Tanrının varlığından veya yokluğundan nasıl emin olabiliyorsunuz?

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
Evrimin olduğuna dair bu kadar kanıt varken inkar etmek aptallıktır.
Tamda bu konu üzerinde forumda bir kaç kişiyle tartışdım.

Şimdi ben konuya şu taraftan giriş yapmayı doğru biliyorum:

Çoğu insan evrim olmasaydı canlılarda bu kadar benzerlik olurmuydu veya evrimin diğer kanıtları var olabilirmiydi? diyerek evrim karşıtı makaleleri okumaya veya yaratılışçıların argümanlarını dinlemeye bile gerek duymuyor.

Tamda burada akıldan söz etmekte fayda var.

Aklın birçok özelliği olmakla beraber bir özelliğide herhangi bir konuya bütünüyle odaklanmayı başarmaktır ki, maalesef bazıları bunu yapmıyor. Mesela ateistler çoğu zaman evrim teorisinin 3-4 tane kanıtına odaklanıyorlar. Ki, bu yüzden ateizme yöneliyor. Halbuki insan iyi bir şekilde kafa yorarak öncelikle evrimin çıkmazlarını araştırırsa, ve daha sonra ateizmin kanıtlarıyla yaratılışçıların kanıtlarını karşılaştırırsa, yani aklını kullanarak konuya bütünüyle odaklanmayı başarırsa ateizmin değerinin bile kalmadığını görür.

Hâlâ aklınızı kullanmayacakmısınız? (Enbiya 67)

Evet. Akıllı insan konuya bütünüyle odaklanır. Sana tavsiyem öncelikle evrimin kanıtlarınının ne kadar doğruduğunu, sonrada evrimin çıkmazlarını ve daha sonrada yaratılış kanıtlarını okuman olacak.
Evrimin kanıtları konusunda yazarsan bu konuda konuşabiliriz. Ben şuanlık evrimin çıkmazlarına değineceğim.

Evrimin çıkmazları konusunda bugüne kadar birçok kitap yazıldı. Bu kitapların en önemlilerinden biriside Prof. Biyohimik Micheal Behenin ele aldığı Darvinin kara kutusu isimli kitabıdır.

Michael Behe diyor ki, "Darwin 'Türklerin Kökeni'ni yazdığında, hücre sırlarla dolu bir kara kutuydu. Kutunun dışı gözlemlenebiliyordu, fakat nasıl çalıştığını, ne tip organellerden oluştuğu konusunda hiçbir fikri yoktu."

Son 40 yıldır Darwinizm'in karanlık noktaları gerek "Yaradılışçı" hareketler, gerekse "Akıllı Tasarım" teorisyenleri tarafından birer birer bilimin masasına çok daha önemli bir yer teşkil etmekte.
Behe'nin diğer evrim karşıtı araştırmacılardan farkı, onun çok tanınmış bir üniversitenin, çok tanınmış bir bilim adamı olmasında ve de argümanlarının sağlam temelinde yatmakta.

Peki ama Behe neyi savunuyor? "Akıllı Tasarım" teorisi neye dayanıyor?

Charles Darwin kendi kitabı "Türlerin Kökeni"nde şunları söylüyordu:
"Eğer çok sayıda, art arda gelen ve gözle görülür küçüklükteki değişikliklerle oluşamayacak kadar kompleks bir organın var olduğu ortaya konulmuş olsaydı, benim teorim yerle bir olurdu. Ama ben öyle bir organ bulamadım..."

Oysa Behe öyle bir organın varlğını biliyor ve son 40 yıldır moleküler ve hücre konusundaki biyolojik araştırmalarla birlikte bu kara kutunun yavaş yavaş açılmaya başladığını söylüyor.

Şimdi eğer istersen bu konu hakkında bir makale gönderebilirim.

İnvincibleJoker

Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Gerçi ne demek istediğini tam olarak anlamadım. Modern tıp dışındaki tedavilerde tedavi olduğu için problem değildir.
Gerçi bu sorunun konuyla ne alakası var kardeş.
Ben modern tıbbın tedavi yöntemlerini kabul etmiyorum. Bana göre modern tıp ilaç şirketlerinin oyunu. Ayrıca bu konu beni Tanrının var olduğu fikrine ulaştırdı. İslam modern tıbbı kabul ediyor mu onu merak ettim, ben sadece alternatif tedavilere inanıyorum.

Bathory

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Şimdi ben konuya şu taraftan giriş yapmayı doğru biliyorum:

Çoğu insan evrim olmasaydı canlılarda bu kadar benzerlik olurmuydu veya evrimin diğer kanıtları var olabilirmiydi? diyerek evrim karşıtı makaleleri okumaya veya yaratılışçıların argümanlarını dinlemeye bile gerek duymuyor.

Tamda burada akıldan söz etmekte fayda var.

Aklın birçok özelliği olmakla beraber bir özelliğide herhangi bir konuya bütünüyle odaklanmayı başarmaktır ki, maalesef bazıları bunu yapmıyor. Mesela ateistler çoğu zaman evrim teorisinin 3-4 tane kanıtına odaklanıyorlar. Ki, bu yüzden ateizme yöneliyor. Halbuki insan iyi bir şekilde kafa yorarak öncelikle evrimin çıkmazlarını araştırırsa, ve daha sonra ateizmin kanıtlarıyla yaratılışçıların kanıtlarını karşılaştırırsa, yani aklını kullanarak konuya bütünüyle odaklanmayı başarırsa ateizmin değerinin bile kalmadığını görür.

Hâlâ aklınızı kullanmayacakmısınız? (Enbiya 67)

Evet. Akıllı insan konuya bütünüyle odaklanır. Sana tavsiyem öncelikle evrimin kanıtlarınının ne kadar doğruduğunu, sonrada evrimin çıkmazlarını ve daha sonrada yaratılış kanıtlarını okuman olacak.
Evrimin kanıtları konusunda yazarsan bu konuda konuşabiliriz. Ben şuanlık evrimin çıkmazlarına değineceğim.

Evrimin çıkmazları konusunda bugüne kadar birçok kitap yazıldı. Bu kitapların en önemlilerinden biriside Prof. Biyohimik Micheal Behenin ele aldığı Darvinin kara kutusu isimli kitabıdır.

Michael Behe diyor ki, "Darwin 'Türklerin Kökeni'ni yazdığında, hücre sırlarla dolu bir kara kutuydu. Kutunun dışı gözlemlenebiliyordu, fakat nasıl çalıştığını, ne tip organellerden oluştuğu konusunda hiçbir fikri yoktu."

Son 40 yıldır Darwinizm'in karanlık noktaları gerek "Yaradılışçı" hareketler, gerekse "Akıllı Tasarım" teorisyenleri tarafından birer birer bilimin masasına çok daha önemli bir yer teşkil etmekte.
Behe'nin diğer evrim karşıtı araştırmacılardan farkı, onun çok tanınmış bir üniversitenin, çok tanınmış bir bilim adamı olmasında ve de argümanlarının sağlam temelinde yatmakta.

Peki ama Behe neyi savunuyor? "Akıllı Tasarım" teorisi neye dayanıyor?

Charles Darwin kendi kitabı "Türlerin Kökeni"nde şunları söylüyordu:
"Eğer çok sayıda, art arda gelen ve gözle görülür küçüklükteki değişikliklerle oluşamayacak kadar kompleks bir organın var olduğu ortaya konulmuş olsaydı, benim teorim yerle bir olurdu. Ama ben öyle bir organ bulamadım..."

Oysa Behe öyle bir organın varlğını biliyor ve son 40 yıldır moleküler ve hücre konusundaki biyolojik araştırmalarla birlikte bu kara kutunun yavaş yavaş açılmaya başladığını söylüyor.

Dostum makale bilimsel olur. Dinsel olmaz, saçma sapan nafile mi kafile mi neyse artık evrimi çürüttük videosu gibiyse hiç gönderme. Evrim karşıtlığı başka bir şey, evrimin çıkmazları başka bir şey. Şu anki bilgimizle evet dediklerin doğru ama bunu tanrıya bağlamanın hiç bir mantığı yok. Bilmiyorum de geç. Yaratılış kanıtları mı puhahahaha pilot kalem mi yoksa.

Darwinin hataları çoktu zaten. Modern bilim devamını getirdi.

Yazan tarafından düzenlendi:

Geçmişvegelecek

Ayrıldı
Düşünce
Deist
Dostum makale bilimsel olur. Dinsel olmaz, saçma sapan nafile mi kafile mi neyse artık evrimi çürüttük videosu gibiyse hiç gönderme. Evrim karşıtlığı başka bir şey, evrimin çıkmazları başka bir şey. Şu anki bilgimizle evet dediklerin doğru ama bunu tanrıya bağlamanın hiç bir mantığı yok. Bilmiyorum de geç. Yaratılış kanıtları mı puhahahaha pilot kalem mi yoksa.

Darwinin hataları çoktu zaten. Modern bilim devamını getirdi.
Ateizmle evrimi bağdaştıran bir kişiye evrim sayesinde ateist oldum dediniz iyi halt ettiniz demek istedim. Ateist olmak için evrimi mi kabul etmek lazım?

Bathory

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Ateizmle evrimi bağdaştıran bir kişiye evrim sayesinde ateist oldum dediniz iyi halt ettiniz demek istedim. Ateist olmak için evrimi mi kabul etmek lazım?
Hayır, neden dine yalan dediğimi anlatmak için evrimi söyledim. Yanlış anlamışsın.

Bathory

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Anladım evrimi kabul eden herkes ateist değil ateist olan her kişi de evrimi kabul etmek zorunda değil diye düşündüğüm için öyle dedim.
Öyle zaten. Deist, agnostik, panteist aklına gelebilecek bilimum ideoloji evrimi kabul edebilir de etmeyebilir de. Öyle bir zorunluluk yok.
Ama şöyle bir zorunluluk var, müslümansan evrimi reddetmek zorundasın.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Teistler evrimi kabul ettik derken evrimi kabul ettik demek istemiyorlar. Bunların takiyyeciliği meşhur. Evrimi kabul ettik derken akıllı tasarımı kabul ettik demek istiyorlar.

Peki ona da tamam. Şimdi hodri meydan: Evrimi kabul ediyorum diyen, aslında akıllı tasarımı kabul diyorum diyen ama takiyye yapan muslimlere çağrı: Şu soruyu cevaplayın:

Muhammed'in atası maymun mu?

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
Dostum makale bilimsel olur
Ben Darvinin kara kutusunun ne olduğunu açıklayan makaleyi kastettim.
Yaratılış kanıtları mı puhahahaha pilot kalem mi yoksa.
Bilinçaltın ateizmi ve ateizmin varoluş inancı olan evrimigerçek sayıyor. Düşüncelerini yeniden değerlendirmen lazım. Biraz saygılı ol.

Makaleleri şu linklerden okuyabilirsin:

https://www.google.com/url?sa=t&sou...FjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw2sulfPz4ff2w-GuQNJ4e38

https://evrimteorisi.net/darwinistler-molekuler-evrimin-imkansizligini-dusunmezler/

https://evrimteorisi.net/hucrenin-kompleks-yapisi-evrimle-aciklanamaz/

https://evrimteorisi.net/darwinistler-evrenin-olusumu-uzerinde-dusunmezler/

https://evrimteorisi.net/prof-dr-anjeanette-aj-robertsin-sunumu-yanlis-evrimi-duzeltmek/

http://www.sorularlaevrim.com/kategori/evrim-teorisi/evrim-cikmazi

http://www.sorularlaevrim.com/kategori/evrim-teorisi/darwinizme-alternatif-teoriler

content://com.sec.android.app.sbrowser/readinglist/0207183620.mhtml

content://com.sec.android.app.sbrowser/readinglist/0310125025.mhtml

Evrim çok düşük ihtimallerin üzerine bina edilmiş bir teori. Bazılarını yazmıştım. Isteyen bakabilir:
Konu 'Tesadüf Saçmalığı' https://antidogmatik.com/konular/tesaduef-sacmaligi.6885/

Tanrıya inanamayanlar bu düşük ihtimallere rağmen evrime iki eliyle yapışıyorlar.

Mesela diyelim ki primatların bir kısmı ormanlardan ayrılmış, yerleşik hayata geçmiş vs. Sonrada birtakım organları körelmiş, birtakım mutasyonlar geçirmişler vs.

Şimdi bu sırada erkekle kadının tam olarak birbirine uyum içinde olacağı şekilde organların körelmesi, değişmesi, mutasyon geçirmesi mümkünmüdür?

Yani demek istediğim insan varlığının meydana gelişinin evrim teorisindeki gibi olduğu kabul edilse bile;

Insanın ne zaman ve nasıl ve hangi saiklerle "Erkek" ve "Kadın" olarak ayrıldığının, dahası erkek ve kadının gerek biyolojik gerekse duygusal olarak birbirine ihtiyacının nasıl ne zaman hangi ortamlarda geliştiğinin, hatta erkek cinsel organının, dişi cinsel organı ile bıraksın duygusallığı, sadece ve sadece şekil olarak bile nasıl bir uyum içinde olduğunun açıklanabileceğini sanmıyorum.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evrimi kabul ediyorum diyen, aslında akıllı tasarımı kabul diyorum diyen ama takiyye yapan muslimlere çağrı: Şu soruyu cevaplayın:

Muhammed'in atası maymun mu?

Vatikan evrimi tanıdığını deklere etti. O da aslında akıllı tasarımı tanıyor evrimi değil ama neyse.

Ama onlara göre İsa tanrının oğlu olduğu için atası maymun değil. Onlara hava hoş. Hadi bakalım evrimi inkar etmiyoruz diyen modernist takılacağız diye takla atan muslimler.

Soru açık. Muhammed maymundan gelme mi?

hhy_2021

Çaylak
Düşünce
Kur'ancı
Dinlerin çoğunda mucize var. Senin kuranda mucize dediğinden çok daha büyük mucizeler var ama sen Türkiye'de doğduğun için Müslümansın, neden Türkiye'dekiler Müslüman, Avrupa'dakiler Hristiyan?
Farklı coğrafyalardaki insanların kafaları farklı mı çalışıyor? Hayır, çocukluktan beri dini empoze ediyorlar. Mesela sen diğer dinleri araştırdın mı? Belki aralarından çok daha mantıklısı vardır sana göre?
Üstad diğer dinleri inançla ilgili felsefi akımları araştırdım. Halen de okumaktayım.Elbette coğrafya sınırında kalanlar ile tahkik düzeyinde olanlar farklı inanç düzlemindedir.
Güneşi tanrı gören Şintoizm bana uymuyor çünkü yüzlerce milyar yıldız içinde en küçüklerinden biri. Üstelik başlangıcı ve sonu var. "Batanları sevmem."
Budizm bu dünyada zihni bir mutluluğu hedefliyor, ölüm sonrası için vaadettiği tek şey reenkarnasyon. Diğer Hint dinlerinde olduğu gibi reenkarnasyonu temellendirecek bir bilgi zemini bulunmamakta. "Sizin yerinize benzerlerinizi getirmek ve sizi bilemeyeceğiniz bir şekilde yeniden yaratmak üzere aranızda ölümü biz takdir ettik. (Bu konuda) bizim önümüze geçilmez."
Yahudilik ve Hristiyanlık ise muharref.
Tevrat ve İncile insani müdahaleler eklendiği açık.
Kur'an'a gelince en kısa suresinin bile mislinin yapılamayacağı konusunda meydan okumuş ve gerçekten insan sözü olsaydı ulaşabileceğimiz bir kriter getirmiştir. Mesela Asr Suresi anlam olarak bir aforizma gibidir. Bu düzeyde yani tüm özellikleriyle bir aforizma getirmeniz yeterli.
İhlas Suresi en kısa Surelerden biri. Buyurun, ben dahil istediğiniz kadar kişiden de yardım alabilirsiniz.
Asr Suresindeki simetri ile ilgili burada başka bir konuda yazmıştım. İhlas Suresi ile ilgili simetriden kısaca bahsedersek: Qul: Hüwallahu ehad, Allahüssamed
Vatikan evrimi tanıdığını deklere etti. O da aslında akıllı tasarımı tanıyor evrimi değil ama neyse.

Ama onlara göre İsa tanrının oğlu olduğu için atası maymun değil. Onlara hava hoş. Hadi bakalım evrimi inkar etmiyoruz diyen modernist takılacağız diye takla atan muslimler.

Soru açık. Muhammed maymundan gelme mi?
Maymun, insan ve orangutan aynı atadan türemiştir der evrim... Neyden yaratıldığın seni üstün ya da aşağı yapmaz. Beni ateşten onu topraktan yarattın, ateş topraktan üstündür diyen İblis yanılgısıdır bu....

Geçmişvegelecek

Ayrıldı
Düşünce
Deist
Tamam, bu dini coğrafyanın belirlediğini değiştirmez, Japonyada doğan birisi muhtemelen hiç dinle kitapla uğraşmayacak.
Bu argüman biraz sıkıntılı bence. Kökenci mantık hatasına giriyor biraz. Hatta siz bile ortaçağda doğsanız belki Hristiyan olabilirdiniz hatta ateizmin hiç duyulmadığı bir yerde olsanız ateist bile olamayabilirdiniz. Dünyanın düz olduğuna bile inanabilirdiniz yaşadığınız coğrafya veya topluma göre bu yüzden genelleme yapmak bence zor. Buna nazaran imtihanın diğer yönlerini eleştirirseniz daha doğru olacağını kanaatindeyim.

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
Hah, işte tüm mesele bu.

1400 yıl önce mağarada üstün bir güç tarafından vahiy aldığını iddia eden adamın, kainatın yaratıcısı tarafından gönderildiğini, ve onun da Resulu olduğuna iman etmemiz lazım.
Hah, işte tamda burada kibirden kurtulmak lazım oluyor. Yoksa insan Mekkede çopan olarak yaşamış Muhammed aleyhisselâma nasıl itaat edebilir ki?

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hayatı boyunca gerçekleri araştırmayıp hep kendi fikirlerini önde tutarak Allaha savaş açarak yaşamış insanlar için cehennem değmezmi.
Doğru bak aşağıda hayatı boyunca gerçekleri hiç araştırmayan allaha karşı hep savaş içinde olan insanlar var hepsi cehennemlik.
Peki sen kimsin?
Hayatı boyunca kendi aklından iki cümle kuramayan bütün hayatı copy paste yapmakla geçen huri ile seks hayali olan boş bir insan.
Sen cenneti hak ediyorsun bunlar cehennemi öylemi?
Boş herif.

1618931790340.png

Geçmişvegelecek

Ayrıldı
Düşünce
Deist
Doğru bak aşağıda hayatı boyunca gerçekleri hiç araştırmayan allaha karşı hep savaş içinde olan insanlar var hepsi cehennemlik.
Peki sen kimsin?
Hayatı boyunca kendi aklından iki cümle kuramayan bütün hayatı copy paste yapmakla geçen huri ile seks hayali olan boş bir insan.
Boş herif.

8747 ekini görüntüle
Bir kere onun hayali huri falan değil Allah'ın rızası tamam mı? Hatta Allah'ın varlığını göremeyecek anlayamayacak kadar körlerse buradaki adamlarda ahmak ve basiretsizdir!

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
Peki sen kimsin?
Boş herif.

8747 ekini görüntüle
Biş boş konuşma. Kibrini tedavi et.

Son konular