Tarihselcilik ve Kur'anı anlamada Tarihselci Okuma Metodu

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Müşrikler muslimlere seneye hac etmenize izin verelim deyip anlaşma imzalamışlar. Muslimler Mekke'yi işgal edince ise müşrikler pisliktir, yasak tapınağa sokmayın gördüğünüz yerde öldürün demişler.

Bu iki taraftan hangisi insan, hangisi vahşi?

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tabii muslimlerin zihin şartlandırılmış zombi zihni olduğu için bunları Adem'den beri Allah inancı vardı zalimler bu inanca putları soktular diye saçma sapan bunları akıl dışı mantık dışı bilim dışı insanlık dışı Pavlov köpeği gibi şartlandırıyorlar ki standart tepki versin hepsi.

Bunlar inanç özgürlüğünü anlayamazlar. Kimseye neye taptığını kaç şeye taptığını soramazsın, karışamazsın. Herkes senin uyduruk hayalet allahına tapmak zorunda olamaz. Bunlarda bunları kavrayacak beyin yok.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şu adamı atıp durma.

Bu şaklabanların bizi İslam'dan daha beter soğuttuğunu bir anlatamadık zaten bunlara. Hayır ben bu soytarıların ne zırvalayacak diye bir saniye bile ağızlarına bakmam ki. Ben bu sahtekarların yalancı ağzına niye bakayım yahu? Kuran kırk mahzende kırk sandıkta mı kilitli? Bir tıkın ucunda! Hayır niye Kuran'a bakmak varken yalancı sahtekarların ağzına bakayım da?

Yazan tarafından düzenlendi:

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Müşrikler muslimlere seneye hac etmenize izin verelim deyip anlaşma imzalamışlar. Muslimler Mekke'yi işgal edince ise müşrikler pisliktir, yasak tapınağa sokmayın gördüğünüz yerde öldürün demişler.

Bu iki taraftan hangisi insan, hangisi vahşi?
O anlaşma dediğin, hudeybiyedir. Mekkeni fethi ile arada 2 yıl var. Mekkenin fethi de Beni Bekir kabilesinin Beni Huzaa kabilesine baskını ile olur. Suçlu taraf yine yahudiler. Olayları çarpıtmaya gerek yok.

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
O anlaşma dediğin, hudeybiyedir. Mekkeni fethi ile arada 2 yıl var. Mekkenin fethi de Beni Bekir kabilesinin Beni Huzaa kabilesine baskını ile olur. Suçlu taraf yine yahudiler. Olayları çarpıtmaya gerek yok.
@DemoKratos Ve ayrıca şunu da ekleyim. Mekke'ni fethinde bir Allah'ın kulunun burnu bile kanamamıştır.
Sende en az benim kadar iyi biliyorsun ama çarpıtmakta üstüne yok.

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Bu şaklabanların bizi İslam'dan daha beter soğuttuğunu bir anlatamadık zaten bunlara. Hayır ben bu soytarıların ne zırvalayacak diye bir saniye bile ağızlarına bakmam ki. Ben bu sahtekarların yalancı ağzına niye bakayım yahu? Kuran kırk mahzende kırk sandıkta mı kilitli? Bir tıkın ucunda! Hayır niye Kuran'a bakmak varken yalancı sahtekarların ağzına bakayım da?
Ana konudan kaç. Kuteybe'nin katliamlarını bile kabul ediyorum. Bu senin işine gelmesi gereken konu. Ama onların amacının dini yaymak olduğunu bildiğin işin bunları konuşmak işine gelmez. Cevap versene, Türklere neden 9-10.yy'a kadar İslam'a geçmedi ha. Adamın amacı dini yaymaksa hepsini Arabistan'a esir edip 100 yılda yeni Türk nesillerine İslam'ı empoze ederdi. Sizin gibi olayları çarpıtanlar sayesinde bir kez daha imanım artıyor elhamdülillah. Bedir soygunuymuş cart curt, bunları çocuklara anlat sen. O kervanda bütün Mekkelilerin mallarının satılıp harbe hazırlık yapılacağını hiç anlatma, işine gelmez çünkü. Hadi abicim başka kapıya, git başka keriz yol, karşında cahil biri yok senin.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hayır boyacı küpü olur da daldırır çıkarırsın "tamam yeşil oldu, güzel oldu!" dersin!
😁😆😁😆😁😆😁😆

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Din allahın olana kadar savaşın emrini alan muslimler güçlerinin yettiği yere kadar gitmiş savaşmışlar. Nasıl Kuran'a uygun olmuyor?
Hocam ilgili ayetlerin tefsiri gerçek anlamını ve İlahiyatçı hocaların açıklamalarını paylaştık. İstersen tekrar kaynak verebilirim. Maalesef Hz. Muhammed'den sonra olay kur'ani anlayıştan siyasal islama dönüşmüş.
Kuran'da haksız yere savaşmayın demesi saldırmayın sadece saldırılırsa savunun demek değil. Muslim olmayı kabul ettiklerinde öldürmeye devam etmeyin anlamında. Elli kere söylesek anlamazsınız da ellibir olsun.
Hocam bizde elli iki defa ilgili kaynaklarla açıkladık. İlgili ayetler ile ilgili konu bile açtım. Bakar tekrar inceleyebilirsiniz. İnanıp inanmamak sizin kendi seçiminiz. Özgürsünüz.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Ben sana apaçık, kıvırtma payı olmayan, hiç bir tereddüt olmayan anlamı veriyorum, sen saçma sapan kıvırtmacı videolar atıyorsun. Videoya, kıvırtmaya, dansöze filan ihtiyacımız yok. Kuran allahça değil uzaylıca değil. Bildiğin insan dili ve anlamında bir kıvırtma payı yok. Din allahın olana kadar savaşacaksınız demek; din allahın olana kadar savaşacaksınız demektir.

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Ben sana apaçık, kıvırtma payı olmayan, hiç bir tereddüt olmayan anlamı veriyorum, sen saçma sapan kıvırtmacı videolar atıyorsun. Videoya, kıvırtmaya, dansöze filan ihtiyacımız yok. Kuran allahça değil uzaylıca değil. Bildiğin insan dili ve anlamında bir kıvırtma payı yok. Din allahın olana kadar savaşacaksınız demek; din allahın olana kadar savaşacaksınız demektir.
Din Allah'ın olana kadar kiminle savaşalım? Kiminle savaşacaksak nerde yazıyor ?

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Ben sana apaçık, kıvırtma payı olmayan, hiç bir tereddüt olmayan anlamı veriyorum, sen saçma sapan kıvırtmacı videolar atıyorsun.
Hocam sana göre tüm müslümanlar kıvırtmacı neyi tartışıyoruz?
Videoya, kıvırtmaya, dansöze filan ihtiyacımız yok. Kuran allahça değil uzaylıca değil. Bildiğin insan dili ve anlamında bir kıvırtma payı yok.
1400 yıllık bir eser ve düz mantık ile anlaşılamıyor maalesef.
Din allahın olana kadar savaşacaksınız demek; din allahın olana kadar savaşacaksınız demektir.
Değil hocam.
2 kaynağa göre din tanımı:

1 -Din, “yol, inanç, âdet, bağ, töre, kulluk” anlamlarına gelir. Din kelimesinin Arapça “dâl-yâ-nûn” kökünden türetilmiş mastar veya isim olduğu kabul edilir.Sözlüklerde “âdet, durum; cezâ, mükâfat; itaat; hesap; hüküm ve ferman; bağlılık” gibi anlamlara gelir. Terim olarak din, müşahhas olması zorunlu olmayan insanüstü bir güçle insanın ilişkisini açıklayan inanç, ibâdet ve ahlâk kurallarından oluşan sistemlerine verilen genel bir isimdir.

2-
Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki ögeler taşıyan; çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibadetler bütünü.

Dolayısı ile bu ayet :Din ve vicdan hürriyeti yerleşinceye, herkesin serbestçe dinini yaşaması imkânı doğuncaya ve böylece hak olsun bâtıl olsun din seçimi ve dinî hayat baskıya değil, samimi inanca dayanıncaya kadar. Demektir.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Din Allah'ın olana kadar kiminle savaşalım? Kiminle savaşacaksak nerde yazıyor ?

Yok artık! Din allahın olana kadar savaşılacaksa dini allahın dini olmayanla savaşacaksın elbette. Ana okuluna çevirmeyin. Biraz akıllı soru sorun yahu!

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Yok artık! Din allahın olana kadar savaşılacaksa dini allahın dini olmayanla savaşacaksın elbette. Ana okuluna çevirmeyin. Biraz akıllı soru sorun yahu!
Nerde yazıyor o ? Ben Kuran'a baktığımda hep savunma amaçlı savaş görüyorum. Tevbe 29 diyeceksen zaten hiç o komik potalara girme Ankebut 46 yüzüne tokat gibi çarpabilir aman ha dikkat et diyim.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dolayısı ile bu ayet :Din ve vicdan hürriyeti yerleşinceye, herkesin serbestçe dinini yaşaması imkânı doğuncaya ve böylece hak olsun bâtıl olsun din seçimi ve dinî hayat baskıya değil, samimi inanca dayanıncaya kadar. Demektir.

Sürekli aynı şeyi yapıyorsunuz. "Bizim allah milyarlarca yaşında olduğu için az bunadı, ne dediğini bilmediği için saçmalıyor, ne demeye çalıştığını biz söyleyelim" deyip aldı kıvırtmacı soy soyladı boy boyladı görelim kıvırtmacı ne soyladı!? 😆

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Nasıl yahu? Sana Kuran'ını ben mi öğreteyim? Senin kitabın? Hiç utanmayacak mısın ateistten Kuran öğrenmekten? Biraz onurlu olun yahu! Bu kadar da apaçık kitabınızı gizleyip saklamaya çalışacak kadar alçalmayın artık! Mert olun dürüst olun!

Sen şimdi Kuran'ında din allahın olana kadar savaşın nerde yazıyor bilmiyorsun öyle mi? Yuh! Daha ağır bir laf lazımdı ama neyse.

Son konular