Tanrı yerinde olsanız ne yapardınız ?(Ve ya en baştan herhangi bir dinin Tanrısı olsanız neyi değiştirirsiniz)

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Böyle bir konu açma gereği duydum çünkü büyük ihtimalle herkes farklı bir Tanrı hayatı yaşardı.Bende merak ettiğim için böyle bir konu açtım.Düşünceleriniz yazarsanız sevinirim.

Tanrı(Allah) yerinde olsam neyi değiştiririm ?

Şeytan gibi bir mahlükatla iddaalaşmazdım.

Dünya'da bile mantık aynıdır.bir adam çocuk ile kavga ederse iddaalaşırsa o adama dur şu çocuğun seviyesine düşme denilir.Ama koskoca Tanrı şeytanın seviyesine düşmeyi başarmış.

Çok uzun yazdım kusura bakmayın okuduktan sonrada anlıyabilirsin.Kimseyi imtihan etmezdim.

Şimdi Tanrısınız belki sizde kendinize inanacak veya sizi sevecek varlıklar yaratabilirsiniz bu normaldir.Ama ben olsam imtihan etmezdim.Biraz mantıklı düşünün yarattığı varlığın iyi veya kötü olduğunu biliyor yani.Kötü bir insanı cennet gibi bir yerde yaratsa ya Allah'ı kıskanır yada aklıma gelmeyen kötülükler yapabilir yani Tanrı bunu biliyor.O yüzden bizi neden deniyor ? Kulum bana ibadet edicek mi ? Kulum beni sevicek mi ? bu sorulara cevap aradığı için mi bizi yarattı ? Bu birşeyi değiştirmez ki sadece yaşayan kötü insalar yanacaklar bu tek zarar bu Allah iyi insanları yaratıp cennete koysaydı kötüleri de yaratmasaydı zaten o iyi kalpli insanlar Allah'ı sevecekdi Allah'a ibadet edicekdi sen neden dünya üzerinde kötü insanları yaratıpda o yarattığın iyi ve masum insanlara yazık ediyorsun.Bak mesela tamam ben belki o kadar iyi değilim bunu yaşım iyice ilerledikçe daha iyi anlıcam ama ben bu düşüncelerim yüzünden dini tergedim.Yani Belkide beni cennete arzularım ile bıraksaydın ben sana orda şükredebilirdim.Beni getirdin dünyaya o kadar cani kötü insanların arasına ardından Kuran'dan 1400 yıl sonra yarattın gelmiş bana inan diyorsun inanlarlara birşey söylicem herkesin zihniyeti farklıdır sen ne var ki 5 vakit namaz 30 gün oruç paran olursa hac bu kadar basit zaten iyi biriysen diğer günahlarıda işlemezsin diyebilir ama din kavramını zihnime veya kalbime oturtmak benim için kolay birşey değil bunun günümüzde birçok örneği var kimi matematik yaparken zorlanır kimide sözelde veya ezberde zorlanır sen ona matematikde neden zorlanıyorsun dersen kafam almıyor cevabıyla karşılarşırısn ne kadar matematik çalışırsa çalışsın kafası almadığı için bir sınır vardır.Bende dini ne kadar öğrenirsem öğrenim en zor kısmı aklıma ve kalbıme kabul ettirmek geliyor.Buna da size göre Allah'ın yarattığı vicdan engel oluyor kendi silahı ile kendini vuruyor o kadar insan ölüyor 2020 deki olaylara bakarsanız anlarsınız.Bana verdiği vicdan yüzünden ben kendine inanmıyorum.

İnsanların inancına değil kalbine bakardım

Bir insan iyi biriyse kimseye kötülük yapmıyorsa ama aileden öğrendiği dini uyguluyorsa neden cehenneme gitsin ki bu vicdansızlık değil mi ?

Tanrı olsam ne yapardım ?

Tanrı olsam büyük ihtimalle bende anlaşacağım varlıklar yaratırdım bu çok güzel birşey ama o varlıkları güzel bir ortamda güzel bir durumun içinde yaratırdım onlar konuşurdum tıpki bir evdeki baba gibi peki bunu kim engelleyebilir söyliyim.Ben eğer ya insanlara ne babalık yapıcam ben koskoca Tanrı'yım diye böbürlenirsem veya kendimle insanları aynı keseye koymazsam işte o zaman daha farklı bir sistem uygulardım sanırım bu size birini hatırlattı (:D .Yani vicdanlı bir anneyi düşünün çocuklarını en iyi ortamda büyütür en iyi duruma getirir onu eğitir çünkü dünya şartları gerektir.Ama oğlunu eğitirken diğer oğullarına kızları zarar vermez onların canını yakmaz.Biliyoruz ki yasaklı sitelerin artık ergeni büyüğü hatta çocuğu bile kalmadı kimin kulağına gidiyorsa o gidiyor meraktan bakıyor merak duygusu çok normaldir ama merak etmenin sonuçları çoğu dini sarsar halbuki çok normaldir.Neyse konumuza dönelim babam gelse bilgisayardan yasaklı siteyi açsa ve gitse sonra deseki bakalım oğlum bu siteden birşeyler bakıcak mı yoksa direk kapatıcak mı ? %90 lık bir kısım bakar %10 luk kısımda zaten hiçbirşey anlamaz direk kapatır o da anlamadığı için veya anlamaya çalışmadığı için burası direk bakış açısına bağlı anlıyacağınız dünya ya getirildik daha çocukken mahalleden özellikler amcalardan duyulan hikayelerden izlenen haberlerden veya bunu gibi şeyler etkileniyoruz ergenliğe kadar bilinç altımıza yerleşiyor sonra dini tanımaya başlıyoruz ve ardından bunları bırakmamız söyleniyor peki bu savaşı kim kazanıyor bilin bakalım ben söyliyim hiç savaşmayanlar yani çocukken bilinç altına hiç kötülük girmeyen insanlar peki şimdi size soruyorum Bu babanın yaptığı doğrumu ? İmtihan şekli sizce doğru mu ?

Yazarı tarafından düzenlendi:

mahmudkazak

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Böyle bir konu açma gereği duydum çünkü büyük ihtimalle herkes farklı bir Tanrı hayatı yaşardı.Bende merak ettiğim için böyle bir konu açtım.Düşünceleriniz yazarsanız sevinirim.

Tanrı(Allah) yerinde olsam neyi değiştiririm.

Şeytan gibi bir mahlükatla iddaalaşmazdım.

Dünya'da bile mantık aynıdır.bir adam çocuk ile kavga ederse iddaalaşırsa o adama dur şu çocuğun seviyesine düşme denilir.Ama koskoca Tanrı şeytanın seviyesine düşmeyi başarmış.

Çok uzun yazdım kusura bakmayın okuduktan sonrada anlıyabilirsin.Kimseyi imtihan etmezdim.

Şimdi Tanrısınız belki sizde kendinize inanacak veya sizi sevecek varlıklar yaratabilirsiniz bu normaldir.Ama ben olsam imtihan etmezdim.Biraz mantıklı düşünün yarattığı varlığın iyi veya kötü olduğunu biliyor yani.Kötü bir insanı cennet gibi bir yerde yaratsa ya Allah'ı kıskanır yada aklıma gelmeyen kötülükler yapabilir yani Tanrı bunu biliyor.O yüzden bizi neden deniyor ? Kulum bana ibadet edicek mi ? Kulum beni sevicek mi ? bu sorulara cevap aradığı için mi bizi yarattı ? Bu birşeyi değiştirmez ki sadece yaşayan kötü insalar yanacaklar bu tek zarar bu Allah iyi insanları yaratıp cennete koysaydı kötüleri de yaratmasaydı zaten o iyi kalpli insanlar Allah'ı sevecekdi Allah'a ibadet edicekdi sen neden dünya üzerinde kötü insanları yaratıpda o yarattığın iyi ve masum insanlara yazık ediyorsun.Bak mesela tamam ben belki o kadar iyi değilim bunu yaşım iyice ilerledikçe daha iyi anlıcam ama ben bu düşüncelerim yüzünden dini tergedim.Yani Belkide beni cennete arzularım ile bıraksaydın ben sana orda şükredebilirdim.Beni getirdin dünyaya o kadar cani kötü insanların arasına ardından Kuran'dan 1400 yıl sonra yarattın gelmiş bana inan diyorsun inanlarlara birşey söylicem herkesin zihniyeti farklıdır sen ne var ki 5 vakit namaz 30 gün oruç paran olursa hac bu kadar basit zaten iyi biriysen diğer günahlarıda işlemezsin diyebilir ama din kavramını zihnime veya kalbime oturtmak benim için kolay birşey değil bunun günümüzde birçok örneği var kimi matematik yaparken zorlanır kimide sözelde veya ezberde zorlanır sen ona matematikde neden zorlanıyorsun dersen kafam almıyor cevabıyla karşılarşırısn ne kadar matematik çalışırsa çalışsın kafası almadığı için bir sınır vardır.Bende dini ne kadar öğrenirsem öğrenim en zor kısmı aklıma ve kalbıme kabul ettirmek geliyor.Buna da size göre Allah'ın yarattığı vicdan engel oluyor kendi silahı ile kendini vuruyor o kadar insan ölüyor 2020 deki olaylara bakarsanız anlarsınız.Bana verdiği vicdan yüzünden ben kendine inanmıyorum.

İnsanların inancına değil kalbine bakardım

Bir insan iyi biriyse kimseye kötülük yapmıyorsa ama aileden öğrendini dini uyguluyorsa neden cehenneme gitsin ki bu vicdansızlık değil mi ?
İsteğime bağlı. Sen diyorsunki ben olsam inanca değil kalbe bakarım.
İslamın Allahı diyorki, mahlukatı kendimi tanıtmak için yarattım -işte dinin ortaya çıkmasının sebebide bu ya-.
Yani bu Allah bunu istemiş diye bunu yapmış buyüzden din göndermiş.

Sen diyorsunki, bir insan neden ailesinden öğrendiği dini uyguluyorsa cehenneme gidiyor.
Diyelimki aile Yahudi diye sende Yahudisin.
Ama çevrendeyse Hristiyanlık yaygın.
Senin elinde bilgisayar falan var. E günümüzde herkes biçok din bilir. Sende öyle.

Birgün bilgisayardayken hristiyanlık dinine denk geliyorsun.
İçerisindeki bilgileri okuyosun yani hristiyanlık hakkında bilgi ediniyosun.

Ve aldırış etmeden siteyi kapatıyosun.
o an otomatikman zaten şöyle demiş olursun,
Ya bu din bana göre gerçek değil.

Senin bunu demen, Hristiyanlığın Tanrısını, onun cennet-cehennem kavramlarını inkar edip,
Yahudiliğin Tanrısına, onun cennet-cehennem kavramlarına güvenmendir.
Oysa Tanrı insanı kendisini tanıtmaktan ötürü yaratıyor.

Bu durumda, eğer HRİSTİYANLIĞIN TANRISI gerçekse, bu Tanrı neden kendisine inanmayan, dolayısıyla kendisinin yaratmış olduğu cennet ve cehenneme inanmayarak, bu Tanrının cennetini değilde Yahudiliğin sahte tanrısının cennetini bekleyen kişiyi neden cennetine alsın.

Zaten burda eğer bi dinin Tanrısı gerçekse şöyle der.
Zaten şu adam bana inanmıyor dolayısıyla cennetimi beklemiyor. Bu dini bile bile buna inanmıyor, araştırma gereğinde bulunmuyor. Peki neden ben bunu cennetime alayımki.
Gitsin inandığı dinin tanrısının cennetine.. Ama o TANRIDA yokki..

DEMEK istediğim şu kardeşim, günümüzde herkesin evinde bilgisayar en azından telefon var.
Herkes dini sorgulaya bilir.

Körü körüne ailem diyorsa doğrudur diye aileyi tanrı edinmek, mantıksızdır. Tanrı varsa eğer, bu adam neden sorgulamıyor ki diye soruyordur kendi kendine.
Yok eğer evlerinde bilgisayar olsun telefon olsun yoksa. Dini sorgulayabilecek bi yöntem falan yoksa yani bunu diyosan. İş başka elbette.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
İsteğime bağlı. Sen diyorsunki ben olsam inanca değil kalbe bakarım.
İslamın Allahı diyorki, mahlukatı kendimi tanıtmak için yarattım -işte dinin ortaya çıkmasının sebebide bu ya-.
Yani bu Allah bunu istemiş diye bunu yapmış buyüzden din göndermiş.

Sen diyorsunki, bir insan neden ailesinden öğrendiği dini uyguluyorsa cehenneme gidiyor.
Diyelimki aile Yahudi diye sende Yahudisin.
Ama çevrendeyse Hristiyanlık yaygın.
Senin elinde bilgisayar falan var. E günümüzde herkes biçok din bilir. Sende öyle.

Birgün bilgisayardayken hristiyanlık dinine denk geliyorsun.
İçerisindeki bilgileri okuyosun yani hristiyanlık hakkında bilgi ediniyosun.

Ve aldırış etmeden siteyi kapatıyosun.
o an otomatikman zaten şöyle demiş olursun,
Ya bu din bana göre gerçek değil.

Senin bunu demen, Hristiyanlığın Tanrısını, onun cennet-cehennem kavramlarını inkar edip,
Yahudiliğin Tanrısına, onun cennet-cehennem kavramlarına güvenmendir.
Oysa Tanrı insanı kendisini tanıtmaktan ötürü yaratıyor.

Bu durumda, eğer HRİSTİYANLIĞIN TANRISI gerçekse, bu Tanrı neden kendisine inanmayan, dolayısıyla kendisinin yaratmış olduğu cennet ve cehenneme inanmayarak, bu Tanrının cennetini değilde Yahudiliğin sahte tanrısının cennetini bekleyen kişiyi neden cennetine alsın.

Zaten şu adam bana inanmıyor dolayısıyla cennetimi beklemiyor. Bu dini bile bile buna inanmıyor, araştırma gereğinde bulunmuyor. Peki neden ben bunu cennetime alayımki.

DEMEK istediğim şu kardeşim, günümüzde herkesin evinde bilgisayar en azından telefon var.
Herkes dini sorgulaya bilir.

Körü körüne ailem diyorsa doğrudur diye aileyi tanrı edinmek, mantıksızdır. Tanrı varsa eğer, bu adam neden sorgulamıyor ki diye soruyordur kendi kendine.
Yok eğer evlerinde bilgisayar olsun telefon olsun yoksa. Dini sorgulayabilecek bi yöntem falan yoksa yani bunu diyosan. İş başka elbette.
Yanlışın var çoğu insan kendi dininden başka bir dini araştırmaz bunun sebebi kendi dinin %100 doğru olduğunu sanmasıdır.Günümüz diyorsun ama ben genelleme konuştum bilgilerin ulaşmadığı zamanla ilgilide konuşmalısın.Babamdan örnek verim.Hristyan ve yahudi lafını duyunca ya bırak şu gavurları diyen adamdan o dini araştırmasını bekliyemezsin aynısı diğer dinler içinde geçerli biliyoruz ki şuan işid veya bunun gibi adamlar sözde dini yanlış yaşadığı için çoğu insan terorist diyor.Yani hristyan bir baba hristyan bir devlet hristyan bir ülke bir insana daha çocukken islamın terorist olduğunu aklına yerleştirirse neden araştırsın 10 kişinden 9'u emin ol araştırmaz.O çocuk haberde işte işid canlı bomba patlattı gibi haberler duyuyorsa o çocuğun suçu ne neden cehenneme gidiyor suçu araştırmamak mı ? Bence tek cevap bu ama bu cevabıda hemen eliyim çünkü aynısı 5 vakitli iyi bir müslüman içinde geçerli haberlede saçma sapan şeyleri görüyor bunlarıda hristyanların yahudilerin üstüne atıyor bu sebebten dinlerinden de soğuyor halbuki dışarıda Tanrı'ya ibadet eden iyi insanlar da var kıscası kendi inancına göre cennete gidecek çok insan var ama araştırmadığı düşünmeği için bunu bilmiyor.Elmiz de ne var 2 tane araştırmayan insan ama biri cennete biri cehenneme biri çocukluğundan yanlış öğrenmiş ve cehenneme gidicek diğeride çocukluğundan yanlış öğrenmiş ama o cennete gidicek coğrafya kaderdir diye bir laf var.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik

Aynı durum cehennem için geçerli mi peki ? Yanı Allah diyor mu bari sahte Tanrının cehennemine inanıyorlar o zaman benim cehennemimi istemiyorlar diyor mu ? Burda adaletsizlik yok mu ? Cennete gelince benim cennetime inamıyolar o halde giremezler ama cehenneme gelince gir içeri ::D::D::D.

mahmudkazak

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Yanlışın var çoğu insan kendi dininden başka bir dini araştırmaz bunun sebebi kendi dinin %100 doğru olduğunu sanmasıdır.Günümüz diyorsun ama ben genelleme konuştum bilgilerin ulaşmadığı zamanla ilgilide konuşmalısın.Babamdan örnek verim.Hristyan ve yahudi lafını duyunca ya bırak şu gavurları diyen adamdan o dini araştırmasını bekliyemezsin aynısı diğer dinler içinde geçerli biliyoruz ki şuan işid veya bunun gibi adamlar sözde dini yanlış yaşadığı için çoğu insan terorist diyor.Yani hristyan bir baba hristyan bir devlet hristyan bir ülke bir insana daha çocukken islamın terorist olduğunu aklına yerleştirirse neden araştırsın 10 kişinden 9'u emin ol araştırmaz.O çocuk haberde işte işid canlı bomba patlattı gibi haberler duyuyorsa o çocuğun suçu ne neden cehenneme gidiyor suçu araştırmamak mı ? Bence tek cevap bu ama bu cevabıda hemen eliyim çünkü aynısı 5 vakitli iyi bir müslüman içinde geçerli haberlede saçma sapan şeyleri görüyor bunlarıda hristyanların yahudilerin üstüne atıyor bu sebebten dinlerinden de soğuyor halbuki dışarıda Tanrı'ya ibadet eden iyi insanlar da var kıscası kendi inancına göre cennete gidecek çok insan var ama araştırmadığı düşünmeği için bunu bilmiyor.Elmiz de ne var 2 tane araştırmayan insan ama biri cennete biri cehenneme biri çocukluğundan yanlış öğrenmiş ve cehenneme gidicek diğeride çocukluğundan yanlış öğrenmiş ama o cennete gidicek coğrafya kaderdir diye bir laf var.
Genelleme konuştuğunu söyledin.
İlk önce şu konuya açıklık getireyim,
babanın bırak şu yahudi hristiyanları falan demesi.
Tanrı insanı yaratır, dini yaratır, peygamberleri yaratır, ve herkesi kendi kaderine terkeder.

Yani herkes -evlilik, ölüm ve birkaç şey dışında- kaderini kendi belirler.
Yanlış bilmiyorsam Bakara 256-da

Dinde zorlama yoktur. - diye geçer. Bu zorlama günümüze kadar hep yanlış anlaşıldı. Zorlama yoktur derken kastedilenin, insanın kaderine terkedildiğini kimse bilmedi. Bu söz, insanın kendi kaderine terkedildiğini, yani -din konusunda- serbest olduğunu söylüyor.

Zaten buna işaret eden başka ayetlerde var -Sizin dininiz size, benim dinimse banadır.-

Dolayısıyla zaten babanın, bırak şu yahudileri ve hristiyanları demesi. Tanrının suçu değil. Çünkü tanrı din konusunda insanları serbest bıraktı.
Babanın böyle demesi tamamıyla kendi suçudur.

İslamdan haberi olmayan, sadece kendi dinlerini bilen bu dışında İslam tarzı dinleri bilmeyen masum çocukların suçu nedir. Hadi bu çocukları bırakalım, islamdan haberi olmayan büyüklerin suçu nedir peki.

Tanrı inançsız olan kesimin genellikle sorduğu sorulardan. Afrikadaki çocuklar neden aç. İslamı bilmeyenlerin suçu nedir.

--

Kuranda yazar.

Biz bir peygamber göndermedikçe hiçbir kimseye azap etmiş değiliz.

ki bu yanlış bilmiyorsam İsranın 15-ci ayetidir. Dolayısıyla, peygamber gönderilmiş olsa, ama kişinin bundan haberi olmasa bile, bu mazeret olarak kabul edilir. Ve kişiye azap edilmez.

İslamdan haberi olmayanlara ŞAHİKUL CEBEL denir dolayısıyla bunlar cehennemlik değil.
Bu kişilerin hesabı görülür ve ardından toprak olurlar.

Bu kişilerin toprak olması hiç adaletsiz değildir. Çünkü ayette,

Bizler gibi imansızların .D cehennemlik olduklarını öğrendikte Keşke toprak olsaydım dedikleri açıkça bildirilir.

Dolayısıyla bunların istekleri yerine getirilmez. Bunlar yerine Şahikül Cebel ehli toprak olurlar.

Çünkü cennete gitseler, müslümanlara adaletsizlik olur. Cehenneme gitseler, gene adaletsizlik olur çünkü bunların islamdan haberleri yok, ama imansız bile bile inkar ediyor. Araf var, oraya deliler, günah sevabı aynı olan müslümanlar falan gider. Bu kriterlerde değiller. Buraya da gidemezler.
Toprak olurlar.

--

Kafir bir ailede doğup, dolayısıyla imansız olup, gene çocukken ölenler.
Yani imansız çocuklar ölürse, onlara ne olur.

İmansız bir çocuk ölürse, bu çocuğa azap verilmez. Ama toprakta olmaz. Cehennem ve arafa gitmez.

Ayette geçer,

Hiçbir kimse başkasının günahını yüklenemez.

Yani çocuk sırf ailesi kafir diye azap görmez.

--

Muhammed anlatır,

İbrahim peygamberi bütün çocuklar etrafını sarmış halde cennette gördüm.

Daha sonra,

Allah rasulü, müşriklerin -imansızların- çocuklarıdamı ordaydı.

Muhammedde,
Evet onlarda.

der. Bediüzzaman, kafir aileden doğup çocukken ölen imansız çocukların, eğer 15 yaşına gelmedilerse, şehit olduklarını bildirir.

--

Hiçbir kimse başkasının günahını yüklenemez. - ayetinin inme sebebi şudur,

birgün Muhammedden Hristiyanların -imansızların- çocuklarının cennetlik olup olmayacağı sorulmuş.

Oda cennet ehli olduklarını söylemiş. Bunun üzerine bu ayet inmiş.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Dinde zorlama yoktur. - diye geçer. Bu zorlama günümüze kadar hep yanlış anlaşıldı. Zorlama yoktur derken kastedilenin, insanın kaderine terkedildiğini kimse bilmedi. Bu söz, insanın kendi kaderine terkedildiğini, yani -din konusunda- serbest olduğunu söylüyor.
Bana yanlış anlaşıldığını kanıtlar mısın ?
Neden kuran da yanlış anlaşılacak ayetler olsun ki.Kuran açıktır diye bir ayet hatırlıyorum da.
Orda açık açık Dİnde zorlama yoktur diyor.
Dolayısıyla zaten babanın, bırak şu yahudileri ve hristiyanları demesi. Tanrının suçu değil. Çünkü tanrı din konusunda insanları serbest bıraktı.
Babanın böyle demesi tamamıyla kendi suçudur.
Bu nasıl bir serbest bırakmak bir mahallenin futbol takımını düşün o insanlara takmınızı seçin dersen o zaman adalet olur ama o insanları bir takıma otomatik olarak yerleştitirsen adalet olmaz juriler sana diyecekki bir takım kazanıcak maç sonu öğrenicez bu maç bitti insan cennete cehenneme gitti ne anladık ki o insan demez mi juriye ? Beni neden kötü takıma verdin diye.Bu takımı ben seçmeden ee o karşı takımın iyi olduğunu maçı kazanmadanda anlıyamaz mecbur oto atılan takımla idare edicek.

Diğer bir cevabım ise bu işte sonuç olarak bunu diyen 5 vakitli iyi bir müslüman cennete gidicek ama aynısı diyen bir hritstyan cehenneme gidicek.

ki bu yanlış bilmiyorsam İsranın 15-ci ayetidir. Dolayısıyla, peygamber gönderilmiş olsa, ama kişinin bundan haberi olmasa bile, bu mazeret olarak kabul edilir. Ve kişiye azap edilmez.
Yani amerika kıtasında yaşıyan o insanlara azap uygulanmıcak mı ? Malum kurandan sonra keşfedildi burda bir adaletsizlik söz konusu.:)

mahmudkazak

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Bana yanlış anlaşıldığını kanıtlar mısın ?
Neden kuran da yanlış anlaşılacak ayetler olsun ki.Kuran açıktır diye bir ayet hatırlıyorum da.
Orda açık açık Dİnde zorlama yoktur diyor.

Bu nasıl bir serbest bırakmak bir mahallenin futbol takımını düşün o insanlara takmınızı seçin dersen o zaman adalet olur ama o insanları bir takıma otomatik olarak yerleştitirsen adalet olmaz juriler sana diyecekki bir takım kazanıcak maç sonu öğrenicez bu maç bitti insan cennete cehenneme gitti ne anladık ki o insan demez mi juriye ? Beni neden kötü takıma verdin diye.Bu takımı ben seçmeden ee o karşı takımın iyi olduğunu maçı kazanmadanda anlıyamaz mecbur oto atılan takımla idare edicek.

Diğer bir cevabım ise bu işte sonuç olarak bunu diyen 5 vakitli iyi bir müslüman cennete gidicek ama aynısı diyen bir hritstyan cehenneme gidicek.

Yani amerika kıtasında yaşıyan o insanlara azap uygulanmıcak mı ? Malum kurandan sonra keşfedildi burda bir adaletsizlik söz konusu.:)
evet açıkça dinde zorlama yok,
yani herkes özgür, istediği dini seçiyor diyor.
diyorumki bir insanın din seçmesi kendine özgü birşeydir. yani sen futboldan örnek verdin.

futbol takımı düşündüm. o insanlara takımınızı seçin dersen adalet olur dedin. Bak gene diyorum,
Allah insanı -ölüm evlilik ve birkaç şey dışında- kendi kaderine terketti -peygamberler haricinde-.

Dolayısıyla mesela senin baban islamiyeti seçti. Sen doğru dinin islamiyet olduğuna inanmıyorsun, başka din arıyorsun.

Ve Tanrım beni neden babam müslüman olan bir aileye yerleştirdin beni diyorsun.

e gardaş ok-da Tanrı demez miki

Ulan ben zaten dinde zorlama yok dedim. Baban islamiyeti seçtiyse ben napam. ben senin evliliğine, ölümüne filan karıştım. günah-sevabına, ailenin dinine karışmadım ki.

demez mi. bunu bir düşün.

--

diğerbişey.

bunu diyen 5 vakitli iyi bir müslüman cennete gidicek ama aynısı diyen bir hritstyan cehenneme gidicek.

kardeşim bak. Bir Hristiyan.

İslamiyeti sorguluyor.
Ve sonuç olarak bu dine inanmıyor.

Bu dine inanmayarak, basit birşey yapmıyor. işte ANLATMAK İSTEDİĞİMDE BU YA.

Yani islamiyet haksa -ki bende hak olup olmadığımı malesef bilmiyorum karışık duygular içerisindeyim- bu dinin Allahı cennet-cehennemi yaratmışsa, bu adam islamiyeti reddederek kendi ahiretini belirliyor.

Mesela yani.

SEN muhammed zamanında yaşıyosun diyelim. muhammed senden iman etmeni istiyor sende

-evet sana iman ettim.-diyorsun.

bununla,

şehadet ederimki Allahtan başka ilah yoktur ve sen onun resulüsün.

demiş oluyorsun otomatikman, çünkü kastettiğin bu ya.

--

BİR HRİSTİYANDA, İslamı sorgularsa, inanmassa, otomatikman,

-Yooh yav, gerçek değil bunun Allahı filan. cennet-cehennemi bu yaratmamıştır.- demiş olmuyormu.

Oluyor.

İslama göre Allah,

-Ben gizli bir hazineydim, tanınmak istedim. Mahlukatı yarattım.-

diye söylüyor. Dolayısıyla bir hristiyan onu inkar ederse, onu tanımamış olur.

Zira - ben Allahı tanımıyorum-dan kastedilende, Allaha iman etmemektir.

Sen Allahı tanımıyorsan, ona iman etmediysen,
onun cennetini istememiş oldun.
Onun cennetini istememiş olursan,

zaten cehennemine razısın demektir.

yani sen Müslümansın, ama iman kalmamış 0 iman. sırf cehennem korkusu var diye bi çakallık yapıp çıkamıyosun dinden.

Sonra cesaret edip zaten çıkarsan başka bi dine geçersen ve ya ateist vs. olursan,

ben bu Allaha inanmıyorum dolayısıyla cennetine falanda inanmıyorum, cehennemine razıyım

demiş olursun. zaten

Ben ateistim, Allah varsa beni cehenneme sokmasın, razı değilim.

demek mantıksızlık olur. bu zaman TANRI demezmi

lan madem razı değilsin neden inanmıyorsun.

diye.

Gene diyorum bi hristiyanın hak dinden falan haberi yoksa, ona azap edilmez.

çocuksa cennete giderek şehit sayılır, büyükse toprak olur, cehenneme gitmez.

cehennem ayıla-bayıla anlatılıyor. zaten büyük kesimin cehenneme gitmeyip toprak olması onlar için büyük iyilik.

mesela benim arkadaşım var. cehennemi, yok olmakmı diye sordum. oda, azap çekeceğime, yok olurum daha iyi dedi.

şu şahikul cebelmi ne, onlarada bununla iyilik yapılır.

==

Yani amerika kıtasında yaşıyan o insanlara azap uygulanmıcak mı ? Malum kurandan sonra keşfedildi burda bir adaletsizlik söz konusu

==

Kardeşim burda, söz konusu bir ülke, devlet değil. Bunu ayetten zaten açıkça anlıyoruz. Peygamber bir yere, bölgeye gönderiliyor.

--

Örneğin Nuh, Türkiye bölgelerine gönderildi -bunu kolayca kanıtlamak zaten mümkün, Ağrı dağı olayı falan-.

O zamanlar Türkiye cumhuriyeti yoktu diye, türkler cehenneme gitmeyecek mantığı zaten saçma.

Türkiye DEVLET i olmasa bile, NUH ŞİMDİKİ TÜRKİYE BÖLGELERİNE GÖNDERİLDİ.

Dolayısıyla bize bir peygamber gelmiş oluyor.

==

Ve ya İbrahim, Iraka gönderildi. O zamanlar Irak yok, ama Irakın UR ŞEHRİ var.

İbrahimde ora gönderildi.

==

Ama şöyle bak, İbrahimin doğduğu Iraktaki Ur şehride, yeni keşfedildi.
Yani Tevratta bu şehirden bahsedildi.
Ama Tevratta bahsedilen bu şehir daha yok.
Yeni keşfedildi. Yeni derken birkaç yıl oldu artık. Ama 100-50-20-18 yıl falan değildir.

Demek istediğim şu, İmam Rabbani, peygamberlerin yecüc ve mecüce kadar ulaştığını söyler.
Yani öylesine çok peygamber geldi.
Dolayısıyla her bölgeye peygamber gönderildi.

Amerika kıtasının daha keşfedilmemiş olması hususu

Amerikayı Kolomb keşfetmiştir. Kolomb seyahatinde Amerika kıtasını keşfetmiş, ama burayı yanlış hatırlamıyorsam Hindistan falan sanmış. Yeni biryer keşfettiğini hiç anlayamamıştır. Öylede ölmüştür.
Kolombdan sonra Amerigo, Kolombun gittiği yerin yeni bir kıta olduğunu bilmiştir. İsmiyle alakadar olarak buraya Amerika denmiştir.

Amerika, Kolombdan öncesindede çok geniş bir tarihe sahipti. Yani, orda, Kolombun keşfetmesinden öncede, Aztek, Maya, İnka, Chibcha gibi uygarlıklar yaşamışlardır. Hatta böylesine birçok uygarlık orda şehirler falan kurup çalışmaya bile başladı.

Mesela, Meksiko. Aztek uygarlıkları tarafından yapılmış bir şehirdi aslında. İsmide Tenochtitlandı. Burası, Antik Aztek İmparatorluğunun başkenti.

Dolayısıyla, her bölgeye peygamber gönderildi. Her devlete gönderdik diye bir söz göremedim ben ayette. Siz kendiniz dediniz, Kuranda herşey açık diye.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Dolayısıyla mesela senin baban islamiyeti seçti.
Babam islamiyeti seçmedi Allah ona islamiyeti verdi babamı aynı karakterde bugün hristyan bir aileye versen o zaman da hristyan olucak.
İslamiyeti sorguluyor.

Ben sana sorgulamayan iki insan düşün dedim ama biri hristyan biri müslüman doğmuş ikisininde suçu araştırmamak değil mi ? Ama biri cehenneme biri cennet.

Amerikayı Kolomb keşfetmiştir. Kolomb seyahatinde Amerika kıtasını keşfetmiş, ama burayı yanlış hatırlamıyorsam Hindistan falan sanmış. Yeni biryer keşfettiğini hiç anlayamamıştır. Öylede ölmüştür.
Kolombdan sonra Amerigo, Kolombun gittiği yerin yeni bir kıta olduğunu bilmiştir. İsmiyle alakadar olarak buraya Amerika denmiştir.

Amerika, Kolombdan öncesindede çok geniş bir tarihe sahipti. Yani, orda, Kolombun keşfetmesinden öncede, Aztek, Maya, İnka, Chibcha gibi uygarlıklar yaşamışlardır. Hatta böylesine birçok uygarlık orda şehirler falan kurup çalışmaya bile başladı.

Mesela, Meksiko. Aztek uygarlıkları tarafından yapılmış bir şehirdi aslında. İsmide Tenochtitlandı. Burası, Antik Aztek İmparatorluğunun başkenti.

Dolayısıyla, her bölgeye peygamber gönderildi. Her devlete gönderdik diye bir söz göremedim ben ayette. Siz kendiniz dediniz, Kuranda herşey açık diye.
Bende diyorum ki Kuran'dan sonra ne oldu sene 630 lardan 1450 leye kadar ne bir peygamber vardı neden kuranın ulaşması için bir araç.

mahmudkazak

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Babam islamiyeti seçmedi Allah ona islamiyeti verdi babamı aynı karakterde bugün hristyan bir aileye versen o zaman da hristyan olucak.

Ben sana sorgulamayan iki insan düşün dedim ama biri hristyan biri müslüman doğmuş ikisininde suçu araştırmamak değil mi ? Ama biri cehenneme biri cennet.

Bende diyorum ki Kuran'dan sonra ne oldu sene 630 lardan 1450 leye kadar ne bir peygamber vardı neden kuranın ulaşması için bir araç.
kardeşim öncelikle şunu sormak istiyorum, seni bir süredir takip ediyorum sitede mesajlarını falan. sen müslüman değil miydin.

==

Dolayısıyla mesela senin baban islamiyeti seçti.

==

bak diyorumki, baban islamiyeti seçti. en azından ailesi seçti. ama tanrı değil. bak

gene diyorum ayette dinde zorlama yok, dolayısıyla herkes kendi kaderine terkedildi istediği dini seçmekte özgür diyor. Senin baban ailesine göre dini seçiyorsa bu onun problemidir. kafanı yormaya değmez bu konuda yani.

==

İslamiyeti sorguluyor.

==

tamam sorgulamayan 2 insan düşündüm. biri hristiyan biri müslüman.
ikisininde suçu araştırmamak değilmi. hayır. bu ailelerinin kafasızlığıdır.

bak, herkes istediği dini seçmekte özgür. yani hristiyanın ailesi hristiyan olmuş diye bu çocuk hristiyan. ailesi kafasızlık yapmış, din konularını araştırmamış, bu konuyu hiçe saymış.

Diğer bişeyse, bu çocuğun kafasızlığıdır. -ailem hristiyan bende hristiyan kalacam- demesi akılsızlıktır.

==

müslüman aileye gelirsek. burda müslüman ailede körü körüne inanarak kafasızlık yapar.

vazife çocuğa düşer. çocuk araştırmalı. araştırmayıp körü körüne inanıyor diyelim. ama genede iman falan var. bak bir insan müslüman olsa bile yaptığı kafasızlığa, günaha göre cehennemde yargılanır.

yani müslüman bile cehennemi tadar. burdaki husus hristiyanın ebediyen kalıp müslümanın müddeten kalmasıdır.

bak ama şunu şöyle düşünmelisin.

Tanrı, hristiyanı,

lan neden körü körüne inandın. al bak doğru dini seçmemişsin. diye yargılar.

--

Müslümanıysa,

al işte günahlarının bedeli sende cehennemde yandın. şimdiyse cennete gideceksin. nede olsa bana ibadet etmişsin. YEHOVAya değil.

işte dedinki

siz Tanrı olsanız ne yaparsınız.

eğer bende Tanrı olsam böyle düşünürdüm.

diyelimki islamı ben getirdim ve tanrıyım.

tabikide hristiyanı bu sebepten yargılayacağım ve yakacağım.
tabikide müslümanı cehennemde günahları bedeliyle yakacağım. ama adam müslüman olduğu için bir müddet -günahkar bir müslüman cehennemde en az 80 yıl kalır- kalır.

yani sence bumu adalet

Tanrının müslümanın ibadetlerine rağmen

lan neden körü körüne inandın. bana inandın evet gerçekten inandın. bana ibadet ettin Yehovaya, bir yalana değil. oruç tutup aç kaldın. ama ben genede seni cehennemde ebediyen yakmak düşüncesindeyim. hadi bay bay.

diye yakmasını nasıl bekleriz.

Hristiyanlardan az bir kesim ibadet eder, büyük bir kesim sorgular. ama genede dönüp dolaşıp aynı yere, hristiyanlığa dönerler.
zaten ibadet etseler bu Tanrıyı dahada öfkelendirir.

laan neden YEHOVAYA ibadet ediyosunuz o yalan lan diye. dolayısıyla bir müslüman saf kalple gerçekten inanıyorsa tabikide cennete gider.

günahkarsa, tabikide cehennemi tadar. ama onu bize inanıp iman etmesine ibadetine rağmen cehennemde tutup kafirle aynı kefene koymak ne kadar doğru.

==

Bak sen dedinki hristiyan neden ebediyen cehennemde yanar.

cehennemde katlar var, ve her katta azap farklıdır. katlara göre azap dahada çoğalır.

zaten bir hristiyan kendinden daha üst bir katın azabını görüp sonra kendi katına döndürülürse, şükürler olsun daha az azap çekiyorum der.
bunun şükründe olur zaten.

ayrıca azap her cuma günü ve bazı bayramlarda durur. azap verilmez. bir taraf evet körü körüne inanıyor ama gerçeğe inanan bir müslüman. diğer tarafsa körü körüne inanıyor ve inandığı şeyde koca bir yalan. yani bunları aynı kefene koymak ne kadar doğrudur bilemedim. ayrıca yahudi ve hristiyan ahirette aynı kefene falan konmaz.

==

==

bildiğim kadarıyla, Amerigo bu kıtayı bulduğunda, kıtada bi insan falan yoktu. terkedilmişti. zaten insan varsa bunun yeniliği keşfi falan kalmaz.
Bu yüzden oraya
yeni dünya
dediler. Muhammedin yeni din kurduğu haberleri çok yaygındı. Ve Muhammed, Bizansa kadar birçok imparatorluğa, devlete yeni bir din kurduğunu söylemişti.

Dolayısıyla kuranın oraya ulaşıp-ulaşmaması zaten bişey ifade etmez. çünkü insan yoktu. kaldıki diğer bölgeler. o devir din yaygındı özellikle yahudi hristiyanlık ve islam. müslümanlar yahudiler hristiyanlar iç-içe yaşarlardı. dolayısıyla üç dinde gayet iyi bilinirdi. zaten o döneme ait dini görüşlerde bi çuval.

BAK Ben seni hak dine davet ediyorum.

yani Budizme. budist ol derim.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
kardeşim öncelikle şunu sormak istiyorum, seni bir süredir takip ediyorum sitede mesajlarını falan. sen müslüman değil miydin.
Bu sitedeki herkes bir zamanlar müslüman değil miydi ? :)
bak diyorumki, baban islamiyeti seçti. en azından ailesi seçti. ama tanrı değil. bak

gene diyorum ayette dinde zorlama yok, dolayısıyla herkes kendi kaderine terkedildi istediği dini seçmekte özgür diyor. Senin baban ailesine göre dini seçiyorsa bu onun problemidir. kafanı yormaya değmez bu konuda yani.
Bak bence şöyle yapalım bu konu ile ilgili yeterince bilgim yok de geçsin herkes herşeyi bilicek diye birşey yok.Böyle dememim sebebini söyliyim annesi ailesi seçti diye birşey yok Allah Mehmet orçan adlı kişyi o aileye kendi verdi.Diğer dünyada bu aileye gitmek ister misin diye sormadı allah ?
Ailesi seçti Tanrı seçmedi diye birşey olabilir mi ? Allah o adamı müslüman aileye vermiş bunu seçen Allah dı.
ayrıca azap her cuma günü ve bazı bayramlarda durur. azap verilmez. bir taraf evet körü körüne inanıyor ama gerçeğe inanan bir müslüman. diğer tarafsa körü körüne inanıyor ve inandığı şeyde koca bir yalan. yani bunları aynı kefene koymak ne kadar doğrudur bilemedim. ayrıca yahudi ve hristiyan ahirette aynı kefene falan konmaz.
Ben senden bunun kaynağı isticem ama kaynağı göstersende farketmez ben bir çocuğa 2 tokat az vurdum diye bi anda vicdanlı olmam..
bildiğim kadarıyla, Amerigo bu kıtayı bulduğunda, kıtada bi insan falan yoktu. terkedilmişti. zaten insan varsa bunun yeniliği keşfi falan kalmaz.
Bu yüzden oraya
yeni dünya
dediler. Muhammedin yeni din kurduğu haberleri çok yaygındı. Ve Muhammed, Bizansa kadar birçok imparatorluğa, devlete yeni bir din kurduğunu söylemişti.
Yok yanlış biliyorsunuz insan elbet vardı.Birkaç foruma siteye veya kitaplarına bakın isterseniz.
BAK Ben seni hak dine davet ediyorum.

yani Budizme. budist ol derim.
Anlayamadım.::D::D::D
Budist ol derken.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben tanrı olsaydım canlıları, hayatta kalmak için birbirlerini yemek zorunda bırakmazdım.

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben bir yılların yazılımcısı olarak, yazılımlarımda ne zaman bir hata görsem, uyuz oluyorum ve bilhassa kendime(!) çok kızıyorum.
Yani benden bir cacık(!) olmaz.
Bilmem anlatabildim mi?! :ggsy:

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ben Tanrı olsaydım,cennet ve cehennem yaratmazdım. Ve şeytanı da yaratmazdım. Ve insanlara kendimi bir şekilde gösterirdim. Ve sınav felan da hiç yapmazdım. Ve tüm canlılar birbirini yemeden yaşayacağı bir şekilde yaratırdım. Ve kötülük olmadığı için dünyada barışı sağlamış olurdum. Yani kısaca adaleti bu dünyada sağlamış olurdum.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
İslama göre Yaratıcı şeytanla iddialaşmamıştır.
Bize olayı anlatır mısın ?
Allah kötü insan yaratmaz. Her insanın iyilik için kullanabileceği şeyler verir. Bazı insanlar kendi iradesiyle bu şeyleri kötüye kullanır.
Ama o kötülüğü yapıcağını biliyor yaratması önemli değil.
İnsan aklıyla Yaratıcının varlığını ve birliğini bulabilir. Bunu kabul edip iyi insan olanlar zaten cennete gider
Kaynak ?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Sonuçların bilinmesi fiiliyatı engellemez. Sen çocuğunun gelecekte öleceğini biliyorsun, doğurursan merhametsiz mi olursun?
Konuyu yine başka bir yere çektiğin için ayrıca teşekkür ederim.Bi yanda çocuğum olmasını istiyorum bi yanda da diyorum ki ama ölücek. Ama Tanrı öyle demiyor.Tanrı bi yandan kullarım olsun ama bi yandan da ölsünler diyor.
Etrafındaki her şey.
::D ::D Soruyu anlamadın herhalde nerde yazıyor Tanrı'ya inanıp sadece iyi bir insan olupda cennete gideceği.
Olay kibir ve nankörlük.
İddaa zaten böyle şeylerden çıkar örneğin sen mi döversin ben mi ? Karşıda ben döverim derse bu kibirdir şeytanın kibirli olması Allah'ın şeytan ile iddaalaşmadığı anlamına gelmez.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Konuyu yine başka bir yere çektiğin için ayrıca teşekkür ederim.Bi yanda çocuğum olmasını istiyorum bi yanda da diyorum ki ama ölücek. Ama Tanrı öyle demiyor.Tanrı bi yandan kullarım olsun ama bi yandan da ölsünler diyor.
Kullarının ölmesi tanrı için bir şey ifade etmiyor. Çünkü o sana ebedi cennet hayatı sunuyor? :D
İddaa zaten böyle şeylerden çıkar örneğin sen mi döversin ben mi ? Karşıda ben döverim derse bu kibirdir şeytanın kibirli olması Allah'ın şeytan ile iddaalaşmadığı anlamına gelmez.
Allah şeytana sen mi döversin ben mi demiyor ki? Şeytan kendi kendine iddia koyuyor, ben senin kullarını yoldan çıkartıcam diye. Bir yok ol demesine bakar Allah'ın :D.

Son konular

Son mesajlar