Soru Tarih Açısından Bakarsak Yecüc ve Mecüc Seddi Nerde?

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Lütfen masal veya gayb deyip geçiştirmeyin. Tarihsel olarak neresi olabilir sizce? Fikirlerinizi merak ediyorum.

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu durum ilginç cidden. İşin teolojik boyutunu bir kenara koyalım. İskender figürü neden hristiyanlar ve yahudiler tarafından mit haline getirildi bunu sormak gerek. Sonuçta İskender Zeus-Ammon lakabına sahip. Politeist bir figür. Propaganda olabilir diye düşünüyorum.
Zannerdem bunda askeri başarılarının etkisi var, çünkü 10 sene içinde Persleri, Mısırlıları ve Hintlileri yenmiş. Yukarıda @TENTEN ´in haritasında görüldüğü gibi muazzam büyüklükte bir bölgeye hükmetmiş.

Yazan tarafından düzenlendi:

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Hayır bu doğru olursa ve yecüc mecüc Türkler ise bir peygamberin Türkler ile mücadele ettiği anlamına gelir. Büyük sıkıntı olur kanımca.
Bence ortada birçok tam olarak bilinmeyen noktalar var, haliyle bunlar spekülasyondan öteye gidemez.
Artı; elimizde her yönüyle detaylı bilgileri içeren veriler de pek fazla değil maalesef.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Açıkçası hiçbir fikrim yok. Zaten Zulkarneyn´in %100 İskender olduğu da pek kesin değil. Evet, olasılık var.
Aslında şöyle toparlamak mümkün konuyu. Şu Neshono dile-d Oleksandros yazısını aktarayım:

Bu yazı 629-630 yıllarına tekabül ediyor. Alıntılıyorum:

Sonraki yolculukta İskender Fırat ve Dicle’nin kaynaklarına doğru seyahat eder. [Burada verilen ayrıntılardan, Süryanice metin yazarının Siirt-Bitlis taraflarını bilen biri olduğu anlaşılıyor.] Oraları aşıp, Fars hükümdarına ait olan Kafkas dağına ulaşır. Buranın halkı, dağdaki dar geçidin öbür yanında yaşayan vahşi Hunlardan şikâyetçidir. Onların vahşetini uzun uzun anlatırlar. Hunların krallarının adı Agôg ve Magôg’dur. Aslan gibi kükrerler, savaşta kadınları ve çocukları esirgemezler. İskender halkın dileği neyse yerine getireceğini söyler. Onların talebi üzerine, beraberinde getirdiği Mısırlı ustalara Hunlara karşı tunç ve demirden bir set (savunma duvarı) yaptırır. Sonra duvarın üzerine bir yazıt yazdırıp, geleceğe dair kehanetlerini kaydeder. Buna göre, o günden 826 yıl sonra Hunlar duvarı aşarak Haloras Irmağına dek ülkeyi yağmalayacaktır. [Haloras nehri, bugün Erzurum’a bağlı Olur ilçesine adını veren ırmaktır. Arapçası Halûras, Ermenicesi Olor şeklinde geçer.] 940 yıl sonra ise dünya çapında savaş olacak, tüm krallar ve kavimler birbiriyle savaşacaktır. Allahın bir emriyle sedde bir gedik açılacak, dehşet verici Hun orduları bu gedikten dalga dalga içeri akacaktır. Yeryüzü insanların kanı ve dışkısıyla kaplanacaktır. Ancak sonuçta Rum padişahı savaşa girecek ve zaferi kazanarak dünyanın dört bucağına egemen olacaktır. Bu olaydan sonra Mesih gelecek ve kıyamet gerçekleşecektir

Alıntıladığım site:

Tercümeyi buradan kontrol edebilirsiniz:

Daha ayrıntılı bakmak istiyorsanız "Gog and Magog in Early Eastern Christian and Islamic Sources: Sallam's Quest for Alexander's Wall" kitabının 17'ci sayfasına bakın:

"The History of Alexander the Great, being the Syriac version of the Pseudo-Callisthenes" kitabının 144'cü sayfasından başlayarak okuya bilirsiniz. (PDF formatında 261)

Bu konuda şöyle makale var:

Ortaya iki durum çıkıyor:

1) Ya bu süryani herifler Kur'andan almışlar.

2) Bu İskender menkıbesi Justinianus döneminde edit yapıldığını söyleyenler var. Jacob of Serugh'da var işin içinde. Josephus gibi, Saint Jerome gibi bir çok yabancı yazar İskenderi Agog ve Magog ve Sedd ile bağdaştırmıştır. Haliyle bu bağımsız metindir.

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Hayır bu doğru olursa ve yecüc mecüc Türkler ise bir peygamberin Türkler ile mücadele ettiği anlamına gelir. Büyük sıkıntı olur kanımca.
Peki, Yecüc Mecüc, şuan ki Türkleri mi temsil ediyor sence? Peygamberin onlara savaş açması, tüm Türklere savaş açtığı anlamına gelmez ki? Mesela, Emeviler dönemindeki savaşçı Araplar, şuan ki Arapları temsil edemez. Emevilerin, Mâverâünnehir'deki yaptıkları katliamı şuan ki Arapların üstüne atmak yanlış olur.

Ki hadi onu geçtim, peygamberin Yecüc Mecüc ile mücadele ettiği nerede yazıyor ki? Ben şahsen göremedim öyle bir şey.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Peki, Yecüc Mecüc, şuan ki Türkleri mi temsil ediyor sence? Peygamberin onlara savaş açması, tüm Türklere savaş açtığı anlamına gelmez ki? Mesela, Emeviler dönemindeki savaşçı Araplar, şuan ki Arapları temsil edemez. Emevilerin, Mâverâünnehir'deki yaptıkları katliamı şuan ki Arapların üstüne atmak yanlış olur.

Ki hadi onu geçtim, peygamberin Yecüc Mecüc ile mücadele ettiği nerede yazıyor ki? Ben şahsen göremedim öyle bir şey.
@Knightwalker galiba peygamber derken Zülkarneyni kastediyor. Hep şunu merak etmişimdir. Muhammed döneminde veya öncesinde arap-türk ilişkisi var mıydı?

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Peki, Yecüc Mecüc, şuan ki Türkleri mi temsil ediyor sence? Peygamberin onlara savaş açması, tüm Türklere savaş açtığı anlamına gelmez ki?
Hocam doğru fakat Zuklarneyn ile İskender profili büyük ölçüde eşleşiyor. Bu ispat edilirse Türk müslümanların bunu nasıl algılayacağı önemli.
Mesela, Emeviler dönemindeki savaşçı Araplar, şuan ki Arapları temsil edemez. Emevilerin, Mâverâünnehir'deki yaptıkları katliamı şuan ki Arapların üstüne atmak yanlış olur.
Doğru.
Kehf Suresi 93-98 Ayetleri; "Nihayet iki dağ arasına ulaştığında bunların ötesinde nerede ise hiçbir sözü anlamayan bir kavim buldu." " Dediler ki: "Ey Zülkarneyn! Bu memlekette Yecüc ve Mecüc bozgunculuk yapmaktadırlar.

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Göktürkler, Sabir türkleri ve s. göçebe türkleri kastediyordum. Sonuçta ticaret yolu var ipek ve baharat yolu gibi. Karşılaşmaları var mı onu merak ediyordum.
Karşılaşma derken, Türklerin Muhammedin yanına gelmesinden bahsediyorsan, yani Medineyi kastediyorsan, çok düşük bir olasılık bence. Ben öyle bir veriye rastlamadım açıkçası.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Karşılaşma derken, Türklerin Muhammedin yanına gelmesinden bahsediyorsan, yani Medineyi kastediyorsan, çok düşük bir olasılık bence. Ben öyle bir veriye rastlamadım açıkçası.
Yok dostum yani ilk karşılaşma ne zaman oldu o açıdan sordum. Sonuçta türkler de ticaret ile uğraşıyor, araplar da. En azından para değiş-tokuşu varsa, en eskine zaman karşılaştıklarını bulabiliriz. Ben de öyle bir veriye rastlamadım.

Son konular