Tanrının Varlığının Seçimi Sorunu

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Arkadaşlar benim aklıma bir ara bir şey gelmişti. Hatta bir yorumda son zamanlarda aklıma gelebilecek en mantıklı argüman da olabilir demiştim. Ve bunu konu olarak paylaşacaktım. Biraz bu konuda düşündüm belki de saçma ve mantıksız şey de olabilir dedim. Ama sonra sizinle paylaşmak daha iyi olabilir dedim.

Şimdi bir düşünün biz neden varız. Yani biz neden bir varlığız. Biz var olmayı seçmedik ki. Var olmamızı seçen kim?

Bana kalsaydı ben var olmak istemezdim.
Şimdi beyler bize göre bizim var olmamızın herhangi bir nedeni yok. Fakat bu sorduğum sorular inançlı bir kişi için büyük bir sorun.

Eğer bir inançlıya gidip:

- "Var olmak ister miydiniz"
diye sorarsanız büyük ihtimalle
- "Hayır"
diyecektir.

- "Peki sizin var olmanızı seçen kim" derseniz
- "Tanrı"
diyecektir. Ha şimdi buradan anlıyoruz ki bu kişinin gücü sınırlı yani aciz. Çünkü bu kişi kendisinin var olmasına bile karşı koyamıyor. Fakat bir de bunu bizim açımızdan değil de bir de bunu tanrı için düşünelim. Tanrı'nın var olmasına sebep olan ne yani Tanrı neden var. Acaba Tanrı kendisinin neden var olduğunu biliyor mu?
Tanrı kendisinin varlığına karşı koyabilir mi?
Tanrı var olmak istemediği halde yani varlığına karşı koyamadığı halde var mı oldu. Karşı koyamıyorsa nasıl sonsuz güçlü olabilir.

Tanrının var olmasının bir sebebi varsa tanrı o sebebe bağlı olarak var olmak zorundaysa tanrı bu sebebe karşı çıkamıyorsa o zaman tanrı sonsuz güçlü değildir.

Yani kısacası Tanrı kendini yok edebilir mi? Sonuçta insanlar bazen kendisini yok etmek istiyor. Bunun için de intihar ediyorlar. Tanrı neden intihar etmeyi istemesin ki... :)
Biliyorum saçmaladım... :)

Ama Tanrı varlığını seçebilseydi eminim ki var olmak istemezdi.

Yazarı tarafından düzenlendi:

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ben var olmayı seçerdim. Hala ölümden sonra koca bir hiçliğe gömüleceğimi düşünecek olsam bile içimi bir huzursuzluk kaplıyor. Aslında teoride öldükten sonra hiç birşey olacağım için hiçbir şey de hissetmeyeceğim. Asıl o zaman huzurda olacağım(aslında hiç olmayacağım desek daha doğru da). Ama yine de bunu bilmek bile benim için kötü bir his.

Tanrının da Tanrısı vardır belki. Ama bunu bize ne faydası var ki? Bu soru bizi nereye çıkaracak? Eğer bizim bir Tanrımız varsa ona göre davranmak daha doğrudur. Tanrımızın da bir Tanrısının var olup olmamasının bizi şimdilik pek de ilgilendiren bi konu olduğunu sanmıyorum.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Tanrının da Tanrısı vardır belki. Ama bunu bize ne faydası var ki? Bu soru bizi nereye çıkaracak? Eğer bizim bir Tanrımız varsa ona göre davranmak daha doğrudur. Tanrımızın da bir Tanrısının var olup olmamasının bizi şimdilik pek de ilgilendiren bi konu olduğunu sanmıyorum.
Evet. Bunu daha önce düşünmüştüm. Tanrının tanrısı bizi ilgilendirmez. Fakat biz tanrının tanrısını ilgilendiriyor muyuz? Onu bilemem.

Düşünce
Muvahhid
Allah yaratılmamıştır. Yaratılmamış bir tanrıya insanın sınır koyup onu kim yarattı demesi saçmalıktır. Yaratılmaya muhtaç olsaydı Allah olamazdı. Allahın bir tanrısı yok o kendi içinde tanrı onun için varlıkta bir yoklukta bir zamanda onun katında 1 andır. Her şeyi ol emriyle yaratmıştır. Tanrının ol demesi insanın ol demesine benzemez, ilahidir çok yönlüdür.

Düşünce
Ateist
Allah yaratılmamıştır. Yaratılmamış bir tanrıya insanın sınır koyup onu kim yarattı demesi saçmalıktır. Yaratılmaya muhtaç olsaydı Allah olamazdı. Allahın bir tanrısı yok o kendi içinde tanrı onun için varlıkta bir yoklukta bir zamanda onun katında 1 andır. Her şeyi ol emriyle yaratmıştır. Tanrının ol demesi insanın ol demesine benzemez, ilahidir çok yönlüdür.
Ya dostum, sende her yere kopyala yapıştır uygulamasıyla aynı şeyi yazıyorsun. Senin bu konu da kendi fikrin yok mu?

Başka bir yerde de buna cevap yazmıştım. Demek ki yoktan bir şey var olabiliyormuş. Evren, galaksiler, güneş sistemimiz ve bizler de yoktan var olduk. İlla da bir yaratıcıya ihtiyaç yok. Zira tanrıyı kim yarattı dersen onu yaratanı kim yarattı diye pi sayısı gibi sonsuza dek sürer bu soru.

Düşünce
Ateist
Arkadaşlar benim aklıma bir ara bir şey gelmişti. Hatta bir yorumda son zamanlarda aklıma gelebilecek en mantıklı argüman da olabilir demiştim. Ve bunu konu olarak paylaşacaktım. Biraz bu konuda düşündüm belki de saçma ve mantıksız şey de olabilir dedim. Ama sonra sizinle paylaşmak daha iyi olabilir dedim.

Şimdi bir düşünün biz neden varız. Yani biz neden bir varlığız. Biz var olmayı seçmedik ki. Var olmamızı seçen kim?

Bana kalsaydı ben var olmak istemezdim.
Şimdi beyler bize göre bizim var olmamızın herhangi bir nedeni yok. Fakat bu sorduğum sorular inançlı bir kişi için büyük bir sorun.

Eğer bir inançlıya gidip:

- "Var olmak ister miydiniz"
diye sorarsanız büyük ihtimalle
- "Hayır"
diyecektir.

- "Peki sizin var olmanızı seçen kim" derseniz
- "Tanrı"
diyecektir. Ha şimdi buradan anlıyoruz ki bu kişinin gücü sınırlı yani aciz. Çünkü bu kişi kendisinin var olmasına bile karşı koyamıyor. Fakat bir de bunu bizim açımızdan değil de bir de bunu tanrı için düşünelim. Tanrı'nın var olmasına sebep olan ne yani Tanrı neden var. Acaba Tanrı kendisinin neden var olduğunu biliyor mu?
Tanrı kendisinin varlığına karşı koyabilir mi?
Tanrı var olmak istemediği halde yani varlığına karşı koyamadığı halde var mı oldu. Karşı koyamıyorsa nasıl sonsuz güçlü olabilir.

Tanrının var olmasının bir sebebi varsa tanrı o sebebe bağlı olarak var olmak zorundaysa tanrı bu sebebe karşı çıkamıyorsa o zaman tanrı sonsuz güçlü değildir.

Yani kısacası Tanrı kendini yok edebilir mi? Sonuçta insanlar bazen kendisini yok etmek istiyor. Bunun için de intihar ediyorlar. Tanrı neden intihar etmeyi istemesin ki... :)
Biliyorum saçmaladım... :)

Ama Tanrı varlığını seçebilseydi eminim ki var olmak istemezdi.
Bence ben olsam var olmayı seçerdim. Hayat herşeye rağmen güzel be. :)

Gerçi var olmadan bunu bilemezdim o ayrı konu.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
İyide bunun böyle olduğunu sen nereden biliyorsun?

Üst Alt