Soru Tarih Açısından Bakarsak Yecüc ve Mecüc Seddi Nerde?

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Lütfen masal veya gayb deyip geçiştirmeyin. Tarihsel olarak neresi olabilir sizce? Fikirlerinizi merak ediyorum.

vld_ackrmn

ll ☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Hocam bu konularda hep senin yorumlarına güvenmekten yanayım. İyi ki varsın. 🙏
Teşekkür ederim dostum. Ama sen yine kaynakları kontrol et.

Hocam yecüc mecücü Türk olarak nitelendiren teoriye istinaden yazıyorum.

Sence Masagetler yecüc mecüc olabilirmi? :)
Masagetlere Alan ve Harezm İranileri karışmışsa da menşei itibarıyla Türk oldukları ileri sürülmektedir.[1] Masaget adı "balık yiyenler" anlamında olduğu savunulmaktadır.

Çünkü teolojik açıdan ise eğer yecüc mecücün kimler olduğu ispatlanırsa, Zulkarneyn'in İskender, Kiroş ve Darius'tan biri olduğu netlik kazanır ve zulkarneyn'in tarihi kimliği açığa çıkar. Zira Kiroş ve Darius'un zerdüşt olması bu teoriye biraz daha yakın bakmama sebep oluyor.

Asıl burası çok ilginç:

According to Isaiah 45:1 of the Hebrew Bible,[17] God anointed Cyrus for this task, even referring to him as a messiah (lit. 'anointed one') and he is the only non-Jewish figure in the Bible to be called so.[18]

The Book of Ezra narrates a story of the first return of exiles in the first year of Cyrus, in which Cyrus proclaims: "All the kingdoms of the earth hath the LORD, the God of heaven, given me; and He hath charged me to build Him a house in Jerusalem, which is in Judah."(Ezra 1:2)

Yani Cyrus'a zaten teolojik bir kimlik verilmiş. Sence Hz. Süleyman gibi 2. bir peygamber kral olabilir mi dostum? :)
Massagetler, İskitleri öyle nitelendiriyorlar evet. Tomris hatun olayını biliyorsundur. Kiroş içki ile hepsini uyutup oğlunu kaçırmıştı. En iyi yöntem ne kadar metin varsa çaprazlama okuyup karşılaştırmak gerek. Mesela Daniel'in kitabında Ba'al Haqqərānayim בעל הקרנים ifadesi geçiyor. Anlamı iki boynuza sahip olan demek. Ama Kiroş ile ilgili problem var. Cyrus cylinder'i var. Politeist gibi davranıyor:

Kısacası tartışmalı.

Sema.

Çaylak
Düşünce
Bağımsız

Massagetler, İskitleri öyle nitelendiriyorlar evet. Tomris hatun olayını biliyorsundur. Kiroş içki ile hepsini uyutup oğlunu kaçırmıştı. En iyi yöntem ne kadar metin varsa çaprazlama okuyup karşılaştırmak gerek. Mesela Daniel'in kitabında Ba'al Haqqərānayim בעל הקרנים ifadesi geçiyor. Anlamı iki boynuza sahip olan demek. Ama Kiroş ile ilgili problem var. Cyrus cylinder'i var. Politeist gibi davranıyor:

Kısacası tartışmalı.
Hocam cansınız.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Kısacası tartışmalı.
Hocam Zulkarneyn = Kiroş olabilir mi ile ilgili bir konu açacağım izninle.

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
Hocam yecüc mecücü Türk olarak nitelendiren teoriye istinaden yazıyorum.

Sence Masagetler yecüc mecüc olabilirmi? :)
Masagetlere Alan ve Harezm İranileri karışmışsa da menşei itibarıyla Türk oldukları ileri sürülmektedir.[1] Masaget adı "balık yiyenler" anlamında olduğu savunulmaktadır.

Çünkü teolojik açıdan ise eğer yecüc mecücün kimler olduğu ispatlanırsa, Zulkarneyn'in İskender, Kiroş ve Darius'tan biri olduğu netlik kazanır ve zulkarneyn'in tarihi kimliği açığa çıkar. Zira Kiroş ve Darius'un zerdüşt olması bu teoriye biraz daha yakın bakmama sebep oluyor.

Asıl burası çok ilginç:

According to Isaiah 45:1 of the Hebrew Bible,[17] God anointed Cyrus for this task, even referring to him as a messiah (lit. 'anointed one') and he is the only non-Jewish figure in the Bible to be called so.[18]

The Book of Ezra narrates a story of the first return of exiles in the first year of Cyrus, in which Cyrus proclaims: "All the kingdoms of the earth hath the LORD, the God of heaven, given me; and He hath charged me to build Him a house in Jerusalem, which is in Judah."(Ezra 1:2)

Yani Cyrus'a zaten teolojik bir kimlik verilmiş. Sence Hz. Süleyman gibi 2. bir peygamber kral olabilir mi dostum? :)
İskitler ile Massaget' lerin Türk olduğunu düşünmüyorum.
Fiziksel özellikleri, giyimleri, yaşam tarzları dilleri farklı.
Her milletin kökenlerini Türk olarak gösterme hastalığından başka birşey değil.
Güneş dil teorisi, Mu kıtası gibi zırvalık hepsi.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'da Kaf dağı neresidir ve Zümrüd-ü Anka kuşu nasıl bir şeydir? Hadi bakalım kolay gelsin! 😀

Deliye pösteki saydırmak lazım! 😆

"Efenim Kaf dağı Kafkasya'ya işaret olu uuuben, ve dahiiiiii, Anka tabiri ile diya aaaarı İsla aaaam'ın ka aaadiiiim serşehrinin lağv olunup Ankara'nın başkent olacağına işarettir. Alla aaaa hüüüü a aaaa lem!" 😄

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ve dahiiii ejderha aaaalar cinlerin ifrit nevi iiiinin şedi iiiid bir ta aaaaifesi olu uuuben, en sonuncusu hazreti kerrema alla aaaahu vechehu ve dahi suratı ve dahi sıfatı radyal gövdeli çinturato Ali efendimiz tarafından bertaraf idilmişdür.

😁😀😁😀😁😀

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Kuran'da Kaf dağı neresidir ve Zümrüd-ü Anka kuşu nasıl bir şeydir? Hadi bakalım kolay gelsin! 😀

Deliye pösteki saydırmak lazım! 😆

"Efenim Kaf dağı Kafkasya'ya işaret olu uuuben, ve dahiiiiii, Anka tabiri ile diya aaaarı İsla aaaam'ın ka aaadiiiim serşehrinin lağv olunup Ankara'nın başkent olacağına işarettir. Alla aaaa hüüüü a aaaa lem!" 😄
@vld_ackrmn Arkadaşın tarih bilimi ile pek alakası yok galiba hocam. siz ne dersiniz?

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran fizik kitabı kimya kitabı elbette değil. Biyoloji kitabı, astronomi kitabı hiç değil.

Ama tarih kitabı olmak için de çok berbat. Şurasından tutabiliriz deyip ele alınacak bir yanı yok. Musa Kızıldeniz'i yarmışmış da, yok gökten bıldırcın helva inmişmiş de, yok İsa ölü diriltmişmiş de, yok herifin teki demir kütlelerle iki dağın arasını kapatmışmış da...

Yahu şu saçma sapan masalları çocuğa anlatsan yaaa babanne güzel masal anlat bu ne böyle saçma sapan der yahu!

Son konular