Tarihi fotoğraflar

Tiglath

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yüce bir insansa zaten yüceltilmeye ihtiyacı yoktur. İslam ülkelerinde ezilen insanlar, herkes İslamı yaşarsa zaten herhangi ekstra hak kazanmasına gerek kalmaz. Mustafa Kemal doğruları da yanlışları da olan tarihi bir şahsiyettir. Kimse beğenmek, sevmek, yüceltmek zorunda değil ama kimse hakaret edemez o başka.
İslam ülkesinde Halife dışında herkes ezilir. Sistem bunun üzerine kurgulanmıştır. Halife’nin meşruluğu sorgulanamaz. İslam içinde islamı, halifeliği eleştiremezsin, kelleni alırlar. Halife ağzına sıçsa, bir daha sıç diyeceksin! Aksi örnek gösteremezsin, yoktur, yok.
Sana insan olmayı Atatürk ve Atatürk gibi insanlar öğretti, Beslendiğiniz kaba sıçmayın!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İslam ülkesinde Halife dışında herkes ezilir. Sistem bunun üzerine kurgulanmıştır. Halife’nin meşruluğu sorgulanamaz. İslam içinde islamı, halifeliği eleştiremezsin, kelleni alırlar. Halife ağzına sıçsa, bir daha sıç diyeceksin! Aksi örnek gösteremezsin, yoktur, yok.
Sana insan olmayı Atatürk ve Atatürk gibi insanlar öğretti, Beslendiğiniz kaba sıçmayın!
Cahilliğinizi ayıplamıyorum ama cahil olduğunuz konularda ısrarla yalan yanlış yorum yapıyorsunuz bunu ayıplıyorum kendinizi bu kadar komik durumlara düşürmeyin :)
1-Uhud Savaşı öncesi Peygamberin fikrine bile itiraz edilmiş ama kimsenin kellesi gitmemiştir:
Resûl-i Ekrem gördüğü bir rüyayı ashabına anlattı:

"Ben kendimi sağlam bir zırh içinde gördüm. Kılıcım Zülfikârın ağzında ise, bir gediğin açıldığını gördüm. Boğazlanmış bir sığır, arkasından da bir koç gördüm."

Ashab-ı Kirâm, "Bunu ne şekilde tâbir ediyorsun, yâ Resûlallah?" diye sordular.

Hz. Resûlullahın cevabı şu oldu:

"Sağlam zırh giymek Medine'ye, Medine'de kalmaya işarettir. Kılıcımın ağzında bir gediğin açılmasını görmüş olmam, bir zarara uğrayacağıma işarettir. Boğazlanmış sığır, ashabımdan bir kısmının şehid edileceğine işarettir. Onun arkasından bir koçun getirilmesine gelince, o askeri bir birliğe işarettir ki inşallah Allah onları öldürecektir." (Sîre, 3/66-67; Tabakât, 2/37-38 )

Peygamberimiz (s.a.v.)'in kanâatı, gördüğü rüyânın da ilhamıyla Medine'yi bizzat içerden müdafaâ etmekti. Buna rağmen Müslümanların da görüşlerine başvurup onların da kanâatlarını öğrenmek istiyordu.
Ashabın ileri gelenlerinin bir çoğu da Peygamber Efendimizin bu kanaatına iştirak etti.
Ancak Bedir Gazâsında bulunmayan kahraman ve genç sahabîler, Bedir'de bulunan gâzilerin nâil olduğu ecir ve sevabı, Bedir şehidlerinin ulaştığı yüksek dereceleri Resûl-i Ekrem Efendimizden işitmekle, o harpte bulunmadıklarından dolayı son derece üzülmüşlerdi. Bu sebeple düşmanı Medine dışında karşılama arzusunu taşıyor ve bu arzularında şiddetle ısrar ederek şöyle diyorlardı:

"Yâ Resûlallah! Vallahi, onların Cahiliyye Devrinde bile Medine'ye, üzerimize yürümelerine meydan ve imkân verilmemiştir. İslâmiyet devrinde onların Medine'ye, üzerimize yürümelerine nasıl müsaade buyurulur?"
"Yâ Resûlallah! Biz, Allah'tan bu günü isterdik. Bizleri dışarı çıkar. Düşmanlarımız ile göğüs göğüse cenk edelim!" (Tabakât, 2/45; İbni Kesir, Sîre, 3/24 )
Peygamber kendi görüşüne aykırı fikir ileri sürenleri cezalandırmayı bırakın onların isteklerine göre hareket etmiştir.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
2-Ömer adına valileri denetleyebilen Muhammed b. Mesleme Hz. Ömer’e, ‚Biz seni istediğimiz vasıflarda buluyor ve senin için hayırlar diliyoruz. Devletin gelirlerini ve ganimetleri artırıyor ve onlardan yeme hususunda da çok dürüst ve namuslu davranıyorsun. Dahası, onları adaletli bir şekilde dağıtıyorsun. Eğer bunlardan ayrılacak olursan seni, okun ateşe tutularak düzeltildiği gibi düzeltiriz‛ dediğinde Hz. Ömer; ‚Beni, haksızlık ve yanlışlıklar yaptığımda düzeltecek bir kavmin başına getirdiğinden dolayı Allah’a şükürler olsun!‛ karşılığında bulundu. (Hindî, 35763; Kandehlevi, II, s. 118. )

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
3-
Hz. Ömer (r.a.), bir savaş sonrası ganimetleri taksim etmişti. Herkese bir parça kumaş düşmüştü. Fakat bu kumaş tek başına bir işe yaramıyordu. Oğlu Abdullah, babasına:

“Bu kumaş tek başına ne benim, ne de senin işine yaramıyor. Ben hakkımı sana vereyim de, kendine güzel bir elbise yaptır.” demişti.

Hz. Ömer de oğlunun hediyesini kabul ederek bir elbise yaptırmıştı.

Birkaç gün sonra, üzerinde bu elbise olduğu halde bir konuşma yapmak için minbere çıkmıştı.

“Ey müminler! Beni dinleyin ve bana uyun.” der. Arka saflarda biri itiraz eder. “Ey müminlerin emiri! Seni dinlemiyorum ve sana itaat da etmiyorum! Çünkü sen, Allah ve Resul’ünün yolundan gitmiyorsun!” dedi.

Halife, “Neden?” diye sordu.

O zat sebebini şöyle izah etti: “Ganimet taksiminde, bizlerden hiçbirine elbise diktirecek kadar bir kumaş düşmediği halde, görüyorum ki, sen o kumaştan fazla almış, bir elbise yaptırmışsın!”

Hz. Ömer, cemaat arasında bulunan oğlu Abdullah’a (r.a.) işaret etti. Hz. Abdullah da kalkıp durumu izah etti. Payına düşen kumaşı babasına verdiğini söyledi. Gözler ikazda bulunan zata yönelmişti. O zat ayağa kalktı ve:

“Şimdi konuş, ey müminlerin emiri! Şimdi dinliyor ve sana itaat ediyorum.” dedi. (İsmail Mutlu, Dört Halife Devri; Mutlu Yayıncılık, İstanbul; 1993; ayrıca bk. Müslim b. Kuteybe ed-Dineveri, Uyunu’l-ahbar, 1/118; Ebu’l-ferec İbnü’l-cevzi, Sıfetü’s-saffe, 1/203-204)

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Son halife osmanlı Abdülmecid Efendi'nin oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi'nin kızı Hanzade Sultan. 1945

1574098459634.png

Konstantinopolis sultanların şehri'nde nargile içen bir Türk kadını. İstanbul 1895
1574098523160.png

Türk Dil Kurumu’nun ilk başkanı olan Samih Rifat Bey. Ankara 1932

1574098556024.png

Sabiha Bengütaş, Türkiye'nin ilk kadın heykeltıraşı. Ankara 1939

1574098618130.png

Diyarbakırspor taraftarları o zamanki maçlarda, takım elbise, kıravat ve şapka takıp maça gidiyorlarmış. Diyarbakır 1950
1574098641877.png

Şıklık, zarafet, doğallık, güzellik ve asalet hepsi birarada olan Türk kadınları. Konya 1940

1574098690106.png

Türkiye'nin ilk kolonya markası Eyüp Sabri Tuncer. Ankara 1965
1574098714184.png

Türkiye’nin aynası gelmiş geçmiş en büyük komedyeni Kemal Sunal'ın evlilik fotografı. İstanbul 1975

1574098760915.png

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
@Entropyy22
Muhterem
Nedendir bilmiyorum ancak bu siyah beyaz fotoğrafların kendine özgü bir gizemi var gibi.
Baksanıza, kulakları çınlasın, Kemal Sunal bile(!) gayet fotogen çıkmış. :D

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
@Entropyy22
Muhterem
Nedendir bilmiyorum ancak bu siyah beyaz fotoğrafların kendine özgü bir gizemi var gibi.
Baksanıza, kulakları çınlasın, Kemal Sunal bile(!) gayet fotogen çıkmış. :D
@kavak
Azizim
Renkli fotoğrafların cazibesi daha fazla olmasına rağmen siyah beyaz fotoğrafların ayrı bir tadı vardır. Siyah beyaz fotoğraf ile birşeyler anlatmak daha zordur, kabiliyet ister.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Usta yönetmen Spielberg Schnidler'in Listesi filmini tarihsel atmosferi yakalamak için siyah beyaz çekti.

Filmde tek bir renkli sahne vardı, o da küçük bir kızın mantosu kırmızıydı sadece. Tabii filmi ilk izlediğimizde anlam veremedik.

Sonra anlamı korkunç bir şekilde ortaya çıktı. Naziler tarafından katledilmiş Yahudilerin oluşturduğu bir ceset yığını vardı. O yığının içinde küçük, kırmızı bir manto da vardı!!!

Spielberg usta yapmıştı yapacağını yine... Bu adam bir dâhi. Kendisi Yahudidir. Sinema böyle dâhi yönetmen görmedi. Onun Yapay Zeka'sı kült yani, muhteşem. Hep Cameroon'la rekabet halindeydi.

Spielberg'in bu küçük kız vurgusuna benzer bir vurguyu da Livaneli Veda filminde yaptı. İzmir... Türk atlıları şehre giriyor. Rumlar panik halinde. Bir küçük kız atların ayakları altında kalmak üzere. Mami mami diye annesini çağırıyor. Tam ezilecekken bir atlı eğilip çocuğu alıyor.

Bunda Türkler Rum katliamı yapmadılar vurgusu var. Peki o küçük Rum kızına ne oldu? İslam'da evlatlık kurumu olmadığı için yanaşma olarak alınmaktan başka şansı yok. Onlara besleme, yanaşma, halayık gibi isimler verilirdi Osmanlıda. Ama kim bilir belki Atatürk zaferi kazanır kazanmaz toplumu dönüştürmeye başlamıştır.

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
@Entropyy22
Muhterem
Tarihi değeri olan fotoğrafları paylaşmaya devam edin lütfen, çünkü geleceğimizin akibeti, biraz da geçmişimizi dürüst ve tarafsız(!) tahlil yapmakta yatar.
Buradaki bazı(!) forumdaşlara nazaran pek fazla boş zamanım olduğu söylenemez ancak yine de fırsatını buldukça, ben de birşeyler eklemeye çalışacağım. :)

Sevgiler

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Keçiören Süvari Karakolu. Ankara 1960
1574272812962.png

Cumhuriyet bayramı kutlamalarından. Artvin 1933
1574272853034.png

Köy enstitülerine gelen Elif'in öncesi ve sonrası. Elazığ 1940
1574272893236.png

Kürt kovboy çadırı. Ağrı 1880

1574272924173.png

Kürt Kadın Modası. Mezopotamya 1860
1574272951150.png

Fenerbahçe'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında, Konstantinopolis. İstanbul 1890-1900
1574273001099.png

Urfa-Diyarbakır yolu üzerinde, mola vermek için duran bir turist kafilesi, onlardan biriyle fotoğraf çeken köylüler. Şanlıurfa 1978
1574273030224.png

kavak

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
1574590236995.jpeg

İstanbul: 1960
İstanbulun şimdiki nüfusu muhtemelen en azından 10 katıdır. :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aracı çok kötü park etmişler! Trafik yoğun olmasa bile tehlikeli.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
images.jpeg

Beni en çok etkileyen tarihteki en önemli insan hypatianin fotoğrafı zeki olduğu kadar da güzelmiş.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Rachel H. Weisz'e de Hypatia'yı oynamak yakıştı ama!

Mumya filmi ile ün kazanmıştı. Hypatia rolü bence hayatının en iyi rolü.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Şıklık, zarafet, doğallık, güzellik ve asalet hepsi birarada olan Türk kadınları. Konya 1940

Ekli dosyayı görüntüle 1687
Kadınlar ne kadar güzel giyinmiş modern , zarif ve şık çok beğendim. Keşke o dönemde yaşasaydım diyorum bazen! Geçen sene burası baya dinci dolu sokakta yürürken bürüklü bir kadın (bürüklü babama ait bir laf) bana çarptı pardon dedi ve gitti. Ahh nerede o günler ahh modern , çağdaş, lâik, seküler ve demokratik türkiye sıkıntıları olsa da o dönem yine güzeldi.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kadınlar ne kadar güzel giyinmiş modern , zarif ve şık çok beğendim. Keşke o dönemde yaşasaydım diyorum bazen! Geçen sene burası baya dinci dolu sokakta yürürken bürüklü bir kadın (bürüklü babama ait bir laf) bana çarptı pardon dedi ve gitti. Ahh nerede o günler ahh modern , çağdaş, lâik, seküler ve demokratik türkiye sıkıntıları olsa da o dönem yine güzeldi.
İnsanların kıyafeti sizi ne ilgilendiriyor?