Tarihte Yaşamış İnsan Türleri.Düşüncelerinizi Lütfen Yoruma Yazınız...

Yuşa

☆☆☆
Üye
Mesajlar
764
Tepki puanı
155
Düşünce
Agnostik
Homo Rudolfensis
Homo Rudolfensis

Soyu tükenmiş hominid türlerinden olan Homo Rudolfensis’lerin varlığı, antropolog Richard Leakey ve zoolog Meave Leakey tarafından 1972 yılında Kenya’nın Koobi Fora bölgesinde tespit edilmişti. Valery Alekseyev ise bir kafatası fosilinden yola çıkarak bu türü ayrı bir tür olarak tanımlamıştır.


Homo Ergaster
Homo Ergaster

‘Çalışan İnsan’ anlamına gelen Homo Ergaster ile insan türünün artık eli iş tutmaya başladı. Yani önce dört ayak üzerinde duran sonra yalnızca iki ayağını kullanan insanlık, Homo Ergaster ile artık farklı aletler kullanmaya da başlamış oldu. Bütün bunlar 1.3 milyon yıl önce yaşanmış.


Homo Heidelbergensis
Homo Heidelbergensis

Heidelberg, Almanya’da bir şehir. Bu insan türüne Heidelbergensis denmesinin sebebi ise ilk fosillerinin burada bulunmuş olması. Yavaş yavaş Avrupa’ya göç etmeye başlayan insanlar, artık aralarında anlaşabileceği basit yapıda diller oluşturmaya başladılar. İlk konuşan insan türü olarak Heidelbergensis’leri göstermemiz yanlış olmaz.Homo Neanderthalensis
Homo Neanderthalensis

Neanderthal da Almanya’da bir vadinin ismi ve tıpkı Heidelbergensis’ler gibi bu türün de ilk fosillerine burada rastlanmış. Modern yapısının ilk başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz Neanderthalensis’lerin DNA’sı ile modern insanın DNA’sı, %99.5 oranında aynı. Artık kendilerine ait bir dil oluşturarak ‘insan gibi’ anlaşmaya başlayan bu insan türleri, ölülerini dahi gömmeye başlamışlar.


Homo Sapiens
Homo Sapiens

Sapiens, Latince’de akıllı, zeki anlamına geliyor. Şu anki insan türü olan Sapiens’ler, 100 bin yıl öncesinden günümüze kalan tek insan türü, yani biziz.Gördüğünüz Gibi Bu Duruma Ateistlerin Çoğu İnanır.Ben Müslüman Arkadaşlarımızında Yorumlarını Bekliyorum Sizce Bu Gerçekmi Arkadaşlar? Bu Kadar İnsan Türü Yaşadımı? VeYa Gerçeksede Bu Durumu Nasıl Açıklıyorsunuz?

Bildiğim Kadarıyla Bir Kaç Tür Daha Var
 

Ekli dosyalar

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,972
Tepki puanı
1,359
Düşünce
Ateist
İnsan türlerinin tamamını saymak zor olabilir. Çok fazla var. Üstelik aralıklarla yenisi keşfediliyor. Fosili kalmamış ve hiç bulunamayacak olanlar da cabası...

Fakat son nesli tükenen ve en çok ilgilenilen insan türü Neandarthallar. Bunlarla ilgili çok sayıda araştırma ve varsayım var. Türümüze göre iri ve güçlü olan bu insanlar türümüzle neden rekabet edemedi? Türümüz yavaş ilerleyen bir süreçte bunları yeryüzünden sildi. Bunu şiddet uygulayarak yapmış olamazlar. Pek fazla temas ettikleri, savaştıkları da sanılmıyor. İşin doğrusu türümüz onlardan korkuyordu ve uzak duruyordu olmalı. Neandarthallerde iriliklerine karşın bir zaaf olduğu düşünülüyor.

Bunun kış uykusuna yatıyor olmaları ve türümüzün onları kış uykularında yok ettiği gibi varsayımlar öne sürüldü. Fakat en son varsayım Neandarthallerin doğum/ölüm oranının türümüze göre aleyhlerinde işlediği şeklinde. Bu da uzun bir süreçte yok olmalarına yol açtı. Küçük gruplara bölündüler ve daha kalabalık Homo Sapienslerle rekabet edemediler.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,972
Tepki puanı
1,359
Düşünce
Ateist
Peki bir adada izole şekilde bir Neandathal kabilesi keşfedilseydi bunların bizden ayrı bir insan türü olduğu apaçık görülür müydü?

Bu sorunun cevabı evet. Nasıl aslanla kaplanın, şempanzeyle orangutanın ayrı türler olduğunu açıkça ayırt ediyorsak, Neandarthallerin de bizden ayrı bir tür olduklarını açıkça ayırt ederdik.

Uzmanların açıklığa kavuşturamadıkları, türümüze hiç Neandarthal geni bulaşmadı mı sorusu. Bu iki tür hiç mi döl vermiyordu yoksa katır gibi kısır bireyler mi veriyordu. Bazı fosillerden kısıtlı da olsa Neandarthal geni izole edildi ve genlerimizle karşılaştırıldı. Benzerlik tabii ki var ama bu durum melezliğin olduğunu kesin kanıtlamaz.

Bugün dünyada yaşayan tüm insanlar tek türdür. Başka hiç bir insan türü günümüze ulaşamadı.
 
Üst