Tarihi fotoğraflar

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,956
Tepki puanı
1,083
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Bir kaç tarihi fotoğraf paylaşalım. Paylaşmak isteyen burdan buyursun.

Ay'a giden Apollo 11 uzay aracının müretteba Anıtkabir'i ziyaret ederken. Ay'a ayak basan ilk insan Neil Armstrong, ve Apollo'nun komuta pilotu Buzz Aldrin, Michael Collins. Ankara 1969

ffff.jpg


2. Dünya Savaşı'na giden günlerde İstanbul'da bir kimyasal saldırı tatbikatı. İstanbul 1939

hhhhhhhhhhhhhhhhhh.jpg


Seyit Rıza, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk dönemlerinde rejime karşı çıkarılan isyanlarda bir aşiret önderi olarak anılmaktadır. Mahkemeye getirilirken. Elazığ 1937

ol.jpg


Devrimci gençlik hareketinin simgelerinden, Siyasi aktivist ve devrimci Deniz Gezmiş. İstanbul 1969

ppp.jpg


Türkiye başbakanlığı görevini üstlenen Bülent Ecevit eşi Rahşan Ecevit ile birlikte. Muğla 1975

ğğğğğğğğğ.jpg


Kordon. İzmir 1920

öööö.jpg


Mustafa Kemal Atatürk, Gustav Adolf’un Ankara İsveç Büyükelçiliği’nde verdiği resepsiyonda kahve içerken. Ankara 1934

uuu.jpg
 

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,956
Tepki puanı
1,083
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Türkiye’den Bir Yıldız Geldi Geçti: İlklerin Öncüsü Prof. Dr. Halet Çambel. Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kurmuştur. İstanbul 1945

qqqq.jpg


3 ayda 2 kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu babası ile birlikte. Trabzon 1973

yhyhyh.jpg


Hatay’ın anavatan’a katılışı. Hatay 1939

hatay.jpg


Mardin'in yerel Kürt rock grubu. Mardin 1967

1.jpg


Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 mart günü Ulucami cuma namazı çıkışı. Adana 1923

tytytytyty.jpg


Cem Karaca, Türk rock müziği sanatçısı, Taksim'de 23 Nisan coşkusu ile şiir okuyor. İstanbul 1955

cem.jpg
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,064
Tepki puanı
2,346
Düşünce
Ateist
Gerçekten çok tarihi değeri olan fotoğraflarmış.

Özellikle Apollo 11 mürettebatının Anıtkabir ziyareti gözlerimi yaşarttı. Atatürk'ün iki gözünün aynı yere bakmadığını bir çok fotoğrafında farkediyor musunuz? Atatürk Trablusgarp'da savaşırken bir İtalyan uçağından atılan bomba ile bir gözünü kaybetmiştir. İstanbul'a geldiğinde henüz şehzade olan Vahdettin ile birlikte trenle Berlin'e gitmiş ve orada gözünden ameliyat olmuştur.

Vahdettin ile kişisel dostluğu vardır. Vahdettin bilir onun görüşlerini. Ama yine de ona yakışan, İngilizlere isterseniz beni padişahlıktan indirin, isterseniz idam edin, ne yaparsanız yapın, Mustafa Kemal için idam fermanı imzalamam demekti. Bu yiğitliği yapması gerekirdi. Ailesine zarar gelir diye korkmuş olabilir. Vatan çiğnenmiş düşman çizmesiyle, senin ailen ne gelir ama neyse...

O fermanı imzalamayacak, yiğitliğini gösterecekti. Gösteremedi ve Atatürk'ün idam fermanını imzaladı maalesef. Kazım Karabekir istese bu fermanın emrini yerine getirebilirdi. Getirmedi. Hizmetindeyim paşam dedi Atatürk'e. Vahdettin belki Kazım Karabekir'in böyle yapacağını biliyor, idam fermanı nasılsa uygulanmayacak diye düşünüyordu.

Vahdettin belki de danışıklı dövüşüyordu. Ama yiğit bir adam gibi bu fermanı asla bana imzalatamazsınız diyemedi maalesef. Belki de Milli Mücadele kazanılınca Atatürk'ü zor durumda bırakmamak için İngiliz gemisine bindi. İstemeyerek bindi belki, bilemeyiz. Bu adam biraz böyle mazlum bir adam. Atatürk de onu yoğun şekilde kötülememiştir zaten. İdam fermanını imzalayan ve İngiliz gemisine binip giden bir adam çok iyi adamdı allah selamet versin diyecek hali de olamaz!

Bunlar tarihin ve siyasetin cilveleri. Bilmemiz gereken, Atatürk Vahdettin ile Berlin'e birlikte gidip ameliyat olacak kadar dost idiler. İnsan böyle bir ameliyatta yanında bir dost ister. O dost Vahdettin olmuştur.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,064
Tepki puanı
2,346
Düşünce
Ateist
Atatürk'ün ömrü zorluklar içinde geçmiştir. Küçük yaşta babasını kaybetti. Kardeşlerini teker teker kaybetti. Annesinin tek dayanağı oldu. Annesi onu hep himayesinde yanında tutmak istemesine, asker olmasını hiç istememesine rağmen asker oldu, cepheden cepheye koştu, annesinin ömrü onu merak etmekle geçti.

Annesi tam sağ salim İstanbul'a ulaşmayı ve oğluna kavuşmayı başardığı anda oğlunun isyan başlatacağını, hakkını helal etmesini söyleyerek gitmesi karşısında yine merak ve endişe içinde kaldı.

Bu zor yıllar da bitti ve oğluna nihayet kavuştu fakat ömrü vefa etmedi bu kez de. Atatürk annesinin ölüm haberini trende aldı. Tren durunca Atatürk hemen annesinin ölüm haberinin geldiğini anladı. Annesinin öldüğünü rüyasında gördüğünü söyledi. Aralarında derin bir duygusal bağ vardı. Ailenin son kalan iki ferdi idiler.

Zübeyde hanım oğlunun Latife hanımla evlenmesini istemedi. Bu kadının çok kendini beğenmiş olduğunu düşünüyordu. Fakat bunu Atatürk'e söyleyemedi. Yaveri Salih Bozok'a söyledi, o da bu vasiyeti Atatürk'e iletmedi. Atatürk'ün Latife hanımla evlendiğini Berlin'de verem sanatoryumunda tedavi olurken öğrenen Fikriye hanım Ankara'ya geldi fakat Çankaya köşküne alınmak istememesi üzerine Atatürk'ün hediyesi tabanca ile intihar etti.

Bu intihardan sonra Atatürk'ün ölünceye kadar hayatı düzgün olmadı. Her şey altüst oldu. Fikriye hanım Milli Mücadele boyunca Atatürk ile birlikte olmuş fakat verem olduğunu saklamıştı. Verem o zaman çok tehlikeli bulaşıcı bir hastalık. Atatürk bu gizleme yüzünden Fikriye hanıma içerledi. Fikriye hanım ne olursa olsun Atatürk'ten ayrı yaşayamayacağını düşündüğü için gizlemeye mecbur olduğunu söylese de bu konuda mazeret olamazdı.

Atatürk için iki insan intihar etti. İkisi de kalbine ateş etti. Fikriye hanım öldü, Salih Bozok ölmedi. Ölmeyişini hatıralarını yazması gerektiğine yorup hatıralarını yazdıktan sonra öldü.

Aslında Atatürk için çok fazla insan intihar etti. Taarruz emri verdiğinde Yunan istihkamlarına saldırmak intihardı. Atatürk için binlerce kişi intihar etti. Conk bayırında sizden ölmenizi istiyorum diye açıkça söyledi ve makineli tüfeklere karşı taarruza kalkarak intihar ettiler.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,064
Tepki puanı
2,346
Düşünce
Ateist
Salih Bozok hatıralarını yazmaya başlamıştı. Fakat yarısında Atatürk öldü dediler. Hemen fırladı koştu ve Atatürk'ün soğumakta olan elini eline alınca kendini kaybetti. Atatürk ölürse intihar edeceğim diye oğluna söylemişti. Fakat bu sırrı kimseye söylememesini tembihlemişti. Öğretmeni oğlana bu sırrı söyletmeyi başardı.

Yetişemediler. Salih Bozok Atatürk'ün öldüğünden emin olunca sözünü tutup tabancasını kalbine dayadı ve tetiği çekti. Kurşun kalbini sıyırıp geçti. Tentürdiyotla namluyu koyacağı yeri işaretlemişti. Fakat kurşun muhtemelen bir kaburgasına çarpıp yön değiştirdi. Ölmedi. Komadan ayılınca hatıralarımı tamamlamam gerektiği için ölmedim deyip hatıralarını tamamladı.

Atatürk'ü bu kadar seven Salih Bozok bile Selanik'ten kendi annesini çıkardığı halde Atatürk'ün annesini bırakıp gitmişti. Atatürk'ün hayatında tam olarak sonuna kadar güveneceği kimse olmadı. Tüm devrimlerini dostlarına rağmen yaptı. Hepsi bu kadar aceleci olma, bu işler bu kadar çabuk olmaz dediler. Atatürk bir bakıma bir Süpermendi. Çok güçlü ama yalnız... Çelikten bir iradesi vardı ama ne sağlığı, ne hayatı düzgündü. Gençliğinden beri böbrek sancıları çekti. En kritik anlarda yakalayan böbrek sancılarına aldırış etmeyip kalktı, koştu. Tam Sakarya savaşı öncesi durum çok ümitsizken cepheyi denetlerken Yunan top ateşi yüzünden attan düştü kaburgaları kırıldı. Doktorlar yataktan kalkarsan ölürsün dediler. Kalktı ve Sakarya'nın batısına geçmek için taarruz emrini verdi. Sakarya geçilene kadar nehirde su değil kan aktı. Sakarya bu şartlarda geçildi. Yunanlılar Ege bölgesini tahkim ettiler. Artık durumun stabil hale geldiğini, Atatürk'ün Afyon'un doğusuna razı olduğunu düşünüyorlardı.

Yanılıyorlardı. Atatürk İzmir'e girmeden gözünü bile kırpmadı, uyumadı. Son intihar taarruzu emrini verdi ve bu da yerine getirildi. Askerlerinin Yunan istihkamlarına taarruz edişlerini ve istiklal uğruna can verişlerini dürbünle izledi. İstihkamlar aşıldı, Çiğiltepe kuşatıldı. Bu ikinci handikaptı. Burası alınmadan iş tamamlanamazdı. Atatürk için intihar eden üçüncü kişiyi bir an unutmuşum. Çiğiltepe'yi yarım saat içinde alacağım diye söz verip alamayan Albay Reşat da intihar etti tabancasıyla.

Çiğiltepe alındıktan sonra ordu İzmir'e dağlardaki efelerin de katılımıyla aktı. Atatürk Yunan hattının çok zor geçileceğini, bunun intihar olduğunu ve orduyu büyük ölçüde kaybedeceğini biliyor ama hattı geçince efelerin katılımıyla orduyu tekrar güçlendireceğini de biliyordu.

Çok büyük bir deha idi. Tüm Türkiye haritası bilgisayar gibi belleğinde yüklüydü. Stratejik planları yaparken hiç haritaya bakmaz, kurmayları onun direktiflerini alırken haritaya bakar ve her şeyi nasıl bildiğine hayret ederlerdi.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,300
Tepki puanı
817
Düşünce
Sünni
1-Bir kişinin annesinin ölümünü rüyasında görmesinin maddi açıklaması yok. Ya manevi alemi kabul edeceğiz ya da bu gibi iddialara safsata deyip geçeceğiz
2-Binlerce kişi Mustafa Kemal için değil vatan için ölüme koştu. Siz burun kıvırsanız da dinlerini özgürce yaşamak için ölüme koştular. Dindarları her aşağıladığınızda bu şehitleri de rencide ettiğinizi hatırlatmak isterim
 

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,956
Tepki puanı
1,083
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Devrek'te toplanan kadınlar ud ile piknik yapma keyfi. Zonguldak 1943
tuuuu.jpg


Osman Hamdi Bey Osmanlı arkeolog, müzeci, ressam ve Kadıköy'ün ilk belediye başkanı. Nemrut'ta Kral Antiochos üzerinde poz veriyor. Adıyaman 1883
ruuuuu.jpg


Dünyaca ünlü fotoğrafçı Alfred Eisenstaedt, Ankara Etimesgut'ta bir okuldaki öğrencileri fotoğraflamış. Ankara 1934. Öğrenciler tahtaya “Bugün herkes memleketine karşı vazifesini yaparken, hakkını da isteyebiliyor” yazmakta.
wq.jpg


Küçüksu plajı güzellik yarışması. İstanbul 1940
po.jpg


Constantinopolis'de bir sokak. İstanbul 1900
ert.jpg


Mustafa Kemal Atatürk, Florya'da deniz suyunun sıcaklığına bakarken. İstanbul 1935
buuuuu.jpg


1 Mayıs kutlamasına giden kadınlar. 1976
1m.jpg


Yılmaz Güney, Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar. İmralı cezaevinde odun kesme keyfi. Bursa 1972
yuuuuuuuu.jpg


Zeus tapınağı. Kütahya 1934
zeus.jpg

https://twitter.com/nadirfotograf/status/1195102876042960896/photo/1
https://twitter.com/nadirfotograf/status/1195374018863472640/photo/1
https://twitter.com/nadirfotograf/status/1195405159788109824/photo/1
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,064
Tepki puanı
2,346
Düşünce
Ateist
Atatürk karaciğeri iflas ettiği için ölmek üzere olduğu halde Hatay'ın ilhakı için çalıştı. Fransızlar Hatay'ın bağımsızlığını tanımazlarsa savaş için orduya hazırlık emri verdi. Savarona yatından hasta haliyle gelişmeleri izledi. Ömrünün son demlerinde Hatay için çalıştı. Fransızlar Hatay'ın bağımsızlığını tanımak zorunda kaldılar ve Atatürk ölmeden bunu da başardı. Hatay meclisi ilk toplantısında Türkiye'ye ilhak kararı aldı.

Dünya böyle lider hiç görmedi. Hatay'ın ilhakını duyduğunda Atatürk ölmek üzereydi. Zorlukla Dolmabahçe'ye geçti ve yataktan sadece bir kez büyük zorlukla kalktı. Pencereye çıkıp toplanan, sağlığını merak eden halkı selamladı. Harbiyeliler heyecandan kendilerini kaybedip denize atladılar, ona doğru yüzmeye başladılar. Doktorlar hemen yatağına dönmezse öleceğini söylediler. Halkı ve denizde kendisine doğru yüzen Harbiyelileri selamlayıp yatağına döndü ve bir daha kalkamadı.

Yaveri Salih Bozok öldüğünü görünce doğru odasına gitti ve çekmeceden tabancasını çıkarıp Atatürk'ün olmadığı dünyada yaşayamam deyip kalbine dayadı ve tetiği çekti. Fakat ölmedi. Hatıralarını yazacak kadar yaşadı ve öldü.

Atatürk ölmek üzere haldeyken bir de Hatay'ı kurtardı. Dünyada böyle büyük lider hiç görülmedi, yoktur. Lloyd George dünyaya bin senede bir gelebilecek lider Türklere geldi demiştir. Eksik söylemiş. Hiç gelmemiş ve gelmeyecek bir lider Türklere geldi diyecekti.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,300
Tepki puanı
817
Düşünce
Sünni
Hayali, yaşan yanlış hikayeler uydurarak Mustafa Kemal’i yüceltemezsiniz. Zaten Mustafa Kemal’in yaptığı doğrular ortada, yüceltilmeye ihtiyacı yok. Hatay’ın ilhakını duyduğunda Mustafa Kemal ölmek üzere falan değildi, çoktan ölmüştü. 23 Haziran 1939da Hatay Türkiye’ye katılma kararı aldı.
 

rhynkar

☆☆
Üye
Mesajlar
427
Tepki puanı
236
Düşünce
Ateist
Biz doğruları söylüyoruz, tarihi gerçekleri söylüyoruz. Dediğin gibi onu yüceltmeye gerek yok. Sen küçültmeye çalışıyorsun. Hatay 1938'de fransızlardan kurtuldu, şehre Türk askeri girdi ve kendi bağımsızlığını ilan etti. 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne katıldı. Sevgili Burcuva'nın söylediklerinde en ufak "hayali, yalan yanlış hikaye" yok.
 

rhynkar

☆☆
Üye
Mesajlar
427
Tepki puanı
236
Düşünce
Ateist
Bu söyleyeceğim bir klişe ama aynı zamanda gerçek. İstanbul'u kim feth etti? Fatih. Mısır'ı ve Arabistan'ı kim aldı? Yavuz. Kurtuluş Savaşı'nı kim kazandı? Dini/vatanı için savaşan atalarımız??? Bu sorunun cevabı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. Bunu o kalın kafanıza sokun artık!
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,300
Tepki puanı
817
Düşünce
Sünni
“Hatay meclisi ilk toplantısında Türkiye'ye ilhak kararı aldı.

Dünya böyle lider hiç görmedi. Hatay'ın ilhakını duyduğunda Atatürk ölmek üzereydi.”
Açıkça hayali, yalan yanlış hikaye uydurmuş. Hatay meclisi ilhak kararını 23 Haziran 1939da aldığında Mustafa Kemal çoktan ölmüştü
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,300
Tepki puanı
817
Düşünce
Sünni
Evet Kurtuluş Savaşında Doğu cephesini Ruslardan kurtaran savaşlarda komutan Kazım Karabekirdi. Güneydoğuda halk kendi kendini kurtardı zaten. Batı cephesini Yunanlılardan kurtaran savaşlarda komutan Mustafa Kemaldi. Mustafa Kemal doğrusuyla yanlışıyla tarihi bir şahsiyettir ama hiç yanlışı yok gibi abartılarla yüceltmenin de anlamı yok.
 

Tiglath

☆☆☆
Üye
Mesajlar
806
Tepki puanı
304
Düşünce
Ateist
Evet Kurtuluş Savaşında Doğu cephesini Ruslardan kurtaran savaşlarda komutan Kazım Karabekirdi. Güneydoğuda halk kendi kendini kurtardı zaten. Batı cephesini Yunanlılardan kurtaran savaşlarda komutan Mustafa Kemaldi. Mustafa Kemal doğrusuyla yanlışıyla tarihi bir şahsiyettir ama hiç yanlışı yok gibi abartılarla yüceltmenin de anlamı yok.
Atatürk yüce bir insandır ve daha da yüceltilmesi gerekir. Onun değerini ne kadar anlarsak o kadar insan oluruz.
Şunu unutma.
Atatürk kadın, erkek farketmeksizin tüm vatandaşlara değer vermiş, hak, özgürlüğünü devlet garantisi altına almıştır. İslam ülkelerinde ezilen insanlar 5000 sene mücadele etse bu hakların yüzde birini alamazlar. Atatürk’ü beğenmeyen, sevmeyen, yüceltmeyen insan net olarak aptaldır!
 

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
2,315
Tepki puanı
518
Düşünce
Muvahhid
Atatürk yüce bir insandır ve daha da yüceltilmesi gerekir. Onun değerini ne kadar anlarsak o kadar insan oluruz.
Şunu unutma.
Atatürk kadın, erkek farketmeksizin tüm vatandaşlara değer vermiş, hak, özgürlüğünü devlet garantisi altına almıştır. İslam ülkelerinde ezilen insanlar 5000 sene mücadele etse bu hakların yüzde birini alamazlar. Atatürk’ü beğenmeyen, sevmeyen, yüceltmeyen insan net olarak aptaldır!
Mustafa Kemal Paşa'ya verdiğimiz değeri kimse bilemez. Ama bu onun yüceltileceği anlamına gelmez. Paşamızın neler yaptığını, nasıl birisi olduğunu çok iyi biliyoruz. O da hayatta olsa bunun yapılmasını istemezdi. Kimsenin hakkını yemezdiye falan getiriyorsunuz, ama siz Mustafa Kemal Paşa'yı çok* yücelterek yanındaki askerlerin hakkını yiyorsunuz. Kemalistim diye geziyorsunuz ama, Paşamızın neyden hoşlanıp neyden hoşlanmayacağını anlayamamışsınız :). Ayrıca Allah'ın verdiği hakları, değerleri Paşamızın yaptıklarıyla bir tutmayınız. Size hayat veren var, hayatınızı kolaylaştıran var.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,300
Tepki puanı
817
Düşünce
Sünni
Atatürk yüce bir insandır ve daha da yüceltilmesi gerekir. Onun değerini ne kadar anlarsak o kadar insan oluruz.
Şunu unutma.
Atatürk kadın, erkek farketmeksizin tüm vatandaşlara değer vermiş, hak, özgürlüğünü devlet garantisi altına almıştır. İslam ülkelerinde ezilen insanlar 5000 sene mücadele etse bu hakların yüzde birini alamazlar. Atatürk’ü beğenmeyen, sevmeyen, yüceltmeyen insan net olarak aptaldır!
Yüce bir insansa zaten yüceltilmeye ihtiyacı yoktur. İslam ülkelerinde ezilen insanlar, herkes İslamı yaşarsa zaten herhangi ekstra hak kazanmasına gerek kalmaz. Mustafa Kemal doğruları da yanlışları da olan tarihi bir şahsiyettir. Kimse beğenmek, sevmek, yüceltmek zorunda değil ama kimse hakaret edemez o başka.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

rhynkar

☆☆
Üye
Mesajlar
427
Tepki puanı
236
Düşünce
Ateist
İstanbul'u Ulubatlı Hasan fetih etti yada Sadrazam Bilmem Ne aldı, Mısırı akıncılar fetih etti paşalar aldı demekten farksız bu. Komutada başta kim varsa başarı veya başarısızlık ona ithaf edilir. Diyecek laf yok sana. Kendi kendine ürmeye devam et.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,300
Tepki puanı
817
Düşünce
Sünni
Başarı herkesin ortak başarısı, başarısızlık da baştakinindir. Adalet bunu gerektirir. Bu yüzden başarı olunca tüm orduya ödüller dağıtılırken, başarısızlık olunca tüm ordu cezalandırılmaz sadece baştaki cezalandırılır.
Bu İstanbulun fethi vs her şey için geçerli. Doğuyu Ruslardan kurtaran ordunun başında Kazım Karabekir, Batıyı Yunanlılardan kurtaran ordunun başında da Mustafa Kemal vardı. Güeydoğuyu zaten halk kendi kurtardı. İşinize gelse de gelmese de tarihi hakikatler bunlar :)
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,064
Tepki puanı
2,346
Düşünce
Ateist
İstanbul'u Ulubatlı Hasan fetih etti yada Sadrazam Bilmem Ne aldı, Mısırı akıncılar fetih etti paşalar aldı demekten farksız bu. Komutada başta kim varsa başarı veya başarısızlık ona ithaf edilir. Diyecek laf yok sana. Kendi kendine ürmeye devam et.
Dikkat ediyor musun, bizim daima söyleyecek farklı bir görüşümüz, ortaya atacağımız yeni bir konumuz var ama bu muslimlerin eski takılmış taş plaklardan bir farkı yok. Sürekli aynı teraneler, aynı teraneler, aynı teraneler. Bu niye?

Şimdi bunlar diyebilirler mi ki insanları inanç bazında yok mümin yok kafir yok münafık yok bilmem ne diye bölmek, inançsız diye ebedi azapla tehdit etmek, her şeyi inanca dayayıp bağlamak çok yanlışmış, biz bu yanlışı gördük, artık inanıyoruz ki allah kimseyi kafir diye müşrik diye sonsuza kadar yakmayacak, insanları sadece işledikleri eylemsel suçlar nedeniyle cezalandıracak, inancı nedeniyle kimseye kaş bile çatılmayacak?

Bunu demeleri olasılığı yüzde kaç? Sıfır. Bunu asla diyemezler, çünkü bunu demek için, ağır tehditler, ağır hakaretler, inanç bazında insanları kinleştirme düşmanlaştırma ile dolup taşan Kuran'ı çöpe atmaları gerek. Onu çöpe asla atmaya cesaretleri olmadığına göre?

Bunların Kuran'da takılınıp kalınmış konularda takılıp kalmalarının bir çaresi, tedavisi yok. Çünkü bunun kutsal olduğu inancına saplanıp kalmışlar. Bunlar zamanla yok olup giderse bu banallık bitecek. Doğal seleksiyon zaman alır maalesef.
 
Üst