Soru Tarih Açısından Bakarsak Yecüc ve Mecüc Seddi Nerde?

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Lütfen masal veya gayb deyip geçiştirmeyin. Tarihsel olarak neresi olabilir sizce? Fikirlerinizi merak ediyorum.

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
Lütfen masal veya gayb deyip geçiştirmeyin. Tarihsel olarak neresi olabilir sizce? Fikirlerinizi merak ediyorum.
Herhangi bir kale duvarı gibi set mümkün olabilir.
Eskiden taşları birbirlerine bağlamak için erimiş kurşun kalay bakır vb metaller kullanılıyordu.
Ama demirin erime derecesi yüksek olduğu için mümkün olduğunu düşünmüyorum.
Ergenekon destanı gibi masal olma olasılığı da var.

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Mesela Kafkasya dağları, Derbend geçidi ve s. Almanca link var senin için bırakıyorum:

Baglantı için teşekkürler; bu siteyi tanıyorum ve herkese tavsiye ederim.
Evet, Büyük İskenderin efsanesinden küçük bir kesit/özet olsa da bariz bir ilişki olduğu ortada. Bu Imparator tee Hindistana kadar gittiğine göre Yecüc Mecüc Seddi´nin yerini tahmin etmek bir hayli zor. Çünkü çok büyük bir çoğrafya var karşımızda.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu iki isim Kuran'dan başka yerde geçiyor mu? Bence önemli soru bu. Hadisi saymam. Orda ne geçerse geçsin hiç umrum değil. İncil de pek önemsemem, İncil diye bir şey var mı emin de değilim. Tevrat hadi Tora diyelim ve var diyelim, onda geçiyor mu, bu belki önemli olabilir belki olmaz.

Fakat bu saydıklarımın dışında bir yerde geçiyor mu? Ha tabii isim farklı olabilir, hikaye aynıysa o da geçiyor sayılır.

Yazan tarafından düzenlendi:

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
@vld_ackrmn
Bir şey dikkatimi çekti...
Büyük İskender Efsanesinde büyük bir kapıdan bahsedilirken, Kur´anda sedden bahsediliyor. Ancak yine de benzerlik bir hayli göze batıyor.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Bu iki isim Kuran'dan başka yerde geçiyor mu? Bence önemli soru bu. Hadisi saymam. Orda ne geçerse geçsin hiç umrum değil. İncil de pek önemsemem, İncil diye bir şey var mı emin de değilim. Tevrat hadi Tora diyelim ve var diyelim, onda geçiyor mu, bu belki önemli olabilir belki olmaz.

Fakat bu saydıklarımın dışında bir yerde geçiyor mu? Ha tabii isim farklı olabilir, hikaye aynıysa o da geçiyor sayılır.
Josephus, Saint Jerome, Maslama'nın kuzey seddine gitmesi ve bunun gibi bir çok yazı bizi kuzeye doğru götürüyor. Kafkasya tarafına. İskenderin Skifleri bir engelin arkasına sıkıştırıldığı anlatılıyor.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
@vld_ackrmn
Bir şey dikkatimi çekti...
Büyük İskender Efsanesinde büyük bir kapıdan bahsedilirken, Kur´anda sedden bahsediliyor. Ancak yine de benzerlik bir hayli göze batıyor.
Bana göre çarpıcı paralellik Mısırdan getirilen inşaat işçilerinin bakırdan metal dökmeleri. Bir çok anlatıda demir konusu geçiyor. Arapça Sedd engel, kapama, tıkama anlamı var. @Ebu Cehil daha iyi bilir. Süryanice metin var ama tercümede zorlanıyorum.

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bana göre çarpıcı paralellik Mısırdan getirilen inşaat işçilerinin bakırdan metal dökmeleri. Bir çok anlatıda demir konusu geçiyor. Arapça Sedd engel, kapama, tıkama anlamı var. @Ebu Cehil daha iyi bilir. Süryanice metin var ama tercümede zorlanıyorum.
Vermiş olduğun bağlantıda İskender efsanesinin Almancası var. Tercüme edip ekleyebilirim; zaten fazla uzun da değil.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Vermiş olduğun bağlantıda İskender efsanesinin Almancası var. Tercüme edip ekleyebilirim; zaten fazla uzunda değil.
Yok dostum almancasını tercüme etmek problem değil. Problem süryaniceden almancaya olan tercümenin doğruluğu. Ben göz gezdirdim bir şey görmedim. Ama doğruluğuna emin olmak gerek. Teşekkür ederim. Wallis Budge'ın Neshana dile-d Oleksandros menkıbesi uzun.

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Evet, o anlama geliyor. 👍

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_pillar_of_Delhi
The iron pillar of Delhi is a structure 23 feet 8 inches (7.2 metres) high with 16 inches (40.64 cm) diameter that was constructed by Chandragupta II (reigned c. 375-415 CE)

Bundan daha eski daha büyük kütleli demirden dökülmüş bir tarihi eser bulamadım.
İskender döneminde büyük kütleli demirden bir set yapmaları imkansız gibi duruyor.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_pillar_of_Delhi
The iron pillar of Delhi is a structure 23 feet 8 inches (7.2 metres) high with 16 inches (40.64 cm) diameter that was constructed by Chandragupta II (reigned c. 375-415 CE)

Bundan daha eski daha büyük kütleli demirden dökülmüş bir tarihi eser bulamadım.
İskender döneminde büyük kütleli demirden bir set yapmaları imkansız gibi duruyor.
Makedonyalı İskender figürü yahudiler ve hristiyanlar tarafından monoteistik bir kahraman haline getirilmiştir. Babil Talmudunda bile İskender kahraman gibi görülüyordu. O inşaat meselesi ise efsane. Tarihsel değil. Ama eski yazarlar Derbend (Darial geçidi), Gorgan seddi, Rhaegae gibi geçitleri İskender ile bir arada anıyorlar.

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Makedonyalı İskender figürü yahudiler ve hristiyanlar tarafından monoteistik bir kahraman haline getirilmiştir. Babil Talmudunda bile İskender kahraman gibi görülüyordu. O inşaat meselesi ise efsane. Tarihsel değil. Ama eski yazarlar Derbend (Darial geçidi), Gorgan seddi, Rhaegae gibi geçitleri İskender ile bir arada anıyorlar.

Efsane olsa bile bu inşaat çok detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bu tür ince detaylar Kur´anda pek yok.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Efsane olsa bile bu inşaat çok detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bu tür ince detaylar Kur´anda pek yok.
Bu durum ilginç cidden. İşin teolojik boyutunu bir kenara koyalım. İskender figürü neden hristiyanlar ve yahudiler tarafından mit haline getirildi bunu sormak gerek. Sonuçta İskender Zeus-Ammon lakabına sahip. Politeist bir figür. Propaganda olabilir diye düşünüyorum.

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist

MacedonEmpire.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/MacedonEmpire.jpg

İskenderin izlediği yol üzerinde geçitler var.
Cilican gates, Caspian gates, Mulla pass, Bolan pass, Kyhber pass bunlar dışında haritada belirtilmiş geçit yok.
Caspian gates ilgimi çekti.
Google earth ile arayınca bulamadım neresi olduğunu.

Son konular