Soru Tarih Açısından Bakarsak Yecüc ve Mecüc Seddi Nerde?

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Lütfen masal veya gayb deyip geçiştirmeyin. Tarihsel olarak neresi olabilir sizce? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Yok dostum yani ilk karşılaşma ne zaman oldu o açıdan sordum. Sonuçta türkler de ticaret ile uğraşıyor, araplar da. En azından para değiş-tokuşu varsa, en eskine zaman karşılaştıklarını bulabiliriz. Ben de öyle bir veriye rastlamadım.
Karşılaşmasaymışız daha iyiymiş :)

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ebu Hureyre Anlatıyor:

اَ تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى تُقَاتِلُوا التُّرْكَ ,صِغَارَ الأَعْيُنِ، حُمْرَ الْوُجُوهِ، ذُلْفَ الأُنُوفِ، كَأَنَّ وُجُوهَهُمُ الْمَجَانُّ الْمُطَرَّقَةُ، وَلاَ تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى تُقَاتِلُوا قَوْمًا نِعَالُهُمُ الشَّعَرُ

Transcript:
E tekumu s-saâ'atu hattâ tukâtilû t-turke; siğâre l-a'yuni, humra l-vucûhi, zulfe l-lunûfi, ke'enne vucûhehumu l-mecânnu l-mutarreketun, veletakûmu s-sae'atu hattâ tukâtilû kavmen ni'âluhumu s-se'aru

Türkçesi: Siz, O Türklerle savaşana kadar kıyamet kopmaz. Gözleri küçük, Kırmız yüzlüler, burunları düz, yüzleri kılıflı kalkanlar gibi. Ve ayakkabıları kıldan olan kavimle savaşmadıkça kıyamet kopmaz.

Kaynak: https://sunnah.com/bukhari:2928/
Sahih Buhari, Volume. 4, Book 52, Hadith 179

@vld_ackrmn hocam bu hadiste anlatılan Türkler sence hangi Türklere benziyor?

Yazan tarafından düzenlendi:

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Yahudilerin literatüründe ki Gog Magog başka birşey.🙂
Türkler ile alakası yok.
Gog Magogların yaşadığı yer olarak Edom denilen yeri gösteriyorlar.
https://en.wikipedia.org/wiki/Edom

https://www.pdfdrive.com/yahudi-dinî-literatüründe-mesih-deccal-ve-gog-magog-ankara-okulu2019-d189882904.html
Evet belirsiz. Ama şöyle bir şey var masoretik metin ile ilgili:

20201228_163156.jpg

Ezekiel 38:2 - בֶּן־ אָדָ֗ם שִׂ֤ים פָּנֶ֙יךָ֙ אֶל־ גֹּוג֙ אֶ֣רֶץ הַמָּגֹ֔וג נְשִׂ֕יא רֹ֖אשׁ מֶ֣שֶׁךְ וְתֻבָ֑ל וְהִנָּבֵ֖א עָלָֽיו׃

Transkripti - ben-’ā-ḏām, śîm pā-ne-ḵā ’el gō-wḡ ’e-reṣ ham-mā-ḡō-wḡ, nə-śî rōš me-šeḵ wə-ṯu-ḇāl wə-hin-nā-ḇê ‘ā-lāw.

Tercümesi - Son of man set thy face against Gog the land of Magog the chief prince of Meshech and Tubal and prophesy against him

Masoretik metne göre Gog ve Magog değil. Magog'dan olan Gog'lardan bahsediyor. İlginç bir durum. 38:15'te רֹאשׁ (Rosh),משך‏‎ (Meşeh), תובל‏‎ (Tubal) bahsediliyor. İlginçtir ki, Ρώς (Ros) ismi bizans yazılarında var ve ruslar ile alakalı. Kelimenin kendisinin Ruslarla ilgili olup-olmadığı belirsiz. Bir çok metinde sahip olarak çevrilmiş. Malum o dönem diakratik işaretler yok. Tubal ve Meşeh ise Yafesin soyundan geliyor. Anadolu ve Gürcistan bölgesi diye belirtiliyor.

Josephus Flavius'un Antiquities of Jews kitabının 1. Cildinin 6'cı bölümünden alıntı yapıyorum:

Now they were the grandchildren of Noah, in honor of whom names were imposed on the nations by those that first seized upon them. Japhet, the son of Noah, had seven sons: they inhabited so, that, beginning at the mountains Taurus and Amanus, they proceeded along Asia, as far as the river Tansis, and along Europe to Cadiz; and settling themselves on the lands which they light upon, which none had inhabited , they called the nations by their own names. For Gomer founded those whom the Greeks now call Galatians, [Galls,] but were then called Gomerites. Magog founded those that from him were named Magogites, but who are by the Greeks called Scythians. Now as to Javan and Madai, the sons of Japhet; from Madai came the Madeans, who are called Medes, by the Greeks; but from Javan, Ionia, and all the Grecians, are derived. Thobel founded the Thobelites, who are now called Iberes; and the Mosocheni were founded by Mosoch; now they are Cappadocians. There is also a mark of their ancient denomination still to be shown; for there is even now among them a city called Mazaca, which may inform those that are able to understand, that so was the entire nation once called. Thiras also called those whom he ruled over Thirasians; but the Greeks changed the name into Thracians.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Yahudilerin literatüründe ki Gog Magog başka birşey.🙂
Türkler ile alakası yok.
Gog Magogların yaşadığı yer olarak Edom denilen yeri gösteriyorlar.
https://en.wikipedia.org/wiki/Edom

https://www.pdfdrive.com/yahudi-dinî-literatüründe-mesih-deccal-ve-gog-magog-ankara-okulu2019-d189882904.html
Ben Josephus Flaivus The Wars of the Jews, VII-4'te okuduğumda ilginç bilgiler gördüm:

4. Şimdi, daha önce bir yerlerde İskit olarak bahsettiğimiz ve Meotis gölünde yaşayan bir Alan ulusu vardı. Bu zaman zarfında, bu insanlar Medyaya ve ötesine saldırmayı planladılar; onları soymak için. Bu niyetle Hyrcania kralına döndüler. Çünkü o, Kral İskender'in [Büyük] bir demir kapıyla kilitlediği bu geçidin efendisiydi. Bu kral onları oradan geçmesine izin verdi

St.Jerome'nin (347–420) yazdığı kitapta Letters 77:

Çünkü Hunların ordularının Mæotis'ten akıntının geldiği haberi geldi (İskender'in kapılarının Kafkasya'nın arkasındaki vahşi halkları geride bıraktığı, buzlu Tanailer ile vahşi Massagetæ arasında uğrak yerleri vardı);
Alexander's Gate, Gog and Magog, and the Inclosed Nations. makalesini bırakıyorum:

Şöyle bir şeyde var. Belirli isimler farklı bölgelere atıf yapıyor. Yafesin soyundan gelenler genellikle avrupalılardır. Türkler de aynı şekilde ondan gelmiştir literatüre göre. Gog ve Magog sıfatını iyi tanımlamak gerek. Talmuda göre ise Mesih gelecek onlar ortaya çıktığında.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Ebu Hureyre Anlatıyor:

اَ تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى تُقَاتِلُوا التُّرْكَ ,صِغَارَ الأَعْيُنِ، حُمْرَ الْوُجُوهِ، ذُلْفَ الأُنُوفِ، كَأَنَّ وُجُوهَهُمُ الْمَجَانُّ الْمُطَرَّقَةُ، وَلاَ تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى تُقَاتِلُوا قَوْمًا نِعَالُهُمُ الشَّعَرُ

Transcript:
E tekumu s-saâ'atu hattâ tukâtilû t-turke; siğâre l-a'yuni, humra l-vucûhi, zulfe l-lunûfi, ke'enne vucûhehumu l-mecânnu l-mutarreketun, veletakûmu s-sae'atu hattâ tukâtilû kavmen ni'âluhumu s-se'aru

Türkçesi: Siz, O Türklerle savaşana kadar kıyamet kopmaz. Gözleri küçük, Kırmız yüzlüler, burunları düz, yüzleri kılıflı kalkanlar gibi. Ve ayakkabıları kıldan olan kavimle savaşmadıkça kıyamet kopmaz.

Kaynak: https://sunnah.com/bukhari:2928/
Sahih Buhari, Volume. 4, Book 52, Hadith 179

@vld_ackrmn hocam bu hadiste anlatılan Türkler sence hangi Türklere benziyor?
Bu bildiğimiz Asya stepleri türklerine benziyor.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Josephus, Saint Jerome, Maslama'nın kuzey seddine gitmesi ve bunun gibi bir çok yazı bizi kuzeye doğru götürüyor. Kafkasya tarafına. İskenderin Skifleri bir engelin arkasına sıkıştırıldığı anlatılıyor.

Bunlar yeterli değil. Yani İskender birilerini dağlara çekilmeye zorlamıştır.

Yani anlaşıldı. Başka yerde geçmiyor. Cahil çöl yağmacılarının uydurduğu bir zırva masal olduğu anlaşıldı.

Bu yani kıyamet alametleri denen uydurma safsatalardan biri. Zaten ben de öyle biliyordum da bilmediğim bir şey varsa bileyim diye sordum.

Yani ne bileyim Tora'da geçebilir, Sümer tabletlerinde geçebilir, Nuh tufanı masalı gibi filan bir şey olabilir mi diye düşündüm. İlla yani tabii yenilen bir topluluğun dağlara çekilmesi ile mutlaka ilgisi vardır. Dağların arasındaki geçitleri de setlerle kapatabilsek gelemeseler bir daha filan diye bir fikir illa uyanır yani.

Bu da yani muamet yaşamadı konusu gibi. Kabileleri bir araya getirmiş daha büyük bir yağmacı grubu kurmuş bir yağmacı başı olabilir niye olmasın ama bu muamet yaşadı anlamına gelmez. Bunun gibi aynı.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konuların bazen gidip bir yerde toplanıp bir araya geldiğini farkediyorsun.

Tanrı konusu bundan farklı mı sanki? "Ya tamam tanrı yok diyorsunuz da bir yıldızın bir gezegeninde üstün bir uygarlık varsa ne olacak? Bizi o yarattıysa?"

Yani iyi tamam da buna hem kanıt lazım, hem de bu tanrı demek değil ki? Muhammedi illa yaşadı yapmak için bir kaç kabileyi bir araya getirip daha büyük bir yağmacı ordusu kurmuş, ganimet ve köle satarak geçinen biri yapmaya bile razı olmak gibi.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Şöyle bir kaynak buldum: Zulkarneyn'nin Akad kralı Naramsin olabileceği söyleniyor.

@vld_ackrmn

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
Terrakottaarmee.jpg

Yecüc Mecüc ordusu mesihi bekliyor.
O gelince hepsi canlanacak.🤣

https://en.wikipedia.org/wiki/Terracotta_Army
Konuların bazen gidip bir yerde toplanıp bir araya geldiğini farkediyorsun.

Tanrı konusu bundan farklı mı sanki? "Ya tamam tanrı yok diyorsunuz da bir yıldızın bir gezegeninde üstün bir uygarlık varsa ne olacak? Bizi o yarattıysa?"

Yani iyi tamam da buna hem kanıt lazım, hem de bu tanrı demek değil ki? Muhammedi illa yaşadı yapmak için bir kaç kabileyi bir araya getirip daha büyük bir yağmacı ordusu kurmuş, ganimet ve köle satarak geçinen biri yapmaya bile razı olmak gibi.

Düşünce
Ateist

Ben bu zevzekliğin mimarını saidi kürdi olduğunu sanıyordum. Meğersem o da başkalarından araklamış.

Bir kere ayette iki dağ arasının demir kütlelerle doldurulup bakırla kaplandığı ve aşılamayacağı iddia olunan bir yer olduğu iddia edilmekte.

Bu zevzekler ise çin seddini işaret etmekte. Ne alaka? Demir kütleler ve bakırla örülü bir setmidir? ki Çin seddi? Uydurmanın da bir haddi hududu var.

Tarih açısından yecüc mecüc ismi ile araştırdığında böyle bir iddiaya dayanak; reel' de herhangi bir hardal tanesi veri- bulguya rastlanmadığı çok açıktır.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Bunlar yeterli değil. Yani İskender birilerini dağlara çekilmeye zorlamıştır.

Yani anlaşıldı. Başka yerde geçmiyor. Cahil çöl yağmacılarının uydurduğu bir zırva masal olduğu anlaşıldı.

Bu yani kıyamet alametleri denen uydurma safsatalardan biri. Zaten ben de öyle biliyordum da bilmediğim bir şey varsa bileyim diye sordum.

Yani ne bileyim Tora'da geçebilir, Sümer tabletlerinde geçebilir, Nuh tufanı masalı gibi filan bir şey olabilir mi diye düşündüm. İlla yani tabii yenilen bir topluluğun dağlara çekilmesi ile mutlaka ilgisi vardır. Dağların arasındaki geçitleri de setlerle kapatabilsek gelemeseler bir daha filan diye bir fikir illa uyanır yani.

Bu da yani muamet yaşamadı konusu gibi. Kabileleri bir araya getirmiş daha büyük bir yağmacı grubu kurmuş bir yağmacı başı olabilir niye olmasın ama bu muamet yaşadı anlamına gelmez. Bunun gibi aynı.
Elimizde yeterli sayıda veri varsa en azında karşılaştırmak mümkün. Biz ama tarihsel olarak İskender figürünün Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından efsanevi hale getirildiğini biliyoruz. Pseudo-Callisthenes olsun, Pseudo-Methodius olsun ve s. bu bilgiler boş yere yazılmadı. Bir gelenek var ve bu gelenek bunu propaganda olsun diye hep nakletmiştir. Sonuçta İskenderden bahsediyoruz. Adam Orta Asya steplerine kadar gelmiş. Belki de, gücü yetseydi tüm dünyayı ele geçirirdi.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Şöyle bir kaynak buldum: Zulkarneyn'nin Akad kralı Naramsin olabileceği söyleniyor.

@vld_ackrmn

Bahsedilen dağ ırkı Yecüc Mecüc olabilirmi sence hocam? Naram sin ayrıca boynuzlu miğfer giyiyor. @vld_ackrmn
Naram-Sin politeistti. Tabi sen niye İskender diyorsun o zaman diyebilirsin. Şu sorunlar ortaya çıkar. Yecüc ve Mecüc, Duvar ve s. Boynuz Akkadlarda bir ilahlık sembolüdür. Nannan'ın öküz versiyonunu simgeliyor Akkad mitolojisinde. Akkatçada 𒀭𒈾𒊏𒄠𒀭𒂗𒍪 Na-ra-am Sin dediğimizde Tanrı Sin'in sevimlisi anlamına gelir. Sin ise ay tanrısıdır. Ayrıca bazı stellerde yani bir monoteist gibi görünmüyor. Zaten Akkatçada veya Sümercede olsun farketmez šarru kiššat māti lakabı var ve anlamı Kainatın efendisi. šar kibrāt erbetti var oda dünyanın 4 tarafının efendisi anlamına geliyor. Naram-sin ile ilgili bilgilerimizin çoğu eski çağ Babilinden gelmektedir. Mesela şunlara bakalım Naram-sin ile alakalı stelden olan yazılar:

in 1 mu {d}na-ra-am-{d}en.zu usz-szi3 e2-{d}en-lil2 in nibru{ki} u3 e2-{d}inanna in zabalam{ki} isz-ku-nu - Naram-Sin'in Nippur'daki Enlil tapınağının ve Zabalam'daki İsztar tapınağının temellerini attığı yıl

mu en-{d}nanna na-ra-am-{d}en.zu masz-e ib2-dib-ba - Naram-Sin'in alametler aracılığıyla Nanna'nın rahibesini seçtiği yıl

Tüm bunları toparlarsak eğer Naram-Sin olamaz. Ama Kiroş, Darius, Alexander ihtimalleri var.

Şunuda not edeyim. Naram-sinin zafer stelinin yukarı başında iki tanrı var.

Yazan tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Naram-Sin politeistti. Tabi sen niye İskender diyorsun o zaman diyebilirsin. Şu sorunlar ortaya çıkar. Yecüc ve Mecüc, Duvar ve s. Boynuz Akkadlarda bir ilahlık sembolüdür. Nannan'ın öküz versiyonunu simgeliyor Akkad mitolojisinde. Akkatçada 𒀭𒈾𒊏𒄠𒀭𒂗𒍪 Na-ra-am Sin dediğimizde Tanrı Sin'in sevimlisi anlamına gelir. Sin ise ay tanrısıdır. Ayrıca bazı stellerde yani bir monoteist gibi görünmüyor. Zaten Akkatçada veya Sümercede olsun farketmez šarru kiššat māti lakabı var ve anlamı Kainatın efendisi. šar kibrāt erbetti var oda dünyanın 4 tarafının efendisi anlamına geliyor. Naram-sin ile ilgili bilgilerimizin çoğu eski çağ Babilinden gelmektedir. Mesela şunlara bakalım Naram-sin ile alakalı stelden olan yazılar:

in 1 mu {d}na-ra-am-{d}en.zu usz-szi3 e2-{d}en-lil2 in nibru{ki} u3 e2-{d}inanna in zabalam{ki} isz-ku-nu - Naram-Sin'in Nippur'daki Enlil tapınağının ve Zabalam'daki İsztar tapınağının temellerini attığı yıl

mu en-{d}nanna na-ra-am-{d}en.zu masz-e ib2-dib-ba - Naram-Sin'in alametler aracılığıyla Nanna'nın rahibesini seçtiği yıl

Tüm bunları toparlarsak eğer Naram-Sin olamaz. Ama Kiroş, Darius, Alexander ihtimalleri var.

Şunuda not edeyim. Naram-sinin zafer stelinin yukarı başında iki tanrı var.
Hocam bu konularda hep senin yorumlarına güvenmekten yanayım. İyi ki varsın. 🙏

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam yecüc mecücü Türk olarak nitelendiren teoriye istinaden yazıyorum.

Sence Masagetler yecüc mecüc olabilirmi? :)
Masagetlere Alan ve Harezm İranileri karışmışsa da menşei itibarıyla Türk oldukları ileri sürülmektedir.[1] Masaget adı "balık yiyenler" anlamında olduğu savunulmaktadır.

Çünkü teolojik açıdan ise eğer yecüc mecücün kimler olduğu ispatlanırsa, Zulkarneyn'in İskender, Kiroş ve Darius'tan biri olduğu netlik kazanır ve zulkarneyn'in tarihi kimliği açığa çıkar. Zira Kiroş ve Darius'un zerdüşt olması bu teoriye biraz daha yakın bakmama sebep oluyor.

Asıl burası çok ilginç:

According to Isaiah 45:1 of the Hebrew Bible,[17] God anointed Cyrus for this task, even referring to him as a messiah (lit. 'anointed one') and he is the only non-Jewish figure in the Bible to be called so.[18]

The Book of Ezra narrates a story of the first return of exiles in the first year of Cyrus, in which Cyrus proclaims: "All the kingdoms of the earth hath the LORD, the God of heaven, given me; and He hath charged me to build Him a house in Jerusalem, which is in Judah."(Ezra 1:2)

Yani Cyrus'a zaten teolojik bir kimlik verilmiş. Sence Hz. Süleyman gibi 2. bir peygamber kral olabilir mi dostum? :)

Son konular