Tarihselcilik ve Kur'anı anlamada Tarihselci Okuma Metodu

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Benim işime gelmesi açıklama ile alakalı bir durum değil. Kur'an anlama metodolojisine ait kaynaklar ile cevap verdim.

@siradan1mumin Hocam var mı ekleyeceğin ?
Hocam, arkadaşın bahsettiği ayetlere baktım ben bir çelişki göremedim açıkçası. Enbiya 30'daki uyarı mahiyetinde ki ayeti bile anlamamış, çok komik bir eleştiri getirmiş. Ayet inanmayanları tenkit ediyor. Mesela karşımda ki insanın gerizekalı olduğunu bildiğim halde, sen gerizekalı mısın diye sorsam, onun gerizekalı olduğunu bilmediğim için değil tenkit etmek için söylerim. Arkadaş bunu bile anlamamış, ilginç.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Kur’an’ı tedebbür etmezler mi? Eğer Allah’tan başkasından gelseydi, onda çok sayıda çelişki bulurlardı. (Nisâ 4/82)
Bu ayetler sizin verdiğiniz linkteki siteden alıntı
اَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْاٰنَۜ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِ اللّٰهِ لَوَجَدُوا ف۪يهِ اخْتِلَافًا كَث۪يرًا
Efelâ yetedebberûne-lkur-ân(e)(c) velev kâne min ‘indi ġayri(A)llâhi levecedû fîhi-ḣtilâfen keśîrâ(n)

Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.(Diyanet İşleri Meali Yeni)
Adamlardaki mantık müthiş mealler de çelişki yok diye çevrilen ayet var ama ben fusillet suresi 9 ayet ile enbiya suresi 30 ayetin çeliştiğini gösteriyorum bana link veriyor verdiği linkte bir de Allah öyle demek istememiş ve şöyle demek istemiş diye iddaa da bulunuyor ve şunu direkt söytlüyor
Kur'an ın dil özelliğini de hesaba katarak , olan olayları, hitap şeklini nasıl en iyi şekilde anlayabilirsin ? Anlayamazsın. Yalnızca mantık yürütürsün, algı bilim ile anlamaya çalışırsın. Sen 1400 sene önce orada değildin. Mealleri yazanda orada değildi. Sana çelişkili gelen ayet başka bir algı bilim metodu ile açıklanıyor.
Allah ne dediğini bilmeyen bir varlık ve dediğini peygamber harici hiçbir insan anlayamaz demeye getiriyorlar
Hayır. Allah ne dediğini biliyor fakat bu metni peygamber ve 1. muhatapları kadar kimse anlayamaz demek. Siz hala evrensel okuma yapıyorsunuz.
bu mantığınızla gidersek çevirenlerin o zaman peygamberden sonra kimse kuranı anlamamış anlamı çıkar
Bir çoğu evet. Bir ayetin mealini alın 39'u da farklılıklar gösterir. Bazı ayetlerin anlamı çok net anlaşılır. Bazı ayetler üzerinden çok farklı yorumlar çıkmaktadır.
bu daha vahim bir olay
Herkes bu metnin 7 yy. Arap dili ile yazıldığını unutuyor maalesef. Ne bekliyordunuz?
Peygamberden başkasının anlamadığı kuranı anladığını ve çevirdiğini iddaa eden tüm islam alemi yalan söylemiş olur ayet ile sabit
Ayet ile sabit İslam alemi için sabit değil. Suçlu kim?
بِالْبَيِّنَاتِ وَالزُّبُرِۜ وَاَنْزَلْنَٓا اِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ اِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

Nahl (44): Apaçık mucizeler ve kitaplarla (gönderildiler). İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman için ve düşünüp anlasınlar diye sana da bu Kur'an'ı indirdik.(dib meali)
Kime hitap ediyor? Araplara. Ne zaman? 7.yy. Hangi dil? Arapça?

Kendiniz deneyin:

Eski Türkçe Cümle: Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Anlamı: Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yalanır Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmuyor.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnkâr edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı? (DİB meali)

Görmedik! İnanmayacağız! 😆

Hayır bu Kuran'da Meryem için kura çekilirken sen orada değildin yazıyor yahu! Bunun açıkçası ne? Ben ne söylersem sorgusuz sualsiz gözünüzle görmüş gibi inanacaksınız!

İşte buna da dogma deniliyor. İki lafı bir araya getirmekten aciz bu kitapta farkında olunmadan dogmanın örneklemesi gayet iyi yapılmış! Dogma ne mi? Şekil A da görülen! 😄

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam, arkadaşın bahsettiği ayetlere baktım ben bir çelişki göremedim açıkçası. Enbiya 30'daki uyarı mahiyetinde ki ayeti bile anlamamış, çok komik bir eleştiri getirmiş. Ayet inanmayanları tenkit ediyor. Mesela karşımda ki insanın gerizekalı olduğunu bildiğim halde, sen gerizekalı mısın diye sorsam, onun gerizekalı olduğunu bilmediğim için değil tenkit etmek için söylerim. Arkadaş bunu bile anlamamış, ilginç.
Hocam ben mi anlatamadım acaba Arkadaşa?

Arkadaşın argümanı şu:
De ki: “Siz mi yeri iki günde (iki evrede) yaratanı inkâr ediyor ve O’na ortaklar koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabbidir.Enbiya 21/30

Burada insanın şahitliği yok diyor.

aynı konuşma üslubu bu Enbiya 44 de de var.

İnkâr edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı? (DİB meali)

Burada aynı insan neden şahit diyor.

Bende bunun Kur'an hitabeti ile ilgili olduğunu söyledim.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Görmedik! İnanmayacağız! 😆

Hayır bu Kuran'da Meryem için kura çekilirken sen orada değildin yazıyor yahu! Bunun açıkçası ne? Ben ne söylersem sorgusuz sualsiz gözünüzle görmüş gibi inanacaksınız!

İşte buna da dogma deniliyor. İki lafı bir araya getirmekten aciz bu kitapta farkında olunmadan dogmanın örneklemesi gayet iyi yapılmış! Dogma ne mi? Şekil A da görülen! 😄
Karşımdaki insanın cahil olduğunu bildiğim halde, ona; "yahu cahil misin?" demem, onun cahil olduğunu bilmediğim anlamına gelmez. Alttan alttan tenkit ettiğim anlamına gelir. Bir siz akıllı değilsiniz.

Ivar

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Bağımsız
İnanma hocam bu senin özgürlüğün. Kimse bir şey diyemez.
%C4%B0slam%C4%B1n-yay%C4%B1lma-haritas%C4%B1.jpg

"(Yer üzündə) fitnə (şirk) qalmayıb, bütün din (ibadət) yalnız Allaha məxsus olanadək onlarla vuruşun. Əgər (Allaha şərik qoşmağa) son qoysalar (bilsinlər ki), Allah onların nə etdiklərini görəndir (bunun əvəzində mükafatlarını verəcəkdir)." "Enfal-37

Eleman sen ne zırvalıyorsun? Narcı, 19. uydurukculardan sonra, bi de siz mi türediniz şimdi?

Hadi, şu haritadan tarihsel metodunla abra kadabra yapda forum görsün. Hatta o M. Öztürk keferesini çağır eğip büksün kılıfına uydursun da görelim...

Aha quran ayeti. Aha ayan beyan olgu harita belgesi! Daha ne tefsirinden, ne tarihselci uyduruk (bidat) metdodundan dem vuruyorsun?

Görünen köy kılavuz mu istermiş? Aklınız yok mu la sizin, ona buna kiraya veriyonuz?

Yazan tarafından düzenlendi:

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

"(Yer üzündə) fitnə (şirk) qalmayıb, bütün din (ibadət) yalnız Allaha məxsus olanadək onlarla vuruşun. Əgər (Allaha şərik qoşmağa) son qoysalar (bilsinlər ki), Allah onların nə etdiklərini görəndir (bunun əvəzində mükafatlarını verəcəkdir)." "Enfal-37

Eleman sen ne zırvalıyorsun? Narcı, 19. uydurukculardan sonra, bi de siz mi türediniz şimdi?

Hadi, şu haritadan tarihsel metodunla abra kadabra yapda forum görsün. Hatta o M. Öztürk keferesini çağır eğip büksün kılıfına uydursun da görelim...

Aha quran ayeti. Aha ayan beyan olgu harita belgesi! Daha ne tefsirinden, ne tarihselci uyduruk (bidat) metdodundan dem vuruyorsun?

Görünen köy kılavuz mu istermiş? Aklınız yok mu la sizin, ona buna kiraya veriyonuz?
Peki, bu yapılan savaşların din savaşı olduğunu bana kanıtlar mısın? Din savaşı değilse de ne sebeple yapıldı. Kuran'da haksız yere savaş aç diyen bir ayet yok. Tam tersi savaş ayetleri savunma için ve haklılık için(bkz: Mümtehine 8, Bakara 190, Hac 39, Nisa 75, Hucurat 9).

kalaka27

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Kur'an ın dil özelliğini de hesaba katarak, olan olayları, hitap şeklini nasıl en iyi şekilde anlayabilirsin? Anlayamazsın. Yalnızca mantık yürütürsün, algı bilim ile anlamaya çalışırsın. Sen 1400 sene önce orada değildin. Mealleri yazanda orada değildi. Sana çelişkili gelen ayet başka bir algı bilim metodu ile açıklanıyor.
İnsan ne üstüne vardır? İnsan his ve duyu üstüne değil mi?
Allah görmedin mi diye sorduğunda ne anlıyorsun?
Şu an okuduğun kuran Ebül-Esvedi'nin harekelendirdiği Kur'an değil mi Emevi halifesi Muaviye görevlendirmedi mi?
Hayır. Allah ne dediğini biliyor fakat bu metni peygamber ve 1. muhatapları kadar kimse anlayamaz demek. Siz hala evrensel okuma yapıyorsunuz.
Allah ne dediğini biliyor ama sizler kafanıza göre farklı farklı kelimelere aynı anlamları yüklüyor ve aynı ayetin içinde geçtiğinde aynı anlamı verip geçiyorsunuz. O da yetmiyor "nas" diye geçen kelimede insan
hem beşer hem ins kelimesi geçiyor. Meryem süresinde bir ayette ama ikisi de insan çevriliyor.
Nisa süresinde hem nisa hem de "ünsa" diye kelime geçiyor ama ikisi de kadın diye çeviriliyor.
Bir çoğu evet. Bir ayetin mealini alın 39'u da farklılıklar gösterir. Bazı ayetlerin anlamı çok net anlaşılır. Bazı ayetler üzerinden çok farklı yorumlar çıkmaktadır.
Tüm çeviriler Elmalı Hamdi çevirisi üstünde çevrilir bunu bilmeniz lazım.
Herkes bu metnin 7 yy. Arap dili ile yazıldığını unutuyor maalesef. Ne bekliyordunuz?
Yedinci yüzyılda Arap alfabesi kaç harftir bilmeniz lazım bunu bilmeden savunma yapamazsınız.
Ayet ile sabit İslam alemi için sabit değil. Suçlu kim?
İslam alemi ayetten bağımsızlar istediği ayeti kabul edip etmeme özgürlükleri var islam aleminin size gore sizin mantığınıza göre suçlu Allah olur.
Kime hitap ediyor? Araplara. Ne zaman? 7.yy. Hangi dil? Arapça?
Araplara hitap ediyor doğru o yüzden iskenderiye patriğine ve iran şahina ve bizans ımparatoruna boşa tebliğ etti araplara indiği için bu ülkelere elçi gönderildi boşuna değil mi?
Bana eski Türkçe kelimelerle gelme sakin eski türkçe birçok kelime hala dilimizde ve kullanırız yazayım bazılarını.
Bahdenizli pişik ganneler arasından suyiğe girdi mahmilin altında geçip sulume vardı
yukarıda yazıdığımda türkçe.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Ivar

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Bağımsız
Peki, bu yapılan savaşların din savaşı olduğunu bana kanıtlar mısın? Din savaşı değilse de ne sebeple yapıldı. Kuran'da haksız yere savaş aç diyen bir ayet yok. Tam tersi savaş ayetleri savunma için ve haklılık için(bkz: Mümtehine 8, Bakara 190, Hac 39, Nisa 75, Hucurat 9).
Kafan kumda senin. "Savunma(!) savaşı" hepsi ta endülüs'e- viyana kapılarına kadar.

kalaka27

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Osmanlı ile Memluk savaşı iki Müslüman devlet mecidebikda memluk yıkıldı hilafet Osmanlı'ya geçti ikisi de Müslüman neden savaştılar?
Büyük selçuklu ile karahanlılar savaştı ikiside müslüman ve türkler neden savaştılar?
Abbasiler emevilere ayaklanıp abbası adı altında devlet kurdular.
Emeviler ispanyaya kadar gittiler tarık bin ziyad fetih etti ne için gittiler.

Moderatör tarafından düzenlendi:

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Kafan kumda senin. "Savunma(!) savaşı" hepsi ta endülüs'e- viyana kapılarına kadar.
Ben savunma savaşı olduğunu iddia etmedim ki. Hz. Muhammed'den sonra yapılan savaşların sebebi, hangi ayete dayanarak yapılmış? Bu savaşların sebebi neydi? Bu sebepleri bilmiyorsan o zaman bunlar üzerinden İslam'ı eleştiremezsin.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Osmanlı ile memlük savaşı iki müslüman devlet mecidebıkda memlük yıkıldı hilafet osmanlıya geçti ikiside müslüman neden savaştılar
Büyük selcuklu ile karahanlılar savaştı ikiside müslüman ve türkler neden savaştılar
Abbasiler emevilere ayaklanıp abbasi adı altında devlet kurdular
Emeviler ispanyaya kadar gittiler tarik bin ziyad fetih etti ne için gittiler
Bunların konu ile ne alakası var? Hz. Muhammed'den sonra yapılan savaşların sebebi, hangi ayete dayanarak yapılmış? Bu savaşların sebebini neye dayanarak İslam'ın emriymiş gibi algı yaratıyorsun?

Ivar

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Bağımsız
Savunma savaşı diye sen etmediysen, narcılar ediyor. Bana göre yok birbirinizden farkınız. İkiniz de bidatçı- örtücüsü- bükücüsünüz.

Enfal-37 inkar mı ediyorsun? Sen kimsin hem? Sanamı soracağım neyi nasıl gördüğümü ifade ederken. Gerçekleri örtmenize, dogmaları süsleyip, püslemenize müsade edemeyiz.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Ben islamın emri dedim mi bu devletler müslüman dedim kendi kafalarına savaştılar öyle ya
Hucurat 9: Eğer müminlerden iki topluluk birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltiniz; eğer biri diğeri üzerine saldırırsa, saldıranlarla Allah'ın buyruğuna dönmelerine kadar savaşınız; eğer dönerlerse aralarını adaletle bulunuz, adil davranınız, şüphesiz Allah adil davrananları sever.

Bahsettiğin devletlerin ne için savaştığı gram umurumda değil ama bu ayet sanırım konuya ışık tutacak.

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Savunma savaşı diye sen etmediysen, narcılar ediyor. Bana göre yok birbirinizden farkınız. İkiniz de bidatçı- örtücüsü- bükücüsünüz.

Enfal-37 inkar mı ediyorsun? Sen kimsin hem? Sanamı soracağım neyi nasıl gördüğümü ifade ederken. Gerçekleri örtmenize, dogmaları süsleyip, püslemenize müsade edemeyiz.
Konuyla ne alakası var. Bir soru sordum, ebesinin nikahına çektin konuyu.
Bu durumda büken sen oluyorsun.

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
İnsan ne üstüne vardır insan his ve duyu üstüne değil mi?
İnsanın 5 duyusu aracılığı ile hisseder.
Allah görmedin mi diye sorduğunda ne anlıyorsun
Şuan okuduğun kuran Ebul-Esvedi nin harakelendirdiği kuran değil mi
Kaynaklarda böyle geçiyor evet.
emevi halifesi muaviye görevlendirmedi mi ?
Tarihsel bir araştırmam olmadı.Doğrudur.
Allah ne dediğini biliyor ama sizler kafanıza göre farklı farklı kelimelere aynı anlamları yüklüyor ve aynı ayetin içinde geçtiğinde aynı anlamı verip geçiyorsunuz oda yetmiyor nas diye geçen kelimede insan
hem beşer hem ins kelimesi geçiyor meryem suresinde bir ayette ama ikiside insan çevriliyor
Nisa suresinde hem nisa hemde unsa diye kelime geçiyor ama ikiside kadın diye çeviriliyor

Tüm çeviriler elmalı hamdi çevirisi üstünde çevrilir bunu bilmeniz lazım

Yedinci yüzyılda arap alfabesi kaç harfdir bilmeniz lazım bunu bilmeden savunma yapamazsınız
Hocam bu kadar akademik bilgin var ise neden güzel bir çalışma ile tüm İslam aleminin yanlışlarını düzeltmiyorsun?
İslam alemi ayetten bağımsızlar istediği ayeti kabul edip etmeme özğürlükleri var islam aleminin size göre sizin mantığınıza göre suçlu Allah olur
Bu sizin çıkarımınız.
Araplara hitap ediyor doğru o yüzden iskenderiye patriğine ve iran şahına ve bizans imparatoruna boşa tebliğ etti araplara indiği için bu ülkelere elçi gönderildi boşuna değil mi
Madem ultra ulemasın. O zaman İslama davet'in ne demek olduğunu benden çok daha iyi anlaman lazım.
Bana eski Türkçe kelimelerle gelme sakın eski türkçe bir çok kelime hala dilimizde ve kullanırız yazayım bazılarını
Dil evrilir mi evrilmez mi?

Bahdenizli pisik ganneler arasından süyiğe girdi mahmilin altında geçip sülüme vardı
yukarıda yazıdığımda türkçe
Kim anladı ki bunu ? bunu bile kimse anlamıyor. 1400 yıllık meali nasıl anlayacaksın tefsirsiz?

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Güzelim sen önce bi niyetini profilinde delikanlı gibi belirt. Ondan sonra çaycı mertebesine yükselip onun ağzı ile konuşabilirsin.
Cımbızlamadan önü ve arkasını oku anlarsın.

36.
Bakın, hakkı inkara şartlanmış olanlar insanları Allah'ın yolundan çevirmek için (nasıl da) harcıyorlar mallarını; ve (daha da) harcayacaklar, tâ ki bu harcadıkları kendileri için derin bir ızdırab ve yerinme [kaynağı] oluncaya kadar; ve sonra haklarından gelinecek! Ve [ölünceye kadar] hakkı inkarda direnen bu kimseler topluca cehenneme tıkılacaklar,
37.
ki böylece Allah kötü ve bayağı olanı iyi ve temiz olandan ayırsın da, kötü ve bayağı olanı kendi türünden olanla yan yana getirip [hükmü altında] hepsini bir araya toplasın ve (nihayet) onları topluca cehenneme yerleştirsin. İşte her bakımdan aldanmış olacak olanlar böyleleridir.
38.
O hakkı inkara şartlanmış olanlara anlat ki, eğer direnmeyi bırakırlarsa, (37) geçmişte olup bitenlerden ötürü kendileri bağışlanacaklar; ama eğer [geçmişteki hatalı tutumlarına] dönecek olurlarsa, o zaman, geçmişte kendileri gibi olanların başına gelenleri (38) hatırlat onlara.

37 - Yani, başkalarını Allah'ın yolundan çevirmekten ve inananlara karşı savaş açmaktan vazgeçerlerse.

38 - Yani, "eski çağlarda yaşamış olan toplumların örneği (sünneti) nasıl vuku buldu": ahlakî ve manevî gerçekleri inatla görmezlikten gelip inkar eden toplumların başına gelmiş olan ve gelmesi mukadder olan felaketlere işaret ediliyor.
Koca İslam medeniyetinin Kur'ana göre haraket ettiğini söyleyecek kadar cahilsin belliki.

Sana abi tavsiyesi:
Ridde savaşından sonrasını Kur'an ile özleştirme.;)
Orta okul bilgin ve Homoerectus uslübun ile burada pek bişeyler ispat edebileceğini düşünme.

Sana ilk sınav sorusu. Bakara 217 yi çalış haram aylarda 1400 yıldır neden savaşamadığı nı anla sonra diğer soruyu sorucam.

Son konular