Tanrının varlığından veya yokluğundan nasıl emin olabiliyorsunuz?

Kuranmucizesi

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı

Pozitif ateist argümanları genelde böyledir.
Çürüktürler.

Genelde ateistler biz ezeli olarak tanrıyı değil de X i kabul ediyoruz der.
Sonsuz sebepler zincirini savunanı pek görmedim.
Tanrının varlığı bu kadar apaçıksa reddetmek nasıl mümkün oluyor ki? Daha doğrusu buradaki ateistlere de soruyorum.

Kuranmucizesi

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Düzen ve tasarım izlenimi gerçektir.
Ama bunu sağlayan bir varlığa inanmaya gerek yoktur.
Görüşleri bu yönde.
Hala aynı soruyu soruyorum buradaki ateistlere özellikle. Bir tanrı var ama inanmaya gerek yok mu diyorlar sizin dediğinize göre. Çünkü apaçık bir şeyi reddetmek ateistlere yakışmaz.

Kuranmucizesi

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Hayır.
Tanrı yoktur varsa dahi bizi alakadar etmez diyorlar.
Teizmi reddetmiş kişilerin deist bir tanrıya şükran sunmakla işi olmuyor.
Bu saçma. Bir ateist Tanrı yoktur diyorsa, varsa dahi bizi alakadar etmiyor diyemez dememeli en azından varlığını kabul eder yine onu alakadar etmesin. Bu da bir nevi üstü örtülü deizm olur zaten. Fakat ben ateizmin tanrıları reddettiğini biliyordum. Deist bir tanrıya şükran sunsunlar demiyorum zaten öyle bir şey gerekli olmayabilir ancak akıl ve mantık bizi bir tanrıya götürüyor ise bunu kabul etmemeleri ilginç.

Evren

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Deist bir tanrıya şükran sunsunlar demiyorum zaten öyle bir şey gerekli olmayabilir ancak akıl ve mantık bizi bir tanrıya götürüyor ise bunu kabul etmemeleri ilginç.
Ateistler arasında iş varsa failin varlığı zorunlu değildir diyen de var.

1. Var olmaya başlayan herhangi şeyin bir nedeni vardır.
2. Evren, geçmişte var olmaya başlamıştır.
3. Dolayısıyla, evrenin bir nedeni vardır.
İlk önermeyi reddeden kişilere rastlamak mümkün.
Akıl ve mantık tanrının mümkün olduğunu gösterse dahi kabul etmek zorunda değiller.

Kuranmucizesi

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Ateistler arasında iş varsa failin varlığı zorunlu değildir diyen de var.

İlk önermeyi reddeden kişilere rastlamak mümkün.
Akıl ve mantık tanrının mümkün olduğunu gösterse dahi kabul etmek zorunda değiller.
Kabul etmek zorunda değiller elbette. Sadece akıl ve mantık bizi tasarımcıya götürüyor demeleri yeterli tapmasına gerek yok ki doğruyu ve gerçeği söylemekte bazen dürüstlüktür.

Kuranmucizesi

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Ateist arkadaşlar cevap verirse sevinirim. Ateistlerin zorunlu bir tanrı fikrini reddetme sebebi nedir?

Kuranmucizesi

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Adam merak ediyor aydınlatacak yok mu ateist arkadaşlar?
Cidden merak ediyorum. Bir yandan sizin sunduğunuz akli ve sonuca götüren argümanlara bakıyorum. Bir yandan evrenin başlangıçlı olmasına bakıyorum. Bir yandan evrendeki kurallı işleyiş ve yasaların varlığına ve hassas ayara bakıyorum. En azından tanrıya inanmasam bile acaba olabilir mi denmesi için önemli sebepler gibi duruyor. Fakat buradaki ateist arkadaşlar nasıl bu kadar rahat bir şekilde bunları göz ardı edip gidebiliyorlar. Biz mi bir şeyleri cidden anlayamıyor veya göremiyoruz. Cidden gerekirse ateist olayım. Yeter ki kendime dürüst olayım.

GandalfThePink

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ateist arkadaşlar cevap verirse sevinirim. Ateistlerin zorunlu bir tanrı fikrini reddetme sebebi nedir?
Ben bir ateistin kesin olarak tanrı yoktur diyeceğini zannetmiyorum, teist tanrı kesin yoktur diyenler var ki ben de kesin olarak olmadığını düşünüyorum. Deist bir tanrıya ise elimizde gözlemimiz olmadığı için inanmıyorlar ve gözlemlenene kadar var olmadığını söylüyorlar.

Tanrı fikri çok mantıklı geliyor ama mantıklı gelmesi yeterli mi? Bence hayır. Ben kişisel olarak dinlerdeki tanrıların kesin olarak olmadığını düşündüğümden onun dışındaki bir yaratıcının varlığı ya da yokluğu beni ilgilendirmiyor.

Kuranmucizesi

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Ben bir ateistin kesin olarak tanrı yoktur diyeceğini zannetmiyorum, teist tanrı kesin yoktur diyenler var ki ben de kesin olarak olmadığını düşünüyorum. Deist bir tanrıya ise elimizde gözlemimiz olmadığı için inanmıyorlar ve gözlemlenene kadar var olmadığını söylüyorlar.

Tanrı fikri çok mantıklı geliyor ama mantıklı gelmesi yeterli mi? Bence hayır. Ben kişisel olarak dinlerdeki tanrıların kesin olarak olmadığını düşündüğümden onun dışındaki bir yaratıcının varlığı ya da yokluğu beni ilgilendirmiyor.
Benim dediğim bir tasarımcı zekanım olduğunu düşünüyorsa kabul ettiğini beyan etmeli ona tapmasın umursamasında ama dürüst olup bunu söylemekte bir erdemdir.

leonlucas

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Tanrının varlığından veya yokluğundan emin olabiliyorsunuz? Ateistler ve teistlere sorum.

Bu soru şu soruyla aynı bence: Biri, bir yerlerde 100 metrelik bir ayının var olduğunu hayal ediyor. Sonra karşıdakine "100 metrelik ayının var olduğuna ya da yok olduğuna nasıl emin olabiliyorsun" diye soruyor!

Son konular