıyordur ya da inanmıyordur. Sen inanmıyorum diyorsun. Eğer İslama inanmıyorsan Kuran açısından bakmaya gerek yok. Çünkü bir kitapta hata ve çelişki varsa, o kitap kesinlikle ilahi değildir. Dolayısıyla o kitabı kale almaya gerek yoktur. Kuran'da ise sürüyle hata ve çelişki var. Bu nedenle Kuran üzerinden değilde akıl ve mantık üzerinden konuşmak lazım.
Ben inanmıyorum demedim. Bir Tanrının var olduğuna inanıyorum. Dini kitapları araştırıyorum. Şimdilik Kur'an a sıcak bakıyorum. Hakkında henüz yeterince bilgi edinmedim ama hiçbir zaman körü körüne savunmadım, savunmam.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Benim adıma karar vermesen iyiydi. :) İnsan aklı ile Tanrının olup olmadığı anlaşılamaz diyordun, o halde Tanrıyı başka birisinin yaratıp yaratmadığı veyahut tabiri caiz ise 5. boyutta bir şeylerin yaratılmaya ihtiyacı olup olmadığını nereden bilebilirsin? Bilemezsin. :) Lütfen mesele Tanrının varlığını anlamaya gelince aklımızın yetmediği konuda, Tanrının Tanrısı var mıdır ya da Tanrı yaratılmış mıdır sorusuna gelince de yetmesin. :)
Sen daha önce söylediğin için, ben de dine inanmadığını söyledim. Madem sorayım, İslam'a inanıyor musun, inanmıyor musun?

Bizim düşünebildiğimiz kadarıyla;
Nasıl ki kainatın yaratılmasında, kendi kendine oluşma ve yaratıcı tarafından oluşturulma ihtimalleri varsa;
Tanrının yaratılmasında da sadece kendi kendine oluşma ihtimali vardır.

Bu ihtimaller dışında aklına gelen ihtimaller varsa söyle.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Belki Tanrının biri Tanrılar yaratıyordur. Belki kendi kendine oluşmuştur. Belki Tanrılar Konseyi bile vardır. Ama önemli soru şu: Şuan için bunun olması veya olmaması bizim için ne ifade eder ki? Bizim için önemli olan konu: Eğer doğru bir din varsa onu bulup ona göre yaşamak. Olmadığına kanaat getirirsen de zaten bu konuları konuşmanın anlamı yok demektir. Senin sorduğun bu soruların cevabını ancak öldükten sonra, eğer tekrar dirilirsek başka bir boyutta, o zaman düşünmeliyiz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Dostum bunu kainatın kendi kendine oluşma ihtimalini tartışmak için konuşuyoruz.

"Tanrının biri tanrılar yaratıyorsa" veya "tanrılar konseyi" varsa bile ilk yaratıcı olmak zorunda sonuç itibariyle. Bu ilk yaratıcı nasıl var oldu? Kendi kendine şıkkından den başka cevap yok, değil mi?

Yani sonuç olarak demek istediğim; kainatın kendi kendine oluşamayacağını ve tanrının kainatı yarattığını söyleyen bir kişi, tanrının kendi kendine oluşması meselesini atlıyor. Yani ha kainat kendi kendine oluşmuş, ha tanrı kendi kendine oluşmuş. Değişen ne? Hiçbir şey. Tanrı kendi kendine oluşabilirse kainatta kendi kendine oluşabilir.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Dünya'da ve evrende inanılmaz derecede hassas sabitler ve harika teknolojilerin olduğunu görebiliyoruz ve bu yüzden bunu birisinin tasarlayıp tasarlamadığı veyahut kendi kendine oluşup oluşamama ihtimalini tartışabiliyoruz. Tanrının tam olarak nasıl bir şey olduğu hakkında ne biliyoruz ki üstüne ne konuşalım güzel kardeşim. Bir şeyi atladığım yok. Yanlış temeller üzerine bu fikirleri attığını söylüyorum. 5. Boyutta bir şeylerin yaratılmaya ihtiyacı olduğunu nereden biliyorsun mesela? Tanrının nasıl var olduğunu biliyor musun? Tanrının neyden yaratıldığını biliyor musun veya yaratılıp yaratılmadığını biliyor musun? Tanrısal boyutu kendi evrenimizdeki yasalar ile açıklamaya çalışıyorsun bu yüzden çıkmaz sokak bu konu hocam. Hakkında tek bir bilgi sahibi olmadığımız bir boyut üzerine fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olursak yanlış fikirler üretiriz.

Ama evrenimiz hakkında yabana atılmayacak kadar çok şey biliyoruz. O halde bunlar üzerinden ilerleyelim ki iddiamızı savunabileceğimiz dayanak noktalarımız olsun.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Dünya'da ve evrende inanılmaz derecede hassas sabitler ve harika teknolojilerin olduğunu görebiliyoruz ve bu yüzden bunu birisinin tasarlayıp tasarlamadığı veyahut kendi kendine oluşup oluşamama ihtimalini tartışabiliyoruz. Tanrının tam olarak nasıl bir şey olduğu hakkında ne biliyoruz ki üstüne ne konuşalım güzel kardeşim. Bir şeyi atladığım yok. Yanlış temeller üzerine bu fikirleri attığını söylüyorum. 5. Boyutta bir şeylerin yaratılmaya ihtiyacı olduğunu nereden biliyorsun mesela? Tanrının nasıl var olduğunu biliyor musun? Tanrının neyden yaratıldığını biliyor musun veya yaratılıp yaratılmadığını biliyor musun? Tanrısal boyutu kendi evrenimizdeki yasalar ile açıklamaya çalışıyorsun bu yüzden çıkmaz sokak bu konu hocam. Hakkında tek bir bilgi sahibi olmadığımız bir boyut üzerine fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olursak yanlış fikirler üretiriz.
Bende bunu söylüyorum işte. Bizim bunu bilmemiz imkansızdır. Sadece Tanrının kendi kendine oluşama ihtimali aklımıza geliyor. Şahsen benim öyle. Başka ihtimal varsa söyle.

Aynı şeyler evren içinde geçerli. Nasıl oluştuğunu kesin olarak bilmiyoruz. Kendi kendine oluşma ihtimali de ihtimaller arasındadır. Benim görüşüm bu.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bende bunu söylüyorum işte. Bizim bunu bilmemiz imkansızdır. Sadece Tanrının kendi kendine oluşama ihtimali aklımıza geliyor. Şahsen benim öyle. Başka ihtimal varsa söyle.

Aynı şeyler evren içinde geçerli. Nasıl oluştuğunu kesin olarak bilmiyoruz. Kendi kendine oluşma ihtimali de ihtimaller arasındadır. Benim görüşüm bu.
Benim anlatmak istediğim de, Tanrısal boyut hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Bu yüzden hiçbir fikir sahibi olamayız. Ama evrenimizi az çok biliyoruz. Onun hakkında fikir sahibi olabiliriz. Matematiğe göre evren yok denecek kadar az bir ihtimalle de olsa kendi kendine oluşmuş olabilir diyebiliriz. Ama bunu Tanrılar varsa onlar için de geçerli olup olmadığını nereden bilebiliriz ki? Onların evreni, boyutu bizimkinden çok daha farklı olabilir. Bu yüzden aynı şey olmadıklarını izah etmeye çalışıyorum.

Evrenimiz hakkında konuşabiliriz ama Tanrısal boyut hakkında ne söylersek havada kalır.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Genel bilgilerden bahsediyorum, özel bir şeyden değil. Mesela sen evrenin kendi kendine oluşma ihtimalini, matematiğin bulduğu oranla çok küçük ihtimalle de olsa var olduğunu biliyorsun. Ama bunu Tanrısal bir boyut için iddia edemezsin bunu kastediyorum. Bu Dünya'dan destek alarak konuşalım ki bir yere varabilelim. :)

Mesela ben de kendi düşüncemi ancak akıllı bir varlığın tasarlayabileceğini düşündüğüm kadar harika fizik, kimya, biyoloji bilgisi içeren biyolojik makine, sistem ve canlılardan destek alarak savunuyorum.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Evet tanrıları tanımıyoruz bilemeyiz. Tanrı hakkında konuştuğumuz şeyler zaten havadadır. Biz ancak tahmin yapabiliriz. Ben de bunu söylüyorum. Biz meseleyi insan aklımızla değerlendirmek durumundayız. Yani aklımızın yettiği kadar. İnsan aklımızla Tanrı kendi kendine oluşmuştur diyebiliyorum ben. Başka şık yok.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Mesela ben de kendi düşüncemi ancak akıllı bir varlığın tasarlayabileceğini düşündüğüm kadar harika fizik, kimya, biyoloji bilgisi içeren biyolojik makine, sistem ve canlılardan destek alarak savunuyorum.
Evet ihtimal dahilindedir.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Evet tanrıları tanımıyoruz bilemeyiz. Tanrı hakkında konuştuğumuz şeyler zaten havadadır. Biz ancak tahmin yapabiliriz. Ben de bunu söylüyorum. Biz meseleyi insan aklımızla değerlendirmek durumundayız. Yani aklımızın yettiği kadar. İnsan aklımızla Tanrı kendi kendine oluşmuştur diyebiliyorum ben. Başka şık yok.
Evet, insan aklı ile açıklamaya kalkarsak gerçekten başka bir seçenek yok. Çünkü Tanrı yaratılmışsa yaratılmanın bir sonu olmaz. Olursa ilk Tanrı nasıl oluştu? sorusuna apışır kalırız.

Benim dediğim ise bizim evrenimizde bir şeyler kendi kendine oluşabilir belki, ama Tanrısal boyutta bunun bilmediğimiz bir yolu olabileceği için, fikir üretmeme taraftarıyım.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kardeşim Tanrısal boyut ile evreni bir tutuyorsun çünkü. Bu evrende temel aldığın şeyleri, orası için de temel görüyorsun. Mesela var olma meselesi. Bizim için her şeyin bir başlangıcı ve sonu var. Zaman var. Ama bu orada olmayabilir. O yüzden bizim için belli bir süredir var olan bir şey, orada ezelden beri var olabilir. Bizim evrenimizde yaratılması gereken bir şeyin, orada başka bir yol ile vuku bulma yolu olabilir. Bildiğin her şeyi unutman gerekebilir yani bambaşka bir evrenden bahsediyorum.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Benim dediğim ise bizim evrenimizde bir şeyler kendi kendine oluşabilir belki, ama Tanrısal boyutta bunun bilmediğimiz bir yolu olabileceği için, fikir üretmeme taraftarıyım.
Bu konuda herkes aynı düşünecek diye bir şey yok tabi ki. Bu senin bakış açındır. Benim bakış açımda Tanrı kendi kendine oluşmuştur yönünde.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Kardeşim Tanrısal boyut ile evreni bir tutuyorsun çünkü. Bu evrende temel aldığın şeyleri, orası için de temel görüyorsun. Mesela var olma meselesi. Bizim için her şeyin bir başlangıcı ve sonu var. Zaman var. Ama bu orada olmayabilir. O yüzden bizim için belli bir süredir var olan bir şey, orada ezelden beri var olabilir. Bizim evrenimizde yaratılması gereken bir şeyin, orada başka bir yol ile vuku bulma yolu olabilir. Bildiğin her şeyi unutman gerekebilir yani bambaşka bir evrenden bahsediyorum.
Tanrısal boyut diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Evrende sonsuzluk kavramı yoktur. Zamanı gelince her şey yok olacaktır. Dolayısıyla Tanrı dahil hiçbir şey sonsuz olamaz. Tanrı sonsuz olamayacağı için de, oluştuğu bir an vardır. Tanrıyı başkası oluşturamayacağı için kendi kendine oluşmuştur.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tanrısal boyut vardır tebrikler @sertan58 Hallacı Mansur buna alemi lahut der. Yani ilahi alem. Sertan doğru söylüyor, mesnetsiz konuşmuyor. Yemin ediyorum gözlerim yaşardı. Nihayet bir müminden doğru bir söz duydum burada. Allah'a şükür. Cenabı Hakk Teala zatı ile mutlak bilinmezdir. Onun ilk tecellisinden ceberrut alemi, ikinci tecellisinden melekut alemi zuhur etti. Bu iki alem tanrısal boyuttur işte (ilahi alem) Melekler, cennet ve cehennem hep oradadır... Arşu Ala, Kürsi ve Sidretül Münteha oradadır. Levhi Mahfuz, kalem oradadır. Allah'ın isimleri perdesiz olarak Ceberrut aleminde tecelli eder.

Not: Perdesiz tecelli; zamana ve mekana bağlı olmadan Allah'ın vasıtasız tecelli etmesi.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Aslında tamamen mantıksal olarak bulduğum bir şeydi, bu konuda dini bir bilgim yoktu. Bizim için uzay-zamanı yaratabilen bir Tanrı varsa kendi yaşadığı yerde zaman kavramından farklı bir şey kullanıyor olabilir. Veyahut genel evren yasaları farklı olabilir. Bu düşünceden yola çıktım. Aslında mesnetsiz konuşmuştum yani. :)

Üst Alt