Tanrıya İnanmamak İçin 10 Neden - 10. Bölüm

Ersin

Üye
Mesajlar
52
Tepki puanı
40
Düşünce
Ateist
Tanrı’nın varlığına dair sağlam kanıtların yokluğu

Tanrı’nın varlığına dair herhangi bir iyi kanıt yok. Daha doğrusu, Tanrı’nın varlığına dair kişisel görüşler, gelenek, yanlı düşünce, ve diğer mantıksal safsatalara dayanmayan kanıt yok. Sıfır, hiç.

Daha önce bir çok Ateist’in ve (benim de) belirttiği üzere, Tanrı’nın (ya da herhangi bir doğaüstü varlığın, olayın) gerçekten var olduğunu kanıtlama yükümlülüğü Tanrı’ya (ya da doğaüstü varlık ve olaylara) inananlardadır.

Eğer, dinlerin doğru olduğuna ve Tanrı’nın olduğuna dair iyi bir kanıt olsaydı, sizce de haberimiz olmaz mıydı? İyi bir kanıttan kastım, daha önce saydığım yanlı düşünce, gelenek, kişisel hisler, hüsnükuruntu gibi şeylere dayanmayan kanıtlar.

Yani, böyle bir kanıt olsa idi, duyulmaması, yayılmaması mucize olmaz mıydı? Düşünün bir kere, Tanrı’nın varlığını kesin ve tartışmasız olarak ortaya koyan bir kanıt. Daha geçen hafta ortaya çıkan İngiltere’de güzel şarkı söyleyen orta yaşlı bir kadını 36 milyondan fazla kişi internette izlemişse, sizce Tanrı’nın varlığına kesin kanıt olabilecek bir şey ya da argüman duyulmaz mıydı?

Kaldı ki, niye Tanrı’nın insanların öne süreceği argümanlara ihtiyacı olsun ki? Niye kendisi harekete geçip varlığıyla ilgili (ve emirleriyle ve yasaklarıyla ilgili) şüpheleri bir anda ortadan kaldırıp sorunun nihai cevabını verip hepimizi bu sıkıntıdan kurtarmıyor? Eğer Tanrı gerçekten varsa, niye bariz değil?

Tanrı’nın olmadığını kanıtlama yükümlülüğü Ateistlerde değil, var olduğunu kanıtlama yükümlülüğü dinlere inananlarda. Tanrı’nın varlığına dair iyi kanıtların yokluğunda, yapılacak en mantıklı hareket, Teist inancın sıfır hipotezi (tersi görüşü savunan hipotez) olarak Ateizm’i kabul etmektir :

Tanrı büyük olasılıkla yok, ve Tanrı yokmuş gibi davranmak tamamen makul.

Giriş Bölümü - Tanrıya inanmamak için 10 neden
1. Bölüm - Doğaüstü açıklamaların yerini sürekli olarak doğal nedensel açıklamaların alması
2. Bölüm - Dünya dinlerinin tutarsızlığı
3. Bölüm - Dini argümanların ve açıklamaların zayıflığı
4. Bölüm - Dua’nın hiç bir işe yaramaması
5. Bölüm - İnancın aile yadigarı olması
6. Bölüm - Ruh olarak bildiğimiz şeyin fikizsel sebepleri
7. Bölüm - Doğaüstü olayların hepsinin bilimsel araştırma ve deneyler sonucunda yalanlanmaları
8. Bölüm - Dini ve spiritüel inançların kaypaklığı
9. Bölüm - Dinlerin zamana ayak uyduramaması

Kaynak: Şüpheci Melek
 
Üst