Tanrıya İnanmamak İçin 10 Neden - 7. Bölüm

Ersin

Üye
Mesajlar
52
Tepki puanı
40
Düşünce
Ateist
Doğaüstü olayların hepsinin bilimsel araştırma ve deneyler sonucunda yalanlanmaları

Dini ve spiritüel inançların hepsi sınanabilir, deneye tabi tutulabilir iddialarda bulunmuyorlar. Ancak bulunanlar olduğu zaman, ve bu iddialar bilimsel yöntemlerle sınandığı zaman, tüm iddialar çöküyor.

Duanın etkisi, homeoterapi, reiki, astroloji, ölümden sonra yaşam : hepsinde aynı olayı görüyoruz. Bu iddialar, kontrollü deney ortamlarında, bilimsel metodlar kullanılarak, randomize, çift kör ve plasebo kontrollü bir şekilde deneye tabi tutulduklarında, çökmektedirler.

Bugüne kadar bilimsel deneye tabi tutulup da iddiasını kanıtlayabilmiş herhangi bir medyum, psişik, falcı, astrolog, ermiş, kahin vs yoktur.

Hatta Amerikalı Skeptik James Randi, doğaüstü güçlerini kanıtlayabilene 1 milyon Amerikan dolarını ödül olarak vermeyi vadetmiştir. Tek yapılması gereken şey kontrollü deneylerle doğaüstü olayı kanıtlamak. Bu para ödülünü kaç kişi aldı peki?

Sıfır.

Peki bu ödülü almak için başvurup iddia ettikleri gücü (ya da olayı) göstermeleri istenen ön eleme safhasını (kontrollü deneye geçmeden önce iddia edilen doğaüstü olayın gayrı resmi bir ortamda tekrar edilmesine dayanan eleme) geçen kaç kişi vardır?

Sıfır.

Doğaüstü olaylara dair iddialar, sadece dikkatsizce yapılmış gözlemlerde geçerliliklerini koruyabilirler. Bu tür iddialar “yanlı düşünce” (inandığımız şeyi onaylayan kanıtları dikkate alıp, inancımızı yalanlayan kanıtları görmezden gelmek ya da geçersizliklerine dair bahaneler üretmek), hüsnükuruntu, olasılığa dair içgüdüler ve/veya yanlış bilgiler ve son olarak var olmadığı halde desen (pattern) ve amaç/maksat görmeye olan meyil gibi insanların bir çoğunda bulunan düşünce ve algı kusurlarından beslenirler. Tıpkı ilüzyon gösterileri gibi. Bu iddialar, bu saydığım şeylerin etkisini sıfıra indiren kontrollü ortamlarda incelendikleri zaman gerçek olmadıkları ortaya çıkar.

Giriş Bölümü - Tanrıya inanmamak için 10 neden
1. Bölüm - Doğaüstü açıklamaların yerini sürekli olarak doğal nedensel açıklamaların alması
2. Bölüm - Dünya dinlerinin tutarsızlığı
3. Bölüm - Dini argümanların ve açıklamaların zayıflığı
4. Bölüm - Dua’nın hiç bir işe yaramaması
5. Bölüm - İnancın aile yadigarı olması
6. Bölüm - Ruh olarak bildiğimiz şeyin fikizsel sebepleri
8. Bölüm - Dini ve spiritüel inançların kaypaklığı
9. Bölüm - Dinlerin zamana ayak uyduramaması
10. Bölüm - Tanrı’nın varlığına dair sağlam kanıtların yokluğu

Kaynak: Şüpheci Melek
 
Üst