Tanrı yerinde olsanız ne yapardınız ?(Ve ya en baştan herhangi bir dinin Tanrısı olsanız neyi değiştirirsiniz)

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Benim mi o kadar vicdanlı olduğumu sanmıyorsunuz?
Yok ya sana neden öyle deyim eminim çok vicdanlı birisindiz bizim adımızada dua ettiğine göre ben Allah'tan bahsediyorum ama bilemeyiz diğer dünya'da ne yapıcağını ben zaten bu konuda ki fikrimi yazmıştım sana.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Bendeki vicdan ve merhamet Allahın sonsuz merhametinden sadece bana verdiği.

Allahın merhametli olması işlenen suçların tamamen cezasız kalacağı anlamına da gelmiyor, bunu da gözardı etmemek lazım
İnsan iyi ama Allah'a inanmıyor diye mi cehenneme gidicek ? Ben diyorum ki Hz.Adem bile bile elmayı yedi,Şeytan bile bile isyan etti ama biz bilmeden inanmayınca cehenneme mi ? gidicez

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Muvahhid
Bu sitedeki herkes bir zamanlar müslüman değil miydi ? :)

Bak bence şöyle yapalım bu konu ile ilgili yeterince bilgim yok de geçsin herkes herşeyi bilicek diye birşey yok.Böyle dememim sebebini söyliyim annesi ailesi seçti diye birşey yok Allah Mehmet orçan adlı kişyi o aileye kendi verdi.Diğer dünyada bu aileye gitmek ister misin diye sormadı allah ?
Ailesi seçti Tanrı seçmedi diye birşey olabilir mi ? Allah o adamı müslüman aileye vermiş bunu seçen Allah dı.

Ben senden bunun kaynağı isticem ama kaynağı göstersende farketmez ben bir çocuğa 2 tokat az vurdum diye bi anda vicdanlı olmam..

Yok yanlış biliyorsunuz insan elbet vardı.Birkaç foruma siteye veya kitaplarına bakın isterseniz.

Anlayamadım.::D::D::D
Budist ol derken.
Bu sitedeki herkes bir zamanlar müslüman değil miydi ?

ben değildim. muhammedi peygamber olarak kabul ediyordum ama son peygamber olarak değil. bana göre son peygamberlik diye birşey yoktur. her zaman peygamber gele bilir.

=

bak diyorumki, baban islamiyeti seçti. en azından ailesi seçti. ama tanrı değil. bak

gene diyorum ayette dinde zorlama yok, dolayısıyla herkes kendi kaderine terkedildi istediği dini seçmekte özgür diyor. Senin baban ailesine göre dini seçiyorsa bu onun problemidir. kafanı yormaya değmez bu konuda yani.
Bak bence şöyle yapalım bu konu ile ilgili yeterince bilgim yok de geçsin herkes herşeyi bilicek diye birşey yok.Böyle dememim sebebini söyliyim annesi ailesi seçti diye birşey yok Allah Mehmet orçan adlı kişyi o aileye kendi verdi.Diğer dünyada bu aileye gitmek ister misin diye sormadı allah ?
Ailesi seçti Tanrı seçmedi diye birşey olabilir mi ? Allah o adamı müslüman aileye vermiş bunu seçen Allah dı.

==

Anne ve baba belirli, dinleri belirli değil diyorum. Din seçimini kendileri yapıyor. Bu durumda, dini Allah seçmiş olmuyor, dini ailenin kendisi seçmiş oluyor. Dini ailenin kendisi seçmişse, çocuklarınıda buna göre büyütmüşlerse, çocuğun dinini aile seçmiş oluyor. Karışık.

=

ayrıca azap her cuma günü ve bazı bayramlarda durur. azap verilmez. bir taraf evet körü körüne inanıyor ama gerçeğe inanan bir müslüman. diğer tarafsa körü körüne inanıyor ve inandığı şeyde koca bir yalan. yani bunları aynı kefene koymak ne kadar doğrudur bilemedim. ayrıca yahudi ve hristiyan ahirette aynı kefene falan konmaz.
Ben senden bunun kaynağı isticem ama kaynağı göstersende farketmez ben bir çocuğa 2 tokat az vurdum diye bi anda vicdanlı olmam..

==

madem kaynak versem değişmez diyorsun, neden kaynak istiyorsun anlamadım. kaynak birşeyi değiştirse, verirdim. gerisini yani tokat meselesini anlamadım.

=

bildiğim kadarıyla, Amerigo bu kıtayı bulduğunda, kıtada bi insan falan yoktu. terkedilmişti. zaten insan varsa bunun yeniliği keşfi falan kalmaz.
Bu yüzden oraya
yeni dünya
dediler. Muhammedin yeni din kurduğu haberleri çok yaygındı. Ve Muhammed, Bizansa kadar birçok imparatorluğa, devlete yeni bir din kurduğunu söylemişti.
Yok yanlış biliyorsunuz insan elbet vardı.Birkaç foruma siteye veya kitaplarına bakın isterseniz.

==
kaynak,

yazı.
Kuzey Amerika’ya ilk erişen insanlar, yeni bir kıtaya ayak bastıklarını kesinlikle bilmiyorlardı. Herhalde, atalarının binlerce yıldır yaptığı gibi Sibirya kıyılarında av peşinde koşuyorlardı ve sonra da kara köprüsünü aşmışlardı. (Geç Buzul Çağı'nda, deniz düzeyinin bugünkünden 90 metre aşağıda olduğu ve Sibirya ile Alaska'nın, şimdi batmış olan Beringia kıtasıyla birbirlerine hâlâ bağlı olduğu bir zamanda).

kaynakta Kuzey Amerikaya erişen ilk insanlar diyor. bu herhalde 1300-1400-lerde yaşamış farklı ülkelerden insanlar olmalı.
Atalarıysa binlerce yıl öncesi yaşamış insanlar olacaktır.
1300-1400-lerde bu kıtaya erişmiş insanlara -kıtaya erişen ilk insanlar- denmişse, orda bundan öncesinde kimsenin olmadığını gösterir.

=

BAK Ben seni hak dine davet ediyorum.

yani Budizme. budist ol derim.
Anlayamadım.::D::D::D
Budist ol derken.

==

budist ol işte buddhaya tanrı diyorlar. buddhanın gerçekten bi zamanlar yaşadığını biliyoruz. bu durumda buddha tanrıysa tanrı gerçek ve bu durumda budizm gerçek. teknik olarak doğru ama.

gerçek dini bulmak istemiyormuyuz istiyoruz. budizm.
tanrının varolup olmadığını bilmek istemiyormuyuz istiyoruz. buddha.

kavak

Vl ☆
Üye
Düşünce
Ateist
İçine doğduğumuz ailenin, mahallenin, kültürün, konuşulan dilin ve dinin etkisi kişinin benliğine yansır.
Bir çeşit beyin yıkama gibidir ve yakamızı o kadar kolay bırakmaz.
Bu kadar net.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
İnsan iyi ama Allah'a inanmıyor diye mi cehenneme gidicek ? Ben diyorum ki Hz.Adem bile bile elmayı yedi,Şeytan bile bile isyan etti ama biz bilmeden inanmayınca cehenneme mi ? gidicez
Allah'ın varlığını duymuş olan ve bunu bile bile inkar edenler; amelleri boşa giden, cehennemlik insanlardır. Yoksa yahudi, hristiyan v.b tek tanrılı dinlerde cennet ile ödüllendirilmek mümkündür. Bu yüzden cennette cehennemde 7 kattır. Allah'ın varlığını kabul etmeyip (inkar edenler değil, sadece bilmeyenler veya yanlış bir şekilde öğrenenler) ve iyi olan insanlar amellerine göre cehennemde daha az azaplı bir şekilde cezalandırılır. Dört dörtlük bir Müslüman ile bizim aynı cennette olmayacağımız gibi. Yoksa haksızlık olurdu değil mi?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Allah günahsız olun demiyor zaten. İşlediğin günahlarda tövbe etmesini bil, ben zaten affediyorum diyor sana. Yapıcağın tek şey rabbinle konuşup ondan af dilemek. Cehennemden kurtulmak bu kadar basit. Cennet cidden bedava bir yer.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Allah'ın varlığını duymuş olan ve bunu bile bile inkar edenler; amelleri boşa giden, cehennemlik insanlardır. Yoksa yahudi, hristiyan v.b tek tanrılı dinlerde cennet ile ödüllendirilmek mümkündür. Bu yüzden cennette cehennemde 7 kattır. Allah'ın varlığını kabul etmeyip (inkar edenler değil, sadece bilmeyenler veya yanlış bir şekilde öğrenenler) ve iyi olan insanlar amellerine göre cehennemde daha az azaplı bir şekilde cezalandırılır. Dört dörtlük bir Müslüman ile bizim aynı cennette olmayacağımız gibi. Yoksa haksızlık olurdu değil mi?
Peki benim zihniyetime göre saçma geliyor buna ne diceksin Tevrat'da anlatılana göre kadınlar Hz.Havva yüzünden doğururken acı çekiyor ve şuan ceza olarak erkeklerin himayesi altındalar.bu ve bunun gibi şeyler aklıma oturmuyor ama soruyorsan eğer ben tanrı ile sohbet ederim sanki var ve beni duyuyor gibisine tek kaldığım zamanlar dertli olduğum zamanlar konuşurum ama ben sadece cehenneme inanmıyor belki bir ceza vardır ama bence o cehennem değil.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Allah günahsız olun demiyor zaten. İşlediğin günahlarda tövbe etmesini bil, ben zaten affediyorum diyor sana. Yapıcağın tek şey rabbinle konuşup ondan af dilemek. Cehennemden kurtulmak bu kadar basit. Cennet cidden bedava bir yer.
Tamam da namazı var orucu var ben kalben inanmadıkça bunları nasıl bir ciddiyetle yapıcam sen kalben inandığın için sana bedava geliyor.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Peki benim zihniyetime göre saçma geliyor buna ne diceksin Tevrat'da anlatılana göre kadınlar Hz.Havva yüzünden doğururken acı çekiyor ve şuan ceza olarak erkeklerin himayesi altındalar.bu ve bunun gibi şeyler aklıma oturmuyor ama soruyorsan eğer ben tanrı ile sohbet ederim sanki var ve beni duyuyor gibisine tek kaldığım zamanlar dertli olduğum zamanlar konuşurum ama ben sadece cehenneme inanmıyor belki bir ceza vardır ama bence o cehennem değil.
Bak dostum çektiğin acıların bir önemi yok. Geçen Ankara'da bir Hasan vardı o, sokakta kalıyor ve işsiz. Ama hala haline şükredip rabbinden gelen en ufak nimete bile şükrediyor. Burda mesele acılar değil insan oğlunun nankör oluşu. Sen elin kolun olduğu için şükretmek yerine elinde telefon v.b eşyalar olmadığı için nankörlük ediyorsun. Bazı kadınlar var doğum yapamazlar. Kısır oldukları için. Emin ol o kadın için o doğum acısı ve bebek sahibi olmak o kadar tatlı bir nimet ki bilemezsin. Dediğin şey budur sana. Sana göre acılı gelen bir çok şey başkalarına göre büyük bir nimettir.
Tamam da namazı var orucu var ben kalben inanmadıkça bunları nasıl bir ciddiyetle yapıcam sen kalben inandığın için sana bedava geliyor.
Binbir tane inanmanız için sebep sıraladık. Siz gözlerinizi açıp bakmadığınız sürece göremezsiniz. Biliyorsun sana bu forumda en çok yardımcı olan abilerinden biriyim. Hatta İslam'a girmene de vesile olmuştum. Allah hidayet versin diyorum sana. Yapabileceğim bir şey olursa burdayım biliyorsun.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Bak dostum çektiğin acıların bir önemi yok. Geçen Ankara'da bir Hasan vardı o, sokakta kalıyor ve işsiz. Ama hala haline şükredip rabbinden gelen en ufak nimete bile şükrediyor. Burda mesele acılar değil insan oğlunun nankör oluşu. Sen elin kolun olduğu için şükretmek yerine elinde telefon v.b eşyalar olmadığı için nankörlük ediyorsun. Bazı kadınlar var doğum yapamazlar. Kısır oldukları için. Emin ol o kadın için o doğum acısı ve bebek sahibi olmak o kadar tatlı bir nimet ki bilemezsin. Dediğin şey budur sana. Sana göre acılı gelen bir çok şey başkalarına göre büyük bir nimettir.

Binbir tane inanmanız için sebep sıraladık. Siz gözlerinizi açıp bakmadığınız sürece göremezsiniz. Biliyorsun sana bu forumda en çok yardımcı olan abilerinden biriyim. Hatta İslam'a girmene de vesile olmuştum. Allah hidayet versin diyorum sana. Yapabileceğim bir şey olursa burdayım biliyorsun.
Ben de konuştuğum Tanrının kuralları olsun isterim neden olmasın beni yolladı dünyaya ölücem ve yok olucam bunu kimse istemez ama birde bunu kabullendirmek var.Bunu yaparsam ben yaparım yardımcı olaibliceğiniz sanmıyorum

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İnsan iyi ama Allah'a inanmıyor diye mi cehenneme gidicek ?
İnsan iyi ise Allah ona mutlaka bir çıkış yolu verir ve Yaratıcının varlığı ve birliğini bulup kabul eder. İyi zannettiğiniz insanların mutlaka bizim bilmediğimiz bazı kötü yanları hidayetlerine engel oluyordur. Allah kimseye zulmetmez. İnsanlar kendi kendilerine zulmeder.

Kainatın her yerinde bir matematik, hesap kitap, tasarım olduğunu hiçbir eğitim almamış çöldeki bedevi bile anlar. İnsanlar bilimle ne kadar daha fazla ilgilenirse bunu görmesi o kadar daha fazla olur. Çünkü hemen her bilim dalında formüller vardır. Kainatta işleyen formüller, kainatta matematiğin olduğunu gözümüze soka soka gösteriyor. Bu matematiksel düzenin devam etmesi için Yaratıcının bir olması gerekir, yoksa er geç fikir ayrılığına düşen Yaratıcılar kainatı savaş alanına çevirirdi.

Şimdi aklını kullanıp Yaratıcının varlığı ve birliğine bu kadar kolay ulaşabilecekken, inkarda ısrar etmek demek Yaratıcıya saygısızlıkla birlikte kainatta her zerrenin bir amacı ve anlamı olduğu halde onları amaçsızlık ve anlamsızlıkla itham edip aşağılamak anlamına gelir. Bu kainatın zerresi adedince manevi cinayettir. Bu cinayete imza atan insanın bazı iy yönlerini gördünüz diye hemen bu iyi insan cehenneme mi gidecek demeniz yanlış olur.

Allahın adalet ve merhametinin sizden daha ileri olduğunu anladığınız an kafanızdaki bütün adaletsizlikler son bulur. Kafanızda her nasıl adaletsiz bir sistem kurguluyorsanız bilin ki gerçekte olan ve olacak her şey öyle olmayacak. Ya da siz adaleti adaletsizlik, adaletsizliği de adalet zannediyorsunuzdur.
Ben diyorum ki Hz.Adem bile bile elmayı yedi,Şeytan bile bile isyan etti ama biz bilmeden inanmayınca cehenneme mi ? gidicez
İslamı bilmiyorsanız İslama inanmanız sizden zaten beklenmiyor. Yukarıda yazdım kainatı gören herkes Yaratıcının varlığı ve birliğini bilir. Yani kimseden bilmediği bir şeye iman etmesi istenmiyor.

Yine Hz Adem kendi seviyesine göre hata etti ama tevbe ettiğpi için kurtuldu.

Şeytan ise yaptığı hataya rağmen tevbe etmemekte inat edip, kibirlendiği için cehenneme gidecek.

Aynısı siz dahil herkes için geçerli. Önemli olan hata edip etmemiz değil; çünkü kuluz. Hepimizin kendi seviyemize göre bilerek veya bilmeden işlediğimiz hatalar olur. Önemli olan tevbe mi ediyoruz, yoksa şeytan gibi tevbe etmemekte inat edip kibirleniyor muyuz? Cennete mi cehenneme mi gideceğinizi biz seçiyoruz. Kimseyi suçlama hakkımız yok

Burcuva

Vl ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'da allahın şirki asla affetmeyeceği ve sonsuz işkence ile cezalandıracağı yazarken İslam güzellemesi yapmak boşuna. @Eskiköyeyeniadet forumdaş söylemişti dünyada tüm hayatı yok edecek bir göktaşını durdurmuş olsan müşrik isen allah şirki asla affetmeyeceği için sonsuz işkence göreceksin!

Allaha gel allaha! Cinayeti para karşılığı affediyor, insanın sadece inancı olan bir konuyu büyüttükçe büyütüyor, sonsuz bir kin ve nefret konusu yapıyor! Bu allahın paranoid şizofren olduğu kesin!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuran'da allahın şirki asla affetmeyeceği ve sonsuz işkence ile cezalandıracağı yazarken İslam güzellemesi yapmak boşuna. @Eskiköyeyeniadet forumdaş söylemişti dünyada tüm hayatı yok edecek bir göktaşını durdurmuş olsan müşrik isen allah şirki asla affetmeyeceği için sonsuz işkence göreceksin!
Bu yanlış iddiaya zaten cevap verilmişti:
İnsan iyi ise Allah ona mutlaka bir çıkış yolu verir ve Yaratıcının varlığı ve birliğini bulup kabul eder. İyi zannettiğiniz insanların mutlaka bizim bilmediğimiz bazı kötü yanları hidayetlerine engel oluyordur. Allah kimseye zulmetmez. İnsanlar kendi kendilerine zulmeder.

Kainatın her yerinde bir matematik, hesap kitap, tasarım olduğunu hiçbir eğitim almamış çöldeki bedevi bile anlar. İnsanlar bilimle ne kadar daha fazla ilgilenirse bunu görmesi o kadar daha fazla olur. Çünkü hemen her bilim dalında formüller vardır. Kainatta işleyen formüller, kainatta matematiğin olduğunu gözümüze soka soka gösteriyor. Bu matematiksel düzenin devam etmesi için Yaratıcının bir olması gerekir, yoksa er geç fikir ayrılığına düşen Yaratıcılar kainatı savaş alanına çevirirdi.

Şimdi aklını kullanıp Yaratıcının varlığı ve birliğine bu kadar kolay ulaşabilecekken, inkarda ısrar etmek demek Yaratıcıya saygısızlıkla birlikte kainatta her zerrenin bir amacı ve anlamı olduğu halde onları amaçsızlık ve anlamsızlıkla itham edip aşağılamak anlamına gelir. Bu kainatın zerresi adedince manevi cinayettir. Bu cinayete imza atan insanın bazı iy yönlerini gördünüz diye hemen bu iyi insan cehenneme mi gidecek demeniz yanlış olur.

Allahın adalet ve merhametinin sizden daha ileri olduğunu anladığınız an kafanızdaki bütün adaletsizlikler son bulur. Kafanızda her nasıl adaletsiz bir sistem kurguluyorsanız bilin ki gerçekte olan ve olacak her şey öyle olmayacak. Ya da siz adaleti adaletsizlik, adaletsizliği de adalet zannediyorsunuzdur.
paranoid şizofren
Her neye bakarsan kendi yüzündür,

Kimde ne görürsen kendi özündür.

Yunus Emre

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tam olarak anlamadım. Bu konuya nasıl cevap verilmişti sanırım kaçırdım. Kısa bir şekilde yazarsanız sevinirim.
Aşağıya alıntılıyorum

Problem şu:

Zihninizde adaletsiz bir yargılama kurgulamışsınız, sonra da bunun üzerinden Yaratıcıya adaletsizlik eleştirisi getiriyorsunuz. Halbuki kimseye zerre kadar haksızlık edilmeyecek, sizin aklınıza bile gelmeyen detaylar hesap esnasında dikkate alınacak. Üstelik sizin işlediğiniz günahlarınızdan tevbe etmişseniz bunlar hesaba katılmayacak. Bu dünyada ayağınıza diken batması bile olsa yaşadığınız her sıkıntı günahlarınızın eksilmesini sağlayacak. Her şeye rağmen bir şekilde ahirete günahla gitmişseniz günahlarınız kendi kadar kalırken sevaplarınız en az onla çarpılacak. Bunun sonucunda halen günahlarınız daha fazla geliyorsa zaten sizin iyi bir insan olduğunuzdan bahsedilemez ama zerre miktar sevaplarınız ağır basarsa cennete gidiyorsunuz. Hal böyleyken halen Yaratıcıyı eleştirenler, dönüp kendini sorgulasın, "gerçekten ben iyi bir insan mıyım?" diye...

Düşünce
Sünni
Kesinlikle katılmıyorum.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kesinlikle katılmıyorum.
İnsanların son nefeste nasıl gittiğini hiçbirimiz bilemeyiz, bu yüzden kimin cennete kimin cehenneme gideceğini ancak Allah bilir. Biz de o büyük mahkemede öğreneceğiz her şeyi.

Sınırlı bilginizle sınırsız bilgi sahibi Yaratıcıdan daha iyi mi tanıyorsunuz insanları?

Sınırlı adalet duygunuzla bu duyguyu size veren Yaratıcıdan daha mı adilsiniz?

Sınırlı merhamet duygunuzla bu duyguyu size veren sonsuz merhamet sahibinden daha mı merhametlisiniz?

Tekrarda fayda var:

Problem şu:

Zihninizde adaletsiz bir yargılama kurgulamışsınız, sonra da bunun üzerinden Yaratıcıya adaletsizlik eleştirisi getiriyorsunuz. Halbuki kimseye zerre kadar haksızlık edilmeyecek, sizin aklınıza bile gelmeyen detaylar hesap esnasında dikkate alınacak. Üstelik sizin işlediğiniz günahlarınızdan tevbe etmişseniz bunlar hesaba katılmayacak. Bu dünyada ayağınıza diken batması bile olsa yaşadığınız her sıkıntı günahlarınızın eksilmesini sağlayacak. Her şeye rağmen bir şekilde ahirete günahla gitmişseniz günahlarınız kendi kadar kalırken sevaplarınız en az onla çarpılacak. Bunun sonucunda halen günahlarınız daha fazla geliyorsa zaten sizin iyi bir insan olduğunuzdan bahsedilemez ama zerre miktar sevaplarınız ağır basarsa cennete gidiyorsunuz. Hal böyleyken halen Yaratıcıyı eleştirenler, dönüp kendini sorgulasın, "gerçekten ben iyi bir insan mıyım?" diye...

Son konular

Son mesajlar